בדיקת דם במקום מי שפיר?

בדיקת דם במקום מי שפיר?

היי בנות
הייתי רוצה לשתף אתכן בהתלבטות שלי...
בת 42, הריון 6 ספונטני ומפתיע, כמובן יקר מאוד.
ברקע 3 אובדנים קשים... חשבתי במקום דיקור מי שפיר לבצע בדיקת דם מקיפה ככל האפשר, עקב סיכונים רבים וגילוי מוקדם חלילה של שיבוש גנטי...
מה דעתכן על כך?
לאיזו חברה מומלץ לפנות? כיום בשוק קיימות הרבה חברות המבצעות את הבדיקות.
אשמח לכל התייחסות

זה תלוי בכמה דברים

1. מה הסיבה לאובדנים הקודמים?
אם הם על רקע צירים מוקדמים, למשל, סביר להניח שימליצו לך להימנע ממי שפיר. אם הם על רקע מומים גנטיים, זה דווקא צריך לדחוף אותך לכיוון של מי שפיר.
&nbsp
2. מה בדיוק את רוצה לבדוק?
האם רק תסמונת דאון? רק טריזומיות? או בדיקה מקיפה של חוסרים תת מיקרוסקופיים (שזה מה שעושים בצ'יפ)? עבור תסמונות מסוימות הבדיקה די מדויקת, עבור אחרות - פחות (ועל כך פירטתי בסעיף הבא).
&nbsp
3. עד כמה את יכולה לחיות עם חוסר ודאות?
בדיקות NIPT למיניהן בודקות טריזומיות (שזה מה שבודקים במי שפיר) וחלקן בודקות חסרים תת מיקרוסקופיים (שזה מה שבודקים בצ'יפ גנטי) בתשלום נוסף. כל חברה מצהירה על רמת הדיוק של הבדיקות ומה הסיכוי לקבל תשובה כוזבת, חיובית או שלילית (זה מופיע גם באתר החברה וגם בטופס ההסכמה עליו את חותמת טרם הבדיקה). לתסמונת דאון הבדיקה אכן מדויקת ב-99% והסיכוי לתשובה כוזבת הוא פחות מאחוז. לטריזומיה 13, לעומת זאת, אחוז הדיוק הוא 87% ויש סיכוי של כ-12% לתשובה שלילית כוזבת, כלומר שהתסמונת לא תתגלה בבדיקה (לפחות כך ב-VERIFI, אבל זכור לי שגם בחברות אחרות אחוזי הדיוק נמוכים יותר).
עבור חלק מהטריזומיות וכן עבור חסרים תת מיקרוסקופיים לא בהכרח יש נתונים סטטיסטיים, כי אלו בדיקות חדשות יחסית. זה אומר שאין לך דרך לדעת אם התשובה שקיבלת נכונה או לא, ומה הסיכוי לטעות.
בייעוץ גנטי שעשיתי באיכילוב נאמר לי שבדיקות NIPT לכרומוזומי מין, ובעיקר כרומוזום X, הן מאוד לא מדויקות והסיכוי לטעות הוא כ-70%. אני לא מכירה מישהי שסיכויים כאלה יניחו את דעתה.
&nbsp
אני נפלתי בסטטיסטיקה של חיובי כוזב לטריפל X. עברו עלי כמה ימים של בכי, מחשבות על הפלה (וגם טרטורים וריצות למכון הגנטי) ובדיקת מי שפיר (שממנה ניסיתי להימנע) עד שקיבלתי תוצאות ראשונות שהכל תקין וזו סתם טעות ומאז איבדתי אמון בבדיקות NIPT.
&nbsp
בשורה תחתונה - אלו בדיקות סקר, הן לא מחליפות מי שפיר. בחלק מהתסמונות מרווח הטעות קטן אמנם יותר מבבדיקות הסקר הרגילות (אבל עדיין קיים), בחלקן אין לדעת אם הבדיקה בכלל יעילה.

ואו איזה סיפור מפחיד!

תודה ששיתפת.
סיפור ממש מפחיד. מתארת לעצמי מה עבר עליך עד לשלילת התוצאות המפחידות...
הסיבות להפלות שלי ככל הנראה קרישיות יתר...

מאוד מבינה ללבך

קודם כל, אם טרם ברכתי אותך - בשעה טובה !
בדומה לך, בהריון החמישי שהתחיל בגיל 39.5 אחרי שתי הפלות, גם אני חששתי מאוד מהסיכון בבדיקת מי השפיר. (גם בשני ההריונות הראשונים סביב מחצית שנות השלושים ויתרתי על הבדיקה מאותה סיבה).
כיון שהשקיפות העורפית והחלבון העוברי בשקלול עם גילי היו סבירות, הרשיתי לעצמי לוותר על מי השפיר ובחרנו בבדיקת nifty. גם רופא הנשים (מומחה להריון בסיכון) בו התייעצתי לא הסתייג.... הביטוח שלי לא השתתף, אבל יתכן שלך יש פוליסה שמכסה חלקית בדיקות כאלה. שווה לבדוק מראש.
עורכת ומוסיפה שמצד שני לא הייתי שלווה לחלוטין (גם בגלל תגובות אנשים לא מעולם הרפואה וגם בגלל שבדיקות הסקר מדייקות ב-98% ועדיין נותרים 2% של אי ודאות).
מאחלת מכל הלב שיעבור בשלום ויסתיים בבריאות ובידיים מלאות!

תודה על ההתייחסות

איזה ביטוח יש לך? לי יש של הראל, טרם בדקתי איתם את נושא ההשתתפות....

תלוי בפוליסה שלך

לא אנחנו מילאנו את הפוליסה ולכן היא לא כיסתה עניני הריון...

שירהד1

Member
מנהל
מספרת מנסיוני-

אני לא עשיתי מי שפיר באף אחד מההריונות:
ההריון עם הבת הבכורה- הייתי בת 32, הבדיקות היו מעולות, הרופאה שלי לא ראתה צורך וגם אני הייתי בגישה כזו.
ההריון עם הבן השני- הייתי בת 35 וחצי, לאחר הפלה אחת. הבדיקות היו מעולות, שוב- הרופאה שלי לא ראתה בכך צורך, ולמרות נושא הגיל- כל כך פחדתי לאבד את ההריון, שבחרתי לאחר התלבטויות רבות וקשות לא לעשות בדיקת מי שפיר.
ההריון עם מעיין- כבר הייתי בת למעלה מ-40....הבדיקות היו תקינות ומעולות, עשיתי את בדיקת הדם ויצא שתקין, מאוד מאוד מאוד פחדתי לאבד את ההריון. ההמלצה של שלושה רופאים ורופאות שהתייעצתי איתם היתה זהה: אם משהו הכי קטן בבדיקות לא תקין או נראה מחשיד- אז לעשות מי שפיר. ואם לא- המליצו לא לעשות.
כמובן שבסופו של דבר זו היתה בחירה שלי- לעשות או לא לעשות, ובחרתי (בלי בכלל התלבטויות) שלא לעשות את מי השפיר.

זו אני, וזו היתה הבחירה שלי. כמובן שהבחירה לגבי ההריון שלך היא בידייך.

באיזה שבוע את?

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

היי יקירתי

אני בשבוע 9.5, כל דבר מלחיץ את יודעת... עם תוצאה כמו שלך, הכל נשמע מרגיע...
אתמול עשיתי בדיקת דופק שנייה, יש דופק והעובר מתאים לשבוע ההריון. הלוואי וימשיך כך!
הבחילות והעייפות מסגירות אותי. גם הבטן כבר קצת מתחילה לצאת. לא יודעת במצב כזה כמה זמן אוכל להסתיר מהסביבה.
בנתים מלבדכן, הרופאים שבדקו ומלבד בעלי, איש אינו יודע וזה קשה...

שירהד1

Member
מנהל
מה שאני הייתי ממליצה לך-

כרגע- להחליט שלא להחליט.
כן להמשיך הלאה בבדיקות הרגילות, כולל שקיפות עורפית ובדיקת הדם שלה.
לאחר קבלת התוצאות- ניתן יהיה לחשוב על ההלאה.
לעבור כל שלב ושלב, ולקבל החלטות רפואיות בהתאם לממצאי הבדיקות- כל דבר בעיתו.
את בדיקת הדם עם מעיין עברתי לאחר השקיפות העורפית. לאחר מכן את הסקירה המוקדמת בשבוע 15, ולאחר מכן את החלבון העוברי בשבוע 17, ואז הלכתי לכמה חוות דעת לגבי צורך או אי צורך בבדיקת מי השפיר.

אז תנסי לקחת את זה יום ביומו, שבוע אחר שבוע, ובדיקה אחר בדיקה.

מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

בהתחלה גם חשבתי כך...

היום שבוע 10. הבטן כבר יצאה (בכל זאת, הריון 6) והיא חד משמעית, שפיצית רק קדימה ועם תבור בולט. קשה להסתיר... אף אחד עדין לא יודע, לא המשפחה ולא החברים... הבחילות קשות והעייפות... וכבר מתחילות השאלות. כל שבועים בדיקות ואני יוצאת באמצע העבודה. כבר חשבתי לבצע את בדיקת הדם ולהגיד כשאקבל תוצאות...
בגילי ממש מפחיד... השקיפות רק ב5.10 (בשבוע 12.5), כי אין תורים עקב החגים ואני רוצה לרופא מסוים. לפני כן בעוד שבוע וחצי בדיקת דופק. רק שיצליח. אמן!
אני ממש שמחה לקבל ממך הודעות וליווי.
תודה ענקית.
נשיקה למעין המתוקה

שירהד1

Member
מנהל
יציאת הבטן לא קשורה לעניין הבדיקות-

השאלות יכולות להתחיל וזכותך לשמור על זכות השתיקה...
איזה בדיקות את עושה כל שבועיים? את מתכוונת לדופק? יש לך אפשרות לעשות זאת אחרי שעות העבודה אולי, כך שלא תצטרכי לצאת באמצע יום העבודה?

אצלי כולם ידעו, משלב הבדיקה הביתית...חוץ מהילדים, כמובן. להם סיפרתי בלית ברירה בערך בשבוע 18, אחרי שהמטפלת שלי הכריחה אותי ונתנה לי הנחיות. הבטן, אגב, יצאה אצלי כבר בשבוע 7, אם לא לפני כן.... אבל למזלי, הילדים שלי משום מה ממש לא שמו לב לזה, ולא התייחסו ולא כלום- עד שסיפרתי להם.

תזכירי לי בני כמה הילדים שלך?
אז יש את עניין הילדים, ויש את כל השאר.
אבל בכל מקרה- הבטן, העייפות, הבחילות, היציאה באמצע מהעבודה- כל אלו לא צריכים להיות קשורים להחלטות רפואיות שתעשי בהקשר להריון הזה.
זו דעתי, לפחות.

אגב, אני עצמאית, אבל רוב ההורים של המטופלים שלי, ובוודאי המודרכות שלי, כולם ידעו על ההריון משלבים מאוד מוקדמים, כי היה חשוב לי לומר שייתכן שאאלץ לבטל פגישות וטיפולים שנקבעו- בגלל סיבות עצובות:(
כל הזמן חייתי בתחושה קשה של חרדה, והיה לי קשה שאני קובעת פגישה מקצועית, וייתכן שבאותו היום אאלץ לבטל.
השקיפות הזו מול ההורים והמודרכות שלי דווקא הקלה עליי. לא הרגשתי שאני חיה בתחושה של הסתרה.
נקודה למחשבה, לפחות בנושא העבודה.

מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

מצטערת שאני עונה רק עכשיו...

אז כן, כל שבועיים בדיקת דופק ובעתיד גם זרימות דם לשילייה.
היום שבוע 10 + 5 ימים. עדין אף אחד לא יודע, מצליחה להסתיר עם הבגדים.
אשלח לך הודעה בפרטי

חיבוק

רונית 294

New member
אני עשיתי

ניפט של פנורמה למרות תוצאות תקינות יום לאחר האולטרסאונד של השקיפות. אמרתי לעצמי שאם לא יהיה משהו קריטי בשקיפות אז אין מצב שאני עושה מי שפיר. הבדיקה חזרה תקינה ב"ה. אבל אני הייתי בת 30 ואצלי האובדן היה על רקע של לידה מוקדמת. מה שלא תחליטי שיהיה המון בהצלחה. אם אני לא טועה הבדיקה הכי מקיפה היא מטרניטי 21. גם הכי יקרה. שימי לב שיש החזרים מקופת חולים וגם מדיווחים פרטיים כך שאני לדוגמא לא שילמתי כלום.

יפה. תודה

באיזה קופה את ואיזה ביטוח פרטי יש לך?
אני במכבי ויש לי הראל. לא יודעת אם יש השתתפות

אני עשיתי דיקור

למרות שכל הבדיקות בדרך היו תקינות.
אני חושבת שזאת אחת הבדיקות החשובות ובהתחשב בגילי זה נראה לי מהלך כמעט טבעי. למרות שבמקרה שלי מדובר בהריון מטיפולים, על סף סיום תקופת הפוריות. כאמור, כל הבדיקות היו נהדרות. סיכוי לתסמונת דאון אחרי חלבון עוברי 1:950, בגילי! מהמם, נכון?
תוצאות מי השפיר הצביעו על 1:1, למרבה הצער.
אז נכון שלא עשיתי את בדיקת הדם ולא ראיתי מה הן יודעות להחזיר - אבל זה הסיפור שלי.
בהריון הנוכחי עשיתי שוב. השקעתי ברופא פרטי, בבדיקת פיש מהירה ובצ'יפ גנטי.. כמעט באותו מחיר של בדיקת הדם, ואני סופסוף נושמת מעט לרווחה..

ואו איזה סיפור...

סליחה על האי הבנה... למרות התוצאה 1:950 בדיקת מי שפיר יצאה לא תקינה?

אני ממש ממש מצטערת לשמוע...
רק בשורות טובות!

נכון

בהריון הנוכחי, בינתיים, הבשורות טובות, למרות שהחלבון העוברי יצא מעפן...

שיימשך להיות רק טוב

ואני חייבת לציין שמאוד מעודד אותי שאת בת גילי

ורק בשורות טובות בבקשה!

יערי 12

New member
מבינה מאוד את ההתלבטות

אני אחרי שתי לידות ולאחר שההריון האחרון הסתיים לא כפי שתכננתי כמובן שהדבר פיתח אצלי רגישות חדשה שלא היתה בשני ההריונות הראשונים בהם עשיתי מי שפיר
אומנם עם חשש סביר אבל לא כזה..
עדיין לא יודעת מה אעשה בוודאות (אבל מקווה שלא אהיה בכל ההריון עם כאלה חששות - עובדת על עצמי) ממה שאני יודעת וכבר כתבתי שאם אעשה אז זה את בדיקת הגנומיטי שהיא המדוייקת מבין הבדיקות וגם אני בונה על החזרים מהקופה כמובן..אבל כאמור, בכל החלטה שאקבל לא אהיה רגועה ב-100% , פשוט כי אני לא :)

למעלה