סקירה משפטית - איסור משכב זכר

ANGEL N

New member
סקירה משפטית - איסור משכב זכר

אז כולנו יודעים שהיה פעם חוק נוראי שאסר על משכב זכר ושהוא בוטל איי שם בשנת 1988, אבל מעבר לכך רובנו לא יודעים כלום על אותו חוק. מטרת הסקירה הזו היא לחדד את הנושא ולהבהיר כמה נקודות חשובות לגבי החוק. מי חוקק את החוק? אז תתפלאו לדעת שהחוק לא נחקק ע"י מדינת ישראל. עם קום המדינה, כדי שהמדינה החדשה לא תהיה במצב בו לא קיימים בה כלל חוקים, הוחלט לאמץ את החקיקה המנדטורית במלואה. סעיף החוק שאוסר על משכב זכר למעשה אומץ ע"י המדינה יחד עם כל פקודת החוק הפלילי ויתר החקיקה המדטורית. עם זאת ראוי לציין כי בשנת 1977 מדינת ישראל חוקקה את חוק העונשין שבוסס ברובו על פקודת החוק הפלילי, ובחקיקת חוק זה היא אימצה מחדש את הסעיף, כך שאי אפשר להגיד שהיא חפה מאשמה, במיוחד כאשר במהלך השנים נעשו נסיונות לבטל את סעיף החוק ללא הצלחה (ועל כך ראו בהמשך) האם החוק בהכרח נחקק ממניעים הומופובים? ככל הנראה כאשרסעיף החוק נחקק בבריטניה הוא לא נחקק ממניעים הומופובים אלא כדי לשמור על מוסד הנישואין. החוק עצמו ממוקם בפרק שנועד להסדיר באופן כללי את קיום יחסי המין ולאסור כל קיום יחסי מין שאינו בתוך הנישואין. סעיף החוק האוסר משכב זכר העושה אחת מאלה, דינו- מאסר עשר שנים: 1. שוכב עם אדם שלא כדרך הטבע. 2. שוכב עם בהמה. 3. מרשה לגבר לשכב עימו. 4. מרשה לגבר לשכב עימה שלא כדרך הטבע. והנה ההפתעה השנייה לגבי החוק. סעיף החוק לא נוקט במילים "משכב זכר" ולמעשה אינו אוסר יחסי מין הומוסקסואלים אלא יחסים "שלא כדרך הטבע". מהם יחסים כדרך הטבע? מדובר ביחסי מין בו הזכר מחדיר את איבר מינו לתוך איבר מינה של הנקבה (ורק כדי שלא יהיו אי הבנות מדובר בפות בלבד ולא בפי הטבעת). כך שלמעשה החוק באופן כללי אוסר קיום יחסי מין אנאלים ואוראלים באופן כללי ולא רק כשהם נעשים ע"י הומוסקסואלים. עפ"י לשון החוק גם גבר ואישה שמקיימים יחסי מין אנאלים ואורליים (לא יודע מה איתכם אבל שמעתי על כמה זוגות כאלו ) עוברים על החוק. אז למה בכל זאת הסעיף ידוע ככזה שאוסר על משכב זכר? הפסיקה (ביהמ"ש) החליטה לפרש את סעיף החוק ככזה שאוסר משכב זכר, כלומר בניגוד ללשון החוק הפסיקה קבעה כי מדובר בחוק שאוסר על קיום יחסים הומוסקסואלים. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלא לאכוף את החוק סעיף החוק בוטל רק בשנת 1988 ובכל זאת כבר לפני 1988 הומואים יכלו לקיים יחסי מין ללא דאגה. הסיבה לכך היא שבתחילת שנות ה-60 היועץ המשפטי לממשלה דאז חיים כהן הוציא הנחיה (הנחיה מס' 50.049) בה לא ניתן לפתוח בחקירה על עבירת המשכב זכר, ולכן היה מדובר בחוק שלא נאכף וגם אם מישהו היה מגיש תלונה במשטרה על כך שהוא יודע שיש שני גברים שמקיימים יחסי מין "שלא כדרך הטבע", המשטרה לא יכלה לפתוח בחקירה ולהגיש כתב אישום כנגדם (בשפה המשפטית זה נקרא "אות מתה"). ביטול סעיף החוק במהלך השנים נעשו ניסיונות רבים לבטל את החוק, ללא הצלחה. באחד הניסיונות ח"כ אבנרי ציטט מכתב של צעיר אשר התאבד ביריית