מעוניינים להרוס חלק מבית שלא ממוקם לפי קוי בניין

nata1y

New member
אולי לא הסברתי את עצמי טוב

שלום גלעד, שאלתי הרבה יותר פשוטה ממה שזה נשמע. מה גם ששאלתי היא מאוד כללית וזה מפתיע שרוב האדריכלים ששאלתי, אינם יודעים לענות על השאלה.
שאלתי פשוטה:
יש בית ישן שבנוי לפי היתר אבל חורג מקווי בניין חדשים של המקום.
אין היום שום צו הריסה או משהו דומה לזה. כלומר אם אני קונה את הבית ומשאירה אותו כמו שהוא, אני יכולה להמשיך לגור בו גם עוד 20 שנה ויותר.
אבל כידוע, כאשר מוציאים בעירייה היתר בניה או שיפוץ חיצוני, אז העירייה יכולה או לא יכולה לבקש ממני להרוס את מה שלא נמצא בקווי הבניין.
זאת שאלה שאני לא יודעת לענות עליה ומקווה שאתם כן יודעים :)
אני מניחה שישם הרבה בתים ישנים שנבנו מזמן לפי היתר וכאשר רוצים לשפץ אותם או להגדיל, האם מבקשים מכולם להרוס את כל החריגות???
&nbsp

האמת שהסברת את עצמך מצוין

אפילו ניגשת למועצה ולא יכלו לתת לך תשובה, כך שאת יכולה להבין שלא ניתן לשלוף את תשובה עבורך מהשרוול.
המקרה שאת מציגה כאמור לא פשוט מאחר ומדובר בשני הליכים שישפיעו על הבית הישן: האחד- הפרצלציה, דהיינו חלוקת המגרש לשתי תתי חלקות והדבר השני- התכנית החדשה שתרצו לבצע במגרשכם (הבקשה להיתר). רשויות שונות יתייחסו למקרה הזה באופנים שונים משום שהוא באמת תלוי באופן בו מתייחסות הרשויות לחריגות בבתים ישנים. יותר מזה- ייתכן אפילו שבאותה רשות למישהו אחד יאשרו חריגות ישנות ולמישהו אחר לא יאשרו, מאחר ולפעמים דברים אלה נתונים לשיקול הדעת של חברי הוועדה.
בקיצור אין לך ברירה אלא כאמור להגיש בקשה מסודרת או לחילופין לחפש מגרש אחר...

nata1y

New member
מעוניינים להרוס חלק מבית שלא ממוקם לפי קוי בניין

שלום חברים, יש לי שאלה.
אני ועוד זוג, רוצים לקנות מגרש של 700 מטר שבנוי עליו בית בודד, חד קומתי ישן בגודל של כ 130 מטר שנבנה בשנות ה 60.
פרט חשוב, הבית לא ממוקם לפי קווי בניין המותרים היום.
על המגרש שאנחנו רוצים לקנות, מותר לבנות 2 בתים.
התכנון שלנו הוא לחלק את המגרש חצי חצי כאשר זוג חברים יבנו על החצי שלהם בית חדש ואנחנו בחצי שלנו רוצים להמשיך לגור בבית הקיים. הבעיה היא שהבית הקיים בנוי כך ש 20% ממנו נכנסים לשטח של הזוג השני ואנחנו הסכמנו בינינו להרוס את אותו חלק של הבית שנכנס למגרש של השכנים שלנו ולהצמיד את הבית החדש שהם יבנו לבית קיים, אחרי שנוסיף לו את החיזוקים הנדרשים.
שאלה שלי היא: האם עצם זה שהולכים להרוס חלק מהבית שנמצא בחלקה השנייה ובכך לפנות לעירייה כדי להוציא היתרים, העירייה תחייב אותנו להכניס את החלק שנותר (80% הנותרים) מהבית לתוך קווי בניין החדשים? מה שאומר להרוס את הבית. או שיאפשרו לנו להשאיר את הבית הישן כמו שהוא, ללא החלק שייהרס לטובת הבית החדש?
מקווה שלא סיבכתי יותר מדי :)
אודה לכם מאוד על תשובה מנומקת

nata1y

New member
מצרפת שרטוט הסבר

מקווה שהשרטוט ממחיש את השאלה

המקרה שאת מציגה קצת מורכב

באופן אישי לא נתקלתי במצב כזה ולכן אין לי תשובה עבורך. האם ניסית לברר זאת מול מחלקת ההנדסה בעירייה או עם עורך דין שמתמחה בנושאים אלו?

