תכנית דירה - 110 מ"ר. מצורפת. אשמח לתובנות.

johnc1

New member
תכנית דירה - 110 מ"ר. מצורפת. אשמח לתובנות.

אנחנו ממש רגע מהתחלת בנייה, לאחר סיום הריסה.
הקירות בצבע ירוק עוד לא ניבנו ככה שעוד אפשר לשנות.
המטבח כבר הוזמן אז אותו אי אפשר כבר לשנות.
המטרה היתה ליצור חדר שינה הורים, שני חדרי ילדים, וחדר עבודה. בנוסף שני חדרי רחצה. התכנית מהווה ניסיון להשתמש בשטח של 110 מ"ר בתבונה כדי להכניס את כל זה ועדיין להרגיש סביר. היו התפשרויות - למשל על גודל חדר רחצה הורים - כדי לאפשר את זה. נראה לי שיצא סביר בהינתן הרצונות והשטח הנתון.
השאלה העיקרית שלי היא האם חלוקת החדרים נראית סבירה - אבל כמובן שאם יש גם תובנות על תכנית החשמל וכו' - אשמח לשמוע.
תודה

גלמיש1

New member
תעלה תכנית עם מידות שנוכל להבין בדיוק את הגדלים.

על פניו (בלי מידות זה קצת ניחוש) נראה שהמשימה צלחה לכם.
תענוג לראות תכנית חכמה ובסך הכל טובה!

נקודת התורפה של הדירה היא החלל הציבורי, כלומר מטבח+סלון .
הנה הצעות לשיפור:

1. המטבח צר , אבל סביר - למעט באיזור המקרר. לדעתי, אין הצדקה לתקוע הכל עם בליטת המקרר.
היום יש מקררים רבים עם פחות עומק שכמעט לא בולטים מקו הארונות, (עומק כ 70 סמ.) וזה לא חייב להיות מקרר בילטאין שעולה כמו מכונית.
לפיכך הייתי עושה אחד משני פתרונות - או קונה מקרר פחות עמוק (במסגרת שיפוץ כללי כזה העלות בטלה בשישים) או מזיזה אותו למיקום בו אפשרי "לגנוב" קצת עומק מהחדר השכן (נישה שתבלוט לתוך הארון) ולייצר מכיוון המטבח חזית אחידה.

2. האי בשרטוט קטנטן ומצחיק (באמת כמו אי בים). אין בו באמת הרבה מקום לאיכסון ולא משטח משמעותי לעבודה. אני לא רואה כל סיבה לא לפתוח אותו עד לעמוד בצד אחד, ועד למרחק מתאים מהשיש ( שישאר רווח של 120 סמ.) בצד השני .
עכשיו האי מהווה גם משטח עבודה גדול, גם הרבה מקום איכסון. אפשר אולי לשמור חלק ממנו ללא ארון תחתון - כדלפק אכילה עם שרפרפי בר גבוהים.
בנוסף - אפשר למקם באי, או בקיר התוחם אותו שיכול להיות בגובה חלקי (למשל 130 לערך) מצידו הפונה לסלון את מסך הטלויזיה (אם הופכים את הסלון).
3. את הסלון אני מציעה להפוך ככה שהישיבה תופנה לכיוון האי. לא נעים לשבת ממש מתחת לאיזור עבודה מטבחי. וככה ליושבי הסלון יהיה חלל גדול יותר מול העיניים. גם מהכניסה לבית יראו ספות ואנשים.
בכל מקרה בסידור הנוכחי חסמתם לגמרי את החוץ עם הספה הגדולה! יושבים עם הגב לחוץ. דוקא בדירה לא גדולה אפשר לנצל את החלון הגדול החוצה כדי להרחיב את החלל ויזואלית ע"י חשיפה גדולה לחוץ.
4. את פינת האוכל מציעה להצמיד לקיר השמאלי, קצת לפני הסלון. זה המקום בו השולחן הכי מוגן והכי פחות מפריע למעברים ולעין.
5. את הארון שבניה מימין לכניסה - אני מציעה לעשות פחות עמוק. ככה תתקבל כניסה מרווחת יותר וגם המעבר הראשי בבית שהוא מעבר לפינה , יהיה פתוח וזורם יותר.