אקדח בגיל 23 באלו המילים (קטע זה לקוח מתוך המאמר "הדין בדבר נטייה חד מינית –בין היסטוריה לסוציולוגיה" של יובל יונאי): "מאז גיל 16 ידעתי שאני שונה מכל הנערים בגילי. ניסיתי להסתיר זאת מכל העולם, וגם ממך, אמא. אבל חיי הפכו לגיהינום. בכל רגע פחדתי שיגלו את הסוד שלי, שיזרקו אותו מביה"ס, שיגרמו בושה גם לי וגם לך. לכן ברחתי מהחברה, והייתי בודד. ניסיתי ללחום נגד הנטייה שלי. באמת ניסיתי. העמדתי פנים ויצאתי עם בנות, אבל זה היה עינוי בשבילי. בסוף התחילו להתלחש מאחורי גבי. האסון הכי גדול היה כשלא קיבלו אותי לצה"ל. זה היה כאילו הדביקו אות קין למצחי. בכל מקום שאלו אותי מדוע אני לא חייל. הייתי צריך להמציא שקרים... לא ידעתי מה זה אושר, עד שפגשתי את דויד. אהבתי אותו מהרגע הראשון, וזאת הייתה אהבה אמיתית. אמרתי לך שאנו סתם חברים, אבל חיינו ביחד. כשדויד עזב אותי, זה היה בשבילי מכה נוראה. התחלתי לחפש חברים ברחוב, על שפת הים ובמקומות כאלה. שלשום התנפלו עלי שם, היכו אותי וגנבו את הכסף שלי. מה יכולתי לעשות? לא הלכתי למשטרה, מפני שלפי החוק אני פושע. פחדתי ממה שיגלו בחקירה. נמאס לי מהכל. אני לא יודע מה פשעתי, ולמה מגיע לי עונש. אף פעם לא עשיתי שום דבר רע לאיש. אבל אני מרגיש כאילו אני פושע, שאני צריך כל הזמן לברוח ולהתחבא, אפילו ממך. אני לא מאשים אף אחד, אני פשוט לא יכול יותר. אמא, תסלחי לי..." כאמור רק בשנת 1988 בוטל סעיף החוק הנוראי הזה ועד היום קיימת מחלוקת כיצד הסעיף בוטל: חלק טוענים כי סעיף החוק בוטל במחטף: היה מדובר בהצעת חוק שכללה שינויים וביטולים רבים בחוק העונשין (בו היה מצוי סעיף החוק) וח"כ שהצביעו בעד ההצעה לא ידעו כי ההצעה מבטלת את הסעיף. טענה אחרת גורסת כי ח"כ ידעו על ביטול הסעיף ולא התנגדו לה כדי לא ליצור שיח ציבורי בעניין. בין אם כך ובין אם כך, הסעיף בוטל וכיום אין שום חוק או פרשנות של חוק שאוסרת על משכב זכר. מהי החשיבות של ביטול החוק? אחרי הכל כבר כתבתי כאן שלמעשה סעיף החוק נחשב כאות מתה. לא אכפו את הסעיף והומוסקסואלים יכלו לקיים יחסי מין ללא חשש גם כשהחוק היה קיים, אז מדוע בכל זאת היה חשוב לבטל את סעיף החוק? ראשית כל, יש לזה משמעות סימלית. שנית, כל עוד סעיף חוק קיים הומואים עדיין נחשבים פושעים ורק לאחר ביטולו אין איסור פורמלי על הדרך בה הם מקיימים יחסי מין. שלישית, הנחיה של יועץ משפטי ניתנת לביטול ובכל עת, ובכל רגע יכול יועץ משפטי חדש לבטל אותה ולדאוג שיאכפו את סעיף החוק. והכי חשוב, ביטול סעיף החוק אפשר לנו להתחיל להלחם על זכויותינו. כל עוד החוק קיים ואנו נחשבים לפושעים לא היה ניתן לדרוש זכויות. רק כאשר סעיף החוק בוטל היה אפשר להתחיל לדרוש שוויון זכויות ואיסור הפליה כלפינו ולכן גם הסקירה המשפטית הראשונה שהבאתי היא בעניין ביטולו של החוק. לסיום רק בקשה קטנה לי אליכם, כדי שאוכל לדעת אם יש טעם להמשיך ולפרסם מידי פעם עוד סקירות משפטיות דומות לזו אבקש כי אם נהנתם מההודעה ואתם מעוניינים שאפרסם עוד סקירות כאלו תשרשרו
(כולל גולשים שלא מהפורום הזה).

