אירוח: דיני עבודה בהריון ואחרי לידה

טאש

New member
אירוח: דיני עבודה בהריון ואחרי לידה

לא אחת מתעוררות שאלות בנושא דיני עבודה והריון. האם מותר לפטר עובדת בהריון? ובחופשת הלידה? יש לכן הזדמנות לשאול את עו"ד לורית גרון-גלבוע פה בפורום "הריון ולידה - תמיכה". עו"ד גרון - גלבוע מנהלת את המחלקה לדיני משפחה ועבודת נשים. בנוסף, משמשת עו"ד גרון-גלבוע כעו"ד חיצונית של אירגון נעמ"ת וחברה פעילה בועדות לקידום מעמד האישה בלישכת עורכי הדין. עו"ד לורית גרון - גלבוע תשמח לענות לשאלות בנושא דיני עבודה בהריון ואחרי לידה מחר (21/3) בין השעות 17:00-19:00. הייעוץ שניתן דרך האתר אינו בא כתחליף לייעוץ משפטי. אתן מוזמנות לשרשר שאלותיכן לכאן.

27bubu

New member
אני הראשונה?

ובכן שתי שאלות: האם עצם היותי בחופשת מחלה כחודש לפני הלידה תפגם משמעותית קצבת הלידה או מענק הלידה שאקבל בתום 3 חודשי החופשה? והשאלה הבאה- בתור עובדת מדינה קבועה, מותר לי לקחת אחרי החופשת לידה עוד חופשה ללא תשלום. יש לי המון ימי חופש לנצל( 80) האם יש אפשרות שימנעו ממני לנצל אותם ובכך להאריך את החופשה ולהמשיך לקבל שכר? תודה מראש.......

פולספגן

New member
לפי דעתי, אין שום סיבה שימנעו ממך

הרי מותר לך לפי חוק לקחת חל"ת עד חצי שנה מיום הלידה (כלומר, קצת יותר מ-3 חודשים מתום חופשת הלידה) ואין זה משנה להם, אם את מנצלת ימי חופש בפועל שנצברו לזכותך!

מחלה ממושכת לפני חופשת לידה

שלום חמודה 27 העובדה שחלית ונמצאת בחופשת מחלה סמוך ללידה לא אמורה לפגוע לך בדמי הלידה ואף לא במענק הלידה (שהינו מגוחך אלא אם זו לידה ראשונה), ולא בכדי הינך נדרשת למלא בטפסים של המוסד לביטוח לאומי לדמי לידה האם היו היעדרויות ממושכות ואז החישוב שייעשה לתשלום דמי הלידה בד"כ לא ייקח בחשבון את תקופת ההיעדרות אלא יעשה ממוצע שכר. בקשר לזכותך לניצול ימי חופשה, תשובה זו הינה מורכת שכן הינך כפופה גם לתקשיר כעובדת מדינה ואת צריכה לבדוק סכויותייך מול זה, אבל אני לא רואה מניעה להאריך ולנצל את ימי החופשה, עלייך רק לדעת שחופשה בתשלום היא תמיד באישור המעביר, בהצלחה

שאלה

בתאריך הלידה המשוער שלי אהיה מועסקת בחברה בה אני עובדת קצת יותר מחצי שנה. האם אני יכולה להאריך את חופשת הלידה? ואם כן, בכמה זמן? (אני יודעת שהדברים האלו קשורים לוותק במקום העבודה)

יוגבר

New member
שאלות לגבי שכר בחופשת לידה

יש לי מספר שאלות: 1)איך מחושב השכר, עד כמה שאני יודעת זה ממוצע של 3 חודשים אחורה, זה נכון? 2)כמו כן הבנתי שמקבלים את הכל בבת אחת, אחרי אז לא ירד מלא כסף על מס הכנסה בגלל שזה בבת אחת סכום גדול? 3) מה הפרוצדורה על מנת לקבל את הכסף? אחרי שאני יולדת לאין אני פונה? או שניתן להסדיר את זה לפני הלידה? תודה רבה

ושאלת המשך לגבי שכר -

מה הדין לגבי תשלומים חד פעמיים - משמע בונוסים ודומיהם. במקרה שלי בשתיים מתוך 3 המשכורות האחרונות המחושבות לדמי הלידה יש בונוסים (בונוס רבעוני ובונוס שנתי) - האם הם יכללו בחישוב דמי הלידה? האם יש מקרים בהם הבונוסים לא יכללו בחישוב?

חישוב דמי הלידה

שלום יוגבר, אני לא אכנס כרגע להסברי שכר את מוזמנת לפנות לאתר של ביטוח לאומי שם ישנן תשובות מפורטות באשר לחישובי השכר, בכללי דעי לך שהחישוב שונה ואינו בדיוק ממוצע של 3 חודשים והבסיס הוא שכר היסוד אבל מידע מפורט יש שם כפי שאמרתי. על מנת לקבל את הכסף עלייך למלא טפסים ולהגישם לביטוח לאומי ,והם מבצעים העברה בנקאית לחשבון הבנק שלך, אם את עובדת במוסד ציבורי את יכולה להכין את הטפסים והמסמכים לפני אבל להגיש רק אחרי הלידה

איה31124

New member
בטוח מנהלים, חופשת מחלה

שלום, יש לי 2 שאלות: 1. האם בחופשת הלידה המעסיק צריך להמשיך להפריש את החלק שלו לבטוח המנהלים שלי? 2. אחותי קיבלה חופשת מחלה בתאריכים 18,19,20 וביום ה- 21 ילדה במקום העבודה שלה טוענים כי הם לא יכולים להכיר בימי המחלה הללו כי אלה ימים שלפני הלידה, אלא אם כן היתה מאושפזת. זה קצת נשמע לי תמוה, ואשמח לדעת מה החוק אומר... תודה

פולספגן

New member
חופשת מחלה נחשבת כיום עבודה לכל דבר

למעט התשלום מביטוח לאומי (ביום הראשון, את לא זכאית לתשלום וביום השני והשלישי, את זכאית ל-37.5%)

אצלי הפרישו

אבל ל בטוחה מה החוק. הבעיה היתה שהכל ירד בבת אחת מהמשכורת הראשונה שקיבלתי כשחזרתי וזה לא היה בתכנון...

ביטוח מנהלים וחופשת מחלה

שלום איה 31124 לגבי השאלה הראשונה התשובה היא כן , הדין בביטוח מנהלים הוא כמו בהפרשות לקופות גמל והוא צריך להמשיך ולשלם עבור התקופה בה שולמו דמי הלידהוגם עלייך חלה חובה להפריש את חלקך.לגבי השאלה השנייה אם ימי המחלה של אחותך הוכרו כימי מחלה הרי שבמקום העבודה שלה טועים ויש להכיר בהם כימי מחלה ומהיום הרביעי , היום בו היא ילדה למורך הכרה בדמי לידה, ההקשר שהם עשו הוא מוטעה.

הארכת חופשת לידה

שלום אסנת איני יודעת היכן את עובדת בחברה פרטית או במוסד ציבורי , באופן עקרוני החובה של מעביד לאפשר לעובד חל"ת הינה במקרה בו אותה עובדת עובדת באותו מקום עבודה לפחות 24 חודשים רצופים ואזי העובדת רשאית להיעדר מעבודתה מראשית השבוע השביעי שאחרי הלידה כחצי שנה ולא יותר משנה. וחופשה זו הינה ללא תשלום. זו חובת המעביד במקרה שלך למעביד אין חובה הקבועה בחוק, אולם תוכלי להאריך את חופשת הלידה לפרק זמן נוסף בהסכמת המעביד

זכויות של אשה העובדת פחות משנה

שרון שלום ותודה
בעת הלידה, אהיה בעבודה הנוכחית כ- 10 חודשים (ההריון היה לא מתוכנן, לא שצריך להתנצל על הריון
) באם המעסיק ירצה לפטר אותי אחרי חופשת הלידה, מה יהיו זכויותיי? ובאם אחליט שלא לחזור לעבודה לאחר חופשת הלידה? תודה רבה

הריונית העובדת פחות משנה

שלום דרקונית סגלגלה,לפי חוק פיצויי פיטורין חופשת לידה לא מנתקת את קשר יחסי עובד מעביד אלא להיפך, ולכן במקרה בו ירצה מעבידך לפטרך בתום חופשת הלידה יחולו עליו מגבלות שכן הוא יהיה מנוע מלפטרך שישים ימים מתום חופשת הלידה ואזי עליו יהיה לשלם לך פיצויי פיטורין ודמי הודעה מוקדמת. החוק מאפשר לך להתפטר ממקום עבודתך ממועד הלידה ולתקופה של עד תשעה חודשים וזאת לצורך טיפול בילד ומצב זה מזכה אותך בפיצויי פיטורין

ושאלה על זכויות האב בלידה

שוב שלום, הבנתי כי מתחילת הצירים עד 24 שעות לאחר הלידה, האב יכול להיות עם היולדת על חשבון ימי מחלה שלו ולא ימי חופש, האם זה נכון? והאם יש זכאות בחוק לימי חופשה מיוחדים לאב אחרי לידה?

חופשת לידה לאב

החוק מאפשר לאב לקבל חופשת לידה חלקית מתום 6 שבועות הראשונים שלאחר הלידה בתנאי שהאישה ויתרה בכתב על יתרת חופשת הלידה הזו ובתנאי שבאותה תקופה מדוברת עבדה.לגבי עניין תחילת הצירים כחישוב ימי מחלה ולא חופש- לא ידוע לי מוכנה לבדוק

l o l i l o

New member
שלום ושאלה../images/Emo140.gif

מה הזכויות של עובדת בזמן הריון? אני עובדת 9 שעות, כבר שנתיים, מרגישה רוב הזמן לא טוב, מתאפקת לא לקחת ימי מחלה/חופש מיותרים, כ"כ רוצה לסיים מוקדם.... אין לי ימי חופש בכלל, אני במינוס נוראי, כל שעה שאני יוצאת מוקדם יורדת בסופו של דבר מהמשכורת, כנ"ל ימי מחלה שהרי על היום הראשון - אין תשלום (ושוב יורד מהמשכורת) יום שני+שלישי משהו כמו 37% משלמים והשאר יורד מהמשכורת..... כ"כ מייאש, קשה..... מה עושים? ומה החוק אומר כאן, אם בכלל? תודה!

למעלה