יש תאריך לניתוח ופתאום נכנסתי לחרדות

יש תאריך לניתוח ופתאום נכנסתי לחרדות

הקטנה לא התהפכה
אתמול היינו בבי"ח ובוצע ניסיון היפוך שלא צלח,
הרופא הפך אותה את כל הסיבוב ואז היא פשוט חזרה למצג עכוז
הניסיון השני היה לי קשה מידי והופסק באמצע
אז הזמנו קיסרי לשבוע הבא
ועכשיו קו הגמר קרוב מתמיד ומוחשי כ"כ
ואני ממש מפחדת, מפחדת מהניתוח ומההתאוששות שאחרי
מפחדת לדמיין אותי אחרי לידה
מפחדת שהסביבה תצפה שאהיה מאושרת כי הנה יש לך תינוקת בריאה ואני עדין חושבת כל יום על הקטנה שאיבדתי
מרגישה שהשבוע הזה הולך להיות ארוך במיוחד, מזל שהקטנה בבטן זזה מתי שאני מבקשת :)

שירהד1

Member
מנהל
רוצה להרגיע-

רוצה להרגיע אותך לגבי הניתוח-
1. כפי שכתבתי לך בעבר- מה שהכי חשוב זו התוצאה, ולא הדרך במקרה הזה. כלומר- מה שחשוב זה תינוק בריא ואישה בריאה. איך הוא יוצא אל העולם?- בעיניי זה הרבה פחות חשוב.
2. לגבי הניתוח וההתאוששות- באמת שהשד לא כזה נורא. ממש לא.
את רוצה שאפרט לך קצת על מהלך הניתוח ועל תהליך ההתאוששות? לתת לך טיפים מניסיוני? (חשוב לי לשמוע שזה רלוונטי לך, ואז אכתוב ואפרט...).

שירה דוד
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים עם קשיים התפתחותיים ולקויות למידה
הדרכת מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות
מנהלת פורום אובדן הריון ופורום הריון אחרי אובדן, תפוז
09-7749028

אשמח לקבל טיפים

על הניתוח עצמו ועל ההתאוששות
ביקשתי ניתוח שהכי קרוב לטבעי עור לעור אמרו שבבי"ח רמב"ם יש להם את האפשרות והמיילדת ביקשה שאדגיש זאת שוב ושוב בבוקר הניתוח.
ההחלמה מאוד מדאיגה אותי

שירהד1

Member
מנהל
ניתוח קיסרי והתאוששות- בבית החולים ובבית-

אני אחלק את הדברים לשלושת החלקים שבכותרת.

