בדיקות גנטיות טרום הריון + שאלה כללית

Natalie272

New member
לגבי מה שמורי ענתה לך

אני דווקא כן עשיתי את בדיקות המידע הגנטי במרפאה המקצועית של כללית...
אגב עד כמה שידוע לי הסיכוי ששני בני הזוג יהיו נשאים של אותה מחלה הוא לא גבוה במיוחד. כמובן שהוא קיים, אך לא גבוה..
אני עשיתי לפני חודש, מקווה לא לקבל טלפון שמודיע על נשאות..
אחותי נמצאה נשאית של SMA ולכן אני בלחץ על עצמי. בעלה לא נשא.

MotheRonit

New member
בדיקות גנטיות טרום הריון + שאלה כללית

בוקר טוב לכולן
עשיתי גוגל בעניין וגם חיפוש מתקדם אבל אני די בלחץ (תכף תבינו למה) אז בכל זאת פותחת הודעה:
לאחיין של בן הזוג מחלה נדירה מאוד שלא נבדקת באופן שגרתי
אני מעוניינת לעבור בדיקות גנטיות על מנת לדעת איפה אנחנו עומדים במקרה של הריון (אפילו לא מתכונן ובוודאי אם כן)
- וקצת מקדימה את המאוחר אבל בכל זאת.. אם שנינו נצא נשאים זה אומר שצריך לעבור הפריה על מנת להרות?

> למי פונים על מנת לעבור את בדיקת הדם? מה זה יעוץ גנטי? באיזה שלב/למי אני אומרת שברצוני להכניס לרשימה הסטנדרטית את אותה מחלה ספציפית? כמה זה עולה (הרגיל והמיוחד) למבוטחות כללית מושלם??

ועוד דבר עקיף. כללית פלטינום. מישהי עשתה? זה כדאי? הבנתי שיש סל הריונות. שנותנים את הכסף ואת בוחרת איך לחלק אותו בין ההריונות. נכון? ושיש תקופת המתנה עד שאפשר להשתמש אז כדאי לי לעשות מראש?
כמה עולה לעומת המושלם? ואם אני רוצה אחר כך לחזור למושלם (כאשר סיימתי לנצל את הטבות ההריון) זה אפשרי או שזה מכניס אותי ללוף אינסופי של סיוט שעדיף להימנע ממנו?

תודה

מורי1122

New member
עונה על מה שאני יודעת...

אם שני בני הזוג נמצאים נשאים אז ניתן להיכנס להריון בדרך הרגילה ולבצע בדיקת סיסי שליה, שהיא יחסית בשלב מוקדם של ההריון, כדי לבדוק אם העובר חולה במחלה (גם אם שני בני הזוג נשאים, הסיכוי שהעובר יהיה חולה הוא 25%).
בקופ"ח כללית את קובעת תור לאחות ייעוץ גנטי ומשם (למיטב זכרוני) את מקבלת הפניה למכון ייעוץ גנטי (למשל באיכילוב) לביצוע כל הבדיקות שמכוסות על ידי משרד הבריאות. בכללית עצמה לא מבצעים את הבדיקות האלה. אח"כ תקבעי תור במכון עצמו, שם תיפגשי (יחד עם בן זוגך) רופא גנטיקאי, שידבר איתכם ויבדוק אילו בדיקות גנטיות יש לערוך (תישאלו גם על מחלות של בני משפחה וכו'). שם יהיה מקום להעלות את המחלה הספציפית של האחיין ולבקש לערוך בדיקה גנטית לנשאות של אותו גן. לא יודעת מחירים.

למעלה