אירוח בנושא תזונה במהלך ההריון

תשובה

שלום גם לך, אכן השאלה מורכבת :)
בהחלט יש סיכוי להיקליט להריון גם עם אנורקסיה ברקע. לא תמדי אומנם זה הריון טבעיף לפעמים דרושים טיפולי IVF.
הריון כזה בדרך כלל דורש מעקב מאוד צמוד של צוות רב מקצועי: רופא, דיאטנית, פסיכולוג ופסיכיאטר/ עובדת סוציאלית.
קשה להגיד האם ההריון עצמו מהווה טריגר לרגרסיה, זה תלוימקרה ספציפי אני מניחה.
כן יצא לי לעבוד עם נשים עם רקע של אנורקסיה בהריון.
וכן ההריונות הסתיימו בטוב ( לפעמים אבל מיילדים לפני הזמן ).
אי אפשר להגיד שזה הריונות נטולי סיבוכים, אבל גם כל הריון אחר יכול להיות כזה. בכל מקרה בהריון "אנורקטי" לא מעט פעמים נשים מתאשפזות בגלל הקושי לשמור על אכילה נאותה שמספקת את כל הצרכים התזונתיים גם לאם וגם לעובר.
לפעמים דרושה השגחה מאוד צמודה ובמקרים מסויימים אפילו הזנה דרך הזונדה (הזנה בצינורית) או דרך הוריד.

אציין גם שלא תמיד רואים מיידית את ההשלכות של חסרים בתזונת האם אצל התינוק. המחקרים מראים שההשלכות יכולות להופיע בעוד מספרשנים ואף בבוגרות.

חשוב המעקב אחרי העלייה במשקל והשלמה של רכיבי תזונה חיוניים- מינרלים וויטמינים.
מקווה שזה עונה על השאלה והמון בהצלחה!

חלב

שלום בלה,
כן יכולה להופיע רגישות לחלב (גם בלי קשר להריון עצמו), אבל בדרך כלל זה מלווה בתופעות שונות במערכת העיכול כמו גזים, נפיחות, שילשולים. תופעת גרד לא ידועה לי כסימן לרגישות למוצרי חלב.
באופן כללי אם את בעצמך שמת לב שהתופעות הלא נעימות הן בעקבות צריכת מוצרי החלב אפשר להוריד אותם מהתפריט למשך מספר ימים ולראות האם יש שיפור.
אין חובה לאכול מוצרי חלב, אבל כדי שהתפריט יהיה מאוזן חשוב לדאוג לאלטרנטיבות אחרות שיספקו חלבון ומינרלים כמו סידן.
מומלץ לצורך כל להגיע לייעוץ מסודר אצל דיאטנית שמתמחה בתזונת הריון.

הנקה

הי אורטל,
קודם כל טוב מאוד שאת כבר מכינה את הקרקע להנקה מוצלחת !
למרבה המזל המקרים האמיתיים שבהם פיזיולוגית "אין חלב" הם מעטים מאוד.
תחילת הנקה מוצלחת תלוייה בהרבה גורמים והתזונה היא כלל לא הגורם העיקרי.
יועצת הנקה או מדריכת הנקה מוסמכות הינן הכתובת להדרכה מקיפה ועזרה בעת הצורך עם תחילת ההנקה.
בגדול ניתן להגיד שגוף האישה מייצר חלב לפי הדרישה של התינוק, לכן חשוב מאוד להניק לפי הדרישה, לאפשר מגע עור לעור עם התינוק מיד לאחר לידתו ולהשתדל להיות כמה שיותר רגועה.
אז לשאלתך - כמות החלב כמעט ולא תלויה במה שאוכלים. כן חשוב לשתות לפחות 2.5-3 ליטר מים ביום, לפעמים גם תוסף חילבה יכול לעזור , אבל אני לא ממליצה להתשתמש בו כל עוד לא נעשו ניסיונות אחרים.
אז ההמלצה שלי- להרחיב את הידע שלך על ההנקה, לגדת להדרכה אצל אשת מקצוע ולעזר גם בקבוצות תמיכה לנשים מניקות כמו ליגה לה לצ'ה כדי להגיע מוכנה ללידה ולהבין יותר טוב איך מנגנון ההנקה עובד .
&nbsp
שיהיה המון בהצלחה :)

