ענק אייקידו יוצא דופן הלך לעולמו

ענק אייקידו יוצא דופן הלך לעולמו

נוֹרוֹ מָאסָאמִיצִ'י סנסיי 21 בינואר 1935 עד 15 במרץ 2013.

נורו סנסיי היה תלמידו של מייסד האייקידו החל מאמצע שנות החמישים. לאחר כחמש שנים של אימונים כאוצ'י דשי (תלמיד שחי בדוג'ו) הוא נשלח לצרפת ללמד שם ולסייע בהדרכת אייקידו באירופה ובאפריקה.

בשנות השבעים הוא החל לפתח סגנון אימון משלו, ולאחר שקיבל את ברכתו של בנו של מייסד האייקידו, הוא הכריז על אמנותו אותה כינה קִי נוֹ מִיצִ'י (דרך הקי - בתרגום מאוד פשוט - דרך אנרגיית היקום). אני משאיר לכם לחפש הסברים מעמיקים אודות קי מפני שאין הסבר קצר או תרגום פשוט למושג זה.

למרות דרכו האישית והעצמאית, הוא תמיד שמר על קשר חם עם ארגון אייקיקאי ונהג להשתתף, להדגים ואף להדריך באירועים משותפים.

סגנון האימון בקי נו מיצ'י נראה שונה למדי מהאייקידו. התנועות נראות לי גדולות וריקודיות (במובן החיובי של המילה) ונראה שהוא יצר אמנות תנועה שמבוססת על אמנות לחימה שמושכת חסידים ומתאמנים רבים.

אפשר לצפות כאן בהדגמת אייקידו של נורו סנסיי מהימים בהם היה חלק רשמית חלק מאירגון האייקידו אייקיקאי.
הוא לובש מכנסי הקאמה בצבע לבן. כיום נהוג להתאמן עם הקאמה שחורה או בצבע כחול אינדיגו כהה, אך בימי האייקידו הראשונים, חלק מהמאסטרים נהגו ללבוש הקאמה לבנה בשונה משאר המתאמנים שלבשו הקאמה שחורה.
http://www.youtube.com/watch?v=D41nbaWCrUE
אני יכול לנחש שהסרטון צולם אי שם בשנות השבעים...

כעשרים שנה לאחר מכן, ב 1995, צולם סרטון זה שמציג את נורו סנסיי מלמד ומדגים את אמנותו החדשה: קי נו מיצ'י:
http://www.youtube.com/watch?v=HcX6Zsg1Pzs

לא קשה למצוא את ההבדלים.

עצוב להיפרד מעוד אחד מאוצרות האייקידו... נחמד לדמיין שאולי הוא עבר אל הדוג'ו של או-סנסיי אי שם בעולם שכולו טוב.

ashigara

New member
עצוב מאוד
אנחנו בסופה של תקופה

בהדרגה נמוגים מחיינו אחרוני המורים שזכו ללמוד מהמייסד. מהסרטונים, הסיפורים עליו שמסופרים געת ברשת והתמונות עולה דמותו של אדם מיוחד וחקרן.
תלמיד מסור של המייסד אבל לוקח את הדברים לכוון אחר שאליו בחר להתפתח.
הדוג'ו הגדול שבשמיים מתמלא בטובי המתאמנים בעוד שעלינו כאן, הקטנים, מופקדת המשימה לשמר את המסורת ולהמשיך לצעוד בדרך.
נורו סנסאי הוא בן דורו של טאדה סנסאי. הוא אחד משני אנשי האיקידו שמצולמים ברקע של התמונה המפורסמת של או-סנסאי שמטיל את טאדה סנסאי. השני הוא טאמורה סנסאי ז"ל. על רקע זה מתחדדת תחושת הדחיפות ששמעתי בקולו של טאדה סנסאי שאמר שוב ושוב בסדנא בשוויץ: חשוב שתשימו לב למה שאני מראה כאן. לא ירחק היום וכבר לא אוכל לבוא וללמד כאן ולכן וחשוב שתזכרו ותטמיעו את מה שלימד המייסד.
יהי זכרו של נורו סנסאי ברוך
.

אמת עצובה. לכן אני בוחר לי את המורים הוותיקים

פוג'יטה סנסיי דאן 8(שהיה במשך כ 15 שנה תלמיד של המייסד ומזכירו האישי) - הוא לצערנו חולה והוא לא מלמד מזה 4 שנים.
פוקקוסה סנסיי ושיממוטו סנסיי (שניהם דאן 8 ושניהם היו תלמידים ישירים של המייסד).

בעוד לא הרבה שנים כבר לא נוכל יותר להרגיש במו גופנו את הטכניקות ואת התובנות של תלמידיהם הישירים של המייסד.
הצד החיובי של המטבע הוא שלפחות עכשיו יש לנו את המזל ואת הזכות להינות מקיומם ומהנגישות אליהם.

ברכת בריאות ואריכות ימים להם ולכולנו.

למעלה