הניתוח הקיסרי:
1. באים באותו היום של הניתוח מוקדם מאוד בבוקר (יגידו לך שעה מדוייקת), בצום מלא מהלילה- זה אומר גם ללא שתייה של מים....
2. עושים את הרישום, בדיקות למיניהן, מחדירים ברנולה (פותחים וריד...), ומתחילים לקבל עירויי נוזלים.
4. מחכים בחדר שאליו גם מגיעים מאוחר יותר לאחר הניתוח (לפעמים מעבירים לחדר אחר).
4. מחכים מחכים מחכים.....עד שקוראים לנו!!!! ההתרגשות והמתח בשיאם.
5. סוף סוף מגיע תורינו!- הולכים שוב לפיפי, מורידים את כל הבגדים ושמים חלוק, כובע לראש ונעליים מניילון. הולכים ברגל או על כיסא גלגלים לאיזור חדר הניתוח. הבעל איתנו מלווה אותנו.
6. מגיע רופא/ה מרדים ומשוחח איתנו.
7. מורידים משקפיים (במקרה שלי) ו/או תכשיטים.
8. נפרדים מהבעל ונכנסים לחדר הניתוח (אל דאגה- הוא עוד מעט יצטרף).
9. החדר נראה כמו חדר ניתוח- לא סימפטי במיוחד, אבל אנחנו פה לצורך מטרה נפלאה, וצריך לזכור זאת.
10. בחדר הניתוח- מכינים אותנו לניתוח- החלק המרכזי הוא החדרת הרדמת האפידורל (לפעמים עושים בניתוחים הרדמה ספינאלית). כואב ומאוד לא נעים, אבל עוברים את זה איכשהו, בעזרת הצוות הנפלא והאמפטי.
11. תחושת חמימות וזרמים חשמליים- מהרגע שההרדמה מתחילה לעבוד, תחושת כבדות של הרגליים. עד שאין תחושה. לא ברגליים ולא בבטן. הכל כבר בשכיבה, כן?
12. קחי בחשבון שלפעמים לקראת הניתוח קושרים את הידיים ברצועות. אני לא כל כך יודעת למה, וזה גורם לתחושה של חוסר שליטה מוחלט, אבל אין ברירה- ופשוט מרפים ונותנים את מבטחינו בצוות הרפואי.
13. כבר כל אנשי הצוות בחדר, כולם מוכנים ומזומנים.
14. קוראים לבעל להיכנס פנימה והוא עומד לידינו, באיזור הראש שלנו.
15. את מכוסה ויש פרגוד שלא מאפשר לראות את הניתוח (וטוב שכך!!!!!!).
16. מתחילה הפרוצדורה ואת מנסה לא לחשוב מה כרגע עושים, אלא להתרכז בתוצאה. לא מרגישים בכלל בכלל כאב. רק מדי פעם איזו תחושת לחץ תוך בטני. לאט לאט הלחץ מתגבר (אבל ממש לא כואב כלום), עד שפתאום- מופיע הפלא הזה, הנס הזה, הדבר הכי מדהים בעולם הזה.
17. זהו. היא/הוא בחוץ, צורחים אל העולם.
18. מנקים את התינוק/ת, שוקלים, רופא שנמצא בחדר הניתוחים רואה אותו, ואז מביאים אותו לכמה דקות אלייך.
19. מוציאים את התינוק/ת יחד עם הבעל וממשיכים לעבוד עלייך כדי לתפור ולסגור. נשמע מפחיד, אני יודעת, אבל לא מרגישים כלום. לא כואב. אצלי גם הלב לא כאב. אולי אצלך כן יכאב הלב. לא יודעת.
20. מסיימים את הפרוצדורה ומוציאים לחדר ההתאוששות.

