השיעים והסונים בעיראק - על סף פיצוץ

iamyoda

New member
השיעים והסונים בעיראק - על סף פיצוץ

למרות מאמצי האמריקנים, נראה כי הפיגועים המתמשכים ורשימת ההרוגים שלא נגמרת מעמידים את היריבות ארוכת השנים בין השיעים לסונים בפני פיצוץ. היריבות בין השיעים והסונים בעיראק היא ארוכת שנים, עד כדי כך שניתן לאתר את שורשיה 1325 שנים אחורה- בקרב כרבלא (אוקטובר 680). - הימים ימי תחילת האיסלאם, מוחמד מייסדו מת כחמישים שנה לפני כן ואחריו כיהנו ארבעה חליפים בזה אחר זה. מותו של האחרון מבין הארבעה, עלי אבן אבי טאליב, בן דודו של מוחמד שתומכיו היו לשיעים הראשונים, סימל את הפילוג הראשון בין הסונים לשיעים, סביב שאלת הירושה והנהגת המוסלמים. תומכיו של עלי סברו כי בנו, חסן, הוא הראוי להחליפו ואילו שאר המוסלמים תמכו בשלטונו של מועאוויה, ראשון החליפים לבית אומייה, שושלת שליטים מוסלמים שפעלה בשנים 750-661 בהנהגת האומה האסלאמית ומושבם היה בדמשק. לאחר שחסן בנו של עלי ויתר על ההנהגה (עפ"י השיעים), ניסו השיעים להכתיר במקומו בן אחר של עלי, חוסיין. באותן שנים, היו מרוכזים השיעים הראשונים בעיראק ולכן רוב המקומות הקדושים של האיסלאם השיעי נמצאים שם. בקרב כרבלא (ע"ש העיר שבה התרחש בעיראק, כמאה ק"מ דרום מערב לבגדד), נטבחו חוסיין ובני משפחתו בידי יזיד, בנו של מועאוויה, השליט לבית אומיה. לכתבה המלאה

a e q u i t a s

New member
המצב מאוד מסוכן ועלול לגרור מלחמה

האירוע האחרון בסמארה, שכל הנראה קבוצות מוסלאמיות סוניות (כדוגמת אל קעידה וגרורתיה השונות) ביצעו במסגד אשקריה בן 1200 שנה ופיצצו את כיפת הזהב, לדעתי הוא תחילתה של מלחמת אזרחים עקובה מדם בעיראק שגם כך מאוד מתנדנדת. למרות שמאמר שלך היה מאוד מקיף, ארצה להוסיף מספר נקודות ואחר כך את דעותי על הנושא. השיעיים בעיראק רואים במסגד אשקריה כאחד המקומות החשובים ביותר, מקום מנוחתם האחרון של שני אימהאים שמוגדרים כצאצאי הישירים של מוחמד הנביא. ולכן פגיעה במסגד ולעשה חילול קברם מהווה בעצם פגיעה ישירה בליבו של השיעיים בעיראק שעד כה נהגו במתינות יחסית. הסונים בעיראק בגיבוי גרורתיה של אל קעידה, הם מחוללי המהומות ושופכי הדם, ולכן סביר מאוד להניח של זרקוואי ואנשיו הם שביצעו זאת. אני חושב שמטרתם בעת פיצוץ המסגד הוא להביא מלחמת אזרחים בתוך עיראק, דבר שיאלץ בסופו של דבר את אמריקאיים ליסוג מעיראק, וככל הנראה לפי אף לחילוקה של המחוזות השונים בעיראק למספר מדינות. הכורדים בעיראק, אני מאמין מצב אחד מאוד חוששים, שכן האלימות יכולה לגלוש אליהם אך גם יכולים לנצל את המצב העדין בהכרזה על העצמאות. מה שעוד יותר מוזר, לפחות בשבילי הוא הניצול שאיראן השיעית עושה בפיצוץ המסגדים ובעצם מאשימה את המודיעין הישראלי והאמריקאי בפיצוץ המסגד - במקום להרגיע את הרוחות דווקא מלהיטה אותו - אני מניח שמטרתם היא גרירת המזרח התיכון לספין חדש של אי-יציבות. כבר עכשיו, מאות מסגדים סונים ושיעים עולים באש, ועשרות אזרחים עיראקים נטבחים על ידי הצדדים השונים. האיתתולה השיעי סיטאנטי ומנהיגים אחרים בעיראק מנסים להרגיע את הרוחות, אך כנראה לשווא. ללא ספק, הפיגוע הזה, אף על פי אפס האבדות בנפש הוא פיגוע אסטרטגי שיכול לשנות מבלי היכר את האזור, קשה לי להבין את אופטימיות של הנשיא בוש שהוא מפגין, אבל נראה מה יהיה...

sahchar

New member
החלום של האיטואלות הוא עדיין מדינת

הלכה שיעית מאירן ועד לבנון והמהומות רק עוזרים להם בדרך למימוש חלומם

a e q u i t a s

New member
תלוי על מי אתה מדבר ?

לפחות בעיראק, לפי מה שהבנתי השיעים הם המתונים שמנסים לייצב את המצב, כולל מנהיגם הרוחני האיתוטולה סיטטאני, אם זאת המשוגעים מאיראן הם בהחלט מנסים ללבות את האש עוד יותר ומאשימים את המודיעין הישראלי\אמריקאי בפיצוץ המקדש וכיפת הסלע. אני מאמין, כמו שרשמתי מקודם שהמהומות מטרתם לגרש את האמריקאים וליצור כאוס בעיראק שבסופו של דבר התגלגל למדינת הלכה בעיראק, אשר כולל פירוק המדינה לשיעים, סונים וכורדים. למרות שהדבר הדיי מוזר, שאל קעידה שמזוהה עם הסונים ואיראן השיעית בסופו של דבר באופן עקיפין חולקים אינטרס משותף, על פי שהם אויבים, על פי מקורות שונים נראה שאיראן עזרה לארה"ב במלחמה בטרור לפחות בחזית אפגנית. בכל מקרה, צפויים לנו עוד הרבה שירשורים על הנושא הזה, שכן שיעים מכל רחבי העולם מכריזים מלחמת דת על הסונים.... והמחיר? כנראה יהיה גדול!

למעלה