חוות דעת על תכנון בית

מצב
הנושא נעול.

aviii8

New member
חוות דעת על תכנון בית

חוות דעת על תכנון בית
שלום,

אנחנו זוג+2 קטנטנים, נמצאים בשלבי תכנון בית. נשמח לקבל הערות/הארות לתוכניות המצורפות (התוכניות מוצפנות).

פרטים על המגרש:
-מגרש של 350 מ"ר.
-המגרש נמצא בסופו של רחוב ללא מוצא. הכביש מגיע לבית מכיוון צפון.
-חזית הבית פונה לכיוון מערב. מצידו השני של הכביש אין בתים נוספים.
-מצפון יש שכן עם מגרש במפלס של כ-1 מטר גבוה יותר.
-מדרום יש שכן עם מגרש במפלס של כחצי מטר נמוך יותר.
-בכיווון מזרח הבית פונה למטע אבוקדו.

הדרישות שלנו מהתכנון:
-קומה תחתונה עם סלון, מטבח, פינת אוכל, ממד (חדר עבודה), פינת משפחה (שיתאפשר לסגור אותה לחדר בעתיד המאוד רחוק אם יהיה צורך), מקום מוגדר לפינת אוכל חיצונית.
-קומה עליונה עם חדר הורים + 2 חדרי ילדים.
-שהבית יהיה פתוח ככל הניתן לחוץ, ולכיוון מזרח בפרט.

בתכנון הנוכחי חסרים מספר דברים שעדכנו אך עדיין אינם מופיעים:
-פרגולה לאורך כל הצד המזרחי.
-חלון נוסף בחדר ההורים אל מול דלת הכניסה.
-המחסן לא יהיה במיקומו הנוכחי בתוכנית.

תודה :)

התייחסות

חוות דעת על תכנון בית
שלום,

אנחנו זוג+2 קטנטנים, נמצאים בשלבי תכנון בית. נשמח לקבל הערות/הארות לתוכניות המצורפות (התוכניות מוצפנות).

פרטים על המגרש:
-מגרש של 350 מ"ר.

הדרישות שלנו מהתכנון:
-קומה תחתונה עם סלון, מטבח, פינת אוכל, ממד (חדר עבודה), פינת משפחה (שיתאפשר לסגור אותה לחדר בעתיד המאוד רחוק אם יהיה צורך), מקום מוגדר לפינת אוכל חיצונית.

התייחסות
היי,
לדעתי - בתכנית יש מרכיבים שתוכננו יפה - אך לצידם יש גם היבטים שדורשים חשיבה ואולי שינוי. אנסה לגעת בכמה בולטים שבהם:
ק.כניסה:
> שטח "מבוזבז" נרחב מדי באזור שבין הפונקציות השונות (כניסה/מטבח/פ.אוכל/סלון) - למעלה מ-10 מ"ר להערכתי.
> שטח גינה מצומצם מאד בצד המזרחי - וחבל, שכן מדובר באזור החצר העיקרי הפונה לנוף המטע.
לסיכום 2 הנק' הנ"ל - הייתי מנסה ליצור פריסה אחרת של החלל הציבורי, שתמנע בזבוז ושתותיר שטח חצר נרחב יותר ממזרח. לשם כך הייתי מנסה ל"דחוף" את פינת האוכל פנימה, או ליצור קו חזית אחיד יותר לכיוון מזרח (של המטבח-פ.אוכל-סלון). בכל אופן - הייתי מותיר פתחים משמעותיים גם לכיוון דרום, כדי להנו מקרינת השמש המחממת בחורף מכיוון זה.
> לגבי המטבח - האופן שבו מתוכנן חצי האי מותיר "מיצר" מצומצם מדי לטעמי למעבר אל המטבח וממנו.

