דו משפחתי - פתיחת חלונות לכיוון השכן

ליירה24

New member
דו משפחתי - פתיחת חלונות לכיוון השכן

שאלה קטנה בנושא חלונות -
אנחנו מרחיבים את ביתנו הדו-משפחתי.

הבנתי מהאדריכלית שלי שניתן לפתוח חלונות בקו המשותף לשכן - רק 3 מטר מהשטח שלו, אולם אם נשיג את הסכמתו בכתב שהוא מאשר - ניתן לפתוח חלונות גם מטר בלבד מהשטח שלו.

השאלה שלי היא האם זה נכון, כלומר האם מניסיונכם - יש מצב שיאשרו דבר כזה?

מאגר

New member
השכן יכול לאשר מינהל ההנדסה לא יאשר

זה חלק מחוק התכנון

gerson1

New member
מורכב מעט יותר ותלוית ההגדרה הקנינית

האם מדובר על חלקה אחת למבנה דו משפחתי (מגרש אחד.)
או שמא שני מגרשים סמוכים
במידה ומדובר במגרש משותף הרי דינו כדין בית משותף וניתן לבצע חלונות בקירבת הקיר המשותף
גם אם קיר זה וירטואלי
במידה ומדובר במגרשים שונים הרי שחוק התכנון והבניה קובע(עד 70% מקווי הבניין הצדיים ובהסכמת השכן)

ליירה24

New member
מדובר בשני מגרשים צמודים, הבתים עם קיר משותף

האם תוכל להסביר לי את החוק - עד 70% מקווי הבניין הצדיים?

מדובר בבית בקיבוץ,
שלושה בתים צמודים זה לזה, על שלושה מגרשים ארוכים וצרים...
אני בבית קיצוני.

אני מעלה שרטוט של הבית הקיים, ושל ההרחבה המתוכננת, אם זה יעזור.
אני שואלת על החלון שמאחורי הספה הגדולה בסלון (החלון בערך מטר מקצה המגרש של השכן...)

ליירה24

New member
עוד שאלה...

מה זאת אומרת "בעהר"?

יכול להיות שיש ועדות שכן יאשרו?
(ולמה האדריכלית שלי אומרת שיש מצב שיאשרו... האם להאמין לה, או ללכת על בטוח ולשנות את הסקיצה? כי מבחינתנו אין מצב לסגור את החלונות הללו, ונצטרך לשנות לגמרי את התכנון...)

(והמון תודה על התשובות
)

gerson1

New member
היות ומובר בבית קיים בקיבוץ

בחלקת מד=גורים משותפת
ולא דו-משפחתי
יש סיכוי שיאושר
לגבי התכנית
לא בדיוק תורם לכם משהו
חוץ מאשר תוספת שטח
חדר העבודה הוא בעצם מעבר מורחב,הקשר לגינה כבר אמרנו.
לא בדיוק קיים
החלוקה לא תורמת לתחושת ההרחבה
ויתכן והתכנית בניין עיר המתירה הרחבות תאפשר זאת
תלוי תכנית
תלוי ועדה

ליירה24

New member
היי - תודה על התשובה, ועוד כמה שאלות...

כלומר -
מכיוון שזה כבר בית קיים, ובקיבוץ, אז יש מצב להקלות בנושא?
יש לציין שממש על הקיר המשותף למשל, לשכנה יש חלון שירותים אלינו...

החלונות הללו הם בשביל האוויר והאור לסלון-מטבח. למה זה לא תורם?
הפרגולה תהיה בחזית הדרומית, אליה יוצאים מהמטבח. מעבר לה יש בוסתן עם עצי פרי.
בחזית הצפונית יש לנו גם כן מרפסת (אבל השטח שם קטן יותר).

חדר העבודה הוא לא באמת חדר עבודה (הרישום סתם נשאר מסקיצה קודמת). יהיה שם משהו משפחתי, עם יציאה לחצר הצפונית כאמור. ותמיד יש אופציה לסגור אותו לחדר נוסף, אם נצטרך.

למה הכוונה ב"החלוקה לא תורמת לתחושת ההרחבה"?

כאשר תהיה לי סקיצה עם הפרגולה - אני אעלה גם אותה...

ושוב תודה על ההתייחסות!

גלמיש1

New member
הערה לתכנון - התכנון הזה לא טוב.

החלוקה באחורי הבית לא סבירה
חדר עבודה יכול להיות ארוך וצר. חדר הורים לא ככה. ארוך וצר מאד, והשוס הגדול - אין בכלל מקום שאפשר להעמיד בו ארון!!! החלונות מתוכננים ככה שחוסמים את המיקום הפוטנציאלי של הארונות. חדר שינה ללא ארון בגדים?
מנגד יש חדר רחצה מינמליסטי ומכונת כביסה עומדת במעבר....ממש לא מומלץ. ככה לא מתכננים. אם כבר ממקמים מכונת כביסה, דואגים לה לנישה שתסתיר אותה ואת כל הצנרת הכרוכה בה. דואגים למקום מסודר לארון עבור סבון כביסה+מרככים ושאר ירקות כביסה. דואגים שיהיה מקום מסודר לארון/סל כבסים מלוכלכים......או שמשאירים את המכונה במרפסת כמו שנהוג בקיבוץ. או שמתכננים - או שלא. ככה זה לא פה ולא שם.

