סרבני גיוס

1precious1

New member
סרבני גיוס

כהורים לחיילים וחיילות שכן התגייסו וגוייסו, איך אתם מתייחסים להורים ולילדיהם שאינם מתגייסים?
זה אכפת לכם? משפיע עליכם? מעצבן אתכם?
אנשים שמנצלים את הדת ניצול ציני ו"פתאום" מצהירים עם עצמם או עצמן כדתיים בכדי לא להתגייס?
אנשים שממציאים מחלות כרוניות או מוגבלויות אחרות כדי לא להתגייס.
אנשים שפתאום מוציאים כל מיני סעיפי 21.

אני לא אומר שכולם חייבים להתגייס וכולי, ויש אנשים שבאמת לא אמורים להתגייס מ 1001 סיבות, אני מדבר על אלו שהיו יכולים בשקט להתגייס בדיוק כמו הילדים שלנו ופשוט מתחמקים ומחפשים איך לתחמן את המערכת ולברוח מזה.

עברה בכם פעם המחשבה לא לגייס את הילד שלכם?
האם הילד שלכם הראה רצון לא להתגייס והיה צריך שכנוע?

adif11

New member
לבכור שהתגייס לא מזמן

יש חבר די קרוב מבית הספר שהתלגל לאותו בה"ד אליו הגיע גם הבן לקורס.
בעוד הבן ממלא את חובותיו , סוגר שבתות, עושה שמירות וכו' החבר רץ מפגישה אחת לקב"ן לפגישה שניה עם קצינת ת"ש בוכה להם שקשה לו וכבר שלפו אותו מקורס א' ושבצו לקורס ב' בו יש אפשרות לשרת קרוב לבית בבסיס פתוח ("יומיות").
חייבת להודות שזה העלה תהיות בלב הבן שלי. בעצם למה לא ?
לא עשה עם זה בפועל שום דבר אבל הציק לו באיזה שהוא מקום שהחבר עושה את כל זה (לדעתו על סמך ההכרות האישית בינהם) פשוט כדי לראות יותר את חברתו שהיא שכנה שלנו.
המחשבה לא לגייס את הבנים לא עברה לי בראש אם כי כשהבכור עף מקרבי ועבר שבוע משברי מאוד בו שקל לבקש שחרור על סעיף נפשי (.....התאושש בסוף ועבר לו) אמרתי לו שניתן גב לכל מה שיחליט.

מירי,

New member
בכעס, אפילו בכעס רב.

אישית אני אפילו מתרחקת מעט מזוג חברים ממש טוב, שעכשיו עמלים שהבן שלהם יקבל כל פטור אפשרי עבור הבן, שחלילה לא יהיה רשום שלא עשה צבא אבל עוד יותר חלילה שלא יתרום משהו.
&nbsp
אפילו את הבן שלי ניסו לשכנע שלא ילך לקרבי.

&nbsp
מאידך, הצעיר שלי עכשיו בשלבי צו ראשון (כן, כבר היה יותר מפעמיים) ודי ברור לי שהוא לא יעשה שרות משמעותי, כי אם יעשה ייפגע בחלום חייו להיות שחקן כדורסל.
הוא יודע את דעתי בנושא. מאידך הוא לא יעז להשתמט (כי זה יימנע ממנו את הסיכוי לנבחרת
).
&nbsp
לפעמים, כשהצבא ממש מעצבן אותי בא לי שהם יישארו בבית ולא 'יעשו' צבא, אבל בעצם מי שואל אותי

בטח שמכעיס , ויותר מכעיס אותי

זה כשהחיילים משתחררים המדינה בועטת להם בפרצוף , בעוד שהמשתמטים זוכים לכל מיני הטבות וזכויות .
אז למה בעצם ? למה שהבת שלי תלמד מהבוקר עד עשר בלילה בקורס נחשב במודיעין ותתרום בתפקיד משמעותי וחשוב בעוד אחרים ישתמטו ? כי ככה ! אבוי לנו אם כולם יהיו עצלנים משתמטים . אני בזה להם , וגאה בילדה שלי שהגיעה לתפקיד כל כך חשוב ושתתרום למדינה .

כאלה שעוקפים יש בכל מקום לצערנו , לא רק בצבא , גם בעבודה , גם בתור , גם בכביש , זה ישראלי לתחמן את המערכת ....

r i n i

New member
בהחלט מכעיס ומקומם, יש חלופות היום לשירות צבאי

ומי שלא מתאים לו מבחינה "מצפונית" שיועיל ויעשה באותה תקופה "שירות לאומי".
היה מקרה אצלנו במשפחה של בחור, נכה במאה אחוז - מרותק לכסא גלגלים (שלצורך העניין נקרא לו זרובבל) שנלחם במערכת על מנת להתגייס ואכן זכה לגיוס וכעת לקראת השחרור הצבא מחזר אחריו שיחתום קבע. מצד שני היה בצד השני של המשפחה בחור צעיר שנשא את אותו שם (זרובבל, כמובן) שהיה ספורטאי, לא ממש מצטיין כי לא קיבל מהצבא את התואר הנכסף והצבא הפריע לתוכניותיו. הוא דאג להוריד פרופיל עד כמה שאפשר כדי לשרת קרוב לאימונים. האבסורד הוא שמצד אחד הוא היה ספורטאי בכושר טוב ומצד שני הציג לצבא אישורים שהוא סובל מבעיות בריאותיות. בסוף השירות הוא היה ממש "מש"ק ממטרות בבקו"ם" - אותי זה הכעיס.
אם היתה לנו הפריבילגיה במדינה לשירות צבאי מבחירה הייתי מבינה שאנשים בוחרים אחרת, היום מדובר בתחמון של המערכת והפלת העול על כל אחד אחר שהוא לא "אני".