James Hammerton

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

מאמר מעולה
החוקים הבריטיים עצמם בוטלו אגב רק לפני שלוש שנים (למרות שהם לא נאכפו כ"כ עד כמה שידוע לי, וההשלכה היחידה שלהם הייתה מתישהו בשנות ה70 כאשר יו"ר המפלגה הליברלית אולץ לפרוש בשל "חשדות" כי הוא הומוסקסואל). חוץ מזה, אני חושב שהיה אלמנט משמעותי של שמרנות כאשר חוקקו את החוקים המקוריים לפני משהו כמו 120 שנה, כי הם הוגדרו כחוקים נגד מעשי סדום ומעשים מגונים. על הרעיון של לשמר את מוסד הנישואים דווקא לא שמעתי, אז זה די חידוש בשבילי

MadEquation

New member
../images/Emo45.gif

מאוד מעניין ומעשיר
המון תודה אנג'לן, באמת
אני אשמח מאוד מאוד אם תפרסם עוד. יטוגלן בקרוב
.

afiloo

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

כבר אמרתי שאת חכמה. יחי שולמית אלוני!!!

כי חתייאר זה חטייאר

וכמו כל החטייארים אני מגנה את כל דור המורות של רבע מאה האחרונה. מאד יפה מצידך ללמד את בני מינך מהיכן הגיעו ואנא הם באים אבל במטוטא ממך, אדון מלאך נ, אם אתה מלמד אז דייק. בשני הקישורים תמצא את הטעויות. כמו כן, לא שינוי החוק איפשר שיוויון אלא להיפך. המאבק לשיוויון איפשר בסופו של עניין לחבורת העלובים בכנסת להרים אצבע לביטול החוק בלי שיפחדו שאם יעשו כך, יחשדו בהם שהם אוכלים בתחת.

|שיעול|

אפשר להגיד את מה שאתה חושב גם בצורה יפה ולא מזלזלת,מה גם שאני חושב שהסקירה שאנג'ל נתן היא מקיפה, מעולה, חשובה, ומעניינת. ואם אתה חושב שנפלו טעויות, אתה מוזמן לציין אותן. אבל למה הציניות הזו??

white star

New member
../images/Emo54.gif ../images/Emo45.gif

הכי קל להעביר ביקורת בציניות רעה, אבל להעריך? חלילה זה קשה

ANGEL N

New member
תודה

אני בטוח שיתר הגולשים סולחים על כך ששגיתי בתאריך שבו היועץ המשפטי הוציא את ההנחיה (על אף שבמאמרים שאני קראתי בנושא קיימת מחלוקת לגבי התאריך עצמו), אבל כנראה שאתה צודק ואולי הייתי צריך לכתוב בשנות החמישים ולא בתחילת שנות ה-60. לגבי מקור החוק, אני מניח שזה נתון לויכוח ואפשר היה לפתח על זה דיון בו אולי הייתי מנסה להסביר לך מדוע אני חושב כפי שאני חושב. מי יודע אולי היית מסכים איתי (למרות שיש בליבי ספקות). הסקירה הזו לא באה להציג את כל הדעות ואת כל המקורות בנושא, אלא רק את הדברים המרכזיים שאני חשבתי שיעניינו את חברי הפורום ואני באמת אשמח אם תעלה כאן גם סוגיות אחרות ומחשבות אחרות לגבי מקור החוק, ההשלכות של ביטול החוק, מה קדם למה וכד', הרי כל מטרת הפורום היא שיתפתח דיון ושנוכל להחליף את דעתנו זה עם זה. דווקא יכל להתפתח דיון מאוד מעניין לגבי הקשר בין המאבק לשוויון לביטולו של החוק (אני חושב שזה לא מקרי שרק אחרי שבוטל החוק הכירו בלא מעט מהזכויות שלנו, וכמובן אין שום ספק שהיה מאבק עוד לפני ביטול החוק, אבל המאבק היה לבטל את החוק ולא לגבי זכויות - רק אחרי שהצליחו לבטל את החוק אפשר היה להתחיל לחשוב על מאבק לזכויות) ואני לא ממש מנסה ללמד את בני מיני מהיכן הגיעו ואנא הם באים אלא בסה"כ משתף אותם בדברים שאני חושב שיעניינו אותם (זה מטרת הפורום לא?). ואגב הסקירה הגיע לאחר שהבנתי שחלק גדול מחברי הפורום מעוניינים לשמוע קצת יותר על העניין. ודבר אחרון, אני באמת שמח שיש מישהו שיוכל לקרוא את הסקירות כאן ולתקן אותי בטעויות מהותיות או אי דיוקים כאלו ואחרים.

