חוות דעת בנוגע לתוכנית

hitball

New member
חוות דעת בנוגע לתוכנית

שלום לכולם
כבר העלתי תוכניות קודמות ועזרתם לי רבות.
אשמח לשמוע את חוות דעתכם על התכנית שהגענו אליה.
תחילה לגבי הגדלים והפרופורציות של החדרים והמעברים, כמו כן על גודל המטבח. אנחנו מתלבטים לגבי השולחן במטבח, אנחנו לא רוצים לשבת על כיסאות בר אלא על רגילים והאדריכלית הציעה להוסיף אי קטן לאחסון ומשטח עבודה והשאלה אם צריך או שהמטבח מספיק גדול? אם אנו לא מצמידים את השולחן לקיר אז יהיה במקומו חלון גדול ליציאה למרפסת
המדרגות עולות ליחידת דיור שעדיין בתכנון.
החניה תהיה מקורה ובה יהיו המוכנת כביסה ומייבש.
אנחנו יודעים שיש שטח מבוזבז בין פינת האוכל לסלון ומתלבטים כיצד ניתן לחסוך זאת?
מקווה שנתתי את כל הפרטים

נא לצרף את תכנית הבית

מה המשמעות של הנישה בפרוזדור שרוחבה 2.20?

למעשה היא תופסת שטח נכבד ואם ניתן לוותר עליה אזי אפשר לצמצם את המרחק בין המטבח ופינת האוכל. גם דלת הכניסה והכניסה לפרוזדור (1.65) רחבים מאוד וניתן לצמצם את גודלם. אגב, באופציות הקודמות הסלון והמטבח היו במיקומים הפוכים ממה שנראה באופציה הזו, ואז גם אפשר היה למקם את פינת האוכל קרוב יותר למטבח, מה שלא ניתן לעשות בסקיצה זו. מדוע שיניתם אם כך את מיקומם?
הפרופורציות והתכנון של מקלחת הילדים בעייתיות- חדר צר ומאורך ששטחו לא מנוצל בצורה טובה והוא איננו מתוכנן כראוי. גם כיוון פתיחת הדלת בעייתי (בעקרון הדלת צריכה להפתח לכיוון הכיור).

hitball

New member
תשובות

חשבנו לעשות שם פינת מחשב וכמובן שאפשר לצמצם אותה.
כמה דעתך זה גודל סביר של הכניסה? ואת הכניסה לפרוזדור כנראה נצמצם, האם 120 זה גודל טוב?
הפכנו את הסלון והמטבח כיוון שחשוב לאשתי חלונות במטבח ואנחנו אוהבים את הסידור הזה, כנראה שנוותר על האי ויהיה שם שולחן אוכל נמוך ואז יהיה חלון גדול מהסלון עד המטבח.
לא כל כך חשוב לנו המרחק בין הפינת אוכל למטבח כיוון שכנראה נשתמש בה לעיתים רחוקות יותר כי לרוב נאכל במטבח.
הפרופורציות והתכנון של מקלחת הילדים בעייתיות- חדר צר ומאורך ששטחו לא מנוצל בצורה טובה והוא איננו מתוכנן כראוי. גם כיוון פתיחת הדלת בעייתי (בעקרון הדלת צריכה להפתח לכיוון הכיור).
לגבי מקלחת הילדים הדלת אכן נפתחת לכיור, יתכן שנשים את הדלת רחוק יותר על מנת שיהיה מקום לדלת.. אבל למה התכנון שלה לא טוב ומה היית מציעה במקום?
ושוב זוהר תודה רבה גם על העזרה וגם על הזיכרון :)

גלמיש1

New member
חוות הדעת שלי היא שהגיע הזמן למצוא אדריכל רציני ולתת לו

לעבוד בשבילכם ולתכנן לכם את הבית בצורה מקצועית.
אין מה לעשות, עם כל ההערכה לנכונותכם לנסות וללמוד - בית זה לא פרויקט ל DIY !
כמות העבודה, הידע, הנסיון, וההשקעה שנדרשים לתכנון בית, כמות הכסף שיושקע בבניתו, הנזקים שנגרמים מתכנון לקוי...זה הרבה יותר מכל פרויקט אחר.
נניח אפילו שהגעתם עכשיו לתכנית מעולה (וזה לא המצב) זו רק תחילת הדרך!!! בכל אחד משלבי התכנון והביצוע אפשר עוד לחבל ולפשל בצורה קריטית.
&nbsp
זאת העצה היחידה והכי טובה שאני יכולה לתת לכם בשלב זה.
&nbsp
&nbsp

hitball

New member
מצטער אבל לא הבנתי כלל את תגובתך

מה הבעיה בתכנון אם תוכלי לפרט?
אנחנו אוהבים ומתחברים לתוכנית אך מנסים לשפר אותה ולכן אני גם מתייעץ פה בפורום כדי לשמוע דעות נוספות של בעלי מקצוע

גלמיש1

New member
זוכר את הסיבוב הקודם שלכם פה?

התכנית היתה נוראית (אם כי אתם הייתם די מרוצים) וגם זוהר וגם אני שיפרנו אותה פי כמה בסקיצה מהירה בהשקעה של 10-20 דקות.
מה זה אומר על המתכנן שלכם?
מה זה אומר על היכולת שלכם לאמוד באמת את איכות התכנון שאתם מקבלים?
&nbsp
גם התכנית הזאת גרועה. אני יכולה שוב להתחיל לפרט פינה פינה, אבל אין לי זמן וזה גם חסר תועלת, כי עובדה שזה לא מביא אתכם למקום הטוב ורצוי של תכנון טוב.
אתם לא יכולים לשפר את התכנית! את זה יכול לעשות רק אדריכל, ואחד מנוסה ורציני ומעולה. ואת זה לצערי אין לכם

&nbsp
ונניח אפילו שהיינו בכוחות משותפים, דרך הפורום, מצליחים להגיע לתכנית מצויינת....מה אחר כך? סקיצה ראשונית היא רק סקיצה, ורק ראשונית. אחר כך יש עוד הרבה שלבים שדורשים המון ידע ומיקצועיות והשקעה של מתכנן מנוסה.
ואת זה כבר אמרנו שאין לכם.
חוסר בתכנון טוב יגרום לא רק לבית שלא מתוכנן טוב, שלא נוח, ולא נעים, ואין בו אור וזרימת אויר, וקשה לתחזק וכן הלאה.
חוסר במתכנן רציני יעלה לכם בטעויות משמעותיות בביצוע ובממון רב שזה יגרור. למשל.
ולכן אני חוזרת ואומרת שזה לא פרויקט ל DIY.
&nbsp
אני מאד ממליצה לכם לפנות לאדריכל רציני (לא מעצב שהחליט שהוא/היא יכול לתכנן, לא הנדסאי שגמר ללמוד אתמול...אדריכל) ואחד עם הרבה נסיון, וגם כשרון. ואחד שגובה שכר טרחה ראוי, ולא זול, כדי שיוכל להשקיע מה שנדרש עבור תכנון וילווי של כל התהליך הארוך הזה.
אני מצרפת מסמך שמתאר את כל תהליך התכנון על כל שלביו...אולי זה יעזור להבין את מה שעומד לפניכם.
&nbsp

לצערי אני נאלצת להסכים עם העצה למצוא אדריכל מקצועי יותר

לאחר שני סבבים של התייעצות עדיין הסקיצה של הבית איננה מדויקת וסובלת מתכנון שאיננו פרופורציונלי ומאוד בזבזני בשטח. מי שמתכנן עבורך את הבית איננו "מרגיש" ומבין את החללים שהוא מתכנן, איננו מבין את גודלם (מעבר של 1.65 ככניסה לפרוזדור?) ולכן התכנון עדיין לא מוצלח. כמו כן בכל פעם שאתם יוצרים שינוי שוב עולות שאלות ותמיהות על פשר התכנון החדש: מדוע מוקמו המדרגות/פינת המשפחה מאחורי פינת האוכל? מה פשר הנישה החיצונית שנמצאת בין חלל המדרגות ושירותי האורחים? מדוע יש צורך בפינת מחשב כה גדולה ורחבה בבית שיש בו ארבעה חדרי שינה שאחד מהם בוודאי יכול לשמש כחדר עבודה (הרי אתם זוג צעיר עם ילד קטן)? וכו' וכו'...
את ההתיעצות הראשונה התחלנו בנובמבר וכעת לאחר ארבעה חודשים עדיין אין בסקיצה רמז למיקום החלונות בחדרים, אין התייחסות לפיתוח הסביבתי ואני משערת שטרם התחלתם בתכנון החזיתות, החתכים, פרטי הבנין. במצב הזה אין עדיין כל התייחסות לתכנית הקונסטרוקטיבית של הבית (מיקום עמודי התמיכה), ועדיין לא התחלתם בהכנת התכנית להיתר הבניה.
זוהי באמת איננה הדרך להתנהלות נבונה ואחראית במסגרת פרוייקט שעלותו כה גבוהה ומשמעותו ביחס לאיכות חייכם בעתיד היא כה משמעותית.
על כן אני מוצאת לנכון להמליץ לך בחום לאתר אדריכל מוכשר ומנוסה שיקח את המושכות לידיו ויתכנן עבורכם בית איכותי ומוצלח שיענה על חלומותיכם ורצונותיכם.