גם לי יש ספורטאי.

את יודעת מה צריך כדי לקבל ספורטאי פעיל? אני מכירה את התחום מכדורסל, רק 21 חיילים מקבלים את זה (לא בכל שנתון, בכלל) מי שיפסיק להתאמן מן הסתם לא יוכל להמשיך בתחום מעבר למשחקים בשכונה, אולי קצת בליגה למקומות עבודה.
זה מעצבן ומתסכל אבל אני מבינה את הבן שלי, הוא עזב את הבית לפנימיה לפני גיל 16 כדי להגשים את החלום שלו.
ואת יודעת מה, גם אותי זה מכעיס כשאח שלו קורע ת'תחת ולא ניגש לחופל ע"מ שלא יוציאו אותו חלילה מהמסלול הקרבי.
מצד שלישי הצבא כ"כ לא קשוב לצרכים של החייל (מה שהם עשו לגדול עם העתודה, אני לא מבינה איך עדיין יש בו כ"כ הרבה אמביציה) ובכלל נסי לדבר איתם לגבי ספורטאי במשחק נבחרת היה חסר חייל בגלל עיניינים עם הצבא, חה!
אני "מתנחמת" בטימטום של הצבא שמוריד לו פרופיל (כי ככה הוא-הצבא מחליט) בגלל בעיה בעבר שלא מפריעה לו להיות ספורטאי, קרבי הם לא ייתנו לו להיות בכל מיקרה, יש הרבה תפקידים שהוא יכול היה לתרום בהם, אבל למה שהצבא ינסה לצאת מהקוביה ולאפשר גם וגם....

כאם לילד עם צרכים מיוחדים שלא גוייס לצבא

הבחור מסיבותיו בחר גם לא להתנדב, כרגע שוקל שירות לאומי
וכאם לחייל שמשרת כבר שנתיים
כן, ביד קלה על ההדק, נערים משתמטים, כמו הרבה נערים שצממידים לעצמם לקויות למידה כדי לזכות בהקלות
לא היה עולה בדעתי לעודד את הילד שלי להשתמט.
אם היה לבן שלי ממש קשה, הייתי מעודדת אותו להתגייס לשירות קל"ב, לעשות תפקיד פחות קרבי או משהו בסגנון.

נומלה

New member
אני לא רואה הבדל

בין סרבנים מחמת מצפונם וכאלה שהפעילו כוח פוליטי שנתן להם פטור. העובדה שלמישהו יש חברי כנסת שמפעילים מספיק כוח פוליטי כדי לפטור אותו/אותה לא משנה את מצב ההשתמטות.

נומלה

New member
אני חושבת שהייתי תומכת בבן שלי

בכל החלטה שהוא היה עושה בתנאי שהיא היתה מנומקת. מכיוון שיש כל כך הרבה משתמטים ברשיון, (ועם מצפון נקי למהדרין
), שאלת המצפון איננה רלוונטית.

מירי,

New member
הרבה יותר קשה לבצע

אמרתי לבן שהוא ייאלץ לעשות הכל לבד ושאני אקבל כמעט הכל.
ובכל מיקרה הוא ימשיך להיות הבן שלי
רק בירושה הוא יהיה זה שיקבל את חלק החובות.
(אבל גם זה כשאין סיכוי שהוא ייתחמק לגמרי, לא יודעת מה הייתי עושה במקרה כזה).

King Midas

New member
הפתרון

הכי טוב זה שפשוט יתקשרו לכל אחד ואחד שאמור להתגייס בשנה הקרובה, וישאלו אותו האם הוא רוצה להתגייס.
מי שרוצה מתגייס ומי שלא, לא.
מוות לכפייה ויחי הרצון החופשי.

מירי,

New member
לא חבל על זמן הטלפונים?

ממילא מי שרוצה בא ומי שלא- לא.
מעטים באמת נענשים אם לא.

להציג את התועלת

לדעתי הרבה פעמים סרבני גיוס חושבים במונחים של עלות-תועלת.
ובמילים אחרות, הם רוצים להרגיש ש"שווה" להם להתגייס.
במקרים כאלה אפשר לנסות לשכנע אותם ולהציג את היתרונות שבשירות הצבאי:
אפשר להגיד, למשל, שמשתחררים מצה"ל זכאים לכל מיני דברים שלא מקבל מי שלא שירת (נניח, עבודה מועדפת, מענק שחרור, פיקדון צבאי), אפשר לדבר על האספקט החברתי (בצבא רוכשים חברים וכו'). וכן הלאה ברוח כזאת.

מירי,

New member
זו תועלת? פחחחח

נסי לחשוב כמה מרוויחים ב-3 שנות עבודה עם כ"כ הרבה שעות נוספות אפילו בשכר מינימום ותגלי שאין בזה שום תועלת.
הצבא מרחיק אותם מחברי הילדות וההתבגרות כשהוא שולח כל אחד מהם לחור אחר ואת החברים מהצבא ומהתיכון הם עלולים לאבד לנצח.
&nbsp
אין שום תועלת אמתית מהצבא, זו חובה וצריך לעשות אותה על הצד הטוב ביותר כי אנחנו חיים במדינה הזו.

למעלה