סושי

הי רונית,
מותר לאכול סושי צמחוני או סושי המכיל דג מבושל ולא דג נא וזאת בתנאי שהסכין, הקרש והכלים שהשתמשו בהם לצורך הכנתם לא באו במגע עם הדג הנא.
הסכנה בדגים הנאים זה זיהום בחיידקים שעלולים לפגוע בהמשך הריון תקין כמו ליסטריה למשל.
יש היום במקומות מסויימים סושיות שמכריזות על עצמן כ"בטוחות לנשים בהריון".
&nbsp
והכי טוב להכין סושי בבית:)
&nbsp
שיהיה בתיאבון !

עלייה משקל

הי ליאת,
את לא ציינת כמה עלית במשקל ומה היה משקלך ההתחלתי.
יש טבלאות עם טווחים שונים לעלייה במשקל.
&nbsp
זה ההסבר שלי לאיך קובעים האם את עולה בצורה תקינה במשקל http://bit.ly/1Ty3rZS.
&nbsp
בכל אופן כדי להבין מה כדאי לך להוריד מהתפריט צריך לקבל הרבה פרטים עלייך כמו מה סדר היום שלך מבחינת האכילה, אילו מזונות זמינים לך ואילו לא, מה העדפות שלך, לראות את הבדיקות דם שלך.
&nbsp
לצערי אי אפשר להגיד מהו המזון היותר חשוב ומהו המזון הפחות חשוב כשמדובר על מאכלים מזינים וחיוניים. למשל אגוזים מאוד בריאים וחשוב שיהיה בתזונתינו למרות שהם מכילים הרבה קלוריות.
&nbsp
אז את יכולה להתחיל מהורדת דברי מתיקה, מאפים קנויים מתוקים ומלוחים, להתבסס על בישול ביתי ולהימנע משתייה מתוקה. במקביל לאכול מגוון, לשלב הרבה ירקות בתפריט, לאכול קטניות ודגנים מלאים ולדאוג למזונות חלבוניים כמו דג, בשר, טופו, גבינות וביצים בכמות מספקת.
הכי טוב זה לפנות לדיאטנית שמתמחה בתזונת הריון כדי שתעזור לך להרכיב תוכנית אכילה אישית המותאמת לצרכים שלך.
&nbsp
מאחלת לך המשך הריון קל !

תזונה אחרי הלידה

שלום דנית,
בימים הראשונים לאחר הלידה עקרונות התזונה הבריאה דומים לחיים הרגילים באופן כללי :)
חשוב מאוד לנסות להתארגן מבחינת הספקת האוכל ושיהיה בבית אוכל ביתי מבושל וזמין.
הרבה ירקות בשלל הצבעים, פחמימות מורכבות מזינות כמו קטניות, לחם מקמח מלא או שיפון, בטטה, קינואה, קוואקר , פסטה מקמח מלא , בטטה וכו'. לתת דגשעל שומנים בריאים כמו אגוזים, אבוקדו, טחינה ושמן זית. לדאוג לשלב מזונות שעשירים בחלבונים ברוב הארוחות כמו דגים, בשר, טופו, חומוס גרגרים ( או עדשים/ שעועית וקטניות אחרות). לא לשכוח גם 2-4 פירות ביום ולשתות לפחות 2.5 ליטר נוזלים ביום .
בימים הראשונים אחרי הלידה הגוף מעבד המון נוזלים.
&nbsp
אם את מתגעגעת לסושי, הייתי ממתינה עם זה מספר ימין כי אחרי הלידה מערכת החיסונית לא חוזרת מיידית לתפקודה שקדם להריון.
&nbsp
שתיהיה לך לידה קלה !
&nbsp
&nbsp

אירוח בנושא תזונה במהלך ההריון

לתזונה במהלך ההריון ולפניו יש השפעה מכרעת על בריאות האם והילד העתיד להיוולד.

על האירוח

ביום שני, ה 28/11 בשעה 17:00, נארח בפורום את ולנטינה לוריא, דיאטנית קלינית המתמחה בתזונת נשים הרות.
ולנטינה תשיב עבורכן על כל השאלות: האם אישה הרה באמת צריכה לאכול בשביל שניים? מאילו סוגי מזון עדיף להימנע? על אילו תוספי מזון חשוב לשים את הדגש?

על שאלות אלו ועוד תקבלו מענה באירוח. עד אז, אנו מזמינים אתכן להעלות שאלות כבר עכשיו!

על המתארחת

ולנטינה לוריא, דיאטנית קלינית משנת 2010, מתמחה בתזונת נשים הרות.
מאמינה שלתזונה בהריון ולפניו יש השפעה מכריעה על בריאות האם והילד העתיד להיוולד. בעלת תואר ראשון במדעי תזונה מטעם האוניברסיטה העברית ורישיון משרד הבריאות. עברה הסמכות מקצועיות רבות כגון תזונת ספורט, צמחונות וטבעונות, טיפול תזונתי בסוכרת ועוד. עבדה בבית חולים בלינסון במרפאת הריון בסיכון וסוכרת הריון, במחלקות נשים ואם ועובר. כמו כן במרפאות מגוונות בקופות חולים מכבי וכללית וגם בהנחיית קבוצות לאורח חיים בריא ירידה במשקל וסוכרת.
גישתה היא להתאים את ההמלצות באופן אישי לכל אחת עם הייחודיות שלה, לתמוך וללוות לאורך כל ההריון ועוד לפניו. בנוסף לתזונה בריאה ועלייה מבוקרת במשקל, ולנטינה מטפלת גם בנשים שתזונתן דורשת התייחסות מיוחדת (כמו צמחונות וטבעונות, סוכרת הריון ועיסוק בספורט).

mitmit11

New member
תוספי מזון

ישנן שתי אסכולות בקרב הרופאים : כאלו שממליצים על מולטיויטמינים מהרגע שיש שני פסים (מיותר לציין שמדובר בכדור ענק לא ידידותי בעליל לנשים מובחלות) וכאלו שממליצים לעקוב כל חודשיים שלושה בבדיקות דם ולתגבר רק את החוסרים.
&nbsp
שאלתי היא - מה בעצם עדיף? אילו בדיקות דם חשוב לבצע על מנת לא לפספס מחסור חיוני להתפתחות העובר?

מולטיויטמין

אכן, זה עניין של גישה.
&nbsp
ההמלצה של משרד הבריאות היא לקחת חומצה פולית לפחות 3 חודשים טרם ההריון ועד טום הטרימסטר הראשון לפחות ולגבי ברזל - מהטרימסטר השני ועד ל6 שבועות אחרי הלידה. מעבר לזה לא ממליצים לקחת תוספים באופן גורף.
&nbsp
ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי היא לקחת מולטיויטמין (פרהנטל) לנשים הרות שנמצאות בסיכון לחסרים תזונתיים (ובייחוד במדינות המתפתחות). כמו כן הם ממליצים לנשים ללא אנמיה (הנובעת בדרך כלל ממחסור בברזל) לשקול לקחת תוסף ברזל לסירוגין ,כלומר לא בהכרח כל יום.
&nbsp
אם את שואלת את דעתי. אז הגישה שלי היא ( חוץ מנטילת חומצה פולית) ללכת לפי המקרה הספציפי.
זה אומר שאם האישה מצליחה לאכול תפריט מאוזן , מגוון ומלא והבדיקות דם שלה תקינות אני לא אגיד לה לקחת תוסף. ידוע שהתוספים בעודף אינם תמימים ובמקרים מסויימים עלולים להזיק. התפקיד שלי בין היתר הוא לדאוג לכך שהאישה תיספק את כל הדרוש לגופה ולגוף התינוק המתפתח. ואם זה לא מספיק או האישה לא מצליחה מסיבה כלשהי לאכול בצורה נאותה, אז משלבים גם תוספים.
&nbsp
אני תמיד ממליצה לבדוק פריטין (מאגרי ברזל), ויטמין D (כמעט תמיד חסר), B12 (בייחוד בצמחוניות וטבעוניות) ותפקודי בלוטת התריס.
&nbsp
הרכיבים שעלולים להיות בחסר ולא עושים בדיקות דם כדי לאתר זאת : יוד, סידן ( לא ניתן לבדוק בבדיקת דם כי הבדיקה לא מייצגת), חומצות שומן אומגה 3 (DHA במיוחד).