גם קדמת הבית לא מתוכננת טוב.
קמין במעבר - לא בטיחותי.
אין לכם כמעט סלון, כלומר איזור הסבה. זה יותר כמו מסדרון מורחב עם מקום לספה.
הטלויזיה ממוקמת מתחת לחלון? כלומר סף החלון צריך להיות ממש גבוה. גם תהיה בעית סינוור מול הפנים, בעיקר בחורף כשהשמש הדרומית בזוית נמוכה.
גם החלון השני בסלון יהיה עם סף גבוה כי מתחתיו יש ספה.... חבל.
פתרונות :
1. להוציא את הקמין מהמסדרון (העצם מהגרון) ולהקטין את המסדרון לרוחב מטר. את 60 הסנטימ. לתת לטובת רוחב הסלון.

2. "לפחוס" קצת את הממד, שיהיה יותר צר וארוך. וזה "יזיז" את המסדרון המרכזי קצת שמאלה, ובכך ירחיב את הנתח של הסלון.

3. להחליף בין המטבח לסלון. ככה המטבח מקבל חלל גדול (צר וארוך זה בסדר למטבח) ואילו הסלון מקבל איזור הסבה מוגן ומוגדר שאפשר באמת לשבת ולהתכנס בו, וגם מקבל יציאה לחצר הצדדית (שכרגע חסומה בארון מטבח).

ליירה24

New member
תודה על ההערות - וקצת הסברים על התכנון...

היי,

תודה רבה על התגובה על התכנון -
אני אסביר:
החלוקה באחורי הבית בהחלט לא סבירה - אבל - זה הבית הקיים. כלומר אלו ה-50 מטר שאנו חיים בהם כיום... זהו בית ישן בקיבוץ. מה שיהיה בעתיד חדר ההורים הוא בעצם הסלון הנוכחי. חדר הרחצה הקיים הוא באמת מאוד מינימליסטי. אבל זה מה שיש.

הסיבה שלא שינינו את החלוקה הזו, היא שיש לנו תקציב מאוד מוגבל, ואנו מעדיפים להשקיע את כולו בהרחבת הבית, ולא בשיפוץ מאסיבי של הקיים (דהיינו שבירת קירות וכו').
לדעתי בגלל שממילא מבלים במטבח, בסלון ובמרפסת רוב הזמן - אני מעדיפה להשקיע את כל הכסף שלי שם, מאשר בשינוי החללים של החדרים הקיימים.

נכון שאין מקום לארון בחדר השינה. גם האדריכלית שלי הייתה מוטרדת מזה מאוד... (משום מה אותי זה פחות מטריד, כי יש הרבה מקום לארונות אחרים ברחבי הבית).
זו הסיבה שיהיה ארון גדול במסדרון. מלבד זאת אני חושבת על פתרון של שידות מתחת לחלונות חדר השינה, במקום ארון (פתרונות יצירתיים למעוטי תקציב).

לגבי ההרחבה -
אני לא יכולה להחליף בין הסלון למטבח, כי אז ייצא שהסלון יהיה ממש על המדרכה הראשית... וזה קיבוץ. כלומר, מבחינת הפרטיות אנחנו בבעיה.

החלונות בסלון הם דווקא כן נמוכים. אני מתכננת להעמיד את הטלויזיה על ספסל מעץ. והאמת היא שרוב היום אנחנו לא רואים טלויזיה בכלל, ולכן לא תהיה בעיה עם הסינוור. הטלויזיה נדלקת רק בערב, אם בכלל. וכשנדליק אותה - חשבתי שפשוט נוכל להסיט את הוילונות...

שאלה -
לגבי מכונת הכביסה - את צודקת.
נראה לי שנשאיר את מכונת הכביסה בחוץ (במרפסת הצפונית).

לגבי הסלון - לא הצלחתי להבין איך המסדרון יזוז שמאלה ע"י פחיסת הממ"ד. זה רק ירחיב את המסדרון, לא? אני חייבת הרי את חדר הרחצה של ההורים איפה שהוא בדיוק. אחרת לא תהיה לו כניסה מחדר ההורים הקיים...

והמון תודה שוב על ההתייחסות!

גלמיש1

New member
תקציב זו תמיד בעיה. אבל!! "הזזת" קיר חדר שינה

זה אחד הדברים הזולים בבניה.
בונים עוד חללים לבית אז עושים גם חפירות , ויסודות, וגגות, חלונות וחיפויים, ומטבח חדש.....בקיצור- יש המון הוצאות גדולות וכבדות בהרחבה, אז דוקא שבירה ובנית קיר של חדר זוהי עבודה פשוט וזולה, והיא מאד משמעותית מבחינת איכות החיים שלכם בבית, דוקא על זה מוותרים? זה נראה לי שיקול שגוי לגמרי!
תרחיבי את החדר ב 50-60 סמ. ותקבלי תמורה עצומה להשקעה מזערית. אם את רוצה עוד לחסוך, השאירי את הדלת הקיימת במקומה, ותרחיבי רק בהמשך הקיר. באופן מקומי כדי לייצר נישה לארון.

לגבי החלונות בסלון, לא כל כך משנה הגובה שלהם אם ממילא ניצב לפני החלון חפץ שמסתיר את ה"נוף" .
אם החלפת מטבח וסלון לא רצויה (וברור שיש דברים שאנחנו לא רואים ולא יודעים מכאן) אז צריך למצוא דרך להרחבת הסלון כמו שהצעתי קודם.

לגבי מכונת הכביסה - כן כדאי למצוא לה מקום בבית (הרבה יותר נוח מאשר במרפסת) אבל מה שניסיתי להסביר זה שצריך לתכנן בשום שכל, ולא סתם לסמן מיקום במרחב....

אנסה לצרף סקיצה.

למעלה