הביטוי "מכיל חיידקים פרוביוטיים" זה מסר בריאותי או תזונתי?

הביטוי "מכיל חיידקים פרוביוטיים" זה מסר בריאותי או תזונתי?

או אף אחד מהם?
שאלה נוספת - איך נקרא החוק שאוסר בארץ פרסום מסרים כאלה?

אבי519

New member
חוק הגנת הצרכן סעיף כל שהוא ... שעוסק באמת בפירסום

למיטב ידיעתי אין חוק שאוסר את המשפט הזה אם הוא נכון כמובן מצד שני יש ויכוח גדול על התועלת שיש בהמצאות חיידקים כאלה במזון.
יש גם תקנה של משה"ב (אגף מזון) שאסור ליחס למוצר מזון או תוסף תזונה תכונה רפואית כל שהיא .
המילה פרוביוטיים לדעתי אכן בעייתית מבחינה זאת .

trilliane

Well-known member
מנהל
זה מסר שיווקי...
אבל כל עוד הוא עובדה* הוא חוקי, להבנתי

* הכוונה לכך שהמוצר אכן מכיל חיידקים "ידידותיים". מה וכמה ועד כמה הוא באמת תורם לבריאות זו כבר סוגיה אחרת... אבל כל עוד לא הבטיחו מסר בריאותי (למשל שהבריאות שלך תשתפר בעקבות הצריכה) זה כנראה חוקי, לפחות בישראל כיום; אם ההיבט המשפטי מעסיק אותך, לרשותך פורומים משפטיים בתפוז כמו פורום חוק ומשפט.
&nbsp
בעניין הבריאות:
חוקרים ישראלים מערערים על תעשיית הפרוביוטיקה וטוענים כי היא עלולה להזיק
שני מחקרים שנערכו במכון ויצמן מצאו כי השפעת החיידקים הפרוביוטיים משתנה מאדם לאדם, ועלולה להשפיע לרעה על הרכב חיידקי המעי. חוקר: הממצאים חושפים תופעת לוואי חדשה ומדאיגה
06.09.2018
https://www.haaretz.co.il/1.6462509

אבי519

New member
המסקנות "תוצאת לוואי מדאיגה שעלולה להזיק" מוגזמות

אז לקח לאוכלוסיית החיידקים שלהם חודש אחד לחזור למצב הקודם. אז מה ?
סוכרת ומחלות אחרות שמיוחסות לחיידקי מעיים זה תהליך שאורך עשרות שנים .
שנית מי בכלל אמר שאוכלוסית החיידקים שהיתה להם קודם היתה האידיאלית בשבילם? לצורך זה צריך לעקוב אחריהם שנים ולראות אם הם מפתחים בעיות בריאות כרוניות .
לא שאני מאמין גדול בפרוביוטיקה אבל אני יודע שהפרוביוטיקה שמכניסים לכמוסות ולמוצרי חלב מסויימים, מבוססת על אוכלוסיות חיידקים שיש אצל תינוקות אוכלי חלב אם ואנשים מאוכלוסיות שאוכלות אוכל טיבעי ובריא בלבד, ונמצאו במחקרים כבריאים יותר בגלל החיידקים האלה, ולא מה שיש לצעירים מערביים שאוכלים בדרך כלל ג'אנק פוד בלי חשבון באופן "טיבעי" .

trilliane

Well-known member
מנהל
אז זה אומר שהפרוביוטיקה לא הועילה אלא הזיקה, גם אם רק זמנית

ומי אמר שאוכלוסיית החיידקים במוצרים אידאלית בשבילם?
&nbsp
"אני יודע שהפרוביוטיקה שמכניסים לכמוסות ולמוצרי חלב מסויימים, מבוססת על אוכלוסיות חיידקים שיש אצל תינוקות אוכלי חלב אם ואנשים מאוכלוסיות שאוכלות אוכל טיבעי ובריא בלבד, ונמצאו במחקרים כבריאים יותר בגלל החיידקים האלה"
&nbsp
– ע"ס מה אתה יודע? אילו מחקרים? תוכל לתת סימוכין? נשמע לי די מפוקפק. אילו זה היה כך החברות היו מפרסמות את המידע הזה, אך מעולם לא שמעתי על כך.

אבי519

New member
מצאתי לך לינק שקצת מסביר את ההיסטוריה של הפרוביוטיקה

https://www.wikirefua.org.il/w/index.php/פרוביוטיקה_-_Probiotic
יש שם קישורים לעוד מאמרים .
בכל מקרה הטענה של המצדדים בפרוביוטיקה היא שהחיידקים שיש אצל אנשים שאוכלים תזונה מערבית אינה טובה ולכן גורמת לתיסמונת המטבולית בגילים מתקדמים . ולכן מומלץ לאנשים בריאים לקחת פרוביוטיקה - כלומר כדי כן לשנות את האוכלוסיה של החיידקים במעי וכדי שכן החיידקים הפרוביוטיים ( לקטוס בצילוס ודומיו) יהוו את הרוב במעי ולא החיידקים שיש להם "באופן טיבעי" וכ"ו ...

למעלה