אירוח: דיני עבודה בהריון ואחרי לידה

גם אני שואלת

מחודש שני שגיליתי שאני בהריון לא היו לי חודשים רצופים בעבודה, הייתי מחסירה הרבה בגלל הרגשה לא טובה בהמלך ההריון (יש לי אישורי מחלה על הכל ) אני כעיקרון עובדת משרה מלאה איך יחשבו לי את הדמי לידה אם לא היו לי חודשים מלאים כמעט מתחילת ההריון? תודה

אלולילי

New member
שאלה לגבי אבטלה

החלטתי כי אני לא חוזרת אחרי חופשת הלידה לעבודה, כבר הודעתי על כך למעסיק שלי. אני זכאית בכל מקרה לפיצויים (נוהל החברה) אך השאלה היא האם אני אהיה זכאית גם לדמי אבטלה ואם כן האם מייד עם תום חופשת הלידה. אני עובדת בחברה 3 שנים. תודה,

the quibbler

New member
שלום לך עו"ד לורית גרון גלבוע

ותודה על הזמן שאת מקדישה לנו
אני כיום בהריון צעיר ויקר מאוד, לאחר 4 שנות טיפולי פוריות ושישה מחזורי IVF עובדת תשעה חודשים במקום עבודתי הנוכחי. בחודשים האחרונים הרגשתי שמצבי במשרד מתערער עקב היעדרויות הנובעות מטיפויל הפוריות. בשיחה עם עוזרת המנכ"ל התברר לי שעוד לפני שדיווחתי על עובדת היותי מטופלת פוריות, הן המנכ"ל והן עוזרת המנכ"ל (שהם שני המנהלים שלי במשרד) חשדו שאני עוברת טיפולים, המנכ"ל רצה לפטר אותי,והעוזרת שלו נלחמה, לדבריה, עבורי בטענה שלא מוסרי לפטר עובדת בטיפולי פוריות. מרגע שדיווחתי על טיפולי הפוריות,ידעתי שאני מוגנת מעט יותר מפני הפיטורין בשל החוק המגן עלי. אולם, היחס מהמנהלים הדרדר עוד ועוד ולאחרונה, לאחר שהודעתי על ההריון, הגיע לשפל חדש. אני סובלת מיחס משפיל והתעללות רגשית בעבודה, צעקות, איומים, שפה בוטה, והצהרות של המנכ"ל שנשמעות לי מאוד מגמתיות "את לא מבצעת את עבודתך לשביעות רצוני" לפחות פעם ליום, ללא הצדקה. יש לי תחושה שהוא מנסה "לתפור לי תיק" . המנכ"ל הינו עורך דין ויש לי חשש שהוא למד היטב את החומר ומכין את עצמו לקראת פניה לועדה לאישור פיטוריי, ועד אז מנסה לגרום לי להתפטר בעצמי. הצהרתי בפני העוזרת שלו שאני מבינה מה כוונתו ושאין לי שום כוונה להתפטר אלא לסיים את חודשי ההריון לצאת לחופשת לידה ולא לשוב. כמו כל אישה בשליש הראשון להריון אני סובלת מתופעות שונות ואיני חשה בטוב. בניגוד לנשים שהרו בדרך הביתית והקלה, אני עדיין מקבלת מדי יום הורמונים לתמיכה בהריון שלי, הורמונים אשר גורמים לי לעייפות רבה ולקושי לתפקד. בנוסף, אין צורך להכביר מילים על החרדות המלוות הריון צעיר שהושג בעמל כה רב. כל אלו מכבידים עלי מאוד, כמובן, ועל כך מתווסף סטרס נוראי הנובעי מהפחד מפיטורין ומהמנכ"ל- למעשה בכל פעם שאני רואה או שומעת אותו אני יודעת שאני הולכת לספוג צעקות והשפלות. שאלתי: כיצד אני יכולה לכלכל את צעדיי בתבונה, בהנחה שהמנכ"ל אכן מנסה "לתפור לי תיק" לקראת הועדה, איך להתנהג מבחינת יחסי עובד מעביד כדי לנסות ולהגן על עצמי כמה שיותר, האם אני צריכה להסתובב דרך קבע ע ם מכשיר הקלטה? האם תיעוד היחס המשפיל לו אני זוכה יכול לחזק את טענתי כי מנסים למרר את חיי על מנת לגרום לי להתפטר או שתיעוד כזה יאשש טענה פוטנציאלית שיחסי העבודה כה עכורים שאין ברירה אלא לפטר אותי? תודה רבה על תשומת הלב

חמדת35

New member
גם אם הוא מעוניין לפטר אותך

נראה לי, שאסור לו להשפיל אותך. הייתי מציעה לך להקליט אותו ובמקרה הכי גרוע לתבוע על התעללות (אני לא עו"ד, אבל לא נראה לי הגיוני שזו התנהגות שהחוק יאהב). אגב, אם הוא עו"ד, הוא צריך להתנהג באופן שמקובל גם על ועדת האתיקה של הלישכה ולא רק על פי החוק. אולי כדאי לך לכתוב אליו מכתב שמפרט את השינוי בהתנהגותו מאז שנודע לו שאת הרה או מאז שנודע לו שאת בטיפולים (תתייעצי עם עו"ד, כמובן). בהצלחה. אגב, האם המנכ"ל הוא גם הבעלים? לא תמיד הבעלים יגבה מנכ"ל שמתנהג כך (אבל בשביל זה את באמת צריכה להקליט אותו).

nutik79

New member
גם לי יש מספר שאלות

שלום ותודה על הייעוץ 1.אני עובדת דרך חברת השמה והמשכורת שלי נחשבת כגלובלית אך מפוצלת לשעות עבודה ושעות נוספות-איך יחושב המענק של חופשת לידה-על פי הגלובלי או רק על פי 75% שרשומים כשעות עבודה רגילות? 2.אם יש לי רכב ליסינג מהחברה(יותר נכון אני כאילו משלמת עליו כי אילו הייתי מחזירה אותו אז היו מוסיפים למשכורת שלי את 3000 ש''ח לברוטו) האם בזמן חופשת הלידה הרכב נשאר אצלי? ועוד-אילו אני מאריכה את החופשת לידה(חל''ת) האם גם בתקופה הזו מגיע לי רכב? 3.האם המעסיק מחוייב להפריש עלי את קרן השתלמות וביטוח מנהלים שהוא מפריש בזמן שאני עובדת? ומה קורה עם החלק שלי של הפרשות-האם אני צריכה להפריש בעצמי? 4.אם אני עובדת פחות מ24 חודשים ורוצה להאריך את חופשת הלידה שלי בחודשיים-שלושה(חל''ת) האם המעסיק רשאי לפטר אותי ומתי הוא יכול לעשות את זה -האם מייד עם ההודעה שלי שברצוני להעריך ב-3חודשים או שהוא חייב לחכות את 45 ימים שאחרי סיום חופשת לידה? ועוד אם הוא מודיע לי על כך -מה על פי החוק הוא צריך לשלם לי כי אומנם הוא צריך לתת לי התראה של 30 יום ואילו הייתי עובדת אז היה משלם לי משכורת אבל אם אני בחל''ת אז לא מחוייב לכלום? 5 מה קורה עם אישה שרוצה להישאר עם הילד עד שהיא מוצאת עבודה שתאפשר לה לטפל בו(כ-60-70% משרה)-האם בזמן הזה היא יכולה לקבל איזה קצבה מביטוח לאומי או לצאת לאבטלה? תודה מראש על התשובה

טאש

New member
../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo41.gif../images/Emo26.gifבנות../images/Emo124.gif

אני רואה שהשרשור משגשג והנושא נוגע לרבות רבות מכן. אני לא יודעת האם עו"ד גרון-גלבוע תצליח לענות לכולכן בזמן המוקצב לאירוח. לאור הביקוש הרב... במידה ותוותרנה שאלות רבות ללא מענה, נזמין אירוחים דומים בעתיד הקרוב. יום נפלא לכולכן

Asfura

New member
הארכת חופשת הלידה

שלום עו"ד לורית גרון-גלבוע, אני מקווה שתספיקי לענות גם על שאלתי... ביום בו אני אלד בע"ה אהיה שנתיים וחודש בעבודה רציתי לדעת על פי חוק לכמה אוכל להאריך את חופשת הלידה (חל"ת)? כך שלא יפטרו אותי או יוכלו לסרב לי. תודה רבה

boringvered

New member
שאלת שעות עבודה

האם יש מגבלה לגבי מספר שעות העבודה של אשה בהריון? מה לגבי תפקיד שדורש לעיתים עבודות לילה מאוחרות או הקפצות פתאומיות בשעות לא קונבנציונליות? תודה, ורד

e y a l 2 1 4

New member
פיטורין במהלך הריון

אישתי עובדת 10 שנים בתחום ההוראה. לפני שנתיים פתחו כיתה מקבילה והביאו אחת שעובדת במקביל אליה. בתום השנה שקלו לצמצם חזרה לכיתה אחת, ובעוד מועד (חודשיים מתום השנה) שלחו לאישתי מכתב בדואר רשום על אפשרות לסיום עבודתה בסוף השנה. בפועל, בשנה זו נפתחו לבסוף שוב 2 כיתות. לקראת סוף שנה זו מדובר שוב על צמצום לכיתה אחת ופיטוריה של אישתי. אך שהפעם היא בהריון. מסרנו למעביד הודעה בכתב בחודש החמישי להריון. המעביד טוען שיוכיח לוועדה ע"י המכתב ששלח בסוף שנה שעברה, שכבר אז חשב לפטר, ושסיבת הפיטורין אינה ההריון, (מה שנכון כשלעצמו) ולכן מותר לו לפטר ואינו עובר בכך על חוק עבודת נשים. עיון בחוק מראה שהצדק עימו לכאורה. אולם שמעתי על מקרה של עובדת בחצי משרה שהתקבלה אחרונה מחברותיה לעבודה ופוטרה ממש בתחילת הריון (המעסיק לא ידע בכלל, אולי אפילו היא בעצמה לא ידעה) בשל צמצום בפעילות. תבעה את המעסיק לב"ד לעבודה בו נפסק לטובתה ! "על המעביד היה לפטר אחרת ולא את זו שבהריון, למרות שהוכח בעליל שלא ההריון הוא סיבת הפיטורין, ולמרות שהיא הכי טריה ביחס לחברותיה לעבודה ומשרתה חלקית " ! האם יש איזשהוא סיכוי לרתום את החוק בנתוני המקרה שתיארתי לעיל ?

inbal53s

New member
ביטוח מנהלים, קרן השתלמות וכו'

מה קורה בזמן חופשת הלידה מבחינת הפרשות המעסיק וכן הפרשות העובד (אני)? האם אני אמורה להמשיך לשלם? כעת אני בחופשת מחלה- ארוכה למדי, שכנראה תימשך, מאין שמירת הריון רק שאין לי חודש עד הלידה... בעבודה משלמים לי מחלה לפי החוק- יום ראשון לא משלמים, שני 35% וכו'... הדבר משפיע על המשכורת שתהיה בחודש זה נמוכה יותר. ביטוח לאומי משלם לפי ממוצע שלוש משכורות אחרונות- האם זה אומר שמביטוח לאומי אני גם יקבל פחות כסף? תודה מראש.

vikibm

New member
הארכת החופשה לחופשה ללא תשלום

שלום, מתי שאני אמורה ללדת אני אעבוד בעבודתי הנוכחית 10חודשים. ובעבודתי הקודמת עבדתי כמעט שנתיים. כלומר, אני עובדת ברציפות כבר למעלה משנתיים אך לא אותה בעבודה. כמה זמן מותר עפ"י חוק להאריך את חופשת הלידה ללא תשלום? תודה, ויקי

לגבי חזרה לעבודה...

אני אמורה לחזור לעבודה בתחילת מאי לאחר שהארכתי את חופשת הלידה בחודשיים. בינתיים מצאתי מקום אחר אך עוד לא הודעתי למעביד, האם אני יכולה להתפטר ולקבל את הפיצויים ולהתחיל מיד (גם בתחילת מאי) במקום החדש?

אירוח נוסף

בנות יקרות, בשל כמות השאלות המרובה לא הצלחתי להשיב לכולן, איתכן הסליחה, אבל אל דאגה בקרוב נקבע מועד לאירוח נוסף ואני מבטיחה לכל "המקופחות" מענה הולם, לידה נעימה ליולדות בקרוב, וחג שמח.

27bubu

New member
אז כבר יש לי עוד שאלה

אני בשבוע 34 וקשה לי מאוד בעבודה( עבודה פיזית מאוד) והרופא נשים שלי נותן לי ימי מחלה. איך אני יודעת כמה ימים יש לי? לא לקחתי אף פעם- אני עובדת מדינה במשרה מלאה האם יש הגבלה? האם יש גבול בין ימי מחלה ושמירת הריון ומה ההבדלים בינהם?

טאש

New member
../images/Emo140.gif תודה ללורית על ההשקעה

המדהימה בתשובות המפורטות למבול השאלות
לאור הביקוש הרב - כמובן שנעשה אירוח המשך. אנא - אל תצרפנה שאלות נוספות לכאן. לאירוח החדש נפתח שרשור חדש. בנות שלא הספיקו לקבל תשובה - נסו לבדוק האם מישהי שאלה שאלה דומה, אולי תמצאנה בשרשור תשובות המתאימות גם לכן. לורית
תודה רבה

polypoly2

New member
../images/Emo124.gifחופשת הלידה מתארכת בשבועיים!

שמעתן במקרה שהכנסת אישרה אתמול את תיקון הצעת החוק להארכת חופשת הלידה ל-14 שבועות? זה כתוב הבוקר בעיתון "ישראלי", לא מצאתי איזכור לזה באינטרנט... אני רוצה לוודא שזה אכן נכנס לתוקף ויהיה רלוונטי לגבינו. מישהי מעודכנת?

polypoly2

New member
לא כתבו את זה בכתבה...

למה את חושבת ככה? הלוואי וזה עבר ויהיה תקף לגבינו. מחכה בקוצר רוח להפרסום העניין בצורה ברורה יותר.

לא מצאתי על זה כלום בYNET

אז כנראה שבאמת עוד לא אישרו כלום.... מה שכן- ראיתי שהאריכו את הזמן שאסור לפטר אישה שחזרה מחופשת לידה מ-45 יום ל-60 יום

כמה שאני שמעתי השבוע ה 14

ינתן רק החל מינואר 2009 ועד אז ינתנו רק 13 שבועות , אבל לא בטוחה מה נסגר עם כל זה בסוף...

למעלה