ביטול דלת ושבירת קיר - מרפסת שירות

תמוז34

New member
ביטול דלת ושבירת קיר - מרפסת שירות

שלום,

בהמשך לשאלה קודמת שלי כאן בפורום, עזרתם מאוד ואשמח להתייעץ עוד.
מדובר על דירת קבלן בבנייה, בתל אביב, בשלב שינויי דיירים.
אנחנו שוקלים לאחד בין המטבח למרפסת השירות, על ידי שבירת הקיר בין שני החדרים הללו וביטול הדלת ביניהם.
עם זאת, לא ברור לנו (גם לא מהקבלן עצמו) האם ניתן לבצע זאת מבחינת תקנות והאם נוכל לקבל טופס 4 במידה ונבצע זאת.
אני מצרפת כאן את תוכנית הדירה המקורית, בה ניתן לראות את איזור המטבח ומרפסת השירות, וכן תוכנית נוספת בה סימנתי בצהוב את הקיר אותו אנו שוקלים לבטל.
כמו כן, אני מצרפת כאן את היתר הבניה של הדירה הנ"ל. לפי היתר הבנייה נראה שגם המטבח וגם מרפסת השירות נחשבים כשטח עיקרי, אבל אשמח שתוודאו שהבנתי נכון...

שאלותיי הן:
1. האם ניתן לבטל את הדלת בין המטבח לבין מרפסת השירות? האם לפי היתר הבניה ניתן לבטל את דלת זו? האם יש איזושהי תקנה שעלולה למנוע זאת?
2. האם ניתן לשבור את הקיר בין המטבח לבין מרפסת השירות? אני שואלת מבחינת תקנות של קבלת טופס 4 או כל תקנה אחרת.

בתודה מראש על עזרתכם.

במקרה שלך מרפסת השרות הינה שטח עיקרי

כפי שאמרתי לך בפעם הקודמת למיטב ידיעתי מרפסות שרות נחשבות כשטח עיקרי. בדירה נחשב כשטח שירות שטח הממ"ד ושטח של חלל/חדר שמוגדר כמחסן.
אגב שאלה עיצובית- מדוע להסיר את הדלת והקיר? במה בעצם זה יועיל או ישפר את המצב הקיים?

AlonPe

New member
מרפסת שרות

לא יודע אם יש הבדל בין וועדות שונות, בירושלים ישנן תקנות שמתירות, בתנאים מסוימים, מרפסות שרות מחוץ למניין שטחי הבניה, כלומר - שטחי שרות. אבל כאן זה אכן עושה רושם שהמרפסת נכללת בשטחים העיקריים, כך שבעקרון מדובר בענייני "עיצוב פנים". אבל מצטרף לשאלה של זהר - לא ברור, במקרה הזה, מה השינוי הזה יועיל.

בבית הראשון שלנו, גם כן, פרויקט קבלני, מרפסת השירות הייתה המשך החלל של המטבח, וביטול של הקיר בינהם, למעשה הגדיל את שטח המטבח. ואיכשהו הקבלן הסכים לעשות את זה, וקיבל טופס 4 ותעודת גמר.

תמוז34

New member
לזוהר - המטרה בהסרת הדלת והקיר

היא להגדיל את שטח המטבח. הרעיון הוא להעביר את מכונת הכביסה והמייבש לחדר האמבטיה, וכך במרפסת השירות לייעד שטח נוסף למטבח, כגון מזווה.
במידה ואכן זה נחשב שטח עיקרי - האם יש מניעה כלשהי שידוע לך לגביה להסיר את הקיר שסימנתי?
אני מבינה שמדובר בקיר של 20 ס"מ - האם זה עלול להיות בעייתי?
ואיך ניתן לוודא שלא מדובר בקיר קונסטרוקטיבי/תומך/נושא?

תודה רבה מראש!

במקרה שלכם לא הייתי מבטלת את מרפסת השרות

קודם כל בנוגע לקיר שעוביו 20 ס"מ- מהתכניות שהצגת לא ניתן להגיד בוודאות האם מדובר בקיר קונסטרוקטיבי או לא לכן אינני יכולה להשיב לך על כך באופן חד משמעי.
אני חושבת שממש לא כדאי "לספח" את השטח הזה למטבח בגלל שתי סיבות.
1- בבית הזה שאיננו גדול תצטרכו מקום למטאטא מגב ודלי, מקום לאכסון של סמרטוטי ניקוי וכל מה שאנחנו שמים בדר"כ במרפסת שרות. לפעמים כשהמטבח גדול ניתן לשים את כל הדברים האלה בארון שרות, אבל במקרה שלכם כשגם המטבח איננו גדול במיוחד, אתם תזדקקו מאוד לאזור אחסון קטן עבור כל הדברים האלה.
2- הסיבה השניה היא שבשל גודלה של מרפסת השירות היא לא תהפוך לחלק אינטגרלי מהמטבח והיא תראה כמו חלק נפרד ממנו גם אם תורידו את הדלת ותהרסו את הקיר. אגב, הריסת הקיר גם תקטין את אורך המטבח שמוצע לכם, דבר נוסף שכאמור לא כדאי לכם לעשות.
את מוזמנת לשלוח אלינו את תכנית הדירה כולה על מנת שנראה כיצד יראה חדר הרחצה לאחר הוספת מכונת הכביסה והמייבש.

למעלה