המצב במזרח התיכון מאז פתיחת המלחמה

iamyoda

New member
המצב במזרח התיכון מאז פתיחת המלחמה

לפני מספר שנים, נשאל שר החוץ הסיני במסיבת עיתונאים לדעתו על השפעת המהפכה הצרפתית (1789). "עדיין מוקדם לומר" הוא ענה. אמנם מנקודת מבטו תהליכים אזוריים ועולמיים נזקקים לזמן בכדי להתבשל, אך אנחנו חיים במזרח התיכון בו קצב האירועים הוא תזזיתי ביותר. לאחר הפיגועים בארה"ב ב-2001 היו שהזדרזו לנתח את המפה העולמית החדשה ולנסות להבין בפרק זמן קצר מה המשמעות של אירועי הטרור שהתרחשו על אדמה אמריקנית. מומחים ישראליים ניסו לעסוק בנושא מנקודת ראות ישראלית, אך הניתוחים התמקדו על פי רוב במשמעותם הצרה. מאמר זה הינו הראשון בסדרת מאמרים אשר יעסקו, באמצעות מיקוד במספר אירועים מכריעים, בשינויים שעברו, עוברים ויעברו על המזה"ת בשנים הקרובות, וכל זאת ממרחק של שנים בודדות בלבד ממתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה – ההתקפה ששינתה את סדרי העולם. חלק ראשון חלק שני

כתבות מצויינות

אהבתי גם את המשפט על הסיני וגם את הפואנטה בסוף הכתבות (לא שהייתי צריך את הכתבות כדי לדעת שיהיה פה מעניין גם בעתיד
)

a e q u i t a s

New member
הרתעה כנגד קבוצות טרור - לא יעיל

מאמר מאוד מקיף ומעניין, על התפתחויות האזוריות בשנים אחרונות. אם אני לא טועה, משולש הביטחון הישראלי בנוי על שלושה קודקדים - הרתעה, הכרעה ותרעה - אירוגני טרור נטולי כל תשתיות או הררכיה מסודרת, הפך את כל עניין הרתעה ליותר ויותר לא רלנווטית. מה שאני מנסה להגיד, שייעלותה של הרתעה כנגד קבוצות טרור פחותה מאשר זו של מדינות, אותם אנשים מונעים על ידי אידאולוגיה תיאולוגית, ולא על ידי מניעים פוליטיים, הם מוכנים להקריב את חייהם. ולכן אני מאמין שהנסיגה החפוזה מלבנון לא היתה הגורם, אלא אולי צירוף מקרים או דחיפה מוראלית בלבד לפלסטינים. אני מאמין שאינתיפאדת אל-אקצה תוכננה זמן רב לפני, וקשה לי להאמין שערפאת חתר באמת לשלום. ישנה אפשרות, שאכן ערפאת ראה בה מודל יעיל יותר תחת התשה, אבל שוב, יש לזכור שבמלחמה בטרור או מלחמה בקבוצות טרור היא מלחמה שקשה מאוד לאמוד או להעריך אותה במונחים של מלחמה במובן הקונבציאלי של המילה. וכל ניסיון כזה פשוט לא יצליח. בעניין אירועי הטרור בארה"ב, זה בהחלט נקודת מפנה בהיסטוריה האנושית, נסגר עידן ונפתח עידן חדש, שבו המלחמות של העתיד אינם עוד בין טורי שיריון וחיילי חיל רגלים, אלא במלחמות של מודיעין, לוחמת מידע ומבצעים מאוד כירוגיים וקטנים לסיכול פעולות טרור. יש פה הרבה צביעות, שעד 11.9 העולם באמת לא הבין, וגינה לעיתים תכופות את ישראל. אבל העולם בסופו של דבר פועל על אינטרסטים משלו. הסיכול הממוקד שכל העולם גינה, פתאום אמריקאיים אימצו אותם לחיקם, ועוד עושים את זה עם נזק סביבתי עצום - ראה מה קרה בפקיסטן לפני יומיים שלושה - ניסיון חיסול כושל שהרג 20 חפים מפשע על אדמה זרה. מה שכן, אני חייב לציין שאימלא נסיגת צה"ל, יכול להיות שכל כדור השלג שכנראה ויוביל לנפילתו של אסאד ג'וניור לא היה מתחיל בכלל. השאלה פה היא עלות מול תועלת. יצאנו מאזור שקטל רבות מחיילנו הצעירים, ולמען משימה להגנת ישובי הצפון - מבלבד כמה התקפות בודדות, הגבול שקט מאוד, התנהלות היתה לקויה, אך התוצאה הסופית היא בהחלט טובה. מותו של ערפאת זה החלק המאוד אירוני של כתבה, מותו של אדם התחיל תהליך של שלום, וסופו (לפחות הפוליטית) של אדם אחר הובילה ככל הנראה לסיומה. (אני מדבר על אריאל שרון). בהחלט אירוני. עוד נקודה חשובה, זה הדור הצעיר של המנהיגות הערבית, קידמה אי אפשר לעצור, במקרה של מדינות ערב היא רק הצליחו לעכב, רואים רוח של התקדמות במדינות ערב, אם זה בבחירות חצי דמוקרטיות או בתקשורת שהיא יותר פתוחה. אני מאמין שעם נפילתם של משטרי העריצות בסוריה ואיראן - אפילו המשב רוח הקליל יהפוך טיפה יותר חזק.

