ספיגת ברזל

מיכלי1114

New member
ספיגת ברזל

שלום לכולם,
יש לי כמה שאלות בנושא ספיגת ברזל.
1. שמעתי שעודף סיבים מפריע לספיגת ברזל. כמה זה הרבה? הכוונה בארוחה? כל היום? בקיצור מה עושים בעניין?

2. יין מפריע לספיגת ברזל, האם בבישול היין ההפרעה לא קיימת? ומה לגבי חומץ בן יין?

תודה מראש

אבי519

New member
ברזל זה חשוב אבל גם אבות מזון אחרים חשובים

לא צריך להמנע ממזון כל שהוא רק בגלל זה שהוא מפריע פחות או יותר לספיגת הברזל.
אם בבדיקות דם נמצא חוסר בברזל אכלי יותר בשר במיוחד בשר אדום בשר הודו נקבה פרגיות , חלקים פנימיים וכ"ד, או קחי תוסף ברזל.

ספיגת ברזל מהמזון

הי
קודם כל צריך לעשות התאמות תזונתיות רק אם רמת הברזל בדם היא נמוכה. אני מניחה שזה המצב אחרת לא היית שואלת אבל בכל מקרה הייתי חיבת לציין זאת..
בכל מקרה לשאלותייך ובמידה ואת כן צריכה לדאוג למצב הברזל בגופך- אכן יש תחרות על ספיגת הברזל עם טאנינים שנמצאים בתה ויין אדום ואגב גם בשוקולד. וזה לא קשור אם זה בבישול או לא.
לגבי סיבים- אכן יש עניין של תחרות בספיגת הברזל עם חומצה פיטית (בעיקר בדגנים מלאים) וחומצה אוקסאלית (ירקות עליים כהים כמו תרד). לכן לא כדאי לשלב אותם ספציפית עם אכילה של מוצרים עשירים בברזל (בשר אדום- בקר והודו ואיברים פנימיים). הכוונה היא שילוב באותה ארוחה- אם את אוכלת בארוחה אחרת זה בסדר. חוץ מזה כדאי לשלב מוצרים עשירים בויטמין סי (פרי הדר, עגבניות, פילפל).
לסיכום שוב- ההמלצות הנ"ל הן למצב של חוסר ברזל, והן מדברות על שילוב באותה ארוחה, לא להימנע לגמרי מהמוצרים המתחרים עם הברזל ברמה היומית

Gidi Shemer

New member
רק תיקון קטן

אמנם לא קריטי, אבל למען הדיוק המדעי, חומצה אוקסלית ככל הנראה לא מעכבת ספיגת ברזל, לא כל שכן ברזל ממזון אחר.

אבי519

New member
לא תאמינו איפה מצאתי מאמר מאד אוביקטיבי על הנושא

מה שהפליא אותי שזה אתר אנונימוס - אתר של טיבעונים די קיצוניים, שמתנגדים לאכילת בשר.
בכל זאת המאמר ממליץ על בשר כאחד המקורות העישירים ביותר בברזל זמין.
ציטוט: "הברזל מהחי נספג טוב יותר מברזל מהצומח ועל כך אין עוררין. הסיבה לכך היא שחלק ממנו (40%) הוא ברזל מסוג heme שמקורו בהמוגלובין "
המאמר צודק במיוחד בכך שיש מספיק ואפילו יותר מידי ברזל במזון שאנחנו אוכלים ואדם בריא שאוכל מאוזן לא צריך לדאוג לנושא.
http://veg.anonymous.org.il/art5.html

lironn1989

New member
במקרה כזה חייבים

במקרה כזה חייבים לקחת תוסף ברזל, כדי לשמור על ערכים בנורמה, במיוחד אם לא אוכלים מספיק בשר אדום

למעלה