רפואי ובריאות לאמצ"ש

lozy

New member
חיסון שעלת - בעד/ נגד?

קיבלתי כרגע רק עלון מידע יש לי עוד כמה שבועות
האחות אמרה לי תקראי ותראי מה את רוצה לעשות.
מה אתן אומרות? עשיתן?

mitmit11

New member
אני בעד ועשיתי בהריון השלישי (לפני כן לא היתה המלצה)

כשהתלבטתי שוחחתי עם לא מעט אנשים. מה שהכריע את הכף היה שתי אמהות ש"בילו" את השבועות הראשונים לחיי ילדיהן באשפוז לא פשוט בגלל שעלת. בנוסף המחלה אכן הפכה נפוצה ב3-4 שנים האחרונות (אפילו קיבלנו בגן הודעה ממשרד הבריאות על ילד שחלה ותסמינים שיש לשים אליהם לב) ולכן יצאה ההמלצה לחיסון.

josie1986

New member
בעד

כי יש התפרצות שעלת בארץ בשנה-שנתיים האחרונות ועד גיל חודשיים לתינוקות אין שום הגנה מהמחלה למעט ההגנה שהם מקבלים בעודם ברחם.

מקקה10

New member
ודאי בעד

למה לא?
מקווה שאספיק לקבל, בינתיים כל פעם שהגעתי לרופא הייתי חולה והוא סרב לתת במצב כזה =]

מרתה7

New member
בעד מאוד

שנה שעברה בני בן ה-3 ואני נדבקנו (למרות שהבן היה מחוסן) וזה ממש ממש לא היה נעים אז אחת כמה וכמה עם פצפונ\ת

tolyz

New member
שאלה+מחשבה

היי, קצת שואלת קצת מוטרדת..
&nbsp
1. הרופאה נתנה לי הפניות לשקיפות עורפית, דם, סקירות. כשהגעתי לבדיקת הדם שלאחר השקיפות, אמרה לי האחות שאני צריכה גם הפנייה לחלבון עוברי. יכול להיות שהרופאה פשוט שכחה את זה?.. קיבלתי אתמול את התשובה של בדיקות הדם שלאחר השקיפות, ובכותרת כתוב 'חלבון עוברי וסקר ביו כימי'. זה בילבל אותי לגמרי..
2. אותה רופאה אמרה לי שבעוד שבוע אוכל להפסיק עם החומצה הפולית 5מג שאני לוקחת ולעבור לויטמין שיש בו גם חומצה םולית במינון נמוך. ובנוסף, בינתיים, במהלך השבוע הזה, לקחת עוד איזה ויטמין. הגעתי הביתה וראיתי שגם בו יש חומצה פולית במינון נמוך.
אין לי איך להשיג את הרופאה.. ולא הצלחתי להשיג אחיות. ביום שני אגש לשם ואקווה שאוכל לקבל תשובה, כי בינתיים אני לא לוקחת את הויטמינים האלה.. כמובן שלא מצפה מכן לתשובה לגבי הסעיף הזה..

tolyz

New member
תוספת קטנה

בעצם אני שואלת- האם צריך הפנייה לבדיקת החלבון העוברי? כי עכשיו קראתי שאין צורך אבל אותה אחות אמרה שצריך..
&nbsp
וגם- אני מנסה להשיג תור לאחות ליווי הריון, כי אמרו לי שכדאי בהריון הראשון, אבל באתר האינטרנט של הקופה אין אפשרות.. כאילו נגמרו לנצח התורים.... מה עושים?

Expecting1now

New member
לא כתבת באיזו קופה את... עונה מהידוע לי בכללית

1. מדובר בשתי בדיקות שונות, שמבוצעות בהפרש של 6-7 שבועות האחת מהשניה.
הסקר הביוכימי אמור להתבצע בסמוך לא.ס. של שקיפות עורפית, בשבוע 11-13.
חלבון עוברי אמור להתבצע בשבוע 16-18.
יש צורך בהפניה נפרדת לכל אחת מהבדיקות, אבל גם האחות שלוקחת את הדם לבדיקה יכולה להוציא הפניה כזו.

המעבדה המרכזית של המחוז היא זו שמבצעת את שתי הבדיקות ויכול להיות שהכותרת
"סקר ביוכימי/חלבון עוברי" מתייחסת באופן כללי לכל הבדיקות שהמעבדה הזו מבצעת.

2. למה את לוקחת מינון שונה מההמלצות של משרד הבריאות (400 מק"ג)?
האם זה בגלל היסטוריה של הריונות קודמים?
אחד הדברים שהפריעו לי זה שההמלצות לתוספים לרוב לא מתבססות על בדיקות דם והתאמה אישית, אלא על סטטיסטיקה ו"מה שנהוג".
"מה שנהוג" בלי קשר לנתונים האישיים שלך אלא בכל הנשים, זה להפסיק בסוף השליש הראשון עם החומצה הפולית
ולעבור למשהו אחר - מולטיויטמין/פרנטל/ברזל/B12 שבחלק מהמקרים מכיל גם חומצה פולית.
מכיוון שכך, אני לא חושבת שייגרם לך איזה נזק בלתי הפיך אם תקחי או לא תקחי משהו במשך 5-6 ימים.

בנוגע לליווי הריון:
במקרה שלי התרשמתי שאין שום צורך בכך.
לא על הכל הן יודעות לענות ולהסביר ואת שאר הדברים אפשר לעשות אצל האחיות באופן כללי,
רק שלא קובעים בשביל זה תור מיוחד אלא פשוט באים ומחכים משהו כמו עשר דקות כדי להכנס.
בגדול - לוקחים מדדים שונים: לחץ דם/חלבון בשתן/משקל.
ה"אקסטרה" זה דברים כמו הסברים כלליים מאוד והתעניינות כללית בשלומך, פיזית ונפשית.
למשל לוודא שאת לא נמצאת במצוקה, נגיד מישהי שבעלה פתאום מחליט "לחנך" אותה במכות כי היתה חלשה מכדי לנקות ולבשל...

tolyz

New member
תודהא

אני בכללית.
לוקחת 5 מג כי אני לוקחת כדורים שמעלים את הסיכון למומים בעובר, והחומצה הפולית עוזרת למנוע. אני כמובן במעקב של רופאה בסיכון ונוירולוגית..

מחר אגש למרפאה שבה נמצאת אותה רופאה בסיכוו ואבקש מהמזכירה שבין מטופלת למטופלת תכניס לה פתק עם השאלות שלי.
לגבי האחות לליווי הריון, כנ"ל- מחר אבקש מהמזכירה שתקבע לי תור. אם אני אראה שאחרי פעם או פעמיים זה לא עוזר או מסייע איכשהו אוכל להפסיק.

תודה

בלונד23

New member
מוסיפה

אחות הריון זה מומלץ אם את מרגישה צורך שיסבירו לך על הבדיקות וכו'. גם אם הרופא שלך לא מודד לחץ דם ומשקל, כדאי ללכת לאחות.
חומצה פולית 5 מ"ג זה מינון יתר אלא אם כן יש לך בעיית מומים במשפחה או קרישיות יתר.
אני לא יודעת על איזה עוד כדור היא דיברה. אולי ברזל?
בכוכבית 2700 את קובעת מעקב הריון אצל אחות. יש תורים, גם אם רחוקים - אבל יש. לא דרך האינטרנט.
לגבי הפניות ששאלת אני לא זוכרת, בקשי שהאחות תסביר לך.
&nbsp

לילי12323

New member
אוףף עם העצירות הזו....

בנות יקרות, מה עוזר לכן להתמודד עם עצירות?
תודה

תוסף סיבים

הרבה ירקות, מים ופעילות גופנית.
נשמע כמו תקליט שבור, אבל עוזר מאוד.

kaur

New member
ירקות, ירקות וירקות

וגם פעילות גופנית, בהתאם ליכולת.

winterfell

New member
שתיה!

לשתות המון.
אני שותה לפחות 3 ליטר ביום, ועכשיו כשמתחמם משתדלת לשתות יותר.
זה נורא קשה, אני יודעת...
אבל זה אשכרה עובד!
&nbsp
כמובן לתגבר סיבים תזונתיים מעבר לזה.
אבל לזכור, אם אוכלים סיבים ולא שותים, זה גורם לתוצאה הפוכה מהרצוי...

לי עוזר - אקסרא עגבניות בסלט, שזיפים מיובשים (אפשר גם

להרתיח אותם במים ולשתות את המים)
כפית שמן זית ומיץ מלימון סחוט בבוקר - על קיבה ריקה
הייתי בודקת גם אם לכדורי הברזל יש השפעה - יש מגוון סוגים ואולי החלפה של סוג הכדור יכולה להקל...
שמעתי גם שתפוזים, קווי וסלק (עדיף לא מבושל וצריך לשים לב שגורם לשתן אדום - אז לא להיבהל...)
אגב אצלי המצב ממש השתפר אחרי השליש הראשון...

ברזל לייט - מכבי

באופן מפתיע דווקא הברזל התגלה כשומר על פעילות טובה. אם אני מפספסת מרגישה את ההבדל. ברזל יודע כגורם עצירות לכן התיחסתי ספציפית לסוג שאני לוקחת.
בהצלחה.
ד"א, לקראת הלידה חשוב מאוד לדאוג למשהו טבעי נגד עצירות, במיוחד למי שלקראת קיסרי... אחרת .... זה סיוט.

למעלה