בדיקת רמקולים

איל94

New member
בדיקת רמקולים

שאלה אולי מוזרה ... יש לי 4 רמקולים של מורל שנמצאים על הקירות. הם מחווטים, כלומר יש מהם כבלים למקום מרכזי, ליד המזנון. בגלל שהרבה זמן לא השתמשו בהם, איך אני בודק שהם תקינים ללא רסיבר כרגע ? קראתי על כל מיני בדיקות עם בטריה של 9 וולט ... תודה, איל

עם DVM

בודקים התנגדות נמוכה בין 4 זוגות הכבלים, או על הדקי הרמקולים. רמקול שעומד הרבה זמן לא אמור להתקלקל. האם כאשר היו מחוברים להגברה, הם עברו איזה ארוע טראומתי? (מסיבה של הילדים וכו').

איל94

New member
לא, גם לדעתי אמורים להיות תקינים

ואם אין לי DVM ? יש עוד דרך ?

אתה מזכיר לי את תכנית הבישול ב-12: ישראל מבשלת

שף מבשל והקריינית מעבירה שאלות בשותף: אהרוני, שואלת שולה מעפולה, אם אין לה קוסקוס, איזה תחליפים אתה מציע? משיב אהרוני: נסי חול. גם לחול אין טעם, המרקם דומה ויש לו יתרון, הוא גם משחיז את השיניים. אח"כ אהרוני מכין לנו סלט וטחינה. שהרי לא ידע עם ישראל עד התכנית שלו, להכין סלט או טחינה. איזה יופי, עברו 20 דקות או 1/3 מהתכנית. והתשובה: תשאיל DVM מחבר, שכן, ממקום העבודה, תזמין מאיביי בכמה גרושים... או חפס מכשיר של Audio Precision ב-20,000$ שבודק רמקולים... https://www.ap.com/analyzers-accessories/

איל94

New member
תודה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
האמת שאתה יכול לבדוק עם סוללה כפי שכתבת. אבל לא עם 9V אלא עם
סוללה של 1.5 וולט. נגיעה קלה בחוטים והרמקול צריך לרשרש.
כך גם תוכל לזהות איזה זוג חוטים שייך לאיזה רמקול.
אבל, ויש אבל, תצטרך לבדוק ולוודא שאתה מחבר את החוטים בקוטביות הנכונה.

משה

לא יהיה הבדל! הרמקול מקבל AC (שכן, מוסיקה זה AC) ולכן 50% מהזמן הגל שלילי ו-50% מהגל חיובי. אין בעיה של קוטביות בחיבור סוללה. יש בעיה של קוטביות הפוכה בין 2 רמקולים, שאז אחד יהיה In Phase והשני ב-Out Phase. זה יפגום מאוד בחווית הסטריאו והבמה. מופע זה שם המשחק בבמת הסטריאו.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ברור. ברור. לא התכוונתי לקטע הבדיקה. התכוונתי לקטע ההאזנה.

Ron W

New member
האם לא ניתן לאבחן רמקול בודד שמוחבר בפזה הפוכה? (כן ניתן)

במכשיר מדידה וגנרטור שמייצר שן מסור 1. משמע אם מכשיר מדידה מסוגל להבחין בקלות יש תאורטית תוכן במוסיקה שיושפע מהפיכת פזה אבסולוטית. 2. אם הוופר מצומד ללא קבל הרי בחיבור בטריה ישאב פנימה או יבלוט לפי הקוטביות לא יגרם נזק מסוללה 9V

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
בדיוק בשבוע שעבר קניתי מסור חדש. אפשר להיעזר בו

מדובר ברמקולים לא גדולים. אבל מי יביא ציוד שכולל גנרטור שן מסור ומכשיר מדידה?

Ron W

New member
יש גם שנכנס לכיס..NTI minirator

אליו מצרפים מינילייזר קטן ואתה מסודר יש הטוענים ליכולת לאבחן את ההיפוך בכלי נשיפה

בדיקת חיבור בפאזה נכונה לשני רמקולים

דרך פשוטה, שכל אחד יכול לבצע בעצמו - חיבור זוג חוטים אחד, המגיע מאחד הרמקולים הנבדקים, ליציאת מגבר שמע (לאחד הערוצים). השמעת מוזיקה דרך המגבר, כאשר כפתור ה-Treble במינימום וכפתור ה-Bass במכסימום. המוזיקה תשמע עמומה ברמקול המחובר למגבר.עכשיו לוקחים את זוג החוטים המגיע מהרמקול השני ומחברים אותו (באופן זמני) במקביל לזוג החוטים מהרמקול הראשון. המוזיקה תישמע גם מהרמקול השני. למצב זה נקרא "קוטביות א". נהפוך עכשיו את זוג החוטים המגיעים מהרמקול השני ונחברם במקביל לזוג החוטים מהרמקול הראשון. נקרא לזה "קוטביות ב". יש לבצע בדיקת קוטביות א ואחר כך בדיקת קוטביות ב כאשר אנו עומדים ככל הניתן במרכז המרחק בין שני הרמקולים. באחד המצבים (א או ב) נגלה כי "הבאסים הלכו לאיבוד". זהו המקרה שהרמקולים מחוברים בקוטביות הפוכה. במצב השני, רק העוצמה תיגבר אך הבאסים לא ילכו לאיבוד וזהו המצב שהרמקולים מחוברים בפאזה הנכונה. אריאל אריאלי

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כשמשתמשים בכבלים ייעודיים לרמקולים, הכבלים מגיעים עם סימון,
כדי למנוע טעויות שכאלה. אני מקווה שאצלך נעשה שימוש בכבלים מסומנים, וכך תיפתר הבעיה עבורך.
אם לא? תצטרך פשוט לבדוק קוטביות. לא הכי פשוט אבל אפשרי.

למעלה