|*שרשור אפידורל - לאלה שילדו עם/בלי

inbalim

New member
נכון, תל"מ מאוד קרוב!

נראה לי שבמהירות שבה את יולדת אין לך מה לקחת אפידורל! זה לא יספיק להשפיע! תודה!!

POOH*

New member
אני הייתי גם וגם...

הלידה שלי הייתה מאד ארוכה. וקיבלתי גם פיטוצין. הייתי עם פיטוצין בלי אפידורל. היה כואב מאד.. אבל נסבל ברוב הזמן בעזרת כל מיני אמצעים מקלים. באיזשהו שלב התנקתי מהאפיידורל והלידה המשיכה להתפתח לבד.. ואז היה הרבה הרבה יותר אמצעים להתמודד עם הכאבים והוא בהחלט היה משהו שניתן להתמודד איתו. בפתיחה של 9 וחציש אחרי כמה שעות שהייתי תקועה בה קיבלתי שוב פיטוצין הפעם עם אפידורל ואני מדא מצטערת עלז ה. זה תקע עוד יותר את הלידה ולכן סיימתי בואקום כשאיום קיסרי מרחף מעל. בפעם הבאה אם לא אתחיל בזירוז כמובן שלא אקח אפידורל. ואם הלידה תהיה שוב עם זירוז אני חושבשת גם אנסה שוב בלי אפידורל. חייבת לציין שהדבר הכי חיובי שלקחתי מהלידה הראשונה שלי שהייתה ממש מזעזעת ארוכה וקשה מהרבה סיבות זה שההתמודדות שלי עם כאב היא כן כמו שחשבתי. מצאתי דרכים להתמודד. אז כן היה מדא כואב.. אבל גם יכולתי להתמודד עם זה. ולכן גם פעם הבאה אני חושבתש אנסה בלי. אבל כמו בלידה הראשונה לא סוגרת את עצמי לאופצינ אם כי עכשיו אני יודעת יותר מה תופעות לוואי [יודעת במובן חוויתי] וגם האפידורל בסופו של דבר השפיע עלי לטווח קצר מאד של זמן כך שכשהייתי הכי צריכה אותו [במהבל הסופי] הוא לא השפיע בכלל והרגשתי הכל - איך חותכים אותי את הואקום והכל... POOH

inbalim

New member
מקווה שהפעם יעבור לך בקלות!

אני שמחה לשמוע שכמה שזה מאוד מאוד כואב, זה עדיין משהו שאפשר לעבור.

זה מאוד אישי ואת תשמעי מיליון דעות

אבל הנה הדעה האישית שלי: לדעתי עדיף עד כמה שניתן להמנע מלקחת אפידורל. נכון שהכאבים קשים מאוד, אך גופנו אמור בסופו של דבר לדעת להתמודד איתם ואפידורל זה דבר שהוא לא טבעי ללידה. כפי שכתבת זה יכול להאריך את משך הלידה ואז כבר אפשר להיכנס לסכנת התערבויות (ואקום אם הלידה נמשכת זמן רב וקיסרי אם יש ירידות דופק, שיכולות לקרות לעיתים עקב שימוש באפידורל). לטעמי, תמיד כדאי לנסות ל"משוך" כמה שיותר זמן בלי ורק אם זה ממש בלתי אפשרי לבקש לקבל וגם אז במינון מינימלי. אל תשכחי שהכאבים בסוף עוברים והשיקום מלידה ללא אפידורל בד"כ יותר מהיר וללא תופעות נלוות. שתהיה לידה קלה ומהירה בכל דרך שבה תבחרי

ענתש

New member
ממש אבל ממש לא נכון !!!!!

