ערכים תזונתיים (קלוריות) לפטריות שיטאקי/ה

trilliane

Well-known member
מנהל
ערכים תזונתיים (קלוריות) לפטריות שיטאקי/ה

קניתי פטריות מיובשות וכתוב בערכים התזונתיים 364 קק"ל ל-100 גרם (כלומר כל האריזה). המספר הזה נשמע לי לא סביר, בהתחשב בכך שלפטריות לא-מיובשות יש בד"כ ערך קלורי דו-ספרתי לא גבוה (לדוגמה, בפטריות שמפיניון משומרות מסוננות יש 20–30 קק"ל ל-100 גרם).

ברור לי שבטריות יש הרבה מים ובמיובשות לא וזה משפיע, אבל זה לא סדר גודל של פי עשרה... גם כשהרטבתי אותן (ההוראות הן להשרות במים לחצי שעה עד שעה) הן לא התנפחו פי עשרה (אפילו לא פי שניים). האם ייתכן שפטריות שיטאקי אכן עד כדי כך משמינות?

אבי519

New member
זה נכון, וזה חשבון פשוט

תעשה חלבונים 19.3 גרם כפול 4 ==77.2
פחממות 63.4 גרם כפול 4== 253.6
שומנים 3.7 גרם כפול 9 == 33.3
ותחבר את מה שיצא לך.== 364
ואת ההסבר אתה יודע - בפטריות לא מיובשות יש המון מים, ולכן במיובשות יש הרבה קלוריות.
אחרי שאתה משרה אותם במים ומבשל אותן הם סופגות מים בחזרה ואז לכל 100 גרם של פטריות ספוגות מים, כאלה יש פחות קלוריות.ויותר נפח.

trilliane

Well-known member
מנהל
תודה, אבל כפי שכתבתי, כמות המים לא הייתה פרופורציונית כלל

ועכשיו כשאתה מציין זאת גם כמות הפחמימות נראית לי מוגזמת ובלתי סבירה...

אבו זקן

New member
פטריות

מנסיוני האתר הזה אמין למדי, והוא די מתאים בערכו הקלורי למה שרשום במוצר שקנית (אם כי לא בכמות החלבון. אולי קנית פטריות איכותיות במיוחד, או שהיצרן/יבואן לא מדייק). פטריות מיובשות מכילות הרבה פחמימות כי הן צריכות הרי להיות מורכבות ממשהו... .

trilliane

Well-known member
מנהל
תודה. עדיין גבוה אבל לא ממש מתאים, תוספת של 23% זה לא מעט

לגבי מורכבות מ"משהו" אין סיבה שה"משהו" יהיה דווקא פחמימות...
אבל אולי מכיוון שהן נחשבות לפטריות "בשרניות" יותר.

אבו זקן

New member
אין כל כך הרבה אלטרנטיבות

ייתכן שהיצרן הסיני לא מבחין בין פחמימות ממש לבין סיבים תזונתיים. מה כבר יכול להיות שם? שומן, חלבונים ופחמימות (את המים הרי הרחיקו ואלכוהול כנראה אין שם) וחומרים אחרים בכמויות מזעריות.

trilliane

Well-known member
מנהל
שומן אין, אבל סיבים וחלבונים יכולים להיות

אבו זקן

New member
סיבים וחלבון

דווקא לעניין החלבון נראה שהיצרן מגזים בכיוון החיובי (או שיש לו זן עשיר במיוחד של הפטריות האלה או שמישהו התבלבל בהעתקה והעתיק בטעות את העמודה "אחוזים" ל"משקל"). לגבי הסיבים, כמות הפחמימות שהוא נותן (63 גרם) מתאימה לכך שהוא כן הפחית את הסיבים מ-75 גרם של פחמימות כולל סיבים.

למעלה