gerson1

New member
ללכת עם להרגיש בלי לא עובד כלכך באדריכלות

כלומר שיתכן והחלוקה צריכה לכבד אתת הבית הקיים והתוספת-הבית השני יבנה בקווי הבניין החדשים, החלוקה תהיה מבוססת על שטחים זהים אך ב"אלכסון", או שזמנית תמשיכוו לגור בבית הישן כאשר הוא חודר בינתיים לתת-חלקת השכן
בכל מקרה ברגע שתתחיל לשנות אותו עדיף לבצע מבנה חדש..
הערה-שלח קווי בניין ע"ג שרטוט בסיסי של החלקה וגודלה

nata1y

New member
זה בלתי אפשרי לתכנן את החלוקה אחרת

החלוקה חייבת להיות כמו ששרטטי בשרטוט וחלק מהבית חייב לרדת. אחרת לא תהייה עסקה. ביקשת לשלוח קווי בניין ע"ג שרטוט בסיסי של החלקה וגודלה. מה הכוונה?
אשלח לך כל מה שצריך כדי לקבל תשובה...
&nbsp

nata1y

New member
אכן שאלתי בעיריה והם לא ידעו לענות לי.

אמרו שאני צריכה להגיש להם בקשה מסודרת. הבעיה שעוד לא קנינו את הבית ובטח יקח להם המון זמן להתייחס לבקשה. מוזר שהרבה לא מכירים את זה
בכל אופן תודה

אולי התשובה שלי תעזור לך

המקרה שלך, פרט לנושא ההריסה החלקית, אינו נדיר.
יש המון מקרים דומים של בית ישן שהושאר, לרוב בדיוק בגלל הסיבה שציינת - קוי בניה שלא היו מאשרים כיום.
נתקלתי בהמון מקרים שבהם הבונים התלבטו האם להרוס או להרחיב. הם החליטו להשאיר מינימום קירות נדרש ולהרחיב את השאר.
מכל המקרים הללו, לא היה מקרה אחד ויחיד(!) של מישהו שהחליט להשאיר במקום להרוס ולבנות, ואינו מצטער על כך בדיעבד.
כולם אומרים שבדיעבד היו הורסים הכל, ובונים מחדש בקוי בניה חדשים, ומקבלים משהו טוב יותר בלי אילוצים.
את ה"מוסיקה" הזו של "אנחנו מצטערים שלא הרסנו" שמעתי כבר המון פעמים...
&nbsp
תחשבי על זה.
וכדאי להתיעץ עם אדריכל.
אולי זה יבטל לך את הבעיה עם החברים מראש...

nata1y

New member
תודה! התשובה שלך בהחלט יכולה לעזור לי

אנחנו בהחלט שוקלים להרוס את הבית בעוד כמה שנים כאשר ישתחררו לנו סכומי כסף מהקרנות ויהיה לנו מספיק כדי להיכנס לבנייה. בשלב זה היינו רוצים לעשות את המינימום האפשרי מבחינת הריסה ולהיכנס לגור לבית כמו שהו עד שנחליט להרוס אותו בעוד 4-5 שנים.
היות ונראה שנתקלת במקרים דומים, האם תוכלי לענות על השאלה שלי. כלומר האם הריסה של חלק מבית שבנוי בקוי בניה שלא היו מאשרים כיום, תגרור אחריה דרישה של העיריה להרוס גם את החלקים האחרים שבהם ישנה אותה חריגה?
אותה לתשובתך.

תשובה לא משפטית

ממה שאני יודעת מניסיונם של לקוחות שלי, וכמובן בלי שום אחריות משפטית - הם לקחו בית ישן, הרסו חלק והרחיבו חלק אחר, כל עוד נשאר מספר מסוים של קירות (לא זוכרת כמה) זה עבר בלי שום צורך להצמד לקוי בניה מעודכנים. כלומר, הם הרחיבו מצד אחד, והחריגה נשארה מהצד השני.
&nbsp
שימי לב שאצלכם יש נושא של חלוקת מגרש יחיד עם בית יחיד לשני חלקים, בכל חלק מבנה נפרד, ובזה לא נתקלתי.
&nbsp
&nbsp
כפי שאמרו לך, הדבר הנכון הוא להתיעץ עם אדריכל.
אפשר גם ללכת למחלקת הנדסה במועצה/עיריה, ולברר.
&nbsp
&nbsp

למעלה