רצ"ב סקיצה מהירה להדגמת חלק מהרעיונות הנ"ל.
הארון בקצה המטבח ליד המקרר - הכוונה לארון גבוה שחוסם את המבט ומהווה תחליף לקיר.

johnc1

New member
תודה! מצורפת תכנית הבניה עם מידות

מקווה שגם עם המידות עדיין נעמוד ב "נראה שהמשימה צלחה לכם" :)
לגבי הארון בכניסה - הבנתי שאם רוצים אפשרות לתליה בו אז הוא צריך להיות לפחות עומק 60 אז זה בעייתי להקטינו.

johnc1

New member
המון תודה על ההשקעה! רעיונות מצויינים! נשקול מה אפשרי...

לגבי המקרר - אכן נשקול כזה פחות עמוק. הייתי לוקח את הקיר אחורה אבל זה ייצור צורה מוזרה בחדר הורים שכבר גם ככה קצת קטן.
בכל מקרה אי אפשר לעשות שינויים לגבי המטבח הוא כבר בייצור.
רצינו גם שהמטבח יהיה מאחורי הסלון ולא שהסלון יצפה על המטבח - טעם אישי שלנו.

גלמיש1

New member
זוהר סחטיין! הצעה מעולה. שינוי קטן שמייצר שיפור גדול.

למה צריך שהמטבח יהיה מאחורי הספה? כדי שלא יראו אותו מהספה? אם אתם לא רוצים שיהיה מבט פתוח על המטבח - תעשו את הקיר שבגב האי בגובה גבוה ככל שנראה לכם מתאים. הצבת הישיבה על הקיר הארוך (השמאלי) מיצרת סלון יותר מרווח.

לגבי המקרר - לכן אמרתי שאם הוא בולט אחורה , לתוך ח.ההורים, הנישה שלו צריכה ליפול בתוך הארון ככה שבכלל לא יראו אותה בחדר. השיפורים של זוהר מאפשרים את זה בקלות, (ראה סקיצה מצורפת).

לגבי ארון הכניסה - א. ארון תליה יכול להיות גם בעומק 55 סמ. , אבל יכול גם להיות שטוח יותר ואז התליה תהיה לרוחב, או על ווים. הרי מדובר פה על ארון מעילים, לא ארון בחדר של מישהו.
לארון חשמל אין בכלל צורך בעומק כזה.

לאור התכנית עם המידות ששלחת - אתם עדיין בגדר "המשימה צלחה לכם" !
אחרי השיפורים של זוהר ושלי - ההצלחה אפילו גדולה יותר

johnc1

New member
הקטנת חדר הרחצה והוצאת מכונת הכביסה ממנו

ההצעה נהדרת וחכמה. אבל כמו תמיד יש גם ויתור. אנחנו רוצים את מכונת הכביסה בתוך חדר הרחצה, כך אפשר לסגור את דלת חדר הרחצה ופחות לשמוע אותה ואת המייבש שעובדים שעות על שעות. למקם אותם מחוץ לחדר הרחצה וגם יותר לכיוון מרכז הבית זה אומר יותר רעש מהם בבית. בנוסף בצורה זו כאשר שמים כביסה או בגדים לייבוש, חוסמים את המעבר בין חדר הורים וחדר ילדים לסלון.
ונקודה נוספת, שהשינוי גם מקטין את חדר הרחצה הכללי, ורצינו שם חדר רחצה נחמד עם מראה גדולה לאורכו. השינוי גורם לחדר רחצה כללי להיות קטן, וכמעט להגיע במימדיו לחדר רחצה הורים.
אי אפשר הכל כמובן...
&nbsp

noni me

New member
הרבה פעמים החכמה נמצאת לא במתן אפשרויות, אלא בבחירות נכונות.

הרבה פעמים החוכמה נמצאת לא במתן האפשרויות, אלא בבחירות נכונות.
בוא נעשה נסיון:
אני בבעיה, ואתה זה שצריך למצוא לה פתרון.
הנה בעייתי: יש לי מכונת כביסה ומייבש מחוץ לחדר הרחצה - והם עובדים שעות על שעות, ומרעישים.

