האם עשיתן בדיקה כוללת לתסמונת דאון

לא מדויק

חלק מגורמי האוטיזם אפשר לאתר בצ'יפ, וחוץ מזה - אוטיזם זה לא הדבר היחיד שצריך להדאיג. יש עוד המווווון מומים.

אני מרוצה עם תשובה אבחנתית לגבי שפיר + צ'יפ

אלה בדיקות די רחבות - הרחבות ביותר שיש בנמצא - והן אינן סטטיסטיות. מפחדת מאד להיות האחת מ- שלא גילו אצלה תסמונת זו או אחרת בשלל בדיקות הסקר המצוינות. תמיד מדברים על תסמונת דאון, אבל נבדקים עוד שלל מומים אפשריים. וכן, יש גם ילדי דאון לנשים שכל יתר הבדיקות שלהן תקינות לחלוטין.

מה זאת אומרת "בדיקה כוללת"?

יש בדיקות סקר בשליש ראשון ובשליש שני (התבחין המשולש/מרובע) בשקלול על תוצאות השקיפות והסקירה הראשונה והגיל מקבלים מספר כלשהו. לא רק לגבי תסמונת דאון.
לצערנו עדיין אין תחליף הולם לבדיקת מי השפיר.

מיקה 00

New member
אני שולחת לך לינק

http://www.leida.co.il/page.asp?id=99054
במאמר תרדי למטה ותיראי איפה שמדברים על - הבדיקה הכוללת Integrated Test).
למעשה המצב הרגיל שאישה אחרי שקיפות עושה בדיקת דם משמע סקר ביוכימי מקבלת שכלול עם הגיל שלה ועם תוצאת האולטראסאונד. אחר כך בשליש השני האישה בוחרת אם לעשות תבחין משולש או מרובע ומקבלת תוצאה משוכללת נוספת. למעשה הבדיקה הכוללת לוקחת את כל הבדיקות ביחד ונותנת לך שכלול אחד עם דיוק הרבה יותר גבוה

guya72

New member
בדיקה כוללת

אין דבר כזה "בדיקה כוללת". זאת למעשה השילוב של כל הבדיקות שעושים (שקיפות עורפית + מרובע) - אך מבלי לתת לך תשובה מיידית אלא מותחים אותך מבחינת הזמן.

המטרה שלהם היא שתעשי את הבדיקות אצלם (תמורת תשלום כמובן) ולא דרך קופ"ח.

הם סתם נתנו לזה שם ייחודי, כאילו רק הם עושים את הבדיקה ה"מיוחדת", ומשתמשים בהפחדה לשם כך. אין כאן שום שיקלול נוסף, אלא ההבדל הוא שאת מקבלת את תוצאות הבדיקות באופן מרוכז רק שבוע 18-19 (משהו כזה).
לגבי אחוזי גילוי - כאשר את עושה את אותן בדיקות דרך קופ"ח (שקיפות עורפית + מרובע) - אחוז הגילוי הוא גם כן בסביבות 94% (ואת זה הם לא "מגלים" לך כדי שתבואי אליהם).

לגבי בדיקת מי שפיר - זאת בדיקה מומלצת.
אמנם יש סיכון קטן של הפלה (1% אם אינני טועה), אך לדעתי מאוד כדאי לבצע את הבדיקה בכדי לשלול בעיות גנטיות בעובר.
כאן אני אשתמש מעט בטכניקת הפחדה - האם את מעוניינת לקחת את הסיכון שיהיה לך ילד עם פגם גנטי ? אני מאמין שלא.
תעשי את החישובים והשיקולים שלך - איזה דבר הוא יותר מפחיד בעינייך - ילד עם פגם גנטי או סיכון להפלה ותפעלי בהתאם לכך.

לגבי בדיקות בגיל 35 ומעלה :
---------------------------------
בגיל 35 יש עליה בסיכון לפגמים גנטיים בעובר, לכן קופ"ח/ משרד הבריאות מממנים חלק מהבדיקות הגנטיות (יש עוד מקרים בהם ניתן מימון, אך זה לא רלוונטי לנושא הנדון).
.