hitball

New member
אני חושב שגישת האדריכלית שלנו שונה מאוד מגישתכם

נכון שהיא אוהבת לתכנן בגדול בלשון המעטה אבל אנו סומכים עליה כיוון שראינו בתים קודמים שלה. זוהי אינה הגרמושקה או תוכנית שמתקרבת להיות הסופית, אנחנו מתקדמים איתה לאט ובקצב שלנו. אני מעלה פה תוכניות כדי להתייעץ וכדי שגם עין מקצועית אחרת תתן ביקורת על התוכנית ואינני שואף להיות אדריכל או לעשות את התכנון במו ידי. כרגע אנו עובדים על מיקום החדרים בבית ולאחר מכן נעבור לחלונות לריהוט לתכנון הגינה וכולי. התוכנית הזו תעבור עוד 1000 שינויים גם מבחינתנו וגם מבחינת האדריכלית.
אם מעניין אתכן אעלה פה תוכנית עדכנית ואשמח להערות, אין צורך להתייחס לחלונות לעובי הקירות לגינה, לנישות לא חלקות מבחוץ הבית אלא למיקום החדרים והמסדרונות. מה שלנו מפריע זה מבואת הכניסה שאני חושב שהיא גדולה מדי.. בעקרון המדרגות צריכות להיות פתוחות ולאחר טופס 4 לסגור אותן כך שצריך להיות גישה אליהן גם מתוך הבית.
רצינו למקם את השירותים לאורך הקיר שסוגר את המדרגות אך היא טוענת שכיוון שהחלון של השירותים יהיה צמוד לדלת הכניסה זה מאוד לא טוב בגלל ריחות ופרטיות מה דעתכם בנושא?

האופציה הזו כבר הרבה יותר טובה מהקודמות

באופן אישי אינני יכולה להבין מדוע אתם רוצים "להתקדם לאט", אבל אם זה מה שמתאים לכם, אז מצוין.
הסקיצה הנוכחית שאתה מציג כבר הרבה יותר טובה מהקודמות- המיקום של פינת האוכל במרכז הבית מעניק לה נוכחות והופך אותה לאלמנט שמייצג את רצונכם לבית שבו אווירה משפחתית וחמה. הקשר עם הגינה מאוד ברור ונוכח וניתן לראות אותה ולגשת אליה מחללי הבית הציבוריים. הויתור על האי "שיחרר" גם את המטבח ומיקום שולחן האוכל במיקום הנבחר יאפשר לכם לנהל סביבו ארוחות משפחתיות ערניות תוך שמירת קשר עין ואפשרות לניהול שיחה עם מי שנמצא בסלון. גם אזור חדרי השינה והמקלחות מתוכנן בצורה נוחה ופונקציונלית. עכשיו השינויים הם בגדר "פיין טיונינג".
באופן אישי נראה לי שכדאי למקם את דלת היציאה לחצר השירות בהמשך הפרוזדור ולא בתוך המקלחת וזאת על מנת שמי שרוצה לצאת מהבית דרך דלת זו לא יצטרך לעבור בהכרח דרך המקלחת ולהפריע למי שנמצא שם באותו רגע.
את דלת חדר 565 הייתי ממקמת גם כן בפרוזדור לשמירה על פרטיות.
וגם קצת "מיישרת" ו"מלכדת" קירות וקווי פינות (בסלון, חדר השינה ובפרוזדור).
שיהיה בהצלחה בהמשך הדרך

hitball

New member
תודה רבה על הביקורת הבונה

מה דעתך על מבואת הכניסה? היא לא גדולה מדי? אנו מחפשים דרך להקטין אותה ולנצל את שטח זה
יש רעיונות?