ק.עליונה:
מתוכננת בסך הכל יפה (במיוחד החלק של חדרי השינה של הילדים).
עם זאת - יש בה כמה היבטיים בעייתיים:
> כמות המדרגות הנראית בתכנית לא מספקת להפרש הגובה הנדרש (מקווה שאין כוונה לחלק את הפודסטים לטרפזים כי זה לא ממש נוח).
> ח.השינה - חבל לדעתי למקם ארון בצד הדרומי שממול המיטה. עדיף היה להפנות את המיטה לנוף (מזרח?) ולהותיר בצד הדרומי חלונות לצורך כניסת קרינת שמש בחורף. בנוסף - אם הכוונה היא ליציאה למרפסת מחדר השינה, האזור שאליו יוצאים קצת דחוק מדי בעיני.

aviii8

New member

התייחסות
היי,
לדעתי - בתכנית יש מרכיבים שתוכננו יפה - אך לצידם יש גם היבטים שדורשים חשיבה ואולי שינוי. אנסה לגעת בכמה בולטים שבהם:
ק.כניסה:
> שטח "מבוזבז" נרחב מדי באזור שבין הפונקציות השונות (כניסה/מטבח/פ.אוכל/סלון) - למעלה מ-10 מ"ר להערכתי.
> שטח גינה מצומצם מאד בצד המזרחי - וחבל, שכן מדובר באזור החצר העיקרי הפונה לנוף המטע.
לסיכום 2 הנק' הנ"ל - הייתי מנסה ליצור פריסה אחרת של החלל הציבורי, שתמנע בזבוז ושתותיר שטח חצר נרחב יותר ממזרח. לשם כך הייתי מנסה ל"דחוף" את פינת האוכל פנימה, או ליצור קו חזית אחיד יותר לכיוון מזרח (של המטבח-פ.אוכל-סלון). בכל אופן - הייתי מותיר פתחים משמעותיים גם לכיוון דרום, כדי להנו מקרינת השמש המחממת בחורף מכיוון זה.
> לגבי המטבח - האופן שבו מתוכנן חצי האי מותיר "מיצר" מצומצם מדי לטעמי למעבר אל המטבח וממנו.

ק.עליונה:
מתוכננת בסך הכל יפה (במיוחד החלק של חדרי השינה של הילדים).
עם זאת - יש בה כמה היבטיים בעייתיים:
> כמות המדרגות הנראית בתכנית לא מספקת להפרש הגובה הנדרש (מקווה שאין כוונה לחלק את הפודסטים לטרפזים כי זה לא ממש נוח).
> ח.השינה - חבל לדעתי למקם ארון בצד הדרומי שממול המיטה. עדיף היה להפנות את המיטה לנוף (מזרח?) ולהותיר בצד הדרומי חלונות לצורך כניסת קרינת שמש בחורף. בנוסף - אם הכוונה היא ליציאה למרפסת מחדר השינה, האזור שאליו יוצאים קצת דחוק מדי בעיני.
תודה על התגובה המפורטת!

1. תכנון בזבזני:
אני מסכים לגמרי עם ההערה, אבל לא מצליח לחשוב על פיתרון טוב כדי לפתור את זה במסגרת התכנון הנוכחי. אני חושב שהתוכנית מעט מטעה, כי לדעתי האדריכל לא העמיד את הריהוט באופן נכון בתוכנית. ננסה לחזור למתכנן עם ההערה הזו ולראות אם ניתן לשפר.
2. שטח גינה:
תודה רבה על ההארה. זה משהו שהיה לנו מאוד חשוב ואיכשהו לאורך התכנון הזנחנו את זה לטובת דברים אחרים. דבר מיידי שניתן לעשות הוא ליישר לגמרי את פינת האוכל עם המטבח כמו שהמלצת. פינת האוכל עדיין בגודל מצויין וזה מייד יגדיל באופן משמעותי את הגינה.
3. כניסה למטבח:
מסכים, יטופל.
4. מדרגות:
אכן חששנו מהעניין של החלוקה הזו. תודה על ההבהרה ונשנה זאת בתכנון.
5. תכנון חדר שינה הורים עם פנים לנוף:
מסכים שכך נכון. נחזור עם זה למתכנן. האם לדעתך רוחב של 3.70 יספיק בכדי להעמיד את המיטה במרכז החדר לכיוון עפ הפנים מזרחה? ולהעמיד ארון על הקיר הצפוני של החדר לכל אורכו?
6. לגבי ההערות על כיוון דרום, נבדוק ונראה היכן ניתן להוסיף.

שוב תודה רבה

gerson1

New member
תכמחת פשטנית וטובה

חוות דעת על תכנון בית
שלום,

פרטים על המגרש:
-מגרש של 350 מ"ר.

הדרישות שלנו מהתכנון:

תכמחת פשטנית וטובה
מפרוע לח כמות השרותים אמבטיות...
יש ממ"ד?

כמה דברים שלא מובנים לי

חוות דעת על תכנון בית
שלום,

פרטים על המגרש:
-מגרש של 350 מ"ר.

הדרישות שלנו מהתכנון:

כמה דברים שלא מובנים לי
דברים שאני לא מבין בתכנון:
מאיפה מגיעים לבית? הקצה העודף של רחבת החניה זה שביל הגישה הראשי לביתכם, ככה בהשתחלות בין מכוניות חונות לבין פינת הבית?
רחבות חוץ - מישהו פה פיתח אובססיה לרחבות חוץ. למה צריך רחבה עצומה מול דלת הכניסה? ושלוש רחבות אחרות גדולות בזויות מוזרות בצד מזרח.
למה צריך פרגולה גדולה על כל הצד המזרחי אם אין בה שום תועלת? ממזרח ממילא השמש נמוכה מדי ופרגולה לא חוסמת אותה.
האם יש באמת צורך בנוסף לסלון גדול גם בשתי פינות משפחה בשתי הקומות? לא מספיקה פינה אחת למעלה? או למטה.
המקום היחיד בו נשארה לכם גינה הוא בחזית לרחוב, (מערב?) אבל אין לשם שום התיחסות כדוגמת יציאה לגינה. יש רק חלון ממד וחלון פינת משפחה וחלון שרותים. אז זה אומר שהגינה שם פשוט מבוזבזת.
בכלל המערב אצלכם די חסום במקום לאפשר חדרית קצת רוח משם לפנים הבית.
מבחינת תכנון הפנים קומת הקרקע באמת די בזבזנית בשטחים. הרבה שטחי מעברים. פינת אוכל גדולה שנושקת לאי אכילה. היציאה לחצר מפינת האוכל צדדית ולא נוחה, כדאי להוסיף דלת מהמטבח ליציאה ישירה החוצה.
מומלץ לוותר על אחד החדרים בנוספים בקומת הקרקע. או לוותר על חדר משפחה , היות שיש כבר אחד למעלה. ו/או להעביר אותו לממד - ככה שהממד יתפקד כחדר משפחה/משחקים עד שהילדים יגדלו ויכלו לשהות למעלה. בינתיים ביטול פינת המשפחה תפנה שטח משמעותי שיאפשר הן תכנון מדויק יותר של הקומה (למשל 'הכנסת' פינת האוכל פנימה, מה שייצר מרפסת אחת מלבנית ורחבת ידיים בחוץ, במקום שלל רחבות) והן הרחבת הממד וחדר השרותים-מקלחת כדי שיוכלו לשמש בעתיד יחידת מגורים לילד מתבגר, הורה מזדקן, או יחידת הורים עתידית לכם. כרגע שרותי האורחים הללו צפופים מאד ואין בהם באמת כיור סביר.
המדרגות לא מתוכננות טוב, התקן אוסר על מדרגה משולשת כמו שיש לכם למעלה.
בקומה העליונה - חדר הילדים המזרחי לא מוגדר. נסו לרהט אותו בכל מה שחדר ילדים צריך ותראו אם זה מסתדר טוב.
חדר ההורים - אם כבר יש נוף וחלון גדול - כדאי למקם את החלון ככה שיהיה נוף מהמיטה.
חדר כביסה - מומלץ לפתוח לו כניסה עצמאית ככה שלא תהיו תלויים בזריזות המקלחות/שרותים של הילדים.

במילים אחרות, הורדת חדר אחד מקומת הקרקע

כמה דברים שלא מובנים לי
דברים שאני לא מבין בתכנון:
מאיפה מגיעים לבית? הקצה העודף של רחבת החניה זה שביל הגישה הראשי לביתכם, ככה בהשתחלות בין מכוניות חונות לבין פינת הבית?
רחבות חוץ - מישהו פה פיתח אובססיה לרחבות חוץ. למה צריך רחבה עצומה מול דלת הכניסה? ושלוש רחבות אחרות גדולות בזויות מוזרות בצד מזרח.
למה צריך פרגולה גדולה על כל הצד המזרחי אם אין בה שום תועלת? ממזרח ממילא השמש נמוכה מדי ופרגולה לא חוסמת אותה.
האם יש באמת צורך בנוסף לסלון גדול גם בשתי פינות משפחה בשתי הקומות? לא מספיקה פינה אחת למעלה? או למטה.
המקום היחיד בו נשארה לכם גינה הוא בחזית לרחוב, (מערב?) אבל אין לשם שום התיחסות כדוגמת יציאה לגינה. יש רק חלון ממד וחלון פינת משפחה וחלון שרותים. אז זה אומר שהגינה שם פשוט מבוזבזת.
בכלל המערב אצלכם די חסום במקום לאפשר חדרית קצת רוח משם לפנים הבית.
מבחינת תכנון הפנים קומת הקרקע באמת די בזבזנית בשטחים. הרבה שטחי מעברים. פינת אוכל גדולה שנושקת לאי אכילה. היציאה לחצר מפינת האוכל צדדית ולא נוחה, כדאי להוסיף דלת מהמטבח ליציאה ישירה החוצה.
מומלץ לוותר על אחד החדרים בנוספים בקומת הקרקע. או לוותר על חדר משפחה , היות שיש כבר אחד למעלה. ו/או להעביר אותו לממד - ככה שהממד יתפקד כחדר משפחה/משחקים עד שהילדים יגדלו ויכלו לשהות למעלה. בינתיים ביטול פינת המשפחה תפנה שטח משמעותי שיאפשר הן תכנון מדויק יותר של הקומה (למשל 'הכנסת' פינת האוכל פנימה, מה שייצר מרפסת אחת מלבנית ורחבת ידיים בחוץ, במקום שלל רחבות) והן הרחבת הממד וחדר השרותים-מקלחת כדי שיוכלו לשמש בעתיד יחידת מגורים לילד מתבגר, הורה מזדקן, או יחידת הורים עתידית לכם. כרגע שרותי האורחים הללו צפופים מאד ואין בהם באמת כיור סביר.
המדרגות לא מתוכננות טוב, התקן אוסר על מדרגה משולשת כמו שיש לכם למעלה.
בקומה העליונה - חדר הילדים המזרחי לא מוגדר. נסו לרהט אותו בכל מה שחדר ילדים צריך ותראו אם זה מסתדר טוב.
חדר ההורים - אם כבר יש נוף וחלון גדול - כדאי למקם את החלון ככה שיהיה נוף מהמיטה.
חדר כביסה - מומלץ לפתוח לו כניסה עצמאית ככה שלא תהיו תלויים בזריזות המקלחות/שרותים של הילדים.
(וחדר המשפחה הוא החשוד המיידי)
תפתח שדה נרחב של אופציות לתכנון טוב יותר של קומת הקרקע.

aviii8

New member
תודה אדרי

(וחדר המשפחה הוא החשוד המיידי)
תפתח שדה נרחב של אופציות לתכנון טוב יותר של קומת הקרקע.
תודה אדרי
תודה. אני אתייחס לחלק מהערות.

1. אני אתחיל בהסבר של הסיבה שהביאה אותנו לתכנון בו קיימות 2 פינות משפחה.
פינת המשפחה בקומה התחתונה מבחינתנו היא זו בעלת החשיבות הגובהה יותר. עכשיו כאשר הילדים עוד קטנים היא תשמש כחדר בו הילדים יכולים לשחק, אך מצד שני הם קרובים אלינו. כיום יש לנו חדר משחקים בממד, ובגלל שהחדר סגור כלפי הסלון, התוצאה היא שהילדים מביאים את כל הצעצועים לסלון ואנו מוצאים את עצמינו במצב שכל הקומה התחתונה הפכה לחדר משחקים אחד גדול. בהמשך כשהילדים יגדלו, חשוב לנו שבמהלך היום יהיה להם עוד מקום להיות בו גם בקומה התחתונה ושלא יהיה מצב כזה בו הם עולים למעלה לראות טלוויזיה/לעשות ש.ב וכו'. ולכן אנחנו רואים את פינת המשפחה ככזו שתשמש לפעילות הילדים במהלך היום, גם כאשר יגיעו אליהם חברים.
החשיבות של הפינה (הקטנה) בקומה למעלה משמשת לטעמי למטרה אחרת: היא מעין סלון קטן שלדעתי "מלכד" את הקומה. מעין סלון קטן לקומה הזו. זהו מקום בו נוכל לשבת עם הילדים בסיטואציות יותר שקטות ונעימות של המשפחה המצומצמת (הורים וילדים...)
מסכים שיש מעט כפל, אך שתי הפונקציות לדעתי חשובות, ועל כן חבל לנו לוותר על כל אחד מהם.
אשמח לקבל התייחסות נוספת אם אתם עדיין חושבים כי הדבר מיותרוכדאי לוותר.

2. רחבות ופרגולה.
מסכימים לחלוטין. לא השקענו מספיק מחשבה בנושא. נתחיל לחשוב על הנושאים האלו לעומק יחד עם המתכנן.

3. גינה לחזית:
האמת שאני קצת בדילמה עם הסוגיה הזו. מצד אחד אתה צודק לחלוטין כי זו בסופו של דבר הגינה הכי גדולה, מצד שני זה אזור בחזית הבית שאנחנו לא ממש יודעים איך כדאי או נכון להשתמש בו, בטח כשהכניסה לבית היא מהצד. אשמח אם תוכלו לתת מעט טיפים איך לנצל את הזה.

4. כניסה צפופה עם החניה:
ברור לנו הנושא. בפועל החניה הקרובה לשביל לא תהיה בשימוש (יש אינסוף חניה ליד הבית על המדרכה (ואין ממש בתים). התכנון של השביל היא על חשבון החניה הזו.

5. שירותים/מדרגות/ממד:
זה אחד הדברים הגודלים שהפריעו לנו בתוכנית. אחת ואנחנו משאירים את פינת המשפחה למטה, אין יותר מדיי לאן להרחיב.
אחת שאנחנו משאירים את חדר המשפחה בקומה התחתונה, אין יותר מדיי לאן להתרחב. ובכל זאת, לאחר הערותיכם, אני מאמין שנרחיב את המדרגות והשירותים ע"ח חלק מגודלו של חדר המשפחה.

אדריכל נוף/ מתכנן גינות- חובה!

חוות דעת על תכנון בית
שלום,

פרטים על המגרש:
-מגרש של 350 מ"ר.

הדרישות שלנו מהתכנון:

בסך הכל כפי שנכתב על ידי קודמי התכנית הבסיסית טובה. מה שצורם לי מאוד זה פיתוח השטח שהוא ממש לוקה בחסר. שביל הכניסה מתנגש עם פינת החניה ואם תחנה שם מכונית יוותר שם מעבר צר ולא נוח. אינני מתכננת גינות אבל הרחבה שמול דלת הכניסה נראית לי לא פרופורציונלית וגדולה מדי. והדבר הבעייתי מכל- ההתייחסות לחצר המזרחית הפונה לשטח ירוק. נכון שמהבית תוכננו פתחים גדולים שמשקיפים מזרחה אבל כלפי חוץ קבלנו מן גינה לא אחידה שמורכבת ממקטעים צרים ורחבים ואין לה תכנון שיטתי. כפי שציין "מבקר חופשי" גם לדעתי עדיף לנסות ליישר את החזית באזור המטבח פינת אוכל ולייצר שם אזור שיתאים לפינת אוכל חיצונית שיהיה לה קשר חזותי עם יתר שטחי הגינה. לא ברור לי איפה תכננתם למקם את שולחן האוכל החיצוני אבל אם הוא אמור להיות ליד המטבח הרי שהוא מנותק מיתר הגינה ואם הוא יהיה ברחבה שליד הסלון-פינת האוכל הרי שהוא מרוחק מהמטבח וזה מקשה על ההתנהלות בזמן ארוחה.
המקלחת בקומת הקרקע תוכננת בצורה לא טובה- איפה הכיור? אם מדובר בריבוע הקטן שליד האסלה, אז הרי שמדובר בתכנון גרוע ולא רציני, שבוודאי לא יוכל להוות אלטרנטיבה ראויה כחדר מקלחת יחיד בקומה זו.
לא ברורה לי הכפילות של פינת המשפחה בקומת הקרקע ובקומה העליונה. לדעתי עדיף להגדיל את הממ"ד על חשבון פינת המשפחה ואולי אפילו לוותר עליה לחלוטין. על ידי כך תקבלו קומת קרקע קטנה יותר בעלת גינה גדולה יותר והממ"ד עצמו יוכל להיות חדר שישמש בעתיד כחדר שינה לכל דבר עבורכם (כמבוגרים) או עבור ילדכם (כמתבגרים).

aviii8

New member
תודה

בסך הכל כפי שנכתב על ידי קודמי התכנית הבסיסית טובה. מה שצורם לי מאוד זה פיתוח השטח שהוא ממש לוקה בחסר. שביל הכניסה מתנגש עם פינת החניה ואם תחנה שם מכונית יוותר שם מעבר צר ולא נוח. אינני מתכננת גינות אבל הרחבה שמול דלת הכניסה נראית לי לא פרופורציונלית וגדולה מדי. והדבר הבעייתי מכל- ההתייחסות לחצר המזרחית הפונה לשטח ירוק. נכון שמהבית תוכננו פתחים גדולים שמשקיפים מזרחה אבל כלפי חוץ קבלנו מן גינה לא אחידה שמורכבת ממקטעים צרים ורחבים ואין לה תכנון שיטתי. כפי שציין "מבקר חופשי" גם לדעתי עדיף לנסות ליישר את החזית באזור המטבח פינת אוכל ולייצר שם אזור שיתאים לפינת אוכל חיצונית שיהיה לה קשר חזותי עם יתר שטחי הגינה. לא ברור לי איפה תכננתם למקם את שולחן האוכל החיצוני אבל אם הוא אמור להיות ליד המטבח הרי שהוא מנותק מיתר הגינה ואם הוא יהיה ברחבה שליד הסלון-פינת האוכל הרי שהוא מרוחק מהמטבח וזה מקשה על ההתנהלות בזמן ארוחה.
המקלחת בקומת הקרקע תוכננת בצורה לא טובה- איפה הכיור? אם מדובר בריבוע הקטן שליד האסלה, אז הרי שמדובר בתכנון גרוע ולא רציני, שבוודאי לא יוכל להוות אלטרנטיבה ראויה כחדר מקלחת יחיד בקומה זו.
לא ברורה לי הכפילות של פינת המשפחה בקומת הקרקע ובקומה העליונה. לדעתי עדיף להגדיל את הממ"ד על חשבון פינת המשפחה ואולי אפילו לוותר עליה לחלוטין. על ידי כך תקבלו קומת קרקע קטנה יותר בעלת גינה גדולה יותר והממ"ד עצמו יוכל להיות חדר שישמש בעתיד כחדר שינה לכל דבר עבורכם (כמבוגרים) או עבור ילדכם (כמתבגרים).
תודה
אכן תכנון החוץ לא נעשה בצורה מספיק טובה והדבר עולה מכל המגיבים כאן. נשקיע בנושא וניעזר באיש מקצוע.

למרבית ההערות התייחסתי בתגובות האחרות.

אני מצרף סקיצה פשוטה במקרה בו אנחנו "מיישרים" את הקיר של פינת האוכל עם המטבח. האם לדעתכם זה עדיף? הסיבה הראשונה שבגללה עשינו את הנישה לפינת האוכל, היה כי חשבנו שנכון "להגדיר" אותה בצורה יותר טובה, אך אני מסכים שהפגיעה בגינה היא משמעותית.

גלמיש1

New member
כסכמה התכנית הזאת משופרת. אבל, למה צריך את כל גוש הבטון

תודה
אכן תכנון החוץ לא נעשה בצורה מספיק טובה והדבר עולה מכל המגיבים כאן. נשקיע בנושא וניעזר באיש מקצוע.

למרבית ההערות התייחסתי בתגובות האחרות.

אני מצרף סקיצה פשוטה במקרה בו אנחנו "מיישרים" את הקיר של פינת האוכל עם המטבח. האם לדעתכם זה עדיף? הסיבה הראשונה שבגללה עשינו את הנישה לפינת האוכל, היה כי חשבנו שנכון "להגדיר" אותה בצורה יותר טובה, אך אני מסכים שהפגיעה בגינה היא משמעותית.
כסכמה התכנית הזאת משופרת. אבל, למה צריך את כל גוש הבטון
שמקיף את המטבח? מספיקה רחבה אחת מרווחת מחוץ לסלון/מטבח.
למה צריך 2 פינות אוכל צמודות ממש גב אל גב. בשביל מה? אפשר לוותר על האכילה באי - ולהצמיד אליו את שולחן האוכל.
אפשר לוותר בכלל על האי ולהציב במקומו את שולחן האכול.
ככה יתפנה שטח משמעותי עבור המרפסת החיצונית.

מצב
הנושא נעול.
למעלה