מיקה 00

New member
אתה ממש טועה ומטעה

אף אחד לא מותח אותך כיום בבדיקה הכוללת נותנים לך תשובה של בדיקת הדם שלאחר השקיפות ואז נותנים לך תוצאה כוללת לאחר תבחין משולש/מרובע. גם גבי האחוזים לא דייקת בבדיקה הרגילה של קופת חולים אתה מקבל תוצאה של בדיקת הדם שנותנת זיהוי של 60 אחוז ואז עוד תוצאה של תבחין משולש שלמיטב זיכרוני הוא כ75 אחוז. יש הבדל מתמטי מבחינת דיוק התוצאה בין תוצאה אחת שמשכללת את כל הבדיקות שנעשו לבין כל בדיקה בנפרד שמשכללת את עצמה בלבד....

guya72

New member
הבנת הנקרא (וסליחה מראש על הבוטות שלי.)

1. בקישור שצירפת רשום במפורש שהם מעכבים את מתן התשובות עד שיש את כל התוצאות של הבדיקות (אני חושב בשבוע 18 - לא טרחתי להכנס עוד פעם לקישור). וזאת בניגוד לבדיקה במקומות אחרים שנותנים לך תשובה עבור כל בדיקה.

2. לכל בדיקה המבוצעת בנפרד, יש אחוזי אמינות מסויימים לאיתור מומים (בין 50% ל-80% בערך)..
כאשר עושים "שילוב" של תוצאות הבדיקות - אחוזי אמינות הבדיקות הוא בסביבות 94%.
את שילוב התוצאות עושים גם כאשר את עושה בדיקה דרך קופ"ח או בכל מקום אחר.

אם את מעוניינת לעשות את ה"בדיקה המשולבת" - בבקשה. זכותך המלאה. אף אחד לא מנסה לשכנע אותך ההיפך.
אני בסה"כ מסביר את המשמעות של מה שהם כותבים (בשילוב הפחדות והטעיות מצידם).

סליחה, אבל זה ממש לא מדויק

ראשית, קטע שלקוח מתוך ספר הוא אינו מאמר.
שנית, זה מ-2006
שלישית, התוצאות שמגיעות אחרי התבחין המשולש משקללות את כל הבדיקות. ממש לא הבנתי לכבוד מה צריך את הבדיקה הכוללת הזאת, שהיא בעצם לא בדיקה אלא חישוב סטטיסטי כלשהו שניתן בשבוע מאוחר למדי.
בקיצור, מיותר.

מיקה 00

New member
זה רשום בעוד הרבה אתרים כוללבית

בית חולים הדסה....תרשמי בגוגל בדיקה משולבת או כוללת ותגלי לבד שהיא הרבה יותר מדוייקת

אני חוששת שאת לא מבינה

שקלול תוצאות השקיפות עם בדיקת דם שליש ראשון עם סקירה ראשונה לבדיקת דם שליש שני זה בדיוק הבדיקה המשולבת הזאת. אחוזי הדיוק שלה גבוהים יותר מאשר כל אחת מהבדיקות בנפרד (באתר משרד הבריאות כתוב 90%).
כשרת עושה את הבדיקות האלה בקופת חולים, את מקבלת את התוצאות ושיקלולן לאורך הדרך. אבל, אחרי בדיקת הדםשל השליש השני, התוצאה המשוקללת תהיה של כל הבדיקות האלה ביחד ולכן אין משמעות לעשות את זה בדרך אחרת, פשוט כי זה יוצא אותו הדבר.
ההבדל היחידי, ממה שאני קוראת (בכל זאת שלחת אותי לגוגל) פשוט לא מקבלים את התוצאות תוך כדי, אלא רק בסוף.
אני הייתי משתגעת אם לא הייתי יודעת מה התוצאה אחרי השקיפות, אבל זו אני.
כאמור, מיותר בעיני לשלם על בדיקה שלא נמצאת בסל הבריאות ונותנת את אותו הדבר כמו בדיקה שכן בסל. הייתי חוסכת למדקר מי שפיר מומחה, או לקולג' בשביל הצאצא שבדרך.

מיקה 00

New member
נראה לי שאת מחמיצה משהו....

