בדיקות מומלצות בהריון בגיל 38 - מבולבלת, הצילו!

בדיקות מומלצות בהריון בגיל 38 - מבולבלת, הצילו!

הי, אני בת 38, הריון ראשון, מבוטחת מכבי (ויש לי ביטוח בריאות פרטי נוסף) כרגע בשבוע 10, אחרי אוטרסאונד (יצא תקין, תודה לאל) וקצת אבודה ביחס למה הלאה, מבחינת בדיקות נדרשות.

לפני ההריון עשיתי בדיקות גנטיות והן יצאו בסדר (עשיתי רק את הבסיסיות שהומלצו בזמנו; טייזקס איקס שביר וכו, לא המורחבות בתשלום נוסף)

עוד כשבועיים קבעתי בדיקת שקיפות עורפי במכון של מכבי בת"א.
שאלה 1: האם בעייתי לעשות את הבדיקה במכון של מכבי?
האם זה נחשב לפחות מקצועי? כלכלית אנחנו לא במצב מזהיר אז לא ששה לשלם על זה פרטי, אבל גם חוששת שיפספסו דברים בבדיקה.

שאלה 2: מהו בעצם ההבדל בין בדיקת הצ'יפ הגנטי לבדיקת NIPT
ומה מומלץ יותר לעשות?

המון תודה מראש

מה שמצפה לך בהמשך הדרך:

(מתנצלת מראש אם אני קצת טועה בטווחי הזמן לבדיקות, זה מסוג הדברים שמוחקים מהמוח אחרי הלידה, ובהנחה שהכל תקין ולא יהיה צורך בבדיקות מיוחדות)
- מניחה שכבר הפנו אותך - בדיקת דם כללית (ספירת דם, תפקודי בלוטת התריס, CMV. לדעתי עושים בדיקה כזו גם בשליש השני והשלישי, אבל לא זוכרת).
- שקיפות עורפית - בין שבוע 13-11.
- סקירה ראשונה - בין שבוע 16-13 - ממליצה לך כבר עכשיו למצוא רופא מומלץ ולקבוע תור.
- בדיקת דם בצמוד לסקירה הראשונה (עושים יום אחרי).
- מי שפיר בשבוע 20-16 - בגלל שאת מעל גיל 35, את זכאית לבדיקת מי שפיר בחינם ברפואה הציבורית.
- סקירה שנייה + בדיקת דם בשבוע 24 (בערך).
- העמסת סוכר - בשבוע 20 ומשהו, לא זוכרת בדיוק מתי.
- חיסון שעלת החל משבוע 27.
- אופציונאלי - בדיקת GBS בערך בשבוע 36 (כדי לדעת אם יש צורך במתן אנטיביוטיקה בלידה, לא כל רופא מפנה לבדיקה הזו אבל אפשר לבקש במיוחד).
- גם אופציונאלי - ספירת דם בשבוע 36 והלאה - כדי לוודא שאפשר לתת אפידורל (אפשר לעשות ספירת דם גם במהלך הלידה, אבל רצוי לעשות מראש כדי לא לעכב את מתן האפידורל).

לגבי רפואה פרטית לעומת ציבורית:
קודם כל, ממליצה לך לבדוק למה את זכאי במסגרת מכבי והביטוח הפרטי - איפה את יכולה לעשות מי שפיר, האם אפשר לבחור מדקר, האם את זכאית לסקירה אחת ע"ח הקופה וכו'.
שנית, יש רופאים מעולים ברפואה הציבורית. למשל, עשיתי מי שפיר באיכילוב והמדקר היה פרופ' מלינגר שבדיעבד התברר לי שהוא אחד התותחים בתחום (ובדיקה פרטית אצלו עולה הון). אז לא צריך להתאבד על בדיקות פרטיות. מה שמאפשרים לך דרך הביטוחים - סבבה, מה שלא - גם סבבה.

לשאלה השנייה:
בניגוד לרוב הבדיקות בהריון, מי שפיר היא לא בדיקת סקר אלא בדיקה אבחנתית, כלומר אם ברוב הבדיקות אומרים לך שיש סיכוי של 1 למספר כלשהו שיש תסמונת כלשהי, בבדיקת מי שפיר בודקים את המטען הגנטי של העובר ונותנים תשובה חד משמעית.
כאמור, מעל גיל 35 את זכאית לבדיקה בחינם, כשבבדיקת מי שפיר בודקים את מספר הכרומוזומים (שאין חוסרים או עודפים) ואת הצורה שלהם.
לבדיקת מי שפיר בסיסית אפשר להוסיף עוד בדיקות, למשל צ'יפ גנטי, שיכול לזהות מקטעים פגומים ב-DNA ולאבחן מחלות שלא מזהים בבדיקת מי שפיר בסיסית. בהדסה ואולי בעוד בי"ח הצ'יפ ניתן בחינם, ביתר בתי החולים הוא בתוספת תשלום (אבל שוב - יש החזרים מהקופה והביטוח).
החסרון במי שפיר - יש סיכוי קטן לסיבוכים כמו זיהומים, דליפת מי שפיר, הפלה וכו'. הנתון הרשמי הוא 1:500, מחקרים מעודכנים יותר מדברים על 1:1000.