לגבי התאריך

בקובץ שקישרת אליו כתוב 1.1.72. אני מבין שזה לא התאריך המקורי בו הוצאה ההנחיה? (עכשיו אני הולך לבזבז חצי יום בלחפש את זה במקום לעבוד)

ANGEL N

New member
אני אחסוך לך חיפושים...

לפי מה שידוע לי ההנחיה קיימות גירסאות שונות לגבי מועד ההנחיה. וכנראה שהיא יצאה בתישהו בין 1953 ל-1956. עם זאת הפירסום שלה היה רק ב-72. שוב, לגבי העניין הזה אני ממש לא בטוח וזה מה שידוע לי.

kobik15

New member
קצת תוספות והבהרות...

השינוי הנ"ל נעשה במסגרת שינוי כללי של סימן ה' בפרק י' לחוק העונשין מ"עבירות כנגד המוסר" "לעבירות מין". הסיבה המרכזית לכך שקיים היה בכלל פרק "עבירות כנגד המוסר" נעוץ בתפיסה אנגלית ישנה שמטרת החוק הפלילי הוא לאכוף גם את המוסר המקובל בחברה. השינוי המדובר בשנת 1988 מבטא את השינוי בתפיסה זו שהיתה נפוצה גם אצל המחוקק הישראלי. ב-1988 הבשיל הרעיון, שלא תפקידו של המשפט הפלילי מלקבע, לעגן ולהגן על המוסר של החברה. כחלק מתפיסה זו שונה שם הסעיף בכללותו מ"עבירות נגד המוסר" ל"עבירות מין".

James Hammerton

New member
אני חושב שדבר הוביל לדבר

המאבק לשוויון אפשר את שינוי החוק, שאפשר להרחיב את המאבק כדי לאפשר יותר שוויון וכו'. כמו תגובת שרשרת כזאת, כל אחד הוביל ויוצא מהשני...

ANGEL N

New member
מה שרציתי להבהיר בסקירה...

היה שעד שלא בוטל החוק לא יכולנו לדרוש שוויון זכויות. כיצד פושע יכול לבוא לבית משפט ולדרוש זכויות סוציאליות וכד' כאשר הוא למעשה אמור להיות בכלא??? ביטול החוק אפשר לנו להתחיל לדרוש שוויון זכויות.

James Hammerton

New member
אולי זה לא נשמע הגיוני, אבל

בארה"ב (לפחות במדינות מסוימות) ובבריטניה היו עד לפני שנתיים-שלוש חוקים נגד ביטויים הומוסקסואלים בציבור (ובמס' מדינות בארה"ב היו ממש חוקים נגד מעשי סדום בפרטיות), אורגיות ואפילו נשיקות ברחוב. הומואים ישראלים שנסעו לבריטניה לפני 2002 וקיימו יחסי מין בבתי מלון בעצם עברו על החוק... ובכל זאת יש שם קהילה פעילה, יש שם חברי פרלמנט הומוסקסואלים ואני בספק אם החוקים האלה נאכפו ממש ב20 השנים האחרונות. זה אמנם היה תהליך ארוך, אם אני לא טועה ההתחלה (בבריטניה לפחות) הייתה כשדרשו לבטל חוקים נגד יחסי מין הומוסקסואלים בפרטיות, אח"כ התחילו להווצר עיתונים ו"תרבות גאה", שהובילה להגברת המאבק ולפעולה לביטול חוקים נוספים (כמו הורדת גיל ההסכמה) וזה המשיך והמשיך במקביל, התקדמות קטנה במישור אחד הובילה להתקדמות נוספת במישור אחר.