הבדיקה המשולבת/הכוללת כמו שאמרת נעשת רק באופן פרטי ולא נמצאת בסל הבריאות. לפי איך שאת מתארת את זה אין הבדל בין הבדיקה הפרטית לבדיקה דרך הקופה ולהיפך יש יתרון לבדיקה בקופה כי שם את מקבלת גם תוצאות ראשוניות.
חייבת לציין שזה לא הגיוני שבנות ישלמו כסף בשביל בדיקה פרטית שנותנת בדיוק את אותה תוצאה ואותה רמת דיוק שניתן דרך הקופה.

אני מצטטת לך מאתר של לאומית את ההבדלים בין הבדיקות:
תבחין משולש - קביעת הסיכון לתסמונת דאון היא על בסיס שקלול גיל האישה עם שלושת המדדים בדמה,
בדיקה זו מזהה כ- 60% מהעוברים עם תסמונת דאון.
בדיקות נוספות
בשנים האחרונות נוספו בדיקות נוספות המעלות את רמת דיוק הזיהוי (ומפחיתות את כמות התשובות הלא טובות השגויות):
בדיקה מרובעת - הכוללת את מרכיבי התבחין המשולש ואת הורמון ה Inhibin, מעלה את רמת הדיוק לכ- 70%.
הבדיקה המחוברת - כוללת גם את בדיקת השקיפות העורפית ובודקת גם את ההורמונים PAPP-A ו hGC
הבדיקה המשולבת - משלבת בין הבדיקות השונות וכוללת שקיפות עורפית, E3, hGC, PAPP-A, Inhibin. בדיקה זו מגיעה לרמת דיוק של 80-90% ויותר.

לפי מה שאני מבינה אין בדיקה דרך סל הבריאות שלוקחת את כל הפרמטרים ונותנת תוצאה משוקללת אחת כמו בבדיקה המשולבת שנעשת רק באופן פרטי

והנה מאתר הכללית

״את השקלול של התוצאות המתקבלות בתבחין המשולש מצרפים בדרך כלל לתוצאות של בדיקת הסקר הביוכימי והשקיפות העורפית, המבוצעת בשבועות 11 עד 13 ו־6 ימים להריון. כך מתקבל סיכון משקולל כולל לעובר עם תסמונת דאון (טריזומיה 21).״

מיקה 00

New member
שוב את טועה מדובר בשקלול לכל בדיקה ספציפית

ולא לכל הבדיקות ביחד... חבל הוויכוח באמת... לא צריך להיות גאון כדי להבין שאם יש בדיקה שנעשת באופן פרטי שעולה כמה מאות שקלים אז מן הסתם זה לא אותה בדיקה שנעשת בקופה

tinky86

New member
יש שקלול סופי

שמשקלל תוצאה של סקר שליש ראשון וסקר שליש שני. זה בכל בדיקה בקופ"ח. הבדיקה שמבוצעת באופן פרטי בודקת עוד דברים מעבר לזה (כמו תבחין מרובע שמוסיף לסטטיסטיקה גם חלבון נוסף שלא נבדק בבדיקה בקופה), ואז השקלול הסופי פשוט יותר מדויק. שתיכן צודקות :)

מיקה 00

New member
אין תבחין מרובע דרך הקופה?

יש הבדל בין לשקלל סקר ראשון לבד ואז לשקלל סקר שני.....לבין לשקלל את הכל בפעם אחת

tinky86

New member
לכל הידוע לי אין

אבל השקלול שנעשה הוא לא לכל בדיקה בניפרד... אלא נעשה שקלול ראשוני של סקר שליש ראשון, ואז לאחר בדיקת סקר שליש שני מופיע בדף למטה שקלול סופי שלוקח את כל התוצאות יחד. (יש טבלה בה יש נתונים של כל הבדיקות שנעשו, בשליש ראשון ושני ). אם תרצי אוכל לצלם לך כדי שתביני. אם בוחרים לעשות באופן פרטי אז יש כמובן תוספת של בדיקת חלבון רביעי, וכמדומני גם גם סיכוי לרעלת הריון .

למעלה