חיוב בתשלום על פגישת היכרות

mokamoka1

New member
חיוב בתשלום על פגישת היכרות

שלום רב,
לפני ימים אחדים ניפשתי עם מעצבת פנים שחשבתי לקחת אותה לפרוייקט שיפוץ דירה.
יש לציין שבקשתי ממנה הצעת מחיר בטלפון ואמרה שהיא לא נוהגת לעשות את זה והיא מעדיפה שקודם כל אכיר אותה אולי לא יתאים לי בכלל לעבוד איתה. מכיוון שאמרתי שיש לי תקציב מסויים ואין לי צורך בפגישה "כדי לבזבז את זמנה" אבקש בכל אופן שתתן הצעת מחיר כדי שאדע אם יש בכלל על מה לדבר.
הצעת המחיר שנתנה לי הייתה הוגנת והיא שלחה לי הסכם עבודה במטרה שנחתום על חוזה כבר בפגישת ההכרות ונעביר לה כבר את התשלומים. קבענו פגישה אך לצערי לא הייתה כימיה בכלל! למרות חוסר הכימיה היא השאירה את החוזה לחתימה אצלנו ויצאה כעוסה וזעופה..
ניסינו לתפוס אותה כמה פעמים מטלפון אחר אך לא ענתה והיום קיבלתי מייל כי מכייון שלא חזרתי אליה ההצעה וההסכם מבוטלים וכמו כן היא מבקשת לחייב אותי בתשלום של פגישת היכרות 300 ש"ח +מע"מ

נראה לי קצת הזוי כל העניין הזה כי מעולם לא ציינה בפני שפגישת היכרות מחוייבת בתשלום. האם זה מקובל?
אין לי מטרה לריב או משהו כזה פשוט מחפשת מישהו שניתקל במקרה כזה

תודה

נאמר מראש?

אם נאמר מראש, אפילו בטלפון ובעל-פה, זה מחייב.
אם לא נאמר מראש אז זה לא מקובל. להיפך, די מקובל פגישת הכרות ללא התחייבות.

בניגוד לפגישת הכרות, אם הפגישה מוגדרת כ"פגישת יעוץ" - כמובן שמשלמים עליה. ברור שהתוצר של פגישת יעוץ הוא יעוץ, בע"פ או בכתב, ולא רק הצעת מחיר.

תשלום עבור פגישה עם אדריכל/ מהנדס/ מעצב-פנים

עקרונית אין כללים בעניין -
יש כאלו שיגיעו לפגישת הכרות ללא כל חיוב.
יש כאלו שידרשו זת מפורשות ללא תלות בהסכם התקשרות עתידית וכו'.

מן הסתם אם איש מקצוע חושב שמגיע לו עבור פגישת הכרות תשלום
אז אי מן הראוי וההוגן ביותר להודיע על כך מראש ובצורה מפורשת בכתב.
ועל כך לקבל את הסכמת המזמין טרום הפגישה.

אני אישית רואה בפגישת הכרות = פגישת יעוץ מקצועית לכל דבר.
על כן אם בנסיבות X אני חושב שיש לדרוש על פגישה כזו תשלום אני פועל לפי האמור לעיל -
בצורה שקופה וברורה לחלוטין כלפי המזמין.

יש משפט שצריך לשנן : " מה שלא כתוב אינו חשוב"

ולכן אם לפני הפגישה לא קיבלת שום איזכור כתוב על עניין התשלום וגובהו אזי אינך חייב בתשלום כלל ( ויש לכך מאות גיבויים של בתי משפט )
אמירה בעל פה נחשבת כעיסקה אם היא מגובה ( למשל הקלטת השיחה )
אם לא היה זכר לכך בכתב או בעל פה שלח לה חזרה את בקשת החיוב ודרוש ביטולו לאלתר , אם גירסתך נכונה כנראה שזה דפוס "עבודה" שלה ומן הראוי שתציין את שמה כדי שאולי תקבל אישור לכך מגורם נוסף
אפשר לחשוב להתלונן על דרך פעולתה באיגוד, אגודה, ומה שיש (אם יש) , זו אינה נורמה לעבודה ויש לה ריח של נסיון סחיטה כספית

dgamim

New member
חוצפה ישראלית...

קרה לי מקרה דומה עם עו"דית...
עד היום אני חושב שנהגתי כמו פראייר...
על תשלם...

consilium

New member
חבל על זמנכם

אם לא הוסכם מראש אז אין על מה לדבר. שלחנו לך מייל פרטי

גלמיש1

New member
אם סוכם שהפגישה בתשלום, הרי שיש לשלם

גם אם אין לכך סימוכין בכתב (הסכם בע"פ תקף כמו כל הסכם).
אם זה הוגדר כפגישת היכרות - אז אין סיבה לשלם.
אם במהלך הפגישה את ביקשת ממנה ייעוץ, רעיונות, סקיצות משורטטות, אינפורמציה הנוגעת לפרויקט או כל מידע אחר שעשוי להחשב כמתן ייעוץ מקצועי - אז יש אולי בסיס לדרישתה וכדאי להגיע איתה להסדר כלשהו.
בכל קונסטלציה אחרת - הדרישה שלה חצופה.

מירי172

New member
הטעות היחידה שלה

היתה, שהיא לא ציינה שפגישת ההיכרות היא בתשלום, למרות שהיא ציינה במפורש מן ההתחלה שכדאי מאוד שתפגשו קודם לפגישת היכרות כדי לוודא ששני הצדדים מעוניינים לעבוד יחד, ואתם הייתם אלה שסירבתם להצעה, היא כנראה חשבה שאתם מעוניינים לעבוד איתה בכל מקרה, ולכן לא ציינה שהפגישה הראשונה היא בתשלום (מנסה להיכנס לנעליים שלה).
חייבת לומר, שמעצבי פנים הם אנשי מקצוע בדיוק כמו חשמלאים, אינסטלטורים וטכנאים שונים, ולכן יש לדרוש וגם לקבל תשלום עבור פגישה ראשונה.
לא רוצה להיות כאן המכשפה הרעה, אבל אני די מצדיקה אותה, גם אני בזמן האחרון התחלתי לדרוש וגם לקבל תשלום עבור פגישת הכירות, ונכון, אני משלבת בפגישה הזאת גם ייעוץ קל ללקוח, להרגשה הטובה של כל הצדדים, לי בכל אופן, כבר אין שום כוונה לשרוף דלק ואת הזמן היקר שלי בעבור אף אחד, נחמד ככל שיהיה,
ואני חושבת שהגיע הזמן שכל המעצבים והאדריכלים שזמנם יקר להם ינהגו באותו אופן,

שיהיה המשך יום מקסים וסוף שבוע נעים לכולם.

למעלה