שירה דוד
09-7749028

שירהד1

Member
מנהל
ההתאוששות בבית החולים-

1. לאחר הניתוח, אנחנו נמצאות בחדר ההתאוששות. יש המון צפצופים, מחוברים עדיין לקטטר (שכחתי לציין זאת כחלק מההכנה לניתוח- שמים לאחר שיש כבר את ההרמה, כך שגם זה לא כואב). מחוברים לאינפוזיה עם הנוזלים.
2. באים מדי פעם לבדוק אותך- את הדימום (יש דימום- לא מאוד מאסיבי, אבל יש), חום, סטורציה (רמות חמצן) ועוד.
3. לכל בית חולים יש פרוטוקול ניהול כאב. ההמלצה החמה שלי אלייך היא לקחת כל דבר, כל דבר, כולל הכל- כדי שהכאב יהיה נסבל. וזה מתחיל כבר בחדר ההתאוששות- כל פעם שאת מרגיש הקצת כאב- לומר זאת לאחות, והיא נותנת משהו לכאב- נדמה לי שדרך האינפוזיה .אולי איזה בן דוד של מורפיום או משהו חזק אחר.
4. חשוב לזכור שאמנם אני לא הנקתי, אך גם לנשים שמניקות מותר לקחת את הטיפול התרופתי נגד הכאב. אם תבחרי להניק- את צריכה ליידע את הצוות הרפואי, ולוודא ולשאול כיצד תהיי מטופלת נגד הכאב. אין צורך לסבול סתם. באמת שלא.
5. לאחר כשעתיים בחדר ההתאוששות, מעבירים אותך לחדר.
6. את בשכיבה, משהו כמו 12 שעות...על הגב. זה אולי הקטע הכי קשה. אי אפשר לזוז, אי אפשר להשתעל ואפילו לא לכחכח בגרון, כי כל דבר מפעיל את שרירי הבטן וזה כואב ברמות, עם כל הטיפול נוגד הכאב. עדיין עם הקטטר, כך שלא צריך לקום לשירותים...
7. אחרי 12 שעות (נדמה לי. סלחי לי אם אינני זוכרת במדויק) מורידים את הקטטר ומקימים אותך. את קמה, בעזרת אשת צוות סיעודי, בקושי, חוששת להזיז את עצמך, אך כמו גדולה- את עושה זאת, קמה למרות הכאב.
8. הולכים לאט לאט, כפוף, אך הולכים. לשירותים לעשות פיפי. זה שורף, אך טוב שיוצא. לא נועלים את הדלת, ואולי אפילו מבקשים מהבעל להיות מחוץ לחדר השירותים ולשמור.
9. הולכים להתקלח- בעזרת אשת צוות חמודה ומקסימה. התנועות מאוד זהירות ואיטיות, אך זו תחושה נפלאה להתקלח. לא מסבנים את האיזור של הניתוח, אלא נותנים למים לזרום. מתלבשים עם עזרה. אין בכלל בושה. עברת ניתוח זה עתה. כל הבושה של העירום וקבלת הסיוע נעלמת. את מבינה שאת זקוקה לעזרה הזו.
10. חוזרים לחדר ושוכבים על המיטה לצורך מנוחה.
11. באופן כללי- נמצאים בבית החולים כ-3 ימים. בכל יום מרגישים קצת פחות כאב, ובכל יום מרגישים קצת יותר טוב. חשוב לשתות, לאכול, להתקלח, לשמור על ההגיינה, לנוח. אני לצערי הרב לא הצלחתי כמעט לישון בבית החולים. זה ממש מכה. אבל אולי את תצליחי. שוכבים רק על הגב, כי אי אפשר לשכב על הבטן וגם לא על הצד. מנסים להימנע כמה שיותר מכאב. אפשר כמובן גם לשבת על כיסא.
12. דברים שעוזרים להתאוששות בבית החולים-
-לקחת טיפול תרופתי ולעבוד לפי הפרוטוקול בבית החולים.
-לאכול ולשתות
-ללכת. כן. ללכת. מהמחלקה עד התינוקיה. מהחדר עד חדר האוכל. סתם כך במסדרון. לא להתעצל. הליכה עוזרת להתאוששות הגוף לאחר ההרדמה, עוזרת להזרמת הדם,לפעילות מערכת העיכול (עד היציאה לוקח זמן- לפעמים יומיים-שלושה).
13. במהלך האשפוז יש מעקב צמוד אחר מדדים שונים, כמו חום, רמת הכאב, מצב הצלקת מהניתוח, מצב הדימום ועוד. אני ממש הרגשתי שכל הזמן דואגים לי ומפקחים עליי מבחינה רפואית. כל יום יש ביקור רופאים. ובדיקות של אחיות ממש מסביב לשעון.
14. מבחינת התינוק/ת- אצלי הם היו בתינוקיה בלילה, ובמהלך היום- חלק בתינוקיה וחלק בחדר, בעיקר כאשר בעלי היה נוכח.
צריך לזכור שאישה אחרי לידה, ובטח אחרי ניתוח זקוקה לכמה שיותר מנוחה. הגוף מאוד מותש, וחשוב לדאוג לו.
אם את מניקה- זה סיפור אחר, וייתכן שתתאפשר לך פחות מנוחה, אך זכרי שזוהי בחירה-להניק או לא להניק.
15. לאחר 3 ימים- משתחררים. את והתינוק/ת. הביתה!!!! (כמובן שהתינוק/ת גם עוברים בדיקות- כמו כל תינוק אחר- בדיקות דם, שמיעה, בדיקת רופא וכן הלאה).
16. יש טופסולוגיות למיניהן של משרד הפנים ושל בית החולים עצמו. צריך לקבל מכתב שחרור לך ולתינוקת. ויאללה- להתחיל את החיים.
17. הבעל סוחב את הסלקל (כי לך אסור עכשיו חודש וחצי לסחוב דברים כבדים) ואתם מצלמים לכם יחד עם הקטנטונת באיזו פינה נחמה ונוסעים בשעה טובה ומוצלחת הביתה .

שירה דוד
09-7749028

שירהד1

Member
מנהל
ההתאוששות בבית-

1. מותר לקחת כל מיני כדורים לשיכוך כאבים. אני לקחתי אופטלגין ולרמת הכאבים שהיו לי, זה היה מעולה. אם תניקי- תבררי אילו כדורים מותר לקחת.
2. לאחר עוד מספר ימים- יש ללכת ולהסיר את הסיכות מהצלקת בקופת החולים. אחות עושה זאת. אין צורך לקבוע תור. זה גם לא כואב. רק טיפה לא נעים.
3. יש כאבים בעיקר במעברים- לדוגמא- משכיבה לישיבה, מישיבה לשכיבה, מישיבה לעמידה. אבל כאבים נסבלים ולא קשים בכלל. הכאבים אמורים לעבור לחלוטין לאחר 3-4 שבועות.
4. הבעיה העיקרית שלי היתה בצקות מזעזעות שהיו עימי לאורך מספר שבועות, עד להתנקזות וליציאת כל הנוזלים...מאוד כאב לי בעת ההליכה (הרגשתי ממש כמו בת הים- שכל צעד כאב לה כמו סכין). אבל זו בעיה שלי בעיקרון. עוד לא שמעתי על מישהי שעברה ניתוח קיסרי והיו לה בצקות כה קשות ונוראיות כמו שלי. כך שזה באמת נדיר.
אבל כן יכולות להיות בצקות, במידה סבירה, שכן אנו מקבלות לקראת הניתוח, במהלכו ולאחריו נוזלים מרובים.
5. מה מותר לעשות?- לטפל בתינוק/ת, להרים, להוריד, לחתל, לעשות אמבטיה, ללכת לטיול עם העגלה, לנהוג, לעשות כביסה, לבשל...
6. מה אסור לעשות?- מאמצים גופניים כמו ספורט, שטיפת הבית, סחיבה של דברים כבדים כמו שקיות סופר, דלי מים וכדומה . אה- וגם לא סקס...יש פטור לשישה שבועות:)
7. לאחר 6 שבועות- יש ללכת לבדיקת רופא/ה.

אשמח לענות לכל שאלה, אם תהיה לך

שירה.

שירה דוד
09-7749028

וואו תודה גדולה על התגובה המפורטת

כרגע ביקשתי קיסרי טבעי, כך שהקטנה אמורה היות עלי בזמן שתופרים אותי
אני מאמינה שברגע שאראה אותה אשכח כל כאב כ"כ חיכיתי לה שזה כבר לא משנה לי איך היא תצא העיקר שתבוא אלי.
אם הנתויח ביום שני אז בחמישי אני משתחררת? לא בא לי על שבת בבית חולים.
הבנתי שיש נשים שלוקחות עזרה/דולה שנשארת איתם בלילה הראשון מוכר/ממולץ?

כ"כ רוצה כבר להיות אחרי ולחזור אליכן עם בשורה משמחת
פתאום זה נראה אמיתי וקרוב מתמיד

אחר8

New member
רק להוסיף

שאם תבחרי כן להניק מומלץ להביא איתך כרית הנקה (בכלל כדאי כרית להניח על הבטן כשמשתעלים וכו' מאד עוזר) להניק בתנוחת פוטבול ובכלל ללמוד קצת על הנקה אחרי ניתוח, היא קצת יותר מאתגרת... ואם בית החולים מאפשר (לצערי איפה שילדתי לא היה ניתן) שיהיה איתך מישהו בלילה שיביא לך את התינוק לינוק כי לקום מהמיטה לקחת אותו זה קשה ממש. וגם, הניתוח לא כזה נורא, כן מאד כואב אבל לפניי שאת קולטת את כבר רצה אחריי פיצי קטן שהתחביב שלו זה לפתוח מגירות.. והניתוח נשאר הרבה הרבה מאחורייך... בהצלחה וידיים מלאות!

רוצה להדגיש ממש את עניין ההליכות

מאוד מאוד עוזר להחלמה מהניתוח.
תלכי בכל הזדמנות שיש לך.

שירהד1

Member
מנהל
אכן, בחמישי את אמורה להשתחרר-

לא שמעתי על נשים שלוקחות עזרה/דולה שנשארת איתן בלילה הראשון.
שמעת על זה מבית החולים או מנשים שאת מכירה?

שיהיה בהצלחה רבה ביום שני.
מחכה לעדכון המשמח!

שירה דוד
09-7749028

ענבל מ

New member
תודה רבה גם ממני!