התוכל לחשוב על פתרון לבעיה.

[ולכשתסיים אראה לך שגם הבעיות האחרות אינן בהכרח מכריעות ('מכריעות' ... בחירה נכונה ...!)].
.

noni me

New member
"נראה שהמשימה צלחה לכם" ...

המחשבה הראשונה שקפצה לראשי אחרי שבחנתי את התכנית:
"מסכנים מי שנאלצים להסתפק בדירה כזו": כמעט בכל מקום המידות קטנות (עד "בלתי אפשריות"!!)
[יש לי הערה כללית בקשר להקצאת מידות, שחשובה בעיני יותר מתיקוני-מיקרו פה ושם.
בהיותה הערה כללית - שראוי בעיני שתילמד ע"י כל מתכנן (האדריכל והלקוח) - אעלה אותה בנפרד ...].

*
עלו בדעתי הצעות לשיפורים קטנים (בד"כ כלל אני מנסה לעזור ברמת המאקרו), והתלבטתי האם להשקיע זמן בהצגתם.
למזלי, מצאתי שהמנהלת הציעה ממש את התיקונים האלה.
(הצעות לשיפורים נוספים ברמת המיקרו - מצורפים).
* * *

הוספת מקומות אחסון בחדר ההורים ובחדר הילדים

מאחר ובדירה זו אין שטחים מיותרים ועל כל מ"ר להיות מנוצל, אני סבורה שבמסגרת התכנון הנוכחי הארון בחדר ההורים קטן למדי וניתן להגדיל אותו על חשבון הכיור הכפול במקלחת. על ידי הזזת דלת חדר ההורים לנישת מכונת הכביסה ומיקום מכונת הכביסה בנישה בפרוזדור ניתן להגדיל את אורכו של ארון הבגדים. במצב הזה ניתן גם להרחיק את דלת חדר הילדים "הדרום-מזרחי" כ-70 ס"מ מהקיר וגם בו להוסיף שטחי אחסון, תוך ניצול יעיל יותר של שטח החדר.

בקשר לתכנית החשמל

לא ברור לי מדוע הדלקות החדרים ממוקמות מחוץ לחדרים (למעט חדרי הרחצה שבהם ההדלקות ממוקמות מבחוץ).

johnc1

New member
לא יותר נוח שההדלקה מחוץ לחדר? (יש עוד הדלקה גם בפנים)

בכל החדרים עשינו שליטה על התאורה מבחוץ.
ההיגיון שלי הוא כזה: כשאני מגיע לחדר - האור שם כבוי. מאיפה שאני מגיע האור דלוק.
אז אם המתג בחוץ, אני רואה אותו כי מסביבי יש אור - מדליק אותו ונכנס לחדר.
אם המתג היה בפנים, אני צריך להיכנס קצת לחדר ולהזיז את היד למקום שאני זוכר שבו המתג (תמיד יש קצת תנועת חיפוש כזו עד שהיד בדיוק מגיעה למתג - כי הרי לא רואים אותו כל כך, החדר חשוך....).
עכשיו בכל חדר יש גם שליטה מבפנים - בחדרי ילדים, יש מתג ליד המיטה. בחדר הורים, שני מתגים משני צידי המיטה. בחדר עבודה, כנ"ל יש מתג בפנים.
נשמע הגיוני או שאני מפספס משהו?

גלמיש1

New member
עוד קטנה בענין החדר מוסיקה

הוא צמוד לשכנים וזה אומר לקחת סיכון, בפרט עם הפסנתר כנף. אם אתה מנגן הרבה (וזה לא פסנתר אלקטרוני) כדאי לשקול התקנת בידוד אקוסטי על הקיר המשותף לפחות, אם לא על כל הקירות+תקרה+רצפה.

