חוות דעת....

מצב
הנושא נעול.

michalush36951

New member
חוות דעת....

חוות דעת....

היי
אנחנו זוג פלוס שני ילדים המתגוררים בבאר שבע. מדובר במגרש בגודל 457 מ"ר. העדפנו לבנות מפלס אחד על אף שלצערנו זה בא על חשבון הגינה

אנחנו רגע לפני מתן אישור סופי לאדריכל והגשה להיתר בנייה.
אשמח לחוות דעת של המבינים בתחום בעניין התוכנית המצורפת.

אתם לא תאהבו את התגובה שלי

חוות דעת....

היי
אנחנו זוג פלוס שני ילדים המתגוררים בבאר שבע. מדובר במגרש בגודל 457 מ"ר. העדפנו לבנות מפלס אחד על אף שלצערנו זה בא על חשבון הגינה

אני מאד מקווה ששום ועדה לתכנון ובניה במדינת ישראל לא תאפשר מגרש עם כזו תכסית גבוהה, ואפס שטחי חלחול.
אני מאד מקווה שועדות יעמדו על כך שישאר שליש מגרש לחלחול לפחות.
גם אם אנשים רוצים לגור במדבר, זה לא אמור להיות מדבר בטון שמשפיע לרעה על כל סביבתו. יש להשאיר מגרשי קרקע למי שבאמת רוצה את האדמה עם תכסית סבירה. מי שלא רוצה שטחי גינון, יכול לגור בפנטהאוז או בדירה.

michalush36951

New member
חוות דעת....

אני מאד מקווה ששום ועדה לתכנון ובניה במדינת ישראל לא תאפשר מגרש עם כזו תכסית גבוהה, ואפס שטחי חלחול.
אני מאד מקווה שועדות יעמדו על כך שישאר שליש מגרש לחלחול לפחות.
גם אם אנשים רוצים לגור במדבר, זה לא אמור להיות מדבר בטון שמשפיע לרעה על כל סביבתו. יש להשאיר מגרשי קרקע למי שבאמת רוצה את האדמה עם תכסית סבירה. מי שלא רוצה שטחי גינון, יכול לגור בפנטהאוז או בדירה.
חוות דעת....

את צודקת התגובה שלך באמת לא רלוונטית לנו וחבל שטרחת לכתוב אותה.
נשמח לקבל תגובות רלוונטיות ומלמדות. תודה!

לצערי התגובה של מיכל מאוד רלוונטית

חוות דעת....

