תחילת עבודה בהריון

טוי טוי

New member
תחילת עבודה בהריון

היי,
התחלתי עבודה חדשה בדצמבר וכשבוע אח"כ גיליתי שאני בהריון. עכשיו אני בשבוע 12 + ואני רוצה לעזוב את העבודה.
רציתי לשאול בקשר לעבודה החדשה שאמצא, מתי אני צריכה להודיע שאני בהריון. האם כבר בראיון עבודה או רק כשאגיע לחודש החמישי והאם מבחינה חוקית יהיו לי זכויות מהעבודה לאחר הלידה?

נועלה301

New member
אני לא עורכת דין

אבל ממה שאני בדקתי את צריכה רק מחודש חמישי. אבל זה נראה לי לא הוגן לא להגיד... וגם שבוע 12 בטח רואים לא?
מבחינת זכויות לא חייבים לתת לך להאריך מעבר ל14 שבועות אם עבדת פחות משנה עד הריון. גם מגיעה לך שעה הנקה אחרי שאת חוזרת לפחות זמן.
&nbsp
ויכול להיות שלא חייבים לשמור לך את התפקיד אם את פחות משנה - אבל זה אני לא בטוחה
&nbsp
אני לא עורכת דין, זה מה שאני זוכרת מבירורים שעשיתי בהריון הקודם

mitmit11

New member
את לא חייבת לספר חוקית

מוסרית זה עניין אחר. אני אישית הייתי בראיונות עבודה בהריון (כשעוד לא ראו) אבל סיפרתי בסוף הראיון השני, אחרי שהרגשתי שהתרשמו ממני מספיק. לצערי רק במקרה אחד מתוך חמישה בערך זומנתי לראיון המשך...
&nbsp
חוקית את צריכה לספר בחודש חמישי שזה סביב שבוע 20.
היות ואין לך ותק את לא מוגנת מפיטורין ע"י חוק והמעסיק לא חייב לקבל אישור ממשרד הכלכלה לפיטורייך. את לא יכולה להאריך חל"ת מעבר לחל"ד בתשלום של 14 שבועות (חלק מהמעסיקים כן יאפשרו את זה אבל זה לחלוטין מרצונם הטוב), זכאות לשעת הנקה נפגעת (לא בטוחה כמה ואיך בדיוק).
&nbsp
לעניין זכאות לתשלומים - מענק לידה משולם בכל מקרה. דמי לידה משולמים אם את עומדת בתנאי הזכאות:
"דמי לידה מרביים עבור 14 שבועות (98 ימי זכאות) - ישולמו ליולדת ששולמו בעדה דמי ביטוח 10חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע או 15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני היום הקובע.
מחצית מדמי הלידה עבור 7 שבועות (49 ימי זכאות) - ישולמו ליולדת, ששולמו בעדה דמי ביטוח בעבור 6 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע."
(מאתר ביטוח לאומי, היום הקובע הוא היום האחרון בו עבדת בהריון שהסתיים בלידה)
https://www.btl.gov.il/benefits/maternity/Childbirth_Allowance/Pages/תנאי הזכאות.aspx

אני שמה בצד לרגע את העניין החוקי

לא לספר זה פשוט לא הגון.
מקום עבודה משקיע זמן וכסף בהכשרת העובדים ולוקח חודשים עד שעובד חדש מתמקצע - וזה בערך השלב שבו תצאי לחופשת לידה והם יצטרכו להתחיל הכל מהתחלה עם מחליפה, וכשתחזרי - ייקח עוד זמן עד שתתאקלמי מחדש.
מעסיק צריך לדעת את זה מראש ולהחליט אם זה מתאים לו, ולגיטימי שהוא יחליט שזה לא מתאים לו.
&nbsp
וגם אם תשחקי אותה ראש קטן ולא תספרי בראיון - הרי תספרי חודש-חודשיים אחר כך, ואז מה? יהיה ברור שפשוט הסתרת את זה בראיון. זו לא דרך טובה לבנות אמון ורצון טוב במקום עבודה חדש.

halli1

New member
משבוע 18 את מחוייבת להודיע למעסיק

אני במקומך לא הייתי עוזבת בשבוע כזה לפי חוק משבוע 18 חייב להודיע למעסיק תנסי למשוך בעבודה הזאת בלאוו הכי חצי שנה את עפה ;)

למעלה