johnc1

New member
לא נשאר כסף לפסנתר כנף

התכנון המקורי היה אכן לארגן חדר אוקסטי שם. אבל כל השיפוץ דורש משמעותית יותר כסף ממה שתוכנן במקור, ובגדול לא נשאר כסף לפסנתר כנף ולחדר האקוסטי, אז זה כנראה יורד מהפרק בזמן הנוכחי.
את הפסנתר העומד שיש לי, מתכנן לשים בסלון במקום בחדר, וכך יתרחק מהשכנים. בכל מקרה השכנים בצד ההוא של החדר זה חצי קומה משותפת בלבד אז יש סיכוי שלא יפריע. במידה ובכל זאת נשאיר את הפסנתר שם, ובמידה ויפריע, אז נעשה טיפול אקוסטי על הקיר המשותף. מתחת לנו אין שכנים.
אגב בכל הדירות הקודמות מעולם לא אמרו לי שהפסנתר מפריע ואם השכנים אמרו משהו זה רק שאני מנגן מאוד יפה

גלמיש1

New member
אז יש שכנים ויש שכנים. מנסיון.

עברתי הרבה דירות, והיו שכנים שנהגו לעמוד ליד הדלת כדי להקשיב וןגם החמיאו בכל הזדמנות. והיה שכן אחד שהפריע לו, והוא היה מכה על הקיר במקל כל פעם שניגנתי. לפעמים זה אדם שלא אוהב את המוסיקה שלך, לפעמים יש שם תינוק והורים חדשים והיסטרים.... אין לדעת. לצערי - זה לאו דוקא קשור לאיכות הנגינה.

johnc1

New member
האיש עם המקל עבר על החוק

לעומת זאת, לנגן בפסנתר בשעות המותרות זה חוקי לחלוטין.
לא מכיר מישהו שמנגן בפסנתר עומד שעשה איזשהו פתרון אקוסטי.
פסנתר כנף קטן (עד כ-170ס"מ אורך, לא concert grand של 3 מטר), אולי טיפה יותר עוצמתי מעומד.
בכל מקרה שניהם עומדים בקריטריונים של להיות בדירה בבניין מגורים משותף (זה לא תופים).
כיום מעלינו יש פסנתר, הוא מנגן ממש גרוע ובשעות מאוד לא נוחות לנו - ואפילו לא פעם אחת חשבתי להעיר לו על כך. זכותו לחיות את חייו. דירה ליד אחותי יש מורה לפסנתר - מתאמנים שם ילדים במשך שעות, ללא שום מיגון אקוסטי.
לדפוק עם מקל על הקיר לשכן זו עבירה על החוק. מכיר באופן אישי מישהו שנהג כך ונלקח ע"י שוטרים לתחנת המשטרה וכמעט והתחיל נגדו הליך פלילי. אם היה ממשיך - היה נפתח נגדו תיק פלילי.
לסיכומו של עניין, אני חושב שאם שכן אומר שמשהו מפריע לו אז עושים תיאום שעות - ככה שההפרעה תהיה מינימלית וחיים בשכנות טובה. בכל מקרה בניין דירות זה פשרה, זה לא בית פרטי. וגם בבית פרטי לא בטוח שתהיה מוגן רעש, רעש מסיבות ערב יומיות (נגיד עם קריוקי וכו') בחצר, נראה לי יותר מעצבן מקצת פסנתר פה ושם...

גלמיש1

New member
אתה מספר לי? יש לי שכנים כאלה עם מסיבות ורעש בלילות...

לענין הפסנתר - אני מדברת אתך מנסיון רב שנים. בתור סטודנטית באקדמיה למוסיקה (לשעבר), ומורה לפסנתר (לשעבר) - דגמתי את כל סוגי השכנים בנושא. החל מאלו שהיו עומדים מאחורי הדלת ומוחאים כפיים בסוף יצירה, ועד אלה שהתלוננו והציקו. וגם אלו עם התינוקת שגרו מתחתי, ובקשו נורא יפה שלא ננגן אחרי שעה 7 כי הילדה הולכת לישון, והם מפסיקים לנשום. וכל זה עם פסנתר עומד.
(אגב, היום יש לי כנף גדול, בבית פרטי, עם פנלים אקוסטים על התקרה ושטיח על הרצפה. ולא מפריעה לאף אחד
. מצד שני, גם אין לי זמן לנגן
)

למעלה