ביחס למבנה הבית מבואת הכניסה הינה בגודל סביר

כמובן שניתן להקטין אותה, אולם על פניו נראה לי (לא בדקתי...) שההקטנה לא תעניק לכם שטח משמעותי לשימוש אחר.

designeasy31

New member
מבינה את הצורך ל"חפור" בתוכניות כדי להגיע למשהו אופטימלי

מבחינתכם.
אבל צריכה להיות ההבנה שכמה שתחפרו יותר- תמיד תמצאו מה לשנות....וצריכה להיות הנק' שבה מחליטים שזהו- זה זה.
מעבר לזה, זה ממש לא נכון ולא רצוי לתכנן "קוביות" בלי להתייחס לריהוט המיועד, לפתחים המבוקשים, למה נראה בחוץ...
כל התיכנון חייב להיות סביב הכל ואי אפשר לנתק אחד מהשני.
לא תרצו להגיע למצב של תכנון שעל הנייר נראה מעולה ובשנייה שתתחילו לתכנן ריהוט תמצאו את עצמכם מתפשרים או חוזרים לשולחן השרטוט כי הריהוט שחלמתם עליו לא מתאים...או שהנוף שחלמתם לראות מחדר השינה זה בכלל לא מה שיהיה בפועל.
&nbsp
לא התעמקתי בוורסיות קודמות אבל לגבי התוכנית האחרונה-
* אם מחליטים שבני הבית מתכנסים סביב השולחן הנעים במטבח, הרי ששולחן פינת האוכל בכניסה לבית יעמוד כאבן שאין לה הופכין...
היה לי מרצה שקרא לשולחן כזה "הפוסטמה"....
שווה בדיקה של העברת החדר מדרגות העתידי לאיזור הזה.
* החלל בכניסה באמת גדול ומרווח, אבל ממש לא משליך על שאר הבית.
כמה ששם מרווח, כך כל הכניסה לחדרים מרגישה כמו בדירה ולא בבית פרטי מרווח- יש פה מסדרון ארון ומייגע.
* בחדר ההורים ארון של 2.8 מ' בלבד- לא בטוחה שלמרביתנו זה מספיק.
מה גם שנוצר חדר צר וארוך. אם ראש המיטה ישב על הקיר של 320- יישאר מרווח גדול מידי עד לארון. ואם הראש מיטה יישב על הקיר הארוך, יישארו מרווחים גדולים מאוד מצידי המיטה ולטעמי גדולים מידי ובנוסף המיטה תהיה למול הדלת לחדר הרחצה- פחות מומלץ.
* חדר אמבטיה כללי עם מבנה בעייתי ועם מקום קטן מידי לכל נושא הכביסה.
הייתי שוקלת בבית כזה ועם 4 חדרי שינה לבצע חדר שירות נפרד עם יציאה החוצה.
* הויטרינה במטבח/סלון מרגישה קצת מאולצת. נראה שרציתם פתח אור משמעותי, אבל הבחירה במיקום הטלויזיה יצרה קטיעה של המפתח ויצירת עוד מפתח קטן ולא שייך בקצה הקיר.
הייתי שוקלת שוב את החלוקה של המפתחים שם וגם את כל נושא כיוון הישיבה בסלון שכרגע כולו מופנה עם הגב לכניסה לבית.
&nbsp
בהצלחה

מה רע בכך שיושבים עם הגב לכניסה והפנים לגינה?

באופן אישי מעדיפה לראות מול העינייים גינה ירוקה ומלבלבת, ולהשגיח תוך כדי על הילדים שמשחקים בה.
ראינו מספר אופציות הרבה פחות מוצלחות מהאחרונה, כאשר זו היתה בנתיים המוצלחת ביותר, הן מבחינת הפרוגרמה של הבית והן מבחינת עקרונות התכנון שצוינו על ידי הגולש (רוצים פינת אוכל לאירוח שלא נמצאת במטבח, רוצים שלחלל המדרגות תהיה אפשרות גישה מבחוץ, חצר שירות שבה מכונת הכביסה נמצאת מחוץ לבית וכו'...).
כמובן שיש דברים נוספים שצריכים לעבור בדיקה ודיוק אבל בסך הכל התכנית בבסיסה טובה.

hitball

New member
כיוון שאנו רוצים את הסלון והמטבח הפוך ואין מדרגות לקומה

השניה שיהיו יחידת דיור. כמו כן אנו לא רוצים אי במטבח אלא שולחן אוכל
לא הבנתי את השרטוט שמול דלת הכניסה, אלו אמורות להיות המדרגות?
&nbsp

למעלה