אמנם הרופאה שלי מרגיעה אותי שבכלל לא בטוח שאני הולכת לקיסרי, אבל אני יודעת שהסיכויים גבוהים מאד.
&nbsp
עשיתי קופי פייסט לכל ההודעות שלך עם הטיפים, ואני מקווה להיזכר בהם שוב לפני הלידה.

כמה מרגש

את ממש בקו הסיום המיוחל.
מרגש עד דמעות

והניתוח... הכל יהיה בסדר. לא נעים, אבל כשהוא מתוכנן, מאוד מקל.

ולגבי הסביבה. מצטערת, אבל החיים האלו שלך ולא שלהם. מותר לך להרגיש איך שבא לך. שכל אחד יחיה את חייו! זר לא יבין זאת. את לא חייבת דין וחשבון לאף אחד!

מאחלת לך לידה קלה, התאוששות מהירה. הכי חשוב עם תינוקת ואמא בריאות ומשפחה מאושרת!

מחזיקה אצבעות שיעבור עליך בקלות

אני מניחה שהקטנה שאבדת תהיה במחשבותיך תמיד לצד כל האושר שתדעי במהלך חייך. מצטרפת לרונית בתקוה שהקנטונת שלך תתהפך, ובכל מקרה - שיעבור בשלום ובעיקר בידיים מלאות ושהשמחה תגבר.

רוצה קצת להוסיף להרגעה

עברתי ניתוח קיסרי אלקטיבי לפני כשנתיים בהדסה עין כרם.
חייבת לומר שהיו חששות ורובן התבדו.
ברגע שזה אלקטיבי ויש צוות מוסמך שבא בידיעה שזה ניתוח קסרי ואין צורך להמהר בחירום כי יש מצוקת עובר זה מאד לטובתך ולטובת הניתוח שנעשה בנחת ובצורה מיטבית.
כן, האפידורל הספיניאלי לא מאד נעים אבל גם בלידה הקודמת שהכניסו צנתר בשביל אפידורל זה לא נעים, אבל ממש בקטנה.
עיצת זהב שקיבלתי ותבקשי גם את, שלא יסגרו עם סיכות אלא שיתפרו. התפירה הרבה פחות מציקה מהסיכות וגם לא נתפסת בתחתונים וגם ראיתי שזה נסגר יותר יפה.
כמו שכתבו לך, ללכת הרבה, כן לקום ולזוז כי זה מזרז החלמה (מככוץ גם את הרחם). לי אישית לא היה נורא כואב ולא משהו שאופטלגין לא פותר או משכך כאבים אחר ולא להתביייש לבקש מהאחיות שבעמדת תורנות.
לשתות הרבה גם בשביל החלב בציצי וגם בשביל ההחלמה.
בסופו של דבר, מאחלת לך שתצאי בידיים מלאות ומאושרות ואת תראי שעוד תסתכלי על הצלקת בחיוך ותחשבי שאחרי הבת המתוקה שלך זה הדבר הכי יפה בעולם ותזכורת לנס גדול.

שני טיפים מעשיים:
1. תביאי תחבושות הגיניות משלך ותחתונים כאלה חד פעמיים. מה שיש בבית חולים לא משהו.
2.תביאי לך נעלי בית ואיזו שמיכי נעימה מהבית כדי שבכל זאת בתוך חמשת הימים הללו להרגיש קצת בבית.

שיעבור בקלות ומחכה לראות את פוסט הלידה

קראתי את החששות והתגובות... והנה מחר מתקרב...

לא יאמן שהגעת לשלב הזה. זוכרת איתך את רוב השלבים.
מתרגשת איתך ומאחלת לך רק את הטוב, לחבק את התינוקת המתוקה ולשכוח מכל הדאגות (אז יצוצו אחרות, אל דאגה!).
אחשוב עליך המון מחר
אגב, בדרום מתאשפזים כבר ערב קודם.
מחכה לעדכון עם כל הפרטים
גם אני בעוד כ-5 שבועות מקווה להצטרף אליך עם החששות והדאגות משלי

תודה רבה! מחר זה היום הגדול

אני ממש מתרגשת, מחכה כבר לפגוש את הקטנה
בע"ה אחזור עם בשורות טובות

למעלה