הנקה וצורת חזה אחרי לידה

תשמעי, בואי נפריד בין הדברים:

יש את הצד של ההחלטה, ויש את הצד של העובדות.

יש נשים שמחליטות מראש לא להניק, או שמחליטות להפסיק אחרי זמן קצר.
יש לנשים האלה סיבות שונות להחלטה. הסיבות הן תמיד אישיות, ותמיד יכריעו את הכף.
ולמה? כי הנקה היא עניין אישי ואינטימי מאוד, ואף אחד לא יכול לבוא לאשה ולהחליט בשבילה מה היא תעשה בציצים שלה.

מצד שני יש את העובדות.
והעובדות מראות שמעל לכל ספק, ברמה הפיזיולוגית (כולל התפתחות שכלית ורגשית שנשענות על פיזיולוגיה), אי הנקה פוגעת באם ובתינוק.
גם האם וגם התינוק משלמים וישלמו על כך מחיר.
(ולדעתי, זה מחיר הרבה יותר גדול מהמחיר של ציצים נפולים)

מה אני רוצה להגיד? שאם החלטת לא להניק, אני מקבלת את ההחלטה שלך, גם אם לא מסכימה אתה, כי את אשה עצמאית ויש לך זכות על הגוף שלך.

אבל אני לא מוכנה שתבואי ותסלפי פה את העובדות
אני לא מוכנה שתבואי ותתחילי לטעון טיעונים מופרכים וחסרי בסיס שאין הבדל, שהתינוק מתפתח יפה על תמ"ל, אז למה לטרוח.

יאללה! קיבלת את ההחלטה לא להניק - לכי על זה. זה עניינך.
את לא צריכה להתנצל, ואת לא צריכה להסביר.

אבל לבוא לפה ולפזר דיס-אינפורמציה כדי להגן על אי-הנקה - לא נסלח בעיני.
שלפחות תהיה לך ההגינות להגיד "החלטתי מה שהחלטתי על סמך העדפה אישית, למרות שאני יודעת שהתינוק ישלם על זה, כי המחיר בשבילי הוא בלתי נסבל".
את זה אפשר לכבד.
זה הגון.
להיתמם פתאום ש"אין הבדל" בין הנקה לתמ"ל - לא הגון.

Ferbers

New member
את יכולה להגיד הרבה דברים..

על כמה את "מקבלת את ההחלטה" של מישהי לא להניק (תודה באמת..) אבל כל מי שיודעת לקרוא בין השורות (וגם לא..) יכולה לראות את השיפוטיות שבכל מילה ומילה שלך (וזה אגב מה שכל הלא מניקות מכנות כ"טרור ההנקה" המפורסם), אותי אישית זה לא מעניין, נכוותי מזה בהריון הראשון, נעלבתי, לקחתי ללב, הפעם המילים שלך עוברות אותי, אבל העוול שאת גורמת לאמהות אחרות בגלל הפרו הנקה המוגזם שלך הוא עצום..

מרבית המחקרים לטובת הנקה מוטים מאוד, ואני בכלל לא מתווכחת על עובדות, הנקה היא התזונה הטובה ביותר, ויש לה המון יתרונות, אבל, כן, תתפלאי יש בה גם חסרונות, ואמא שמניקה רק כי את ודומים לך הפעילו עליה כ"כ הרבה לחץ, והיא סובלת מכל רגע ומאשימה את עצמה כל היום, לעולם לא תהיה אמא טובה עבור הילד שלה, וזה, מה לעשות יותר חשוב ממה הוא מקבל לאכול..

מתוך 5 ילדים אמא שלי הניקה שניים, הבדלים בין אלו שינקו לאלו שלא, אין ממש (כן גם מעבר לרגליים, ידיים, עיניים), מאף בחינה, אז מבחינתי זה אחלה מדגם מייצג..

לדעתי, כל עוד ההודעות הללו

שהן אכן מאוד פרו הנקה, מאוד מאוד אפילו, נכתבות כתגובה להודעה הקנטרנית שפתחה את השרשור, זה בסדר.
אחרי הכל, קראי אותה שוב ואמרי לי. את לא מרגישה בין השורות את הבקשה: "תכנסו בי, תצעקו עלי, אני אצעק בחזרה ויהיה פה מעניין?"
זה מה שאני הרגשתי.

Ferbers

New member
עם זה אני בהחלט מסכימה..

בגלל זה לא טרחתי להשתתף בדיון ההזוי (לדעתי שהיא העלתה) אבל מכאן ועד לצאת בכאלו הצהרות נחרצות נגד כל מי שבחרה לא להניק הדרך ארוכה ארוכה..

כמניקה ותיקה מאוד - יש לי מה לומר...

יש פה הרבה מעבר להחלטה אישית, יש פה עניין נפשי עדין ומורכב, יש אישה אחרי לידה, יש הורמונים שמציפים, יש פחדים קמאיים עצומים, יש פחד גדול מאוד מכישלון ויש רצון לעתים, קטן ואמיתי פשוט לדעת שהכל בסדר.
ויש גם החלטה מושכלת. כן.

לפשט ככה את אי ההנקה עושה עוול לכל אלה שנלחמו, שלא הצליחו, החולות, המוכות, תשושות הנפש, אלה שמסיבות כאלה ואחרות גופן לא מייצר חלב ועוד ועוד נשים (ואת יודעת מה, