הנקה וצורת חזה אחרי לידה

את אומרת דברים חכמים

לתת לילד מאה אחוז ולוותר על עצמך זה נשמע כמו שבסוף לא תהיה לו אמא...
אבל אני לא חושבת שזה מתחלק לפי אחוזים. וברוך ה' שכך.
לעניין דימוי הגוף, אפילו פותחת השרשור מודה שהיא לא באמת מצאה מחקר שטוען שאי ההנקה יעזור לחזה שלה. היא החליטה על זה לבד ושיערב לה.
אבל מפה ועד לערוך פה מסע בחירות: חזה או הנקה, כי אי אפשר גם וגם? מוגזם לגמרי.

lalimotek

New member
לא הגבתי לשאלה חזה או הנקה

זו ממש לא סוגיה רלוונטית בעיניי לאור הכיוון שאליו הדיון התפתח.
ותכל'ס גם מי שבוחרת שלא להניק כי היא דואגת לצורת החזה שלה אז שתעשה כן - האם זה מעיד על מעלותיה כאם או כאישה? אני ממש לא בטוחה. האם זה מעיד כי היא לא אוהבת את ילדה כמו אם שמניקה את ילדה? ממש ממש אבל ממש לא.
ומה עם אישה שבוחרת ללדת בקיסרי כי היא לא רוצה לעבור תהליך של לידה ואגינלית? האם זה מעיד עליה בצורה כזו או אחרת? גם ממש לא בטוחה.
מה שאני מנסה להעביר בדבריי זו ההבנה שהגעתי אליה אני אחרי לידת בכורי שגם דימוי הגוף חשוב כאם, כרעיה, כאישה כאדם. וזה לא משנה אם האישה היא בגזרת XS או XL. כל עוד האישה מרגישה טוב עם גופה, בהכרח כל ההוויה שלה תהיה חיובית יותר ולא מתביישת, מסתתרת, חסרת ביטחון. וזה לא קשור לכמות הילדים שהיא ילדה.
הריון ולידה לא מבטלים את היותנו נשים - בנות אדם, עם רצונות, משאלות, חלומות.
ההקרבה שלנו לא מתחילה ומסתיימת בהנקה כן או לא. היא ממשיכה לאורך כל החיים ובכל הרבדים שמרכיבים אותם - וזו הקרבה מבורכת שאני רוצה להאמין שכולנו קיבלנו אותה בלב שלם
ועדיין יש איזון עדין בין הקרבה לביטול עצמי.

אפשר להניק רק מצד אחד ולראות איך נראה השני

כדי שתהיה קבוצת ביקורת.

כתבת מאד יפה - בלי קשר להנקה.

mamarei

New member
הביקורת שלך פגומה

כי כשמניקים מצד אחד גם הצד השני מושפע (יעידו כל הגופיות פיג'מה הרטובות שלי). בשביל ביקורת אמיתית נראה לי שתצטרכי תאומות זהות... :)
הייתי חייבת להגיב כי הרגת אותי מצחוק, אבל אין לי כ"כ מה לתרום לדיון. אני מאמינה גדולה בהנקה, אבל בטח שלא בכל מחיר. עם הגדולה שלי הייתי פנאטית, שאבתי בכל רגע פנוי והיה לי סטוק מטורף בפריזר, שרק לא תצטרך לטעום גרגר של מטרנה. אחרי 9 חודשים בערך עברנו לתמ"ל והיא המשיכה איתו עוד הרבה מאד זמן.... עם הקטנצ'יק החלטתי מראש שלא יקרה שום דבר אם הוא יאכל מטרנה, אבל קיבלתי סרבן בקבוקים עיקש במיוחד, ואנחנו סוגרים בקרוב 13 חודשי הנקה מאושרים....

מזל טוב

אני שמחה שאת שלמה עם הבחירה שלך ושלא יצאת קירחת מכאן ומכאן.
ואני חושבת שמי שאצלה שיקול כזה הוא הדבר שיכריע אם להניק או לא, צריכה לדעת שצפויות הפתעות, גם אם במקרה שלך זה הוכיח את עצמו כי כאמור יש עוד משתנים חוץ מהנקה שמשפיעים על מראה החזה.

mica35

New member
אחרי שתי הנקות החזה חזר לעצמו בדיוק

אמנם עכשיו הוא גדול בגלל ההריון, אבל אצלי החזה גודל בשבוע הרביעי של ההריון ונשאר גדול לאורך כל ההריון, את שני ילדי הנקתי שנה שלמה ואחרי אותה שנה החזה חזר לגודלו המקורי, כשאני לא בהריון/מניקה אני לובשת את אותן חזיות שהיו לי לפני ההריונות, ככה שקל היה לי לראות הבדלים אם היו.
יש לי כמה חברות שלא הניקו מבחירה והתאכזבו לגלות שדווקא אצלהן החזה לא חזר לעצמו אחרי ההריון.
לדעתי האישית אין שום קשר בין הנקה לצורת החזה. ההריון עצמו, הגיל והגרוויטציה עושה את שלה.

וחוץ מזה נראה לי שהייתי מעדיפה להניק את הילדים שלי ואחר כך לעשות ניתוח מאשר מראש לא להניק את הילדים, במיוחד שזה לא מבטיח שלא תהיה פגיעה בחזה.

שכל אחת תבחר מה שנכון לה. לדעתי די לא חכם

לא להניק בגלל צורת החזה שאולי תשתנה, יש סיבות אחרות למה לא להניק..
ותמיד יש את האפשרות של ניתוח פלסטי

אני כן רוצה להניק ומאוד. ילך, מה טוב. לא ילך, לא קרה כלום. אבל בהחלט אעשה כל מה שניתן כדי כן להניק.
וצורת החזה? 15,000 ש"ח פותר את הדילמה

אמרו כבר הרבה דברים

אז רק מוסיפה בקטנה משהו שלא הוזכר עדיין:
שיהיה ברור: הנקתי בעבר, מקווה להמשיך להניק גם בילדה הנוכחית, חושבת שחלב אם זה נהדר (וכן, החזה חזר לצורתו הקודמת אחרי כמה חודשים, כי ככה זה גנטיקה).
תמ"ל זה אוכל טוב מאוד - שלא יובן לרגע אחרת. זאת המצאה אדירה.
זה עדיין לא מגרד את חלב האם.
זה לגבי העניין הזה.
עכשיו לגבי השיקול שלך, ומה שאני אגיד הוא בנימה אישית לגמרי.
לא שופטת אותך (משתדלת שלא), כי זה אך ורק ענייניך, וטפו טפו בשורה התחתונה לא משנה מה אני חושבת על חשיבות הציצי בחייך, תכל'ס התינוק לא סובל ולא יסבול מההחלטה להאכיל אותו בתמ"ל. אולי הוא לא מקבל מזון מושלם בהרכב שלו, שמותאם לא רק לו עצמו ספציפית, אלא גם משתנה לפי עונות השנה ולפי בוקר לעומת ערב - שאין מדהים מזה, זה פשוט קסם. אבל תמ"ל זה עדיין מזון מצוין לכשעצמו.
אבל אני חייבת להגיד משהו קטן בעניין חשיבות צורת החזה, בתור שיקול לא להניק.
עד שילדתי, אם היו שואלים אותי על הגוף שלי הייתי בעיקר מתעסקת בו חיצונית, כמו כולן:
יפה, לא יפה, ציצי סבבה, תחת שמן מדי, רזה מדי, שטוחה מדי, רופס, נמוך, צלוליטיס, מקומט, מה שתרצי. זה מה שראיתי.
רק כשהנקתי את הבן שלי נפל לי האסימון שאם זה מה שהגוף שלי יודע לעשות, וזה התפקיד האמיתי של הציצי הזה שעד כה עניין אותי רק איך הוא נראה - אז לעזאזל איך שהוא נראה - זה פשוט מדהים.
אז יש לי גוף מדהים מדהים מדהים, יצירת מופת, עם או בלי ציצי קטן, גדול, עומד, נופל, שקיות או לא שקיות.
שמחה לומר שההנקה שינתה את תפיסת הגוף שלי מקצה לקצה, מבחינת סדר עדיפויות.

XמתוקהX

New member
לגוף שלי יש הרבה תפקידים מבחינתי

ההריון וההנקה הוא רק אחד מהם.
בין היתר הגוף מייצג אותי בעולם החיצוני ומשפיע על איך שאחרים רואים אותי. בא לי להראות טוב ולחיות בנוחות (בלי ברזלים
) גם אחרי הלידה.

מיקה 770

New member
איזה יופי שהחזה שלך חזר להיות אותו הדבר

באמת מרגש לשמוע!

אם ישנן בנות שזהו השיקול בבחירה של להניק או לא אז שייבושם להן ושיהיה רק בהצלחה.

בשבילי זה לא פרמטר לשיקול, אני לא מזלזלת במי שכן.

mitmit11

New member
כמו כל דבר שקשור להריון ולידה...

זה מאוד שונה בין נשים ובין הריונות.

אני הנקתי את הגדול 3 חודשים מלא ועוד 3 חודשים חלקית (שילוב עם תמ"ל). כשסיימתי הנקה אכן תיאור ה"שקיות שוקו ריקות" היה הולם. אבל בערך חודשיים אח"כ חזרו לי הציצים למקום, למראה ולהרגשה של לפני ההריון.

וגם אם זה לא היה ככה, לי אישית זה לא היה שיקול בהנקה של השני. כל אחד כמובן עושה מה שמתאים לו ומה שטוב לו

אגב, אני לא "פנאטית הנקה" ובטוחה שילדי תמ"ל גדלים להיות מוצלחים לא פחות מילדי הנקה. פשוט אחרי שהנקתי פעם אחת אני לא מסוגלת לותר על זה - תענוג צרוף

maytalb

New member
סלחי לי אבל אישה אחת היא לא מדגם מייצג

אגב הניסיון האישי שלי - יש לי חזה גדול מאוד. הוא מעולם לא היה יפה במיוחד (גם לא בגיל 16) וממש לא היה לי חשש לגבי המראה שלו לאחר ההנקה.
הנקתי עד גיל שנה ו5.5 חודשים (הנקה בלעדית, מעולם לא נתתי לבת שלי תחליפים)
באופן מפתיע לאחר סיום ההנקה החזה שלי (שקיוויתי האמת שיקטן) קטן מעט והיה יפה יותר מכל השנים שלפני זה. משהו השתנה בו ללא ספק, במקרה שלי משהו לטובה.
ואגב כל תקופת ההריון וההנקה (וגם עכשיו בהריון הבא) הוא נראה מהמם פי 100 ממה שנראה אי פעם.

וכן, תינוקות שגדלים על תמ"ל גדלים בצורה תקינה לחלוטין, אבל הם לא נהנים מאי אילו יתרונות שגלומים בהנקה (ומגובים מחקרית)
במקרה במסגרת לימודי (ביולוגיה) התעסקתי קצת בתחום, דוגמא קטנה היא ההרכב של חלב האם שמשתנה לא רק לאורך התפתחות התינוק, אלא גם לאורך שעות היממה. לדוגמא הורמונים המעורבים בפיתוח מנגנון השעון הביולוגי מופרשים מהאם לחלב האם ומשם לתינוק ומסייעים בגיבוש השעון הביולוגי (אצל תינוקות יונקים השעון מתפתח בממוצע בגיל 6 שבועות, בעוד שאצל תינוקות שניזונים מתמ"ל בממוצע 12 שבועות - מי שתרצה אשמח לשלוח את המאמרים שאני מתבססת עליהם...)
יתרונות נוספים נכתבו כאן לעומק.

למרות היותי מניקה, אני הכי מבינה (ומעודדת) נשים לעשות את הבחירה שמתאימה להן, אבל כל בחירה צריכה לבוא ממקום של להכיר את היתרונות והחסרונות לכל דבר. את יודעת מה האכלתי השבוע את האחיינית שלי בת ה3 חודשים שלא יונקת, וואלה יש בזה משהו ממש נוח, לתת למישהו אחר להאכיל (פריבילגיהענקית שלי לא הייתה, ואם כן אז רק אחרי ששאבתי מראש בקבוק, לא קל...) יש גם נשים שההנקה הולכת להן מאוד קשה, אני אישית בדעה שעדיף תינוק שאוכל מטרנה ואמא רגועה מתינוק יונק ואמא בלחץ.
אבל נקודת המפתח היא ידע. ידע הוא כוח. להבין שאם אני מוותרת על ההנקה כי X אז התינוק שלי ואני מאבדים X Y Z יתרונות, ולהיפך, אם אני מניקה אני מוותרת על X Y Z יתרונות. ושכל אחת תבחר מה מתאים לה...

את רוצה להגיד

שאין לך סימני מתיחה על הבטן? שלא עלית כמה קילו?
למה הדברים הללו לא היוו אצלך שיקול להביא ילד לעולם?
זה הרי פוגע במראה החיצוני..

אוקי. אבל זה אחלה. זה נותן לך ילד

ושומר על הגוף שלך צעיר ורענן.
אפילו חוסך כאבים ואי נוחות.
הוואגינה נשארת מקורית.
העור נשאר מתוח וחלק
שרירי הבטן חזקים ומתוחים.
שלא לדבר על דליות, וורידים, כתמי פיגמנטציה ועוד דברים שיכולים להשאר איתך לתמיד.

אוקי, אז ניצול האשה הפונדקאית, זה החסרון. אבל תראי איזה מעלות את מקבלת בתמורה...

אני מניחה שהסיבה שלא בחרת בפונדקאות, היא לא רק בגלל שזה ניצול...
ידעת גם את ההפסד שכרוך בלהרות את הילד, להרגיש אותו לטוב ולמוטב וללדת אותו בעצמך.

אותו דבר ההנקה.
מי שהניקה ויודעת מה זה נתן לה (חוץ מבריאות והתפתחות) לא מסוגלת לשמוע שיקול של אסתטיקה מול הפסד החוויה.

XמתוקהX

New member
אל תניחי עליי שום דבר בבקשה

אני לא צריכה סיבות נסתרות בשביל להמנע מניצול של אנשים יותר חלשים ממני

למעלה