אפקטים פסיכולוגים והצלחה בדיאטה

קרנף לבן 1

Well-known member
מנהל
אפקטים פסיכולוגים והצלחה בדיאטה

אני שמן עקב תרופה משמינה. לאחרונה קבלתי תרופה לסוכרת טרוליסיטי שהרופאה אמרה שהיא סותמת תאבון. התאבון ירד לי לחודש ועלה בחזרה אבל הורדתי 5 קילו בינתיים ואני לא מעלה אותו. כיצד דואגים שהתאבון ירד שוב. המשקל שלי עכשיו 100 קילו

קלייטון.ש

Well-known member
בלי להיכנס לעניין התרופות שצריך להתייעץ עם רופאים

מבחינה פסיכולוגית תאבון כמו כל יצר הוא תגובה לפיתוי. אם יש פיתוי כלומר אוכל, במיוחד אוכל עשיר בקלוריות, מתעורר בהתאם תיאבון.
לכן הכי חשוב הוא לסלק את הפיתוי. לא להכניס הביתה שום מאכל שאינו חיוני לתזונה בריאה. גם אם יש עוד בני משפחה בבית.
קניות במרכול עושים בדיוק לפי רשימה שמכינים בבית, שבה יש רק מצרכים חיוניים, ולא קונים שום דבר שלא מופיע ברשימה. מי שלא מסוגל להיכנס למרכול בלי להוריד מהמדפים מוצרים מזיקים, שישלח מישהו אחר.
עם הזמן התיאבון יסתדר לפי ההיצע שיש בבית. בהתחלה התיאבון ימשיך כמו שהגוף התרגל אבל אם מתמידים התיאבון ירד ויתאים למה שיש לאכול.

בנוסף להקטנת הפיתוי צריך להוסיף חיזוקים חיוביים ושליליים. למשל להישקל כל יום באותה שעה ולרשום את המשקל. אם המשקל ירד זהו חיזוק חיובי שאומר שנמצאים בדרך הנכונה. המשמעות היא לא שאפשר לאכול מאכל מזיק כ"פרס", אלא להפך שצריך להמשיך באותה תזונה.
אם המשקל עלה זהו חיזוק שלילי שאומר שצריך להתאמץ יותר ולא שהניסיון נכשל ועדיף להתייאש.

כל זאת כאמור בלי להתייחס לתרופות וההשפעה שלהן על המשקל. זאת יש לברר מול הרופא.

אבי519

New member
מה שעזר לי להתגבר על התאבון זה יוגה

אחד הדברים שלומדים ביוגה זה שליטה עצמית .
אבל בשביל זה צריך מדריך יוגה רציני וטוב שמבין לעומק את הפילוסופיה...
ולא סתם חוג שמתרגלים תרגילי גמישות וברכת השמש... או לולינות (רוב חוגי היוגה בארצנו הם כאלה)
זה שאני למדתי ממנו כבר לא נמצא בישראל הרבה שנים .
יש גם ספרים טובים (לא זוכר שמות כרגע) .
יוגה זאת דת שלמה אבל יש בה קטע שהוא פשוט טכני ולא חייבים להאמין שהרי קרישנה או בבודהה כדי לתרגל את זה ולהגיע להשגים.
הקטע החשוב ביוגה שצריך ללמוד זה החלק שמלמד שליטה עצמית "ניאמה -טאפס" לפי תורתו של פנטג'לי .
כמובן שצריך לתרגל תנוחות (אסאנות) נשימות ומדיטציה וכ"ד.. אבל המטרה היא שתהיהי לך שליטה עצמית בגוף ובנפש .
הרעיון המרכזי של התורה הזאת היא שהרצונות והחשקים של האדם בנויים ממעגלים ( צ'אקרות) המעגלים האלה הם מעגלים של התמכרות - אוכל טעים גורר לאכול יותר ולרצות עוד אוכל וחוזר חלילה אחרי כמה זמן מתרגלים לטעים ורוצים עוד יותר טעים וזה מעגל אין סופי שמביא את האדם למה שנקרא בשפה פשוטה התמכרות או פינוק יתר.
ביוגה זה נקרא מעגל (צ'אקרה ) שאם תשבור אותו תגיע למצב שאתה לא זקוק יותר לאוכל אלא שולט בעצמך, כך שאתה יכול לאכול ולא לאכול באותה מידה, אתה יכול לאכול לחם שחור יבש ולהנות ממנו כמו מארוחת גורמה.
אימרה ידועה ביוגה זה שליוגי בדרגה העליונה אחד שמגיע ל"נירוונה" ( אחד שהצליח לשחרר את כל הצ'אקרות שלו ) חצץ ויהלומים מבחינתו זה אותו דבר.

אבי519

New member
הבעיה שהמשקל לא משתנה משמעותית ביום אחד

גם בדיאטת רצח.
&nbsp

קלייטון.ש

Well-known member
נכון מאד והייתי צריך להבהיר ששינוי צריך לראות על פני תקופה

אפילו של חודשים. לכן באמת המשקל כצורה של חיזוק מחייב סבלנות, ורצוי להוסיף חיזוקים נוספים.

Ron W

New member
לדעתי דוקא יתרון לראות משהו יציב ומתון, לפחות שלא השמנת..

trilliane

Well-known member
מנהל
מסכימה עם הרוב, למעט השקילה. לא כל יום! פעם בשבוע גג

ולמעשה עדיף אפילו פעם בשבועיים או בחודש. למי שלא עושה דיאטה מהירה (כלומר ירידה איטית ומתונה לאורך זמן) זו תהיה סתם חוויה מתסכלת במקום מחזקת.
&nbsp
מה שכן כדאי לעשות יום יום הוא ניהול יומן אכילה. לרשום במדויק (רצוי ביישום כלשהו לסלולרי או למחשב) מה אוכלים כדי לשלוט בכמות ובאיכות, להיות בבקרה, לדעת מה משפיע יותר ומה פחות, ממה כדאי להימנע וכו'.

קלייטון.ש

Well-known member
אפשר להישקל פעם בשבוע או שבועיים, נכון שאין הבדל משמעותי

אני מוצא ששקילה יומית באותה שעה הופכת לטקס שבמהותו הוא בקרה שוטפת של המשקל (למרות שלא רואים הבדל מיום ליום), עם הרישום היומי שלו, ויש לו אפקט פסיכולוגי שהופך את המשקל למרכיב שאני שולט בו כל הזמן. המשמעות היא פסיכולוגית בלבד.
אני בעד ניהול יומן אכילה במיוחד אם נוטים לחרוג מתוכנית תזונה מוגדרת מראש, כדי שהחטאים יהיו רשומים, ואז החטא התזונתי הרשום הוא חיזוק שלילי, ודף נקי מחטאים הוא חיזוק חיובי.

קלייטון.ש

Well-known member
צריך להוסיף שאפשר לראות שינוי משמעותי מיום ליום

שינוי כלפי מעלה. מי שאוכל כל יום אותו דבר צריך לראות משקל יציב, פלוס מינוס 200 גרם או משהו כזה. אבל מי שאכל יום קודם ארוחה יותר גדולה מבדרך כלל, כנראה יראה עליה במשקל שמבטאת את תכולת הקיבה שטרם עוכלה. אם אכל למשל בערב שישי ארוחת ערב גדולה, בבוקר יראה עליה במשקל של אפילו 2 ק"ג. אמנם המזון יעוכל בהמשך היום (ואולי עוד חצי יום אחריו) והעליה תתפוגג, אבל עצם העליה הזמנית מזכירה את הסעודה הגדולה שאכלתי אתמול, ומדגימה את המשמעות שלה. היא יכולה לסמן שאולי היום אני צריך להתייחס לאוכל יותר בצניעות.

trilliane

Well-known member
מנהל
אבל זה לא שינוי משמעותי כי הוא זמני ולא בהכרח רלוונטי

דובר כאן על פסיכולוגיה, לא אצל כולם זה עובד כפי שציינת. לדעתי שקילה מהסוג שאתה מציע רק תדכא את הנשקל ותערער אותו. לעומת זאת יומן אכילה עם סיכום קלורי יבהיר הרבה יותר טוב את האיזון שהזכרת, כי הוא מתייחס לערך הקלורי ולא למשקל המזון. הרי גם אם שתית עכשיו שתי כוסות יהיה לך הבדל של כחצי ק"ג, בין אם מדובר שתייה משמינה (מיץ או אפילו אלכוהול) ובין אם מדובר במים.

Ron W

New member
ממש לא מערער אם מתאמים ציפיות והכי חמור ששוכחים להשקל בכלל

אם נשקלים בבקר אחרי השרותים אין אפקט של נוזלים
אם לא נשקלים כל יום עדיין חושבים כל הזמן על יום השקילה
דוקא המחשבה והחרדה מה יראה המשקל בעוד שבוע או שבועיים
פוגעת ומייאשת, האם נעמוד בציפיות או לאו
מנסיון אישי כשהפסקתי להקפיד להשקל כל בוקר גם הפסקתי להקפיד
על אכילה מסודרת / ספורט וכיו"צ
שורה תחתונה לחכות ליום שקילה יזום לבד דורש תכנון ורישום שמקשה.

trilliane

Well-known member
מנהל
ממש לא רלוונטי, כל אחד שונה. לדעתי לא כדאי להישקל יום יום

ואני לא מסכימה עם הניתוח שלך. הניסיון האישי שלך רלוונטי לך, לא לכולם. יש מי שזה כן מערער אותו, שאין לו חרדות או ייאוש משקילה פעם בשבוע-שבועיים וזה לא גורם לו להפסיק להקפיד. למיטב ידיעתי גם בשומרי משקל השקילה היא שבועית ולא יומית, והשיטה שלהם מצליחה מאוד.

למעלה