בדיקת NIPT היא בדיקת דם שאמורה לזהות מקטעי DNA של העובר בדם שלך. זוהי בדיקת סקר - כלומר התשובות שהיא מספקת אינן מוחלטות אלא ודאיות ב-99% או 90% או פחות - תלוי עבור איזה כרומוזום.
הבדיקות האלה לא כלולות בסל הבריאות ועלותן מתחילה ב-3000 שקל בערך.
בנימה אישית - אני קיבלתי תשובה שגויה בבדיקה כזאת, אז לא ממליצה עליהן.

בהצלחה

כמה תיקונים קלים

יום-שלושה ימים אחרי השקיפות העורפית עושים את בדיקת הדם (נקראת סקר ביוכימי ראשון) ולא אחרי הסקירה.
בשבוע 16-19 עושים בדיקת דם של סקר ביוכימי שני.
בתחילת ההריון עושים בדיקות דם כלליות, ספירת דם, CMV וכאלה.

אפשר להעזר במחשבון של רמב"ם לראות את כל הבדיקות הנדרשות בהתאם לתאריך וסת אחרונה.

בהצלחה!

hadarh111

New member
מנצל"ש שאלה קטנה

מי שעושה מי שפיר עדיין צריכה לעשות בדיקת סקר ביוכימי שני?
כי את הסקר הראשון הרופא שלי אמר שאני לא צריכה לעשות כי זה גם ככה נתון סטטיסטי ובמי שפיר יש תשובה מוחלטת.

a morph

New member
הי, אפשר לשאול?

איזו תשובה שגויה קיבלת בבדיקת NIPT? שלילית שגויה, חיובית שגויה? ואם אפשר לשאול למה בדיוק?

a morph

New member
תודה

ראיתי בחוברת הסבר שלהם טבלה שמפרטת את הרגישות והסגוליות של כל בדיקה והסיכויים לשלילי/חיובי כוזב, לגבי כרומוזומים 21, 13 ו 18 הנתונים ממש טובים, אבל לגבי כרומוזומי מין כתוב במפורש "אין מספיק מידע".
אגב, כנ"ל לגבי הבדיקה המורחבת שהם מציעים, "אין מספיק מידע", זו הסיבה שהחלטתי בשלב זה להסתפק בבדיקה הבסיסית.
מבחינתי, כל עוד רגישות הבדיקה לא ידועה, הם עורכים עליי ניסוי, ואני לא מוכנה לשלם על הניסוי הזה, כשאני גם לא יודעת אם הוא לא יסבך אותי.

כשקיבלתי את התוצאות הם אמרו שהסיכוי לטעות קלוש

קצת פחות משנה אח"כ התכתבתי עם מישהי באחד הפורומים שקיבלה תשובה חיובית למונוזומיה של X, לה כבר אמרו שהסיכוי לטעות הוא 50% (גם אצלה, אגב, היה מדובר בחיובי כוזב).

לגבי ההבדל בין הציפ לבדיקת הניפט

מציעה לך לשאול בשרשור שיתקיים עם פרופ' יובל ירון - נעוץ בראש הפורום.

בהצלחה

מרתה20

New member
ממליצה

הי,
נשמע שיש לך כל מיני חששות של ההתחלה...
אני ממש מבינה אותך כי הייתי באותו מקום פעם והלכתי למישהי מקסימה בהריון ששחררה אותי מכל הלחצים. היא קואצ'רית ומטפלת הוליסטית ויש לה סדנאות קצרות לנשים בהריון ממש כיפיות, מחזקות ושממוססות את כל הפחדים, השאלות והחששות, ממליצה לך!
שרון 054-4771585 www.sharon-coach.com
מעבר לזה, את תזכי ליצור קשרים עם עוד נשים כמוך שאולי תבלו יחד בחופשת לידה שלפעמים מרגישה מאוד לבד...
מזל טוב ובהצלחה!
מרתה.

למעלה