את צודקת התגובה שלך באמת לא רלוונטית לנו וחבל שטרחת לכתוב אותה.
נשמח לקבל תגובות רלוונטיות ומלמדות. תודה!
לא סתם ציירת סמיילי עצוב ליד המשפט "העדפנו לבנות מפלס אחד על אף
שלצערנו זה בא על חשבון הגינה".
אני הייתי מוסיפה עוד כמה
.
כי באמת מאז שאני מנהלת את הפורום לא ניתקלתי בבית פרטי שלא משאיר שום שטח גינה אפקטיבי, אפילו לא קצת להנאתכם האישית, בשביל הנשמה. אז למה באמת לגור בבית פרטי?
אבל האבסורד הגדול הנוסף בבית שלכם הוא שיש בו שני מפלסים! מפלס הסלון 0.00 ומפלס החדרים הגבוה ממנו ב-50 ס"מ. אבל רציתם מפלס אחד!! בשביל זה יצרתם את הבית הזה והרגתם את הגינה. אז למה בסוף תכננתם בית שיש בו שלוש מדרגות מרגיזות שתקועות באמצע בין האגף הציבורי ואגף החדרים? מה הרווחתם בכך? חשבתי שאולי אתם נאלצים מסיבות שלא תלויות בכם לתכנן בית בעל מפלס אחד (מחלה, נכות חו"ח) אבל אז באו השלוש מדרגות באמצע והוכיחו לי שלא כך הדבר ושהסיבה ל"מפלס האחד" היא העדפה אישית שלכם. ההעדפה הזו שלכם היא למעשה טעות מוחלטת, שהובילה אתכם לתכנון המאוד בעייתי והצפוף הזה ושבגללו- "שכרכם יצא בהפסדכם"- הפסדתם גם את הגינה וגם את הבית.
לצערי ההתעלמות שלכם מהמגרש מתבטאת לא רק בכך שהותרתם שבילים (ולא גינה) סביב ביתכם אלא גם התכנון הפנימי מתעלם מהחוץ לחלוטין. למשל פינת האוכל ממוקמת ככה שהיא חוסמת את פתח היציאה אל הרחבה הקטנטונת שהיא אזור הישיבה ה"גדול" בגינתכם. את חדרי השינה של הילדים מיקמתם כך שהם משקיפים על שביל הכניסה לבית, כלומר כל מי שנכנס לבית זוכה להציץ לתוכם- דהיינו אפס פרטיות, דווקא בחדרי השינה (אגב, יש טעות או במיקום שער הכניסה או במיקום שביל הכניסה). אם הייתם ממקמים את החדרים לאורך החזית הדרומית למשל הם גם היו זוכים ליותר פרטיות ואולי אפשר היה לתכנן עבור אחד מהחדרים חלון לחזית הצפון-מערבית, כך שהוא היה זוכה לשני כיווני אוויר.
מהסלון ניתן להשקיף לעבר שביל ברוחב... 2.77 מטרים-זוהי החזית האחורית שלכם. לרוב אני ממליצה לאנשים למקם את הריהוט בסלון כך שניתן יהיה להתבונן ממנו לעבר הגינה. במקרה שלכם אני חושבת שזה מיותר כי כאמור- אין לכם גינה.
תכנון הפנים גם הוא בעייתי- למשל הסלון מאוד ארוך וצר. המתכנן שלכם מיקם בשרטוט ריהוט שאיננו בקנה מידה אמיתי כך שאתם לא באמת יכולים להתרשם מהאופן בו תשבו בו יחד, כל המשפחה.
הכניסה לחדר השינה ממש בלתי אפשרית. כדי להגיע לחדר השינה אתם צריכים ללכת לאורך הפרוזדור ואז לעשות "פניית פרסה", לעבור בכניסה הצרה דרך חדר המקלחת ורק אז להכנס לחדרכם שיחסית ליתר חדרי הבית הוא גדול בצורה לא פרופורציונלית. אני מניחה שהכניסה לחדר תוכננה כך כי רציתם פרטיות לעצמכם, אבל עדיין היה אפשר לתכנן זאת בצורה נוחה יותר ופחות מסורבלת עבורכם.
גם הפרוזדור מאוד מאוד ארוך ומפותל- שוב תכנון לא מוצלח.
אני לא יודעת אם באמת תשנו משהו בתכנון שהרי אתם עומדים רגע לפני ההגשה. אבל האמת היא שהחסד הגדול ביותר שתוכלו לעשות עם עצמכם הוא לנטוש את מה שעשיתם עד עכשיו ולתכנן בית בן שתי קומות (אם אתם מוטרדים משאלת העליה במדרגות אפשר תמיד לתכנן מעלון בנוסף...). או לכל הפחות תוותרו על המפלס המיותר של חצי המטר בתוך הבית.

michalush36951

New member
חוות דעת....

לא סתם ציירת סמיילי עצוב ליד המשפט "העדפנו לבנות מפלס אחד על אף
שלצערנו זה בא על חשבון הגינה".
אני הייתי מוסיפה עוד כמה
.
כי באמת מאז שאני מנהלת את הפורום לא ניתקלתי בבית פרטי שלא משאיר שום שטח גינה אפקטיבי, אפילו לא קצת להנאתכם האישית, בשביל הנשמה. אז למה באמת לגור בבית פרטי?
אבל האבסורד הגדול הנוסף בבית שלכם הוא שיש בו שני מפלסים! מפלס הסלון 0.00 ומפלס החדרים הגבוה ממנו ב-50 ס"מ. אבל רציתם מפלס אחד!! בשביל זה יצרתם את הבית הזה והרגתם את הגינה. אז למה בסוף תכננתם בית שיש בו שלוש מדרגות מרגיזות שתקועות באמצע בין האגף הציבורי ואגף החדרים? מה הרווחתם בכך? חשבתי שאולי אתם נאלצים מסיבות שלא תלויות בכם לתכנן בית בעל מפלס אחד (מחלה, נכות חו"ח) אבל אז באו השלוש מדרגות באמצע והוכיחו לי שלא כך הדבר ושהסיבה ל"מפלס האחד" היא העדפה אישית שלכם. ההעדפה הזו שלכם היא למעשה טעות מוחלטת, שהובילה אתכם לתכנון המאוד בעייתי והצפוף הזה ושבגללו- "שכרכם יצא בהפסדכם"- הפסדתם גם את הגינה וגם את הבית.
לצערי ההתעלמות שלכם מהמגרש מתבטאת לא רק בכך שהותרתם שבילים (ולא גינה) סביב ביתכם אלא גם התכנון הפנימי מתעלם מהחוץ לחלוטין. למשל פינת האוכל ממוקמת ככה שהיא חוסמת את פתח היציאה אל הרחבה הקטנטונת שהיא אזור הישיבה ה"גדול" בגינתכם. את חדרי השינה של הילדים מיקמתם כך שהם משקיפים על שביל הכניסה לבית, כלומר כל מי שנכנס לבית זוכה להציץ לתוכם- דהיינו אפס פרטיות, דווקא בחדרי השינה (אגב, יש טעות או במיקום שער הכניסה או במיקום שביל הכניסה). אם הייתם ממקמים את החדרים לאורך החזית הדרומית למשל הם גם היו זוכים ליותר פרטיות ואולי אפשר היה לתכנן עבור אחד מהחדרים חלון לחזית הצפון-מערבית, כך שהוא היה זוכה לשני כיווני אוויר.
מהסלון ניתן להשקיף לעבר שביל ברוחב... 2.77 מטרים-זוהי החזית האחורית שלכם. לרוב אני ממליצה לאנשים למקם את הריהוט בסלון כך שניתן יהיה להתבונן ממנו לעבר הגינה. במקרה שלכם אני חושבת שזה מיותר כי כאמור- אין לכם גינה.
תכנון הפנים גם הוא בעייתי- למשל הסלון מאוד ארוך וצר. המתכנן שלכם מיקם בשרטוט ריהוט שאיננו בקנה מידה אמיתי כך שאתם לא באמת יכולים להתרשם מהאופן בו תשבו בו יחד, כל המשפחה.
הכניסה לחדר השינה ממש בלתי אפשרית. כדי להגיע לחדר השינה אתם צריכים ללכת לאורך הפרוזדור ואז לעשות "פניית פרסה", לעבור בכניסה הצרה דרך חדר המקלחת ורק אז להכנס לחדרכם שיחסית ליתר חדרי הבית הוא גדול בצורה לא פרופורציונלית. אני מניחה שהכניסה לחדר תוכננה כך כי רציתם פרטיות לעצמכם, אבל עדיין היה אפשר לתכנן זאת בצורה נוחה יותר ופחות מסורבלת עבורכם.
גם הפרוזדור מאוד מאוד ארוך ומפותל- שוב תכנון לא מוצלח.
אני לא יודעת אם באמת תשנו משהו בתכנון שהרי אתם עומדים רגע לפני ההגשה. אבל האמת היא שהחסד הגדול ביותר שתוכלו לעשות עם עצמכם הוא לנטוש את מה שעשיתם עד עכשיו ולתכנן בית בן שתי קומות (אם אתם מוטרדים משאלת העליה במדרגות אפשר תמיד לתכנן מעלון בנוסף...). או לכל הפחות תוותרו על המפלס המיותר של חצי המטר בתוך הבית.
חוות דעת....
היי,
אולי טעיתי בבחירת המילים התגובה של מיכל רלוונטית אבל האופן שבו היא רשמה את הדברים פשוט לא ענייני.
אני מודה לך מאוד על חוות הדעת המקצועית. אנחנו עדיין יכולים להחליט על שינויים גם אם זה יעלה לנו. שכחתי לציין שלבסוף החלטנו להוריד את חצי המפלס הנוסף מכיוון שאכן כפי שציינת הוא מיותר. אנחנו מאוד חוששים מקומה נוספת יש לנו ילדים קטנים ועוד מעוניינים להתרחב זה יהיה קשה מאוד להתנהל בשתי קומות עם הרבה מדרגות. אשמח לשמוע את דעתך לגבי מרחב אחד פתוח שבו ממוקמים סלון ופינת אוכל יחד בקו ישר.....התלבטנו לגבי זה מאוד ולבסוף העדפנו ללכת על סלון מוגדר.