מכירה את האגדה האורבנית על הרכב ששנא גלידה וניל ? זה אותו דבר. הסיפור הוא סיפור שבדרך כלל משתמשים בו בסדנאות לשירות לקוחות והוא הולך כך: מנכ"ל קרייזלר האמריקאית קיבל מכתב מאיש אחד שסיפר לו שהוא לקוח נלהב של החברה, שהוא תמיד הקפיד לקנות מכוניות שלהם והיה מאד מרוצה עד הרכב האחרון שהוא קנה - רכב ששונא גלידה וניל. האיש סיפר שכל ערב אחרי ארוחת ערב הם מקיימים במשפחה הצבעה על טעם הגלידה שיאכלו הערב. לאחר שמצביעים האבא נכנס לרכב, נוסע לסופר הקרוב, קונה את הגלידה וחוזר. הטענה שלו היא שבכל פעם שהמשפחה מצביעה על גלידה וניל הוא נכנס לסופר, קונה את הגלידה ואז הרכב לא מניע. אך ורק כשהוא קונה גלידה וניל. מנכ"ל קרייזלר החליט לקחת אותו ברצינות ושלח מהנדס בכיר למשפחה הזו והודיע לו שבלי תשובות הוא לא חוזר. ביום הראשון ערכה המשפחה הצבעה - גלידה שוקולד. נכנסו האבא והמהנדס לרכב ונסעו לסופר, קנו גלידה שוקולד וחזרו. ביום השני ערכה המשפחה הצבעה - גלידה תות. נכנסו האבא והמהנדס לרכב ונסעו לסופר, קנו גלידה תות וחזרו. ביום השלישי ערכה המשפחה הצבעה - גלידה וניל. נכנסו האבא והמהנדס לרכב ונסעו לסופר, קנו גלידה וניל ו... האוטו לא מניע. כך זה חוזר על עצמו עוד מספר לילות - כל פעם שקונים וניל האוטו לא מניע. המהנדס החליט לא לוותר - פירק את הרכב לגורמים ומצא את הבעיה - מסתבר שבארה"ב הטעם הכי פופולארי לגלידה הוא וניל, לכן וניל לא נמצא במקרר של הגלידות בסוף החנות ליד מוצרי החלב אלא במקרר תצוגה קטן ליד עמדת הקופאי. לכן כאשר קונים גלידת וניל מתקצר הזמן שנכנסים-יוצאים מהסופר בחצי. לרכב היתה בעיה במאייד - כאשר הוא לא הספיק להתקרר בסוף הנסיעה הרכב לא הניע. לכן הוא לא הניע רק כאשר נקנתה גלידה וניל - הוא לא הספיק להתקרר. מה זה קשור ? זה קשור ! כאשר את רואה תופעה, גם כשהיא מתקיימת סטטיסטית (=הארכת משך הלידה ועליה בכמות הסיבוכים עבור מי שלוקחת אפידורל, זו אמת סטטיסטית) הייתי מצפה מבן אדם הגיוני שינסה לחקור ולחפש סיבות אמיתיות, פסיולוגיות. הסיבה לעיכוב הלידה *אינה* אפידורל אלא חוסר התנועתיות. יולדות שלוקחות אפידורל נוטות לחוסר תנועתיות, חוסר תנועתיות מעכב את הלידה, חוסר תנועתיות גורם לסיבוכים שקשורים בתנוחת עובר לא נכונה (עורף לאחור למשל). סיבוכים כגון קיסרי וואקום הם סיפור אחר לגמרי ונובעים יותר מהגורם האנושי - צוות בית החולים יטה יותר להציע הליכים התערבותיים למי שכבר הסכימה להליך התערבותי כלשהו (מתן אפידורל למשל) מאשר למי שמסרבת לכל הליך כזה. יולדת שתלד טבעי ויולדת עם אפידורל - בהנחה שהכל תקין (מוניטור) ומשך זמן הלחיצות שלהם זהה אבל ארוך - למי יציעו את הואקום ולמי יוותרו ? רוצה להתערב על זה ? חשוב להגיד את האמת. מי שלא רוצה - שלא תיקח אפידורל. אבל שתעשה את זה מתוך ידע אמיתי ולא מאמונות טפלות לא מבוססות והפחדה שמפזרים מסביב. ומי שכן רוצה לדעת - שתדע מה הסיכונים שהיא לוקחת וגם איך אפשר למזער אותם עד כדי למנוע אותם בכלל. גם עם אפידורל (אפילו לא אפידורל בהליכה) אפשר להיות בתנועה, אפשר לבחור תנוחות שעוזרות לעובר לרדת בתעלה נכון ועוזרות ללידה להתקדם. אין שום סיבה להגיד שאפידורל מעכב לידה. למעשה, במחקרים אובייקטיבים שנערכו ביולדות ששכבו במיטה ללא תנועה - עם ובלי אפידורל - התברר שהאפידורל עצמו מעכב את הלידה בממוצע של 20 דקות בלבד ולא נרשמה עליה בניתוחים קיסריים, ואקום או כל התערבות אחרת (מחקר שבוצע בארה"ב, פעם היה לי את הקישור אני יכולה אולי לחפש שוב בגוגל). חשוב לי להבהיר את זה - כי מי שתחליט על לידה טבעית כי היא *מפחדת* מאפידורל תמצא את עצמה, אולי, בכאבים שהיא לא מסוגלת לסבול ולא תבחר באופציה שהיתה עושה את כל ההבדל עבורה - רק בגלל הפחדה. דבר כזה יכול גם לגרום למצוקה של האמא ולעיכוב לידה. אפידורל הוא אופציה, שצריך לדעת איך להתיחס אליה ואיך להתנהג איתה ואיך לעמוד על שלך כשהרופאים רוצים שהיא תוביל לעוד התערבויות (=לסרב). ולעניין השאלה - פעמיים לקחתי אפידורל, פעמיים לקחתי זירוז (מבחירה, ירידת מים בלי צירים ולא רציתי להמתין להתפתחות) ופעמיים היו לי לידות קלות ומהירות יחסית. בפעם הראשונה קיבלתי אפידורל שבו לא יכולתי לעמוד או ללכת אז שיניתי תנוחות במיטה בעזרת בעלי והמיילדת. בפעם השניה התחלתי במינון שאיפשר לי לעמוד על הרגליים אבל העדפתי גם פה לשנות תנוחות במיטה ולא להסתובב (הראש היה גבוה די הרבה זמן). לא מצטערת ואקח אפידורל גם בפעם הבאה. מקשרת את השירשור הגדול של האפידורל.

inbalim

New member
האפידורל לא מפריע לשלוט בלחיצות?

עקב חוסר התחושה מההרדמה? כי יש שאומרות שהן לא יודעות ללחוץ בגלל שהן לא מרגישות.

lavendula

New member
כן, מרגישים, אבל לדעתי

עדיף להרגיש מאשר שלא יהיה לך מושג מה את עושה שם, אחרת את יכולה לגרום נזק לרצפת האגן, וכך גם יש סיכוי טוב יותר שהתינוק ייצא ביתר קלות. אם את רוב הלידה עם אפידורל במינון זה או אחר, ורצוי כזה שיאפשר לך תנועה, אני מאמינה שתהיה לך את היכולת להתמודד עם צירי הלחץ. חשוב גם להתעקש עם המיילדת לא להתחיל ללחוץ לפני שמופיע רפלקס הלחיצה! סיבה נוספת להיות בלי אפידורל בצירי לחץ, כי עם אפידורל לא תרגישי את הצורך הטבעי של הגוף ללחוץ ואת עלולה לעבוד "על ריק".

ענתש

New member
ובנימה אישית - אני לא אוהבת את

המשפט שלך "נכון שהכאבים קשים מאוד, אך גופנו אמור בסופו של דבר לדעת להתמודד איתם" זה מרמז שהגוף שלי, למשל, לא בסדר. קראתי את לידה פעילה, קראתי את טבעי ללדת, למדתי תנועות ותנוחות ונשימות וטכניקות. ברגע האמת ? כאב לי מדיי. לא, עבורי אין דבר כזה "לזרום עם הכאב" או "להרגיש שזה כאב שעוזר ומקדם" או "לצמוח מהכאב" ושאר משפטים יפים. פשוט כואב לי מדיי... וזה בסדר, בשביל זה יש אפידורל.

ענת יקרה ../images/Emo13.gif

כל מה שאת כותבת נכון, רק שימי לב שכתבתי בראשית ההודעה שזו דעתי האישית ולא על סמך שום אינדיקציה מחקרית ומוכחת! אני (שימי לב שאני כותבת- "אני") מאמינה שכל דבר שהוא לא טבעי שנכנס לתוך תהליך הלידה יכול לגרום לסיבוך או עיכוב- זה לא תמיד חייב לקרות וגם לעולם לא נדע איך היו הלידות עם אפידורל אם הוא לא היה נלקח- אולי הלידה היתה בדיוק באותו האורך ואולי גם הייתה נגמרת בהתערבות. מאוד יכול להיות שאני טועה, אך זו גישתי האישית. ולגבי המשפט של "גופנו אמור לדעת להתמודד עם הכאב..." מצטערת אם זה לא לרוחך אבל זו דעתי- נשים במשך שנים ארוכות מאוד ילדו ללא אפידורל! ובסוף הן התמודדו (גם אם זה בסבל רב) וילדו. אני לא שופטת אף אחת שלוקחת אפידורל, זכותה המלאה, אך זה די בטוח שאם היית נמצאת במקום שאין לך ברירה כי אין בו אפידורל, אז היית יולדת גם בלעדיו ושוב, אני לא אומרת שזה מה שצריך לעשות. מרבית לידות האפידורל מסתיימות בסדר גמור ובלי "תקלות" ויש שיגידו שלכן אין סיבה לא לקחת כי למה לסבול? כל השקפת העולם שלי והתחום שבו אני עוסקת הם לא בגישה כזו. למרות כל זאת, אני חושבת שיש מצבים שבהם זה מראה על חוזק לבקש אפידורל, בעיקר אם ניסית להתמודד ומאוד קשה לך ואת מגיעה להחלטה שזה הדבר הכי טוב בשבילך ובשביל העובר. עדין אני חושבת שצריך קודם לנסות להתמודד עם הכאב בדרכים שאליהם את מתחברת. אני מאוד מסכימה איתך שתנועתיות זה דבר חשוב ביותר בלידה ויכול לעזור מאוד בהתקדמותה, לכן שמחה מאוד שיש היום אפידורל שמאפשר זאת. בסופו של דבר, זה באמת ענין של גישה וידוע לי שאין מחקר (לפחות לא אחד שאני מכירה) שמאשר את זה שאפידורל מעכב לידה או גורם לסיבוכים. שוב אני מדגישה, בדיוק בגלל זה כתבתי שאני מביעה את דעתי *האישית*!

1שילגיה

New member
זה לא הגיוני מה שכתבת ../images/Emo4.gif

יש לי 2 חברות שמהרגע שקיבלו את האפידורל, הלידה זרמה במהירות (אחת ילדה אחרי 4 שעות והשניה אחרי 6). ללא סיבוכים, ללא התערבויות והכי חשוב- ללא כאבים. אי אפשר להכליל שאפידורל יכול להאריך את הלידה, הוא יכול גם להקל ולקצר את משך הלידה (לפחות מהסיפורים ששמעתי). בעצם אני לא בטוחה שהמילה "להאריך" או "לקצר" זה מינוח נכון. אבל מה שבטוח שאין לו השפעה על אורך הלידה, אלא על איכותה. כאב לא מעצים אותי, זה מכניס אותי לחוסר שליטה, עצבנות וסבל מיותר. מעדיפה להיות רגועה יותר, עם כמה שפחות תחושת כאב, ללא איבוד שליטה על עצמי.

polinomialy

New member
אבל את לא יודעת כמה היה אורך הלידה

אילו לא לקחו אפידורל... אני לדוגמא ילדתי לידה ראשונה בלי אפידורל - 3.5 שעות. כך שאולי אותה חברה היתה לה לידה קצרה יותר אם היא היתה בלי אפידורל. אולי לא. סתם הערה... לגבי אורך הלידה - בממוצע על כל הלידות לידות עם אפידורל לוקחות יותר זמן מלידות בלי. יכול להיות, כמו שענת אומרת, שזה בגלל חוסר תנועתיות ולא בגלל האפידורל עצמו. אבל זו עובדה סטטיסטית.

1שילגיה

New member
תשובה

הן היו "תקועות" כמעט בלי התקדמות של פתיחה ואחרי האפידורל- הלידה התחילה להתקדם מאוד מהר.

ויש כאלה שיגידו

שדווקא קבלת אפידורל גרם להן לאבד שליטה על עצמן (מכירה אישית כמה כאלה).אפשר לדון בזה בלי סוף, הכל ענין של גישה וזה מאוד אינדיבידואלי.כפי שאת רואה מהשירשור הזה יש כאלה שהתחרטו על זה שלקחו אפידורל ועברו לידה אחרת בלעדיו בצורה נהדרת ויש כאלה שלקיחת אפידורל עשה להן טוב. ולא הבנתי, מה לא הגיוני במה שכתבתי? לדעתי דווקא לא נכון לכתוב "מה שבטוח שאין לו השפעה על אורך הלידה, אלא על איכותה". שום דבר לא בטוח ואני כתבתי בהודעה שלי שהרבה לידות אפידורל מסתיימות בהצלחה וללא סיבוכים, אך לא כולן!

1שילגיה

New member
החלה התקדמות משמעותית

בפתיחה שלהן, מיד עם מתן האפידורל. עד מתן האפידורל הן היו "תקועות" עם אותה פתיחה. הן גם לא חשו כאב וגם זה כביכול "זרז" להן את התהליך. כך שלדעתי (וזו רק דעתי) להגיד שאפידורל רק מאריך את הלידה ויש כאלה משלא היו להן סיבוכים, לא הגיוני בעיניי. כמו שענת כתבה, מדובר על חוסר תנועתיות. אם כמות האפידורל לא גבוהה ומשתקת, אין שוב סיבה שזה יאריך. כל גוף מגיב אחרת. זה אינדיווידואלי מאוד. כמה שאני יודעת אפידורל רק מפחית כאב ואין לו השפעה על אורך הלידה, אלא אם כן, היולדת לא מצליחה לזוז או ללחוץ בגלל מנה גדולה יחסית.

חוה 1

New member
ילדתי 3 פעמים

בפעם הראשונה עם אפידורל ופעמים בלי. בקשתי אפידורל אבל כנראה אני מבקשת מאוחר מדי ולא נתנו לי. אני שמחה מאד שילדתי ללא אפידורל , יש לי כאבי גב ואם הייתי מקבלת אפידורל הייתי משכונעת שזה בגלל זה. הדבר ביחיד שעזר לי בלידה כשכבר הכאבים היו בלתי נסבלים זו הידיעה שזה נגמר בסופו של דבר.

לא תהיה עוד אחת ../images/Emo6.gif אבל אם כן...

חושבת, כרגע, ולאור נסיון הימים האחרונים, שלא אקח. מעבר לטענות על חסרונות האפידורל מול יתרונותיו, זה עניין מאד מאד אישי. בלידת האפידורל שלי היו לי בצקות, שלב הלחיצות היה ארוך יחסית, נחתכתי (בחוסר ברירה בשל חוסר תנועתיות). בדיעבד, האפידורל היה גורם - גם אם משני - לפחות לחלק מהתופעות. בלידות ללא האפידורל, ההחלמה שלי היתה טובה, בריאה ומהירה יותר. הפעם - באמת כאילו לא היה כלום. האם הסבל שווה את זה? לא יודעת. בשקלול האישי שלי - כן. למרות שזה עשוי להראות כגהינום, הרי שהצירים הם חלק קצר יחסית לימים שבאים אחרי הלידה. מבחינתי, עדיפים הימים האלה על הלידה עצמה. יחד עם זה, וכמו שכתבתי בסיפור הלידה של יעל - אי אפשר להחליט מראש. חייבים לדעת לזרום עם הדברים, לקבל אותם, לשנות החלטות. מה שלא כתבתי שם היה שבשלב כשלהוא, בו חשבנו שנדרש להגיע לזירוז, דיברנו בינינו והחלטנו שעם כל השביזות שבדבר, זה באמת לא מה שחשוב אלא שהיא תצא בריאה ושלמה ושאני אצא בריאה ושלמה מהלידה הזו. ברגע שקיבלנו ביחד את ההחלטה או הידיעה הזו, הדברים היו קלים יותר. לזרום, לדעת מראש מה רוצים, ולא להתבייש לשנות דעה. אין כאן נכון או לא נכון - גם באפידורל, כמו בכל דבר אחר הקשור ללידה.

למעלה