התחממות היחסין בין ישראל לארה"ב

magicsage

New member
התחממות היחסין בין ישראל לארה"ב

aequitas, מקריאה בהודעות קודמות בפורום שמתי לב שאתה טוען שהסיבה האמיתית ליחסים בין ישראל לארה"ב נטועה עמוק באידיאולוגיות שהובילו להקמת מדינות אלו. ובכל זאת, עם הקמת המדינה, ארה"ב הייתה רחוקה מלהיות המדינה התומכת שהיא היום. מאיזה שלב לדעתך, ולדעת כל אנשי הפורום האחרים, הפכה הברית בין ישראל לארה"ב מברית ידידות שטחית, לקשר עמוק וחם שכדוגמתו אין עוד הרבה בעולם. האם לדעתכם הייתה זו מלחמה כל- שהיא שגרמה לכך? או שאולי היה פה איזה שהוא תהליך הדרגתי?

a e q u i t a s

New member
ארה"ב הכירה בישראל 11 דקות

ישראל הוקמה ב-14 במאי 1948 בשעה 16:00, בשעה 16:11 באותו היום - חתם נשיא ארה"ב דאז ארי טרומן על ה"כרה דה יורה" במדינת ישראל. המדינה הראשונה שהכירה בנו. היחסים בין המדינות היו עליות ומורדות אך מאז מכירת טילי ההוק ב1962 בתקופתו של קנדי, היחסים התחילו להבשיל. כמו שאמרתי השורשים הם אידולוגים, מאוחר יותר נבנו עוד קומות, כל דבר הוא מן סוג של תהליך הדרגתי, אין זבנג וגמרנו, אך חייבים לציין שישראל וארה"ב מכיוון שאין עוד מודל כזה של מדינות ביחסים כאלה, קשה להשוות.

matan115

New member
הייתי אומר שעוד לפני 62

אם אני לא טועה ב56 היה את המקרה של העיתונאי הרוסי יהודי (שאת שמו אני לא זוכר) שהעביר למוסד עותק מנאום סטאלין הסודי שבו הוא מודה ברציחות ופשעים שהוא ביצע כנגד מתנגדיו, והמוסד העביר זאת לסי איי אי.

a e q u i t a s

New member
זה לא היה סטלין, אלא ניקיטה חרושצ'

זה לא היה סטלין אלא ניקיטה חרושצ'וב, וזה פשוט הפך את המוסד מארגון ביון של מדינה מזרח תיכונית לאחד מארגוני הביון היעילים והטובים ביותר בעולם - אחרי הנאום הזה, ארגוני הביון המערבייים ביקשו לעבוד קרוב לישראל ולא היפך. והנאום נגנב ב 53 על ידי ויקטור גרייבסקי והועבר לשגרירות ישראל במוסקווה, נאום בו הוא הוקיע את סטלין.

a e q u i t a s

New member
דה יורה - הכרה חוקית

דה יורה - הכרה חוקית ולא הכרה דה - פקטו - הכרה מתוך מעשה או הלכה למעשה.

trigotrigo

New member
אני יודע מה זה מה,

אבל כשנחתמה ההכרה על הנייר, היא גם הפכה למעשה, ולכן לדעתי זה גם וגם, ולא רק.

a e q u i t a s

New member
דה יורה ודה פקטו

אני לא חושב שיש גם דה יורה וגם דה פקטו בו זמנית או שהכרה היא בעקיפין או שהיא במישרין. במקרה הזה זה במישרין קרי דה יורה, זה לא שארה"ב שלחה לשם משלחת דיפלומטית וזאת אף על פי שלא הכירה בישראל - כי אז זה הכרה דה פקטו - כמו מדינת סילנד וגרמניה שהוכרה דה פקטו.

trigotrigo

New member
זה לא עקיפין ומישרין.

דה יורה זה על הנייר ודה פקטו זה בפועל. בדרך כלל על הנייר קודם לפועל, אין ביניהם סתירה.

a e q u i t a s

New member
איך אפשרי להכיר דה פקטו

איך אפשרי להכיר דה פקטו במרחב זמן של 11 דקות?

ממליץ לך לקרוא את הספר

"ברירת שמשון" של סיימור מ.הרש הוצאת ידיעות אחרונות רשום שם הרבה על היחסים של ישראל וארה"ב. איך בן גוריון מתקשר לסיפור. יהודי ארה"ב. וכו....

a e q u i t a s

New member
יש הרבה ספרים על היחסים ביניהם

יש הרבה מאוד ספרים, ברירת שמשון (קראתי אותו) לא מדבר על היחסים בין ישראל לארה"ב, אלא על נקודה מאוד מסוימת ביחסים. אם תרצה רשימה של ספרים אשמח להביא.

a e q u i t a s

New member
הפצצה הגרעינית הישראלית

הלכאורה הפצצה הגרעינית הישראלית היא ללא ספק משנה את עמדת המיקוח של ישראל, לכן יש לה השפעה גם על מדיניות החוץ שלה ויחסי הגומלין בין שני המדינות, בנקודה הזאת כמובן שאני מסכים איתך.

חוץ מנושא הפצצה עצמה

אתה יכול לראות גם את ההשפעה של בן גוריון על היחסים האלה. ההשפעה של נשיא אמריקאי כזה או אחר. מלחמות ישראל. ובעיקר היהודים בארה"ב בעיקר אלה שהיו בבית הלבן

a e q u i t a s

New member
אתה בהחלט צודק...אבל עדיין

צודק, אבל כל זה נדון סביב השפעתה של הפצצה הגרעינית, כולל על ה"סחיטה הישראלית" על הניקסון בזמן המלחמה והעברת המידע הסודי שישראל ליקטה לסובייטים, על השיתוף פעולה בין ישראל לדרום אפריקה והפגז הגרעיני שישראל. ישראל כמדינה נהגה כמעצמה גרעינית לכל דבר וסחטה מדינות, הצליחה להגיע להישגים - כמו שצריך בהחלט, אבל עדיין זה מסתובב סביב הפצצה הלכאורה שיש לישראל. בכל מקרה, זה ספר מאוד מומלץ לכל אחד לקרוא.

magicsage

New member
כיצד ישראל סחטה מדינות

אני מבין ממך שישראל השתמשה בהיותה מדינה בעלת נשק גרעיני על- מנת לסחוט מדינות. תוכל לפרט מקרים?

magicsage

New member
כיצד ישראל סחטה מדינות?

אני מבין ממך שישראל השתמשה בהיותה מדינה בעלת נשק גרעיני על- מנת לסחוט מדינות. תוכל לפרט מקרים?

למעלה