michalush36951

New member
חוות דעת.....

חוות דעת....
היי,
אולי טעיתי בבחירת המילים התגובה של מיכל רלוונטית אבל האופן שבו היא רשמה את הדברים פשוט לא ענייני.
אני מודה לך מאוד על חוות הדעת המקצועית. אנחנו עדיין יכולים להחליט על שינויים גם אם זה יעלה לנו. שכחתי לציין שלבסוף החלטנו להוריד את חצי המפלס הנוסף מכיוון שאכן כפי שציינת הוא מיותר. אנחנו מאוד חוששים מקומה נוספת יש לנו ילדים קטנים ועוד מעוניינים להתרחב זה יהיה קשה מאוד להתנהל בשתי קומות עם הרבה מדרגות. אשמח לשמוע את דעתך לגבי מרחב אחד פתוח שבו ממוקמים סלון ופינת אוכל יחד בקו ישר.....התלבטנו לגבי זה מאוד ולבסוף העדפנו ללכת על סלון מוגדר.
חוות דעת.....
אני מעלה קובץ לדוגמא. ממש אודה להתייחסות שלך מה לדעתך עדיף, אשמח שתתייחסי לחלל הציבורי.

גידלתי 3 ילדים בבית דו קומתי

חוות דעת....
היי,
שניים מהם החל מגיל 0.
אני ממש לא מבינה מה הפחד הגדול ממדרגות.
מארגנים את כל חדרי השינה בקומה שניה, ואת החדרים הציבוריים בקומת הקרקע. בקומת קרקע שמים לול/עריסה שמאפשר לתינוק להיות לידכם. ממילא פעוטות נמצאים כל הזמן ליד ההורים, גם אם יש 9 קומות
ואין שום בעיה. יורדים ועולים לא יותר מ-3 פעמים ביום, כשהילדים מתבגרים - אפילו פחות מזה (אני עובדת ממשרד ביתי, ולמרות שאני בבית הרבה שעות, אני עולה ויורדת מקסימום פעמיים ביום)
וכשהילדים מתבגרים - הפרדת הקומות הופכת ליתרון עצום.
היתרונות: בניה זולה יותר (פחות יסודות)
הרבה יותר חלונות בחדרים, הרבה יותר אור ואויר
פחות בזבוז על שטחי מעבר
תשאר גינה לילדים ולכם
המרחק מהשכנים גדל, הפרטיות גדלה.
ואפשר לעשות הכנה למעלון פנימי עתידי, עבור מי שמתקשה בנגישות.
&nbsp
הבהרה למה שכתבתי קודם:
התסכול שלי הוא מהועדות לתכנון ובניה, שמאשרות תכנית זועתית כזו.
התסכול הוא בטח לא מאדם פרטי יחיד. כלומר, מה שכתבתי לא היה אישי כלפיכם, אלא בכלליות, לגבי תוכניות שכאלה, שמהוות נזק סביבתי, תכנוני, חברתי ומה לא.
&nbsp

michalush36951

New member
חוות דעת....

שניים מהם החל מגיל 0.
מארגנים את כל חדרי השינה בקומה שניה, ואת החדרים הציבוריים בקומת הקרקע. בקומת קרקע שמים לול/עריסה שמאפשר לתינוק להיות לידכם. ממילא פעוטות נמצאים כל הזמן ליד ההורים, גם אם יש 9 קומות
ואין שום בעיה. יורדים ועולים לא יותר מ-3 פעמים ביום, כשהילדים מתבגרים - אפילו פחות מזה (אני עובדת ממשרד ביתי, ולמרות שאני בבית הרבה שעות, אני עולה ויורדת מקסימום פעמיים ביום)
פחות בזבוז על שטחי מעבר
תשאר גינה לילדים ולכם
&nbsp
הבהרה למה שכתבתי קודם:
התסכול הוא בטח לא מאדם פרטי יחיד. כלומר, מה שכתבתי לא היה אישי כלפיכם, אלא בכלליות, לגבי תוכניות שכאלה, שמהוות נזק סביבתי, תכנוני, חברתי ומה לא.
&nbsp
חוות דעת....
תודה על התגובה.....

לדעתי האופציה השניה שהעלית טובה מהראשונה

חוות דעת....
תודה על התגובה.....
לדעתי האופציה השניה שהעלית טובה מהראשונה

האופציה שבה פינת האוכל והסלון נמצאים בקו אחד טובה יותר. קיים מעבר וקשר ויזואלי טוב יותר בין חללי הפנים והחוץ (שגם באופציה הזו הם עדיין קטנים וצרים, אבל עדיין קצת יותר גדולים מהאופציה הראשונה שהצגת). מעבר לכך באופציה הקודמת קיים חלל עצום מול דלת הכניסה ועד הסלון והמטבח שגודלו כ-16 מ"ר! זה אבסורד בהתחשב בכך שכל האזור הציבורי בביתכם אינו גדול במיוחד, אז מדוע להפסיד שטח כה גדול כשטח מעבר? באופציה השניה החלל מתוכנן בצורה מאוזנת יותר ובלי שטחי מעבר מיותרים. גם אזור החדרים מתוכנן בצורה טובה יותר, ללא פרוזדור ארוך ומפותל עם פניית פרסה לחדר השינה שלכם.
ובקשר לשאלת הקומה השניה- מיכל ענתה לך בצורה מצוינת וגם נתנה לך טיפ טוב ביחס לאופן חלוקת החללים בין הקומות.
אני הייתי רוצה לחזק נקודה נוספת שגם עליה מיכל כתבה. לאחר שכתבת שיש לך ילדים קטנים אני בטוחה שזו תהיה טעות לא לתכנן גינה גדולה... עבורם. גינה גדולה תהיה הרי מגרש המשחקים של הילדים: הם יוכלו לשחק ולרוץ בה, להנות ולבלות זה עם זה וגם איתכם. לגזול מהם את האפשרות הזו בעיני זו תהיה ממש החמצה.
חוץ מזה שילדים קטנים לא נשארים קטנים לאורך זמן ותוך מספר מועט של שנים הם כבר עצמאיים לחלוטין ומסוגלים להתנייד במדרגות בקלות ובבטיחות. אפשר להגיד שהתייחסות לבניית בית מנקודת מוצא של מצב נוכחי היא טעות. מאחר ואנו בונים בית למספר רב של שנים צריך להביא בחשבון התפתחויות ושינויים עתידיים (כגון גדילת הילדים, קשיים פיזיים שעלולים לחול עם הזדקנותנו) ולפיהם לתכנן אותו.
בהצלחה

ygili

New member
לא מומלץ כאופציה מועדפת

שניים מהם החל מגיל 0.
פחות בזבוז על שטחי מעבר
תשאר גינה לילדים ולכם
&nbsp
הבהרה למה שכתבתי קודם:
&nbsp
לא מומלץ כאופציה מועדפת
כלומר, אם יש אפשרות לחד קומתי - מבחינתי עדיף.
זה לא שיש סכנה יומיומית שילד יתגלגל במדרגות ויפגע.
אבל הסיכון הזה תמיד קיים - כשאתם צמודים אליו (והו משתולל למשל) או שהוא הגיע לשם לבד כי אחיו "הגדול" בן ה-6 מצליח לפתוח את השער/חוצץ של המדרגות ואז כל הילדים עולים למעלה.
אם זה סיכון מחושב שנלקח בחשבון כל יום - מה טוב.
מדבר מניסיון של יותר מ-3 ילדים, בבית של ההורים שמארחים שם עוד נכדים.

הכל תלוי באיכות השער

לא מומלץ כאופציה מועדפת
כלומר, אם יש אפשרות לחד קומתי - מבחינתי עדיף.
זה לא שיש סכנה יומיומית שילד יתגלגל במדרגות ויפגע.
אבל הסיכון הזה תמיד קיים - כשאתם צמודים אליו (והו משתולל למשל) או שהוא הגיע לשם לבד כי אחיו "הגדול" בן ה-6 מצליח לפתוח את השער/חוצץ של המדרגות ואז כל הילדים עולים למעלה.
אם זה סיכון מחושב שנלקח בחשבון כל יום - מה טוב.
מדבר מניסיון של יותר מ-3 ילדים, בבית של ההורים שמארחים שם עוד נכדים.
הכל תלוי באיכות השער
אם יש שער טוב עם קפיץ חזק, שסוגר אותו גם אחרי בן ה-6 אז אין שום בעיה. אצלנו מעולם לא היתה שום סכנה, לא מחושבת ולא לא מחושבת. השער היה סגור תמיד.
חוצמזה, כל כך מהר ילדים גדלים... כל כך מעט שנים מותקן השער הזה, וכל כך הרבה שנים משתמשים בגינה. אז לוותר על גינה בגלל שלא רוצים להתקין שער טוב?! לא חבל?
&nbsp
אם זו נחלה גדולה או מגרש של דונם, אז ברור שעדיף שטוח.
אבל על מגרש כזה, כאשר רוצים לבנות שטח כל כך גדול, בניה שטוח היא טעות, לדעתי.
&nbsp
&nbsp

LCX

New member
דעה של הדיוט

חוות דעת....

היי

דעה של הדיוט
אני כמוכם, בונה..לא בעל מקצוע בתחום.
אני מאוד מסכים עם דבריהן של זוהר ומיכל.
החלל הציבורי אינו טוב, ובמגרש מלבני יש המון אופציות אחרות טובות יותר.
אדגיש שאכן הסלון לא מתוכנן טוב, הוא והשולחן אוכל חוסמים את היציאות לחצר. ה2.9 מטר רוחב שהשארתם לפינת האוכל זה מאוד צפוף ולא נוח, במיוחד עם ילדים שיש להם כסא אוכל גדול או עגלה ששמים לידכם כשאוכלים. חדר ההורים גדול בלי פרופורציה. חדרי ילדים לא מסודרים בעימוד נכון של הריהוט.
את האורחים שצריכים שירותים,לאן תשלחו? לסוף המסדרון דרך כל הבית?
האופציה השניה שהעלאת טובה בהרבה, פחות מטרים של בניה, עם ניצול טוב יותר ותחושת מרחב טובה יותר.
ועם כל זה, עדיף 2 קומות למרות החסרונות שמתלווים.

michalush36951

New member
חוות דעת - קומת קרקע

חוות דעת....

היי

חוות דעת - קומת קרקע
מודה לכולם מאוד על התגובות....
התלבטנו רבות בנושא ולבסוף החלטנו לעלות קומה.
מוכרחה לציין שעדיין המגבלות רבות, מכיוון שניסינו להשאיר את הפונקציות העיקריות בקומה התחתונה. האדריכלית תכננה עבורינו שתי סקיצות עיקריות.

