שלום - יש לי שאלה לגבי "תמצית שמרים"

שלום - יש לי שאלה לגבי "תמצית שמרים"

קראתי שתמצית שמרים היא הגירסה הטבעית של מונוסודיום גלוטומט.
מה זה אומר ?
זה אומר שתמצית שמרים מזיקה ממש כמו מונוסודיום גלוטומט ?
זה אומר שתמצית שמרים פחות מזיקה מממונוסודיום גלוטומט ?
זה אומר שתמצית שמרים לא מזיקה בכלל ?
יש דיעה שזה אותו נזק ויש דיעה שבניגוד למונוסודיום גלוטומט תמצית שמרים לא מזיקה

trilliane

Well-known member
מנהל
מונוסודיום גלוטמט לא מזיק יותר ממלח

באופן כללי ממליצים (בצדק) להמעיט בצריכת מזון מעובד, אבל לא צריך לפחד ממנו באופן מיוחד.
&nbsp
קישורים למידע באתרים רפואיים:
https://www.clalit.co.il/he/lifestyle/nutrition/Pages/monosodium_glutamate.aspx
&nbsp
https://www.doctors.co.il/ar/13324/מונוסודיום+גלוטמט:+לא+כצעקתה
&nbsp
על תמצית שמרים לא שמעתי; חיפוש בגוגל הניב ממרח בריטי שכנראה לא ממש פופולרי בישראל:
https://he.wikipedia.org/wiki/מרמייט

תודה

היו לי כאבי ראש בממוצע בערך כול חמישה ימים ומאז שהחלטתי להפסיק לקנות כול דבר שיש בו חומר משמר וכול דבר שיש בו מונוסודיום גלוטומט הכאבי ראש מופיעים בממוצע בערך כול 20 ימים וגם משך הזמן של הכאב ראש הוא לא ליום שלם כמו לפני זה.
&nbsp
תמצית שמרים רשום ברכיבים של 2 מוצרים של טבעול

trilliane

Well-known member
מנהל
לא יודעת אם זה קשור דווקא לזה, אבל סבבה, תאכל מה שטוב לך

אבי519

New member
ואחרי שהפסקת לאכול את זה אין לך יותר כאבי ראש ?

מונוסדיוםגלוטאמט ידוע כמשפיע על מערכת העצבים ויש לו תופעות לואי כאלה (סחרחורת כאבי ראש, נימנום...)
בתמצית שמרים מרמייט - (חומר שחור מלוח מאד) אין את הבעיות האלה אבל יש בה המון מלח למי שיש בעיה של לחץ דם וכ"ד לא מומלץ. (גם במונוסודיום גלוטמט יש כמובן סודיום אבל לא בכמות משמעותית - כ 13% )
אבל למיטב ידיעתי ה"גסטרונומית" תמצית שמרים הזאת זה דומה בטעם יותר לרוטב סויה ויכול להיות תחליף לרוטב סויה , ולא כלכך במקום מונוסודיום גלוטאמאט .
אגב במסעדות גורמה טובות לא משתמשים בכלל במונוסודיום גלוטאמט ושפים טובים רואים בשימוש בחומר הזה ניסיון לשפר טעם של אוכל לא טעים ונמנעים ממנו.
&nbsp

תודה רבה -- אם זה ככה אז אין בעיה לצרוך תמצית שמרים

לפני שהפסקתי לאכול דברים שיש בהם מונוסודיום וגם דברים שיש בהם חומר משמר ולשתות משקאות שיש בהם חומר משמר היו לי כאבי ראש בממוצע בערך כול חמישה ימים ואחרי שהפסקתי יש לי כאבי ראש בממוצע כול חמישה ימים וגם כן הכאב לא נמשך יום שלם כמו לפני זה

אבי519

New member
משהו מהנסיון שלי

פעם סבלתי מכאבי ראש ומיגרנות , קראתי באיזה מקום ( לא זוכר בידיוק איפה, אבל זה היה קשור לרפואה סינית או הודית שהן תורות הוליסטיות שמסתכלות על כל הבן אדם כשלם שקילקול במקום אחד יכול לגרום לתופעה במקום אחר)
בקיצור לפי מה שקראתי כאבי ראש זה סימן שמשהו בגוף לא בסדר וזה יכול להיות כל דבר.
אם לא ישנת מספיק, אם לא שתית מספיק, אם לא היו לך יציאות סדירות ( עצירות ) , אם חסר לך משהו בתזונה , אם יש זיהום אויר בסביבה שלך , וכן הלאה. זה יכול להיות גם נפשי - מתח נפשי, עצבנות , עייפות נפשית וכן הלאה.
לפעמים כאב אחר בגוף מקרין לראש , כאב שיניים, אזניים, גרון וכ"ד.
אז כשכואב לך הראש אתה צריך לנסות לחשוב מה השתנה ומאיפה זה בא , מה לא בסדר אצלך ולנסות לפתור את הבעיה הזאת , או לטפל בו זמנית בכל הגוף שלך למשל לשתות , ללכת לשרותים להתרוקן, לישון קצת, לאכול בצורה מאוזנת, וכן הלאה.
&nbsp
לי זה מאד עזר , במשך הזמן הבנתי מה גורם לי לכאבי ראש, והפסקתי לקחת כדורים נגד כאבי ראש.

יכולים להיות הרבה סיבות ויכולים להיות גם שילוב של כמה סיבות

לגבי העניין הנפשי אין פיתרון.. אני לא מתכוון ללכת לפסיכולוג.
לפעמים הסיבה אורטופדית אז אני עושה לפעמים מתיחות שלמדתי וזה מסייע נגד הכאב ראש וגם הכרית יותר נוחה לי לאחר המתיחות האלה.
אני משוכנע שההמנעות ממונוסודיום גלוטומט ו/או ההמנעות מחומר משמר גם עוזר.
התוצאות מדברות בעד עצמן (לפחות במקרה שלי)

אבי519

New member
מתח נפשי אפשר לפתור בעזרת שיטות כמו יוגה מדיטציה וכ"ד

או אפילו מוזיקה רגועה ומרגיעה .
אני די בטוח שהימנעות ממוצרי מזון ומשקאות מתועשים מאד עוזר, לי זה מאד עזר .
אכילה של הרבה ירקות ויטמינים וסיבים ושתית מים נקיים וכל הדברים שעוזרים לזירוז העיכול ויציאות רכות מאד עוזר. (מניסיוני האישי יש קשר חזק וברור בין כאבי ראש לעצירות )
ובכלל אורח חיים בריא , אוכל בריא, פעילות גופנית , שמירה על משקל תקין...
לבריאות.

למעלה