malamlad

New member
ספירולינה

האם ניתן להתחיל ליטול ספירולינה או בכדורים או טרייה בזמן הריון/ לאחר לידה?

ספירולינה בהריון

שלום ,
אני לא ממליצה לקחת ספירולינה באף צורה בהריון ובחודשים הראושנים של ההנקה.

יש לכך שתי סיבות:
1. ספירולינה לא נבדקה בהריון, כלומר טרם ידועות ההשפעות שלה והרכיבים שבה על היילוד ולא ניתן לדעת עד כנה זה בטוח נכון להיום ( זה אגב נכון לגבי הרבה תוספי תזונה).
2. היו מקרים שנמצאו בתוספי ספירולינה מזהמים סביבתיים מסוכנים עקב תנאי גידול/ איכות המים הלא נאותים.

ייתכן שספירולינה כשלעצמה זה תוסף מזון לא רעל, אבל כל עוד לא ידועים ההשפעות שלה על העובר ועל התינוק היונק שמבסס את תזונתו על חלב האם הייתי ממליצה להימנע בינתיים ובמקום זה לדאוג לאכול תפריט מאוזן שמכיל את כל רכיבי התזונה הדרושים.

Lady D 24

New member
אילו מזונות אסורים בהריון?

הי
בנושא הזה יש הרבה מיתוסים, ואשמח לדעת מה מהם נכון.
תודה.
&nbsp

מותר ואסור

הי,
אני מאוד רוצה לענות על השאלה במפורט, אבל כיוון שלא נתת דוגמאות למיתוסים המדוברים, לא יודעת מאיפה להתחיל :)
אני אצרף את ההנחיות הרשמיות של משרד הבריאות שמסבירות די טוב מה "אסור ומה מותר". http://www.health.gov.il/Subjects/pregnancy/during/Pages/proper_nutrition_during_pregnancy.aspx
&nbsp
ואם יהיו לך שאלות ספציפיות אשמח לענות !
&nbsp

שתיית מים במהלך ההריון

מהי כמות המים המומלצת לשתייה במהלך ההריון? האם זה משתנה לפי השלבים של ההריון?
אני יודעת שגם ככה סובלים ממתן שתן רב. לכן מעדיפה לדעת על מנת לא לשתות יותר מידי

מים

הי שושי,
כן תכיפות במתן שתן זה בהחלט תופעה לא נעימה בהריון.
עם זאת ההמלצה היא לשתות כ3 ליטר נוזלים ביום, הכוונה גם למים וגם לקפה ותה הכל ביחד.
בגדול ניתן להגיד שצבע השתן יכול לתת מדד לכך האם את שותה מספיק.
הוא צריך להיות כמעט נטול צבע.
גם בבדיקות שתן השיגרתיות שנשים בהריון עושות אפשר לראות האם את מיובשת.
המשך הריון קל שיהיה לך :)
&nbsp

למעלה