אנחנו יותר מתחברים לחלל הציבורי באופציה הראשונה אך פחות לחלל הפרטי. ראיתי שהייתה התייחסות לגודל חדר השינה (בלי פרופורציה...), נשמח לדעת מה הגודל הסטנדרטי, אולי נוכל להקטין אותו מעט ולהשתמש בזה כדי לשפר את החלל הפרטי....

אודה מאוד לחוות דעת/ הצעות ייעול...
תודה !

אתם בדרך הנכונה אבל עדיין צריך לעבוד על התכנון

חוות דעת - קומת קרקע
מוכרחה לציין שעדיין המגבלות רבות, מכיוון שניסינו להשאיר את הפונקציות העיקריות בקומה התחתונה. האדריכלית תכננה עבורינו שתי סקיצות עיקריות.

אנחנו יותר מתחברים לחלל הציבורי באופציה הראשונה אך פחות לחלל הפרטי. ראיתי שהייתה התייחסות לגודל חדר השינה (בלי פרופורציה...), נשמח לדעת מה הגודל הסטנדרטי, אולי נוכל להקטין אותו מעט ולהשתמש בזה כדי לשפר את החלל הפרטי....

תודה !
אתם בדרך הנכונה אבל עדיין צריך לעבוד על התכנון
שלום לכם-
קודם כל מצוין שאתם מתכננים בית בן 2 קומות כי כבר אפשר לראות שנוצר מרחב גדול יותר וגינה גדולה יותר סביב הבית. אבל עדיין התכנון בזבזני כי אם מקודם האזור הציבורי היה קטן והפונקציות שבו היו צפופות כעת האזור הציבורי ענק ובהחלט ניתן להקטין אותו.
אבל לפני כן ישנן שתי נקודות מרכזיות שאני רוצה להתייחס אליהן:
1-מערך התנועה בבית
2- בניה בהתייחסות אקלימית
אחד העקרונות המרכזיים בתכנון בית הוא תכנון מערך תנועה פשוט ונוח עבור בני הבית. כלומר הרעיון למקם את חלל המדרגות בקצה הבית הוא רעיון גרוע שכן הוא מאוד מאריך את הדרך שעל בני הבית לעבור במידה והם משתמשים באופן קבוע במדרגות. הפתרון הוא כמובן למקם את גרם המדרגות במרכז הבית כפי שהדבר מופיע באופציה 2.
עקרון תכנון שני הוא תכנון הבית מתוך התייחסות אקלימית. מכיוון שאתם בונים את ביתכם בבאר שבע וכדי שיהיה לכם בית נוח ונעים לגור בו, עליכם לתכנן אותו תוך היצמדות לכללי תכנון אקלימיים, כלומר מתוך התייחסות לסביבה, לטמפרטורה באזור, משטר הרוחות, קרינת השמש ועוד ועוד. בסקיצה 1 אפשר לראות שאין לכך שום התייחסות- הבית נפתח לכיוון מערב, והמשמעות היא קרינת שמש חזקה משעות הצהריים/אחר הצהריים שתבעיר את כל אזור הסלון/ פינת אוכל, ותאלץ אתכם לסגור את התריסים ולשהות בבית אטום. באופציה השניה המצב טוב יותר משום שהויטרינה הארוכה יותר מופנית לכיוון צפון שהוא כיוון מוצלל בכל ימות השנה. אני מקווה שאתם מודעים לחשיבות שבתכנון מתוך התייחסות אקלימית ואל תתנו לדבר הזה לחמוק מכם. ישנם אדריכלים שזו התמחותם והם יכולים לתת לכם מידע, המלצות והוראות כיצד לשפר את התכנון כך שהבית שלכם יהיה מותאם יותר לאקלים המדברי (יועצי בניה ירוקה).
ועוד כמה טיפים:
-שימו לב למיקום שער הכניסה למגרש- מיקמתם בדיוק לידו את פילר האשפה
. האם זו הדרך האידיאלית להכנס לבית- ובדרך להריח את הניחוחות שעולים מפח האשפה? כמו כן מקמו את שער הכניסה תוך התייחסות ומחשבה על הדרך שתעברו ממנו ועד דלת הכניסה לבית.
- באופן אישי אני דווקא אוהבת את החלוקה של אופציה 2 שמגדירה בצורה טובה את אזור המטבח, פינת האוכל והמטבח. אני גם אוהבת את היציאה המשותפת הן מהסלון והן מהמטבח לגינה- בעיני זה דבר מבורך שיוצר קשר טוב בין פנים וחוץ. גם ההפניה המרכזית של הבית לכיוון צפון היא טובה מבחינה אקלימית, כמו שכבר כתבתי, וזה דבר שכאמור לא מתקיים באופציה 1.
מה שאני פחות אוהבת באופציה 2 הוא האזור עם החלון ליד גרם המדרגות- למה הוא נועד? בעיני מיותר ומבזבז שטח יקר שניתן לצמצם אותו לטובת הגדלת הגינה או הממ"ד. כ"כ עדיף שהכניסה לחדר הכביסה תהיה מנותקת מחדר האמבטיה (בדומה לאופציה 1) שכן הדבר יאפשר להשתמש בשתי הפונקציות הללו במקביל.
מבחינת חדר השינה של ההורים- אם אתם רוצים להבין את גודלו פשוט תשתמשו בגדלים שאתם כבר מכירים- למשל גודלה של המיטה הזוגית. מיטה זוגית היא באורך של כ-2 מטרים ורוחבה כ-170 ס"מ (במידה ומשתמשים במזרון שרוחבו 160 ס"מ). אז בחדר שאורכו 420 ס"מ אפשר בעצם לשים 2 מיטות זוגיות זו אחרי זו! אין ספק שזה חדר מאוד מרווח שבהחלט ניתן קצת לקצר לטובת הגדלת הגינה. המשמעות של צמצום גודל הבית מלבד הגדלת הגינה היא שעלויות הבניה והתחזוקה של הבית גם הן תצטמצמנה בעשרות אלפי שקלים, אז כדאי לקחת זאת בחשבון. וכמו שאומרים שעדיף צבא קטן וחכם מאשר צבא גדול וטיפש, כך גם אפשר לומר על בית- שעדיף בית מדויק שמתוכנן בחוכמה מאשר בית גדול שיסב לכם מפחי נפש ויגרור אתכם להוצאות מיותרות בהמשך.

מעולה שפיצלתם!

חוות דעת - קומת קרקע

תודה !
מעולה שפיצלתם!
יש שיפור משמעותי.
אבל תכנון פיתוח החוץ דורש שיפור רציני. לא כך מתכננים שבילים, ה"חצאית" מסביב לבית מיותרת, יקרה לביצוע, ולא נעימה למראה ולשימוש, רחבת האירוח ענקית,
ובכלל, יש עודפי בטון בשטח עד כדי כך שבעצם לא נשארה גינה משמעותית, כי כולה מרוצפת. אם אתם לא מארחים גדודים, אז אפשר להקטין משמעותית את הבטוניאדה. כמו כן, הבטון מונע הצללה מהצד למזרח/מערב. חובה להצליל מלמעלה בדרום.
לא תוכננו ניקוזים בצורה הגיונית, ולמחוק מהר את כל סימוני המפלס בשטחי החוץ, כי לא אמור להיות שום דבר מפולס!
&nbsp
&nbsp
עוד משהו שצרם לי: נכנסים דרך ניחוח הפחים (אני מבינה שזה מוכתב לכם, אבל מי הגאון שתכנן כך שכונה שלמה!?? ) , וכשפותחים את הדלת נתקלים בגב של ספה. זה מנוגד לאינסטינקטים שלנו שהכניסה מאחורי הגב שלנו. לא נעים ליושבים על הספה, ולא נעים לנכנסים.

נראה לי שגינה תוסיף

חוות דעת....

היי

נראה לי שגינה תוסיף
<h3/> מאוד <h3>

מצב
הנושא נעול.
למעלה