חוות דעת על תוכנית אדריכלית

otrabelsi

New member
חוות דעת על תוכנית אדריכלית

שלום לכולם.
אנחנו בשלב מתקדם בתכנון והיינו שמחים לשמוע את חוות דעתכם והערות/הארות על התוכנית שהגענו עליה עד כה.

המגרש ממוקם באזור השפלה עם נוף לכיוון צפון מערב, בצפון מערב גובל בכביש, במזרח רחוב הולנדי, בדרום שכנים.
הבית תוכנן כך שיתאים בעתיד לזוג ושלושה ילדים (או שניים וחדר משחקים) וקליניקה שתהייה יחסית מבודדת מהבית, וזאת בבית קטן ככל שאפשר על מנת לחסוך בעלויות בנייה אך גם עם תחושה של מרחב (יצרנו חלל כפול ותקרה יחסית גבוה).
בחדר הורים יש חלון ספסל שפונה לנוף ולא היינו רוצים לוותר על כך.
נודה על כל עצה ורעיון, תודה!

תכנית נחמדה מאוד

סך הכל בית ש"ארוז" כמו שצריך בלי הרבה חללים מיותרים. מצד שני קצת צפוף (אבל לא נורא...). מפריע לי מאוד שגרם המדרגות מתחיל בסלון- שכן זה יוצר מצב שבו כל מי שעולה ויורד במדרגות מפריע למי שיושב בסלון. מבחינתי זו העקב אכילס של הבית.
דבר שני שמתוכנן באופן בעייתי הוא חדרי האמבטיה של הילדים ושל ההורים. חדר האמבטיה של ההורים קטן וצפוף להחריד כמו בדירות קבלן ולא כמו בבית פרטי. לפי השרטוט יהיה קושי אם בכלל אפשרי לצאת ולהכנס למקלחון.
הייתי חושבת על תכנון חכם יותר שיאפשר חלל רחצה נוח וגדול יותר עם ארון בגדים גדול ופינת איפור. זה אפשרי!
חדר האמבטיה של הילדים גם הוא צפוף מאוד ולא נוח. אורכו 220 מידות ברוטו כלומר בפועל הוא יהיה באורך של 2.15-2.10. אמבטיה סטנדרטית היא בגודל 1.6 מה שמותיר רוחב של כ-55 ס"מ למכונת הכביסה. זה לא מספיק (אלא אם תתקינו אמבטיה בגודל 1.50). בין אמבטיה ומכונת הכביסה רצוי לבנות קיר קצר שימנע מעבר מים לכיוון מכונת הכביסה ושקעי החשמל. במימדים שכאלה זה יהיה בלתי אפשרי. במרפסת הצפון מערבית נכתב שקיים מסתור כביסה, כלומר שזו אמורה להיות המרפסת שבה נתלית הכביסה הרטובה. אבל הדלת היחידה שיוצאת אליה נמצאת בחדר השינה שלכם. המשמעות היא שבכל פעם שתרצו לתלות כביסה תצטרכו ללכת עם הגיגית הכבדה לאורך כל הפרוזדור, להכנס לחדר השינה ולצאת למרפסת- לא הגיוני בעליל!
עדיף אם כך להעביר את חדר המקלחת כך שיגבול במרפסת ולתכנן דלת שנפתחת מהאמבטיה לכיוון המרפסת ויהיה נוח להוציא את הכביסה הרטובה ישירות אליה.
צרפתי דוגמא לאפשרות לתכנון אחר וסולידי יותר עבור גרם המדרגות שאני משוכנעת שלקחתם אותו בחשבון, אבל החלל הכפול קרץ לכם
.
דברנו בפורום לא פעם על הבעייתיות שנוצרת עקב חללים כפולים- בעיות אקוסטיות ובעיות במיזוג. מקווה שלקחתם את השיקולים הללו בחשבון.

otrabelsi

New member
תודה רבה זוהר!

תודה רבה זוהר!
העלת סוגיות טובות שניקח בחשבון במיוחד את נושא האמבטיות של ההורים והילדים.
היות והתכנון לא מרווח ("ארוז" טוב :)) אז החלל הכפול ייצר תחושה של מרווח.
להערכתך הגדלת הסלון ב- 20 ס"מ באזור של המדרגות יפתור את הסוגיה של צוואר הבקבוק?

גלמיש1

New member
רק אני רואה את התכנית חתוכה באמצע?

חשבתי שמדובר בדו משפחתי - אבל היא כתבה שיש צד מזרחי...אז אני לא מבינה

גלמיש1

New member
אז חבל שלא ציינת מלכתחילה, אנחנו לא יודעים מה שלא מוסבר.

לגופה של תכנית - ניכר שיש לכם מתכנן מקצועי שיודע את העבודה (תתפלאי כמה זה לא טריוויאלי במקומותנו
).
אבל עדיין יש דברים חשובים לשפר, כמו שזוהר ציינה.

קודם כל כמה תהיות עקרוניות:
1. העמדת המבנה: אני רואה שמדובר במגרש פינתי, ואני תוהה, למה העמדתם אותו דוקא ככה? האם הכניסה חייבת להיות מהצד הזה?
למה אני שואלת - כי קודם כל צורת המגש הטרפזית מתרחבת מאד בצד של הכניסה - אבל בצד זה אין כל שימוש בפינה הרחבה של המגרש, זו רק כניסה. ואילו החצר השימושית שלכם נמצאת דוקא בצד הצר וכתוצאה אין לכם שם כמעט גינה. רק ערוגת גינון אחרי רחבת הישיבה. לטעמי היה מתבקש להפוך את הבית - כך שהחלק הרחב יהיה החצר העיקרית שלכם .
מאחר שציינת שהנוף בצפון מערב אז בכלל המהפך מתבקש, כי כרגע הבית נפתח אל השכנים שממערב! ולא אל הנוף (אם הבנתי נכון כמובן את כיוון הנוף והשכנים).

2. הפנית הפונקציות והפתחים: בהמשך למה שנאמר לעי"ל - הסלון מפנה את המבט, כלומר את הויטרינה הגדולה שלו, דוקא לדרום מערב! הכיוון הכי בעייתי מבחינת קרינת שמש וכאן גם לא הכיוון של הנוף. אז למה?
בכיוון דר.מערב השמש מגיעה לוהטת בשעות הכי חמות של אח"צ, בזוית מספיק נמוכה כדי לסנוור ולחדור עמוק פנימה לתוך הבית, אבל לא נמוך מספיק (כמו מערב) כדי ששתילת שורת שיחים תחסום אותה. בקיצור - כיוון קשה. אילו הנוף היה בכיוון - הייתי מבינה. אבל אמרת שלא כך....אז למה?
ונניח שאין שמש בעולם - למה לא לשבת בסלון עם הפנים לנוף?

otrabelsi

New member
תודה על ההערות!

1. העמדת המבנה: הסיבה שהכניסה למגרש היא מהחלק הצפון מזרחי זה בגלל דרישות בתב"ע. לא ניתן להזיז חניות והצלע המערבית היא גבוהה (בין מטר ל-2.5 מטר) מהכביש אז אי אפשר לגשת משם.
בצד דרום יש גם שכן (נמוך במטר וחצי מהמגרש שלי) אז אי אפשר להיכנס למגרש משם. אני מתבאס מזה שהגינה האפקטיבית היא קטנה אבל אין כל כך ברירה, אני מתנחם בכך שהגינה גבוהה מכל האזור שסביבה מה שמייצר פרטיות.
לגבי הנוף אם אני יהיה יותר מדוייק מדובר על כל הצלע המערבית של המגרש.
2. סוגייה מעניינת ומדאיגה.... הסיבה שהחלטנו על הכיוון הזה זה שרצינו שיהיה יכולת לשבת בחצי האי במטבח ולראות את הטלויזיה שבסלון. בנוסף אם נהפוך את הספה אז אזור בין המדרגות לספה יהיה יחסית צפוף... דילמה רצינית... איך לדעתך ניתן לשלב את הרצונות שלנו עם הסוגיה של השמש והסינוור?

גלמיש1

New member
ההסברים על הכיוונים מאד לא ברורים לי, וקשה לי להבין את דבריך

החץ מראה כיוון אחד, והכיתובים כיוון שני, לפי התיאור שלך בכלל זה משתנה...
הכי טוב שתעלה את תכנית מלאה של המגרש הקיים, כולל חץ צפון גבהים והכל. תכנית מדידה תהיה גם טובה.
&nbsp
רק הערה אחת - מי קבע שהכניסה למגרש צריכה להיות מהחניה? הכניסה הראשית יכולה להיות מכיוון אחר לגמרי. ואם רוצים בד"כ אפשר לסדר כניסה אחורית מכיוון החניות.
וממתי הפרש גבהים מבטל גישה? יש בעולם מדרגות. להמון בתים נכנסים עם מדרגות, אם זה לא המון זה אפילו נחמד.

otrabelsi

New member
עוד פרטים - מקווה שעוזר

אין לי תוכנית זמינה עם גבהים ותכנון, אז נסיתי להוסיף קצת פרטים על גבי התמונה.
הפרש הגבהים לא מבטל כניסה אבל יש קירות תומכים לשצ"פ אז לא מאשרים גישה משם.
כניסה אחרונית מכיוון החיוניות היא אפשרית, העניין הוא שאנחנו רוצים כניסה נפרדת לקליניקה גם שתייצר הפרדה בין הקליניקה לכניסה הראשית של הבית.
תודה! :)

AlonPe

New member
נראה לי שיש פה פספוס.

יכול להיות שאתם כבר טחנתם וטחנתם את זה, ואני פה חמור קופץ בראש
אם הכביש מ-"צפון" (צפון-מערב - נכון?) נמוך יותר, וזה בגדול הכיוון של הנוף, הבית צריך לפנות לכיוון הזה. לא רק הספסל הבנוי בחדר ההורים (שזה כשלעצמו רעיון נפלא)

לכן הכניסה צריכה להיות מ-"מזרח", מכיוון החניה, או כמו שגלמיש הציעה, איכשהו מהצד השני. איך עושים את זה, ושומרים על כניסה נפרדת לקליניקה? זה האתגר שלכם ביחד עם האדריכל/ית!
(עושה רושם שאתם בידיים טובות)

מעבר לדברים הנכונים שזהר וגלמיש אמרו, חשוב לציין ש-חלל כפול, לא ממש נותן תחושה של מרחב, ובעיקר מהווה מפגע! ממליץ על הרעיון הזה לוותר.

בהצלחה!.

גלמיש1

New member
זאת לא התכנית שרציתי , אבל אנסה להתיחס ככה

כתבת:
"העמדת המבנה: הסיבה שהכניסה למגרש היא מהחלק הצפון מזרחי זה בגלל דרישות בתב"ע. לא ניתן להזיז חניות והצלע המערבית היא גבוהה (בין מטר ל-2.5 מטר) מהכביש אז אי אפשר לגשת משם."
- אני שואלת - אז מה אם יש הפרש גבהים? למה אי אפשר לעלות במדרגות מהרחוב?
בדקת ואתה בטוח שאי אפשר להזיז את החניה ? אם כך אז היא יכולה להישאר בצלע הצפ.מזרחית. אבל למה היא דחופה פנימה עד קיר הבית?
עכשיו בוא נשאל - האם הנחת המוצא שהכניסה לבית חייבת להיות צמודה לחניות? אולי אפשר שהכניסה הראשית לא תהיה ליד החניות? ואילו לחניות תהיה כניסה אחורית...

ולענין 2 הכניסות הנפרדות - כתבת שאתם רוצים הפרדה בכניסות של הבית והקליניקה - אבל כאן ההפרדה היא מינימלית.
אם נהפוך את הבית מעלה-מטה אולי יהיה אפשר ליצר הפרדה טובה יותר?

כתבת - "אני מתבאס מזה שהגינה האפקטיבית היא קטנה אבל אין כל כך ברירה"...
ואני דוקא חושבת שיתכן שיש ברירה. צריך לבדוק את זה לעומק לפני שמוותרים ככה.

כתבת - "לגבי הנוף אם אני יהיה יותר מדוייק מדובר על כל הצלע המערבית של המגרש".
אז בדיוק כל הצלע המערבית צפ.מערבית אטומה לנוף! למעט אולי במטבח. מה ההגיון?
יש לכם חזית ארוכה לצפון מערב, שזה כיוון מעולה במחינת שמש ואקלים, שזה כיוון הנוף אצלכם - ובכל זאת הבית לא מתיחס אליו. זה פספוס ענק!
וכל זה רק בגלל "רצינו שיהיה יכולת לשבת בחצי האי במטבח ולראות את הטלויזיה שבסלון"
רציני?
קודם כל בתכנית עכשיו אי אפשר לראות את הטלויזיה שבסלון מהישיבה באי!!! אלא אם תשקיע בפתרון שיאפשר להפוך אותה ב 180 מעלות כל פעם. ואם תהפוך את המיקום של המטבח והסלון אי אפשר יהיה לראות טלויזיה ? מהסלון, ומהאי?
ובמקרה הכי גרוע - קונים עוד מסך טלויזיה (ענין של 1K )...
או שלא הבנתי משהו...

הצעתי - קודם כל להפוך את הכיוונים של המטבח והסלון.
לפתוח חזית זכוכית גדולה לצפ.מערב שתכניס הן את הנוף והן את יפי היגנה הירוקה שבטח תהיה לכם.
שלישית - המטבח עכשיו גובל בפינת האוכל - מה שהרבה יותר מוצלח מבחינת יחסי שכנות של פונקציות.
רביעית - ניצול החלל שמתחת למדרגות.
כרגע הוא לא ממש בר ניצול, אפשר מקסימום לעשות שם מחסן צר היות שהכניסה אליו מהצד הצר.
אם תהפוך אותן , ככה שהתחלת העליה ליד הדלת כיס, החלק הגבוה (מסומן במלבן צהוב) שהוא כבר מעל גובה ראש ניתן לניצול בהרבה אופנים: אפשר לעשות מזה מזווה - לסגור בארון עם דלתות ומגירות, או עם קיר והכניסה מהאמצע. אפשר להעמיד שם את שולחן האוכל. אפשר לעשות שם פינת עבודה מחשב או מה שצריך....

רצ"ב שירבוט מהיר של אופציה לדוגמה (כמובן זה שירבוט גס ולא תכנית מדוייקת) , לא שיניתי מיקום חניות וכניסות. החלפתי בין מטבח לסלון, ואת כיוון העליה במדרגות. יש פתח גדול לנוף. את החצר השימושית אפשר לעשות איפה שרוצים - בדר.מערב כמו שהיה (פחות מוצלח) או בצפ.מערב מעל הרחוב. במקרה כזה הייתי מצרה ומארכיה את הבית כדי להשאיר יותר מרחב לחצר.
אפשר לעשות יציאה ישירה מהמטבח לחצר (המיקום המתאים מסומן בריבוע אדום).
השגת החניות אחרוה עד לקו המגרש תאפשר פתיחה של חלון מהממד לא ישירות לתוך הפגוש של המכוניות.

האופציה התכנונית שמוצעת על ידי גלמיש טובה מאוד

מה שגלמיש הציעה אכן "פותח" את הבית לנוף, מאפשר לסלון לקבל שני כיווני אוויר ואפילו שלושה (אם יוצרים פתח גם לכיוון שביל הגישה) וגם מאפשר לכם לשבת במטבח ולצפות בטלוויזיה ולהקל על המעבר לפינת האוכל וממנה בזמן ארוחות משפחתיות גדולות יותר.
באופן אישי אני הייתי הופכת את כיוון המדרגות כך שהן תתחלנה קרוב יותר לפינת האוכל (מה שעדיין מאפשר למקם תחתיו ארונות, מגירות או מדפים) ומתחת לגרם המדרגות הגבוה והצמוד לממ"ד הייתי ממקמת שרותי אורחים, שכן השירותים על יד הקליניקה אמורים לשרת את באי ובאות הקליניקה ואילו שירותי האורחים ישמשו את בני הבית ואורחים מזדמנים וימנעו כניסה ויציאה לאזור הקליניקה שמן הסתם תרצו שבזמן טיפול יהיה שקט ואינטימי.
דבר נוסף שקשור לתכנית המוצעת- אפשר לראות שהפיכת הסלון והמטבח אכן פתחה את הבית לנוף אבל קצת סגרה את חלל הבית בשל מיקום הרהיטים. במיוחד הצטמצם פתח הכניסה לסלון וכעת בעיני הוא מעט קטן ולא מאפשר להשתמש בו כחלל התכנסות וארוח נוח (בתכנית המקורית שטח המטבח הוא 4.1X3.7 - שטח שהוא מעט קטן לסלון). הייתי ממליצה ליישר את קיר הסלון עם קיר המטבח- דהיינו להגדיל מעט את הסלון לאורכו בכ-80 ס"מ לאורך של כ-4.90 מ', והדבר יאפשר בהמשך גמישות בתכנון הסלון ובהעמדת הריהוט בו.

גלמיש1

New member
צודקת זוהר. אני בעיקר הראתי מיקומים - לא תכנון סופי

&nbsp
את החללים אפשר להרחיב או לכווץ .
לטעמי נכון להצר את המטבח שכן בסידור הזה הוא קיבל אורך רב ואין צורך בכל הרוחב הזה. מטבח ברוחב 3 מ. יספיק.
את חלל הסלון אפשר להרחיב ולמצוא את הסידור המיטבי לפינת הישיבה. הטלויזיה יכולה להיות על הקיר של מבואת הכניסה. או בחזית הצפ.מערבית כשחלקה יהיה קיר. וכו.
&nbsp
שכחתי לציין קודם - הסקיצה הזאת כמובן מתבססת על הרצעה של זוהר לגבי המדרגות.
&nbsp

למעלה