iamyoda

New member
אהבתי את ספק פליטת הפה של חלוץ

בשבוע שעבר שאמר שיש בעייה מוסרית להילחם בטרור כמו שרוצים (פחות או יותר) והוא בהחלט צודק אתה לא יכול להילחם במחבל שמתחבא בין ילדים ויורה עליך אם אתה לא מוכן להוריד את הקוים האדומים של אמות המידה המוסריות שלך ודרך אגב, למי שלא יודע - אמנת ז'נבה הרביעית קובעת במפורש, כי אם עוסק בטרור כלשהו (מחבל או פעיל) תופס מחסה בין אזרחים, כל נזק ברכוש וכל פגיעה בנפש שיגרמו לסובבים אותו בעקבות שהותו שם, בין אם על ידו ובין אם ע"י כוח תוקף שרודף אחריו - כל הנזק באחריותו של הטרוריסט. אז אני שואל משהו מאוד פשוט - אם מחבל מתחבא בבי"ס - למה לא להוריד את הבי"ס? זה חוקי לפי אמנת ז'נבה, לא?

a e q u i t a s

New member
שאלה ../images/Emo35.gif

ואם יש לך זכות קדימה בכביש, אבל רכב בכל מקרה נכנס לצומת...אז? אל תהיה צודק תהיה חכם! זה משפט כל כך נכון

iamyoda

New member
זה הכל עניין של אמות מידה

בעיניי, הדבר החשוב ביותר למנהיג (ראש ממשלה, רמטכל, שר הבטחון, ראש ועד הבית) הוא לדאוג בראש ובראשונה לבטחון אזרחיו, בטח במזרח התיכון לטובת העניין - אתה יכול לשים את כל אזרחי העולם מצד אחד ומצד שני שערה מראשו של מי מאזרחי ישראל, ועדיין החובה של מנהיג היא לעשות הכל כדי למנוע מאזרחיו פגיעה גם אם זה אומר לטפל בכל העולם

a e q u i t a s

New member
מנהיג חכם לא מפציץ ביתי ספר../images/Emo70.gif

האם לפעול בזירה העולמית לבד ועל דעת עצמך מבלי להתייחס לשחקנים אחרים (מדינות) תועיל לאינטרסים הלאומיים של ישראל או דווקא היפך, תזיק ותפגע במעמדה וגם בכושר יכולתה לפעול. מנהיג חכם לא מפציץ בית ספר בגלל שמחבל הסתתר שם או מפציץ את כנסיית המולד בבית לחם, כי התבצרו שם כמה מחבלים. יש פה מערכת ענפה של שיקולים, אילוצים ונסיבות שצריכים להתחשב בהם. בין השאר וגם אם זה יקומם אותך אחד השיקולים הוא ההד התקשורתי והציבורי שפעולה כזו תשפיע על הקהילה הבינלאומית. ימיי או"ם שמום נגמר, ישראל היא לא שחקנית יחידה במערכה הבינאלומית. וזה מאוד חשוב להבין. ביטחון לאומי זה אומר מדינה חזקה גם במישור הדיפלומטי. אני באמת לא מכיר את החוק הבינלאומי, אבל להפציץ בית ספר, נראה לי כפשע מלחמה או לפחות טיפשות טקטית. לישראל אין אינטרס להרוס, אלא רק להגן.

הבעיה היא

שה"מחבל" התאורטי שלך עדין נמצא (לכאורה) בשטח כבוש, ואתה אחראי על כל האנשים הכבושים, ולכן לא ברור שמדובר ב"טרוריסט" על פי אמנת זנבה - אלא אולי בלוחם חופש ... בכל אופן הטיעון שלך נכשל ברמת הפוליטיה העולמית. אני מסכים שצריך להכריז על עזה כמדינה ואז לנתק לה את החשמל. אבל גם את זה אנחנו לא עושים. כל הזמן נותנים לפלסטינים עוד ועוד זכויות אבל את הצעד האחרון, הנדרש, זה שיעזור גם לנו ולא רק להם - אנחנו לא עושים. זה מאד יהודי, לתת נדבה אבל לוודא שיתחננו עבורה

tapr

New member
רווח משולש

הורדת מחבל, מחבלים פוטנציאליים והיקלת על הבעיה הדמוגרפית...

למעלה