שכפול תוכניות - מה צריכה להיות העלות

פיטנגו4

New member
שכפול תוכניות - מה צריכה להיות העלות

שני קרובי משפחה בונים דו-משפחתי.
אותו אדריכל תכנן את שני הבתים.
אני עשיתי תכנון פיתוח חוץ לבית אחד, וגם תכנון גינון מלא (החל משלב הסקיצות, ועד שלב תוכניות עבודה, כולל כתב כמויות מלא עד רמת גרגרי הדשן). ויש גם פיקוח שלי.
היום התברר לי, להפתעתי, שהתוכניות שוכפלו - גם תוכניות פיתוח החוץ וגם תוכניות הגינון.

דיברתי עם הלקוח, בחור ישר והגון, שלא ניסה להכחיש אפילו לא לשניה אחת.
הבהרתי לו שתופס כאן נושא של זכויות יוצרים, והשכפול נעשה שלא בידיעתי.
הוא הסביר שזו חוסר הבנה, קצר בתקשורת, ומוכן לשלם תוספת כספית.
שמחתי מאד, כי אלו באמת לקוחות מקסימים, ולא רציתי שזה יגמר ברע, עם איומי תביעות וכדומה.

אני כמובן אתאים את רשימת הצמחים לבית השני (כיווני שמש שונים) וגם אפקח על ההקמה הכפולה.
מדובר בתוספת של כמה שעות עבודה ספורות.

לפי דעתכם, בהנחה שאין לי שום יצר נקמנות או רצון לסחיטה כספית -
כמה אחוזים מהשכר המקורי שלי אני צריכה לבקש כתוספת? (שכר מלא? 75% 50%? 20%? או בהתאם לתוספת השעות בפועל שידרשו ממני?)
מה בכלל נהוג במקרים כאלה ?

תודה

וואו - שאלה מסובכת...

מצד אחד - יש חשק להגיד הכי הרבה שאפשר כי אם הם היו הולכים למתכנן נוסף זה מה שהיה עולה להם.
מצד שני - על התכנון הבסיסי לא עבדת כלל. זה שוכפל.

מצד אחד - יש רצון ללמד לקח את המעתיקן / גנב כי זה לא שפנו אליך מראש אלא גנבו - ואז תפסת אותם...
מצד שני - יפה שהם מוכנים לשלם, כי ללכת לבית משפט זה תמיד בעסה... והם גם מוסיפים לך עוד עבודה.

כתבת ש"ידרשו שעות בפועל" ממך. כאן לדעתי את צריכה לגבות לפי שעה (אם זה מעט שעות) או מחיר פיקס על עצם העבודה הנוספת שתעשי ובנוסף חלק יחסי מהעבודה הקפדנית והדקדקנית שכבר ביצעת. אני חושבת ש50%, על החלק המשוכפל זה מאוד נדיב מצידך וכך גם הלקוח יחוש ששילם על הגינון וגם לא "נדפק".
בנוסף, תחשבי בינך לבינך, אם מראש היו אומרים לך אנחנו רוצים גינה אחת לשני אחים. כמה היית גובה אקסטרה? - אולי שם מונחת התשובה.

מקווה שעזרתי.

gerson1

New member
היות והאדריכל תכנן דו משפחתי

הרי שיצר מפתח שכ"ט שהתחלק
לפחות מבחינת הרישוי
בין שתי המשפחות
בהנחה שבחלוקה הפנימית יש הבדלים קטנים
ולכן
הוגן שתשתמשי במפתח שלו
קרי
סך ה% שהיה עולה לשתי המשפחות
חלקי שניים
כלומר שמזמין התכנית יקבל מקרובו סך מסוים חזרה ואת תפוצי בגין תכנית חזרתית...
אכן בסביבות ה150%
קרי 75-75%

arcdsgn

New member
לדעתי

50% שכ"ט
25% זכויות יוצרים
25% הנחה

סה"כ75%
נשמע הוגן

למעלה