אירוח יעל פנחסי- יועצת הנקה

סתימה בצינורית

סתימה בצינורית
מאפיינים:
- גוש מקומי קשה או אזור מסויים בשד שהוא קשה ביחס לשאר.
- כאב עז
- חום מקומי
- אזור אדום, משולש אדום בחלקו התחתון של השד שקודקודו פונה לפטמה
- נקודה לבנה בקצה הצינורית (על הפטמה).

דרכי טיפול:
- קומפרס חם
- עיסוי האזור הקשה לצורך שחרור החלב.
- השריית השד במי מלח
- טיפול בנקודה לבנה בקצה הצינורית - בעזרת צמר גפן ספוג בשמן זית, או חיתול טטרה ספוג במים חמימים, עסי בעדינות את קצה הפטמה ונסי לפנות את החלק הלבן היבש שסותם את קצה הצינורית.
- שני תנוחה בהנקה כך שהתינוק יצמד לשד כשהלשון שלו פונה לאזור הקשה.

אם אינך מצליחה לנקז את החלב מאזור הסתימה, את תמיד יכולה להעזר ביועצת הנקה שתסייע לך לעסות את השד, לפנות חלב מן האזור הסתום, ותצייד אותך בהנחיות לטיפול.

פטמות פצועות

כאבים / פצעים בפטמות
נזק לפטמות יכול להווצר מסיבות שונות. הנפוצה שבהן היא תנוחה והאופן שבו התינוק נצמד לשד שאינן מיטביות.
אמהות רבות נוטות לחשוב שכאב ופציעה הם חלק מהתהליך ועליהן לסבול בשקט עד שיחלפו, בעוד שהכאב והפציעה מרמזים לנו על כך שמשהו לא עובד טוב. בתחילת ההנקה בהחלט יכול להיות כאב מתון שקשור להסתגלות רקמת השד למצב החדש. כאב מסוג זה הוא נסבל ולא מלווה בפציעת הפטמות.
כאשר הפטמות נפצעות או יוצאות מעוכות לאחר ההנקה, כדאי שתבדקי מה הסיבה לכך. מומלץ להפגש עם יועצת הנקה שתבחן את התנוחה וההצמדה ואת האופן שבו התינוק יונק. לעיתים שינוי קל יכול לשנות בגדול.

השתדלי לא לסבול בשקט ולטפל בבעיה כשהיא עדיין קטנה.
אם את מגיעה למצב שבו כואב לך עד כדי כך שאינך יכולה להניק, שאבי את החלב, האכילי את התינוק בבקבוק האכלה קצובה וקבעי עם יועצת הנקה בהקדם.

פטריה / קנדידה

פטריה / קנדידה
מאפיינים:
- אזור הפטמה והעטרה ורוד ומגורה או ורוד ונפוח
- עור מבריק
- שורף (לא רק בהנקה)
- סימנים לכך שהתינוק נדבק - לבן בפה על הלשון ובחייך או על השפתיים, אדום בתוסיק.

תנאים שמעלים את הסיכון לפטריה:
- מערכת חיסונית במצב ירוד
- בסמוך לנטילת אנטיביוטיקה
- מזג אויר חם
- פטריה משגשגת בתנאי לחות, חושך וסוכר.
- חוסר שינה
- נשים בהריון
- סכרת
- פצעים בפטמות

דרכי טיפול:
- ראשית יועצת הנקה או רופא/ה צריכים לאבחן שזו פטריה. במידה ואובחנה פטריה תופני לרופא עור לקבלת טיפול.
- לשמור הכל סטרילי
- לכבס מעל 50 מעלות וליבש בשמש
- לנקות את החלב מהפטמות בתום ההנקה, ייבוש הפטמות באויר.
- כדאי לקחת תוסף דופילוס (חיידקים טובים)

mitmit11

New member
הכנה להנקה לפני הלידה - ציוד

מה כדאי לרכוש לפני הלידה בהקשר של הנקה (כרית הנקה, משחת פטמות, משאבה וכו)

האם יש דברים שכדאי לראות איך הולכת ומתבססת ההנקה ורק אז לרכוש

קלקסיק

New member
mitmit יא תותחית שכמוך

אני כבר כמה ימים שוברת את הראש מה אני רוצה לשאול והנה, שאלת הכל.
אולי את גם יודעת מתי אראלה תתקשר?

קלקסיק

New member
אני בעד להפסיק עם האפליה הנוראית הזו!!!

אז מה?!?!?
רק בגלל שאין לי מנוי לא מגיע לי לזכות?!?!?!?!?!

רכישות לקראת הנקה

מי שרוצה להכין את עצמה לכל מקרה שלא יבוא -
1. משחת פטמות - לנסינו (היא סגולה וניתן להשיג אותה בסופרפארם), פיורלן של מדלה (היא צהובה ומוכרים אותה בשילב ובכל חנות שמחזיקה מוצרים של מדלה, נרסיקר - רפידות הנקה טיפוליות, ניתן להשיג בבתי המרקחת של קופות החולים. לא צריך לרכוש את כל השלשה, בחרי לך אחד מהם וזה ממש יספיק. שתי המשחות הללו הן לנולין טהור והן היחידות שמאושרות להכנס לפה של התינוק.
2. כוסית לאיסוף קולוסטרום. בררו עם היבואנים של מדלה (בפקס) איפה ניתן למצוא בקרבת מקום מגוריכם. אם לא מצאתם, השיגו מזרק 20CC (אפילו כמה) + פקק (ניתן לבקש בחדר הנקה בליס) למקרה שתאלצי לסחוט את הקולוסטרום ידנית כדי להאכיל את התינוק
3. הביאי איתך כפית של תחילת מוצקים לתינוק נקיה ומוכנה לשימוש. זאת כדי להאכיל את התינוק בקולוסטרום שסחטת לו מהסעיף הקודם.
4. בקבוק קטן עם פטמה בעלת זרימה איטית. האוונט החדש לא רע (זה שטוען שהוא קרוב להנקה), לשילב היה בקבוק פגים מצוין, אני לא בטוחה שהם עדין מוכרים אותו (תחת הברנד של שילב).
5. אני לא חסידה של כריות הנקה. אשה יכולה למצוא נוחות בגופה בזמן שהיא מניקה. לכריות יש נטיה לגרום לך לעבוד אצלן במקום שהן יעבדו אצלך (את רוכנת אליה במהלך כל ההנקה וכו'). עם זאת אני אוהבת את כריות ההנקה בצורת U עם מילוי פופ כמו של מילגה. אם שמים אותן במיטה מאחורי הגב ושוקעים בהן הן נותנות תמיכה לכל אזור השכמות / כתפיים וידיים. בכלל הנקה בתוך פופ היא מאוד נוחה (לא מיד לאחר הלידה ולא לאחר קיסרי בעיקר כי קשה להתיישב ולהתרומם ממנו אך ההנקה עצמה מאוד נוחה וכל חלקי הגוף מקבלים תמיכה)

bnana123

New member
אני צפויה לחזור עוד שבועיים לעבוד.

כרגע אני מניקה הנקה מלאה מתי שהיא רק רוצה אין לנו שעות קבועות.
אני נותנת לה ארוחת פירות בבוקר אבל היא לא ממש אוכלת ככה שהיא יונקת אחרי וככה גם במוצקים של הצהריים.
כרגע לא מקבלת בקבוק בכלל, היא קיבלה בקבוק לפני שלושה חד׳ לתקופה של שבוע משולב על הנקה ואז הפסקתי. לבקבוק היא הגיבה בזמנו בסדר גמור.
הפיצית תהיה בבית חודש עם סבתא שלי ואז תמשיך לגן. רציתי לשאול כמה בקבוקים שאובים צריך להשאיר לה ליום נניח 9 שעות? והאם ניתן לשמור על כמו החלב ועל ההנקה שאני לא נמצאת כל כך הרבה שעות? איזה הנקות יש לשמור ואיך הגוף מגיב לשינוי? בגלל שאני מניקה לא בשעות קבועות אז אני שמה לב שלפעמים ממש יש לי שלולית של חלב בחולצה. והפיצית שלי מה יהיה איתה? איך בדרך כלל הם מקבלים את השינוי? אשמח לעזרתך!
תודה.

Revili

New member
היי bnana123

יש בהמשך עוד שאלות על חזרה לעבודה...קראי מה כתבתי גם שם :)
דברים משתנים כאשר אמא חוזרת לעבודה, אחד מהם הוא צורת האכילה, גם המרווחים ישתנו ואולי גם הכמויות.
בהדרגה אתם תלמדו ביחד למה לצפות, הרי כל תינוק הוא שונה.
בהחלט להמשיך להציע מוצקים, היא בהדרגה תאכל יותר (בקצב שלה) ותזדקק לפחות חלב שאוב.
הגיוני להשאיר בקבוק לכל 3 שעות בערך + מנה או שתיים ליתר בטחון שיכולות להיות קפואות במקפיא ויופשרו רם אם יהיה בהן צורך.
בנוסף לבקבוקים תמיד יש גם מוצקים שניתן יהיה להציע לה כבר פעמיים ביום.

היה כדאי שתשאבי במהלך שעות העבודה (פרטתי לגבי השאיבות בתשובות האחרות בנושא) וכך גם תספקי לה חלב אם לשעות שאינכן יחד וגם תשמרי על ייצור החלב שלך.

כשבוע לפני החזרה לעבודה, נסי להציע לה כמות קטנה (לא ארוחה שלמה ולא במקום הנקה) של חלב אם בבקבוק כדי לבדוק שהיא אכן לוקחת.

בסופי שבוע וכאשר את בבית, הניקי כרגיל, לפי דרישה, בלי שעון או מרווחים מתוכננים...כמה שיותר יותר טוב :)

לעיתים תינוקות חוזרים להתעורר ולבקש לינוק ולהשלים זמן אמא בלילה...
את משאירה את הפיצית בידים אוהבות ובטוחות וחוזרת להיות איתה בכל יום, יהיה בסדר :)

בהצלחה.

האם מוצץ מפריע להנקה?

מחר מגיע התלמ שלי. מדובר בהריון שני. עם בתי הבכורה היו קשיים רבים בהנקה ולבסוף מצאתי את עצמי שואבת עד גיל 5 חודשים. לא נתתי לה מוצץ בהתחלה. לקראת הלידה הצפויה אני מעוניינת לדעת האם מוצץ מפריע להנקה, והאם יש מוצצים מסויימים שאת ממליצה עליהם שיפריעו פחות להנקה?
תודה!

Revili

New member
היי כליל החורש2

אממממ....אין תשובה חד משמעית.
כל תינוק שונה וכל הנקה שונה.
חש תינוקות שאף מוצץ שבעולם לא יפריע להם לינוק ולעומתם יש תינוקות שיתקשו ביניקה לאחר לילה אחד עם מוצץ.

כיוון שאנחנו לא יודעות מראש איזה תינוק יתנהג באיזו צורה, רצוי להמנע ממוצצים עד שההנקה טובה ומבוססת.
מתי ההנקה טובה ומבוססת? כאשר אין בעיות בחיבור, אין כאבים ופצעים לאמא, אין עודף חלב ואין חוסר חלב, התינוק יונק היטב ועולה טוב במשקל.
לפני שיש הנקה טובה, רצוי לנסות ולהמנע ממה שאולי יכול לפגוע בה.

תינוק יונק, בטח בתקופה של הימים והשבועות הראשונים, כלל לא זקוק למוצץ ואך כל צרכי המציצה וההרגעות הוא רוצה (ועדיף שיקבל על השד), כך שפעמים רבות הוא בכלל יסרב לקחת מוצץ.

מקווה שתהיה לידה קלה, קבלי עזרה והגיעי להנקה טובה ואז...הציעי לתינוק מוצץ אם את רוצה :)

בהצלחה.

shira29

New member
כאבים בהנקה בשבועיים הראשונים

שלום,
בתקופת ההנקה הראשונה ההנקה עצמה מאד כואבת לי. החיבור טוב, הילדים שלי ינקו יעיל ולא היתה בעיה בתפיסה או בהנקה עצמה. ללא חתכים, ללא פציעות, פשוט כואב רצח (ניסיתי משחות, ניסיתי איוורור, ניסיתי חלב אם- שום דבר לא באמת שיפר את המצב פרט לזמן).
זה חולף בערך בטווח של 10 ימים מתחילת ההנקה (הנקתי הנקה מלאה ואני מתכננת גם הפעם על הנקה מלאה).
יש דרך להכין את הפטמות להנקה בכדי להקל על הכאבים של ההתחלה?
תודה!

Revili

New member
היי shira29

יש נשים רגישות יותר בתקופה הראשונה (ורגישות יותר בכלל) והן חוות את הכאב הראשוני "הנורמלי" חזק יותר מאחרות.

כמובן שתמיד, תמיד ועם כל תינוק חדש כדאי לוודא שאכן התנוחה טובה, החיבור נכון, אין לשון קשורה ועוד...בד"כ, גם אצל מניקות מנוסות ניתן לשפר ולהוריד את רמת הכאב, כך שאל תוותרי על קבלת עזרה מקצועית בבי"ח ואם יש צורך גם אח"כ..

אין הכנה מסויימת שהפטמות צריכות ושיתקל על הכאב, את יכולה לעסות בעדינות אם זה לא גורם לך חוסר נעימות, אין צורך למרוח שום דבר.
גם לאחר הלידה וימים הראשונים, למריחת משחות וחלב אם יש תרומה קטנה לעומת שיפור תנוחה וחיבור עם יועצת הנקה.

בהצלחה.

עדיין מוקדם אבל בכל זאת שואלת..

כשהבן שלי נולד הוא היה עם צהבת מאוד קשה והיה "במכונת שיזוף" בבי"ח נתנו לי כל פעם לנסות להניק ואח"כ להשלים עם בקבוק.. (הצהבת היא על רקע של סוג דם כך שיכולה להיות גם אצל הילדים הבאים).
ההנקה הייתה נוראית, החיבור היה קשה ואחרי שהתרגל לבקבוקים ה"זרם" הדליל שלי כנראה לא הספיק לו, אחרי חודש וחצי של מלחמות ושאיבות, בכי, ולחץ של אימא והחמות נשברתי ונתתי בקבוק.. עד היום אני מצטערת שלא ניסיתי יותר.
אני היום בשבוע 20 ולא מתכוונת לוותר הפעם.. מה את מייעצת לי לעשות כדי להתכונן וגם אם חלילה ייווצר שוב מצב שבו אצטרך לתת בקבוקים בגלל הצהבת.
נקודה נוספת היא שאני יולדת בזירוז מוקדם מהרגיל בגלל סוכרת ובלידה הקודמת לקח זמן עד שהתחיל לצאת חלב..
תודה מראש!

Revili

New member
היי אביב שלי

הטיפ העיקרי, ליצור קשר עם יועצת מוסמכת.
במקרים מסויימים (ורק לאחר שהיועצת בחנה את הפרטים הרלוונטים), ניתן עוד לפני הלידה להכין ולהקפיא קולסטרום לימים הראשונים שלאר הלידה.
יכול להיות שעבורך, עם סיפור הסכרת והצהבת זה יהיה רלוונטי, אך כאמור, בליווי יועצת מוסמכת.

גם אם יווצר צורך להאכיל את התינוק שלא בהנקה ישירה, בקבוק הוא ממש לא הדרך היחידה ובטח לא המומלצת.
אם יש קולסטרום מומלץ לתת אותו בכפיות ואם בכל זאת נותנים בקבוק חשוב לעשות זאת בכמות המתאימה ובאופן האכלה נכון מבקבוק.

גם תינוק "בפוטו" יכול לקבל הזדמנויות לינוק, וכדי לקבל הדרכה מהיועצות בביה"ח או מהיועצת שלך.

בהצלחה.

לקראת חזרה לעבודה והפיצקי לא מסתדר עם בקבוק

הפיצקי בן חמישה חודשים, יונק. לא הצלחתי לתת לו מוצץ אף פעם, בהתחלה הוא היה עושה תנועות הקאה, עכשיו לועס אותו אבל לא מצליח למצוץ. (בעיקר עם הסרבנים, ניסיתי עוד שני סוגים- אחד מהם הפושט, איתם הוא בכלל לא מסתדר)
גם בקבוק הוא לא יודע לקחת. שאבתי לו השבוע כדי שיהיה לי יותר קל בצום אבל הוא לא ידע מה לעשות עם הבקבוק ורק לעס את הפטמה, ניסינו לתת לו במזרק והוא קצת לקח אבל זה עצבן אותו באיזשהו שלב כי הוא כבר היה נראה ממש רעב.
אם זה משנה אני משתמשת בבקבוקי אוונט- גם כי זה המומלץ וגם כי נח בגלל המשאבה של אוונט.
זה ילד שלישי, לא היו לי בעיות כאלה בעבר ועכשיו אני מודאגת כי עוד חמישה שבועות חוזרת לעבודה ובמעון אין להם זמן להתעסק עם זה...לפחות לא כמו שלי יש. גם עם כפית קשה לו אבל משתפר- התחלנו ממש מעט טעימות-קצת דיסה, קצת מרק. גם כאן הוא בהתחלה עשה תנועות של הקאה ועכשיו קצת יותר טוב. אני פשוט מתקדמת באיטיות לארוחת מוצקים אחת מבוססת בגלל הקושי שלו עם הבקבוק וגם כי זה לא קל לשאוב לכ"כ הרבה שעות (7-16).
האם הוא לא יודע למצוץ? (גם אצבע אם אכניס לו לפה הוא ינשוך ולא ימצוץ)
איך לעזור לו לשתות מבקבוק בלי להרוס את ההנקה?
אשמח לטיפים! אני כבר קצת מתייאשת...

למעלה