הוא לא הומו, הוא רק שוכב עם גברים

לא זלזלתי. ברור שכעסתי. תמיד התגאתי בעובדה שמהרגע שזרקו מפה את האנגלים (ברוך השם, הדבר הזה שקוראים לו בריטניה לא היה קיים אז) גם שמו קץ מבחינה מעשית לחוק נגד זיון בתחת המטומטם שלהם, שתחילתו אצל הנרי השמיני שהסטיה האישית שלו היתה נטיה לנתק לנשים איתם נישא את הראש מהכתפיים. למי שחי את התקופה קצת מצחיק לשמוע שהביטול הפורמלי של החוק היה מה שדירבן שינויים. ההכרה הפורמלית באה בעקבות ההכרה החברתית ולא להיפך, גם בארה"ב, גם באנגליה וגם כאן. אין מהפכות, יש אבולוציה שאפשר בקלות לשרטט אותה בספרות, במחזות ובסרטים משנות השלושים ועד שנות השישים ביחס למיניות בכלל ובנספח גם ביחס להומוסקסואליות. אם דוקא מחפשים מהפיכות אז לדעתי הם אינם בחוקים אלא בהמצאת הגלולה שהיתה הבסיס לחופש המיני בכלל ובהמצאת האינטרנט שיצר, שלא במכוון, מהפך טוטאלי בחיים ההומוסקסואליים ברחבי העולם. ההבדל מצוי בין העולם שבו המכס האנגלי מחרים ספרים שמופיעים לאור בדפוס אולימפיה בפריז ובית המשפט נדרש ל"מאהב של ליידי צ'טרלי", לבין העולם שבו בסקס לנוער לומדים אם הביצה השמאלית יכולה להיות נמוכה מהימנית ובבנים בלבד יש הוראות למין אנאלי. במצב זה המחוקק, בועט ומתנגד, נגרר אחר החיים. מכל מקום, לי דוקא לא נראה היחס המזלזל של, "אז כן, אולי הייתי צריך לכתוב שנות החמישים, לא השישים". נדמה לי שצריך קצת יותר לטפוח לחברה הישראלית על השכם על שהפכה חוק מנוול ומטומטם לאות מתה כמעט שני עשורים לפני חברות מערביות אחרות. שהרי חיים הכהן בתפקידו כיועץ משפטי לא היה יכול להוציא את ההוראה שהוציא מבלי שתהיה הסכמה חברתית לכך (של משפטנים אחרים, של קציני משטרה, פקידי ממשלה וכדומה).

ANGEL N

New member
../images/Emo45.gif

מסכים איתך לגבי החשיבות של התאריך. אני חושב שלהגיד שהחוק בוטל בשנת 1988 בלי לציין באותו משפט שהרבה שנים לפני כן הוצאה הנחיה שלא לאכוף את החוק, יהיה עוול גדול בנושא הזה. אפילו באחד הקורסים שלקחתי השנה, המרצה ציין שהחוק בוטל בשנת 1988 בלי לציין את ההנחיה ואני ישר הפסקתי אותו והוספתי את הפרט הזה. עם זאת הביקורת שלך הוצגה ככזו שבה טעיתי לגבי דברים מהותיים ולא לגבי תאריך, והיה נראה כאילו אתה חושב שכל הסקירה שלי שווה ל... אם פשוט היית מציג את התיקונים שלך זה היה עדיף גם לי וגם לגולשים האחרים שהיו מבינים על מה כל העניין וה"רעש".

שנים הרבה לפני ששולה אלוני היקרה

הביאה למהפך של ביטול החוק - הורה שר הפנים בתקנה מיוחדת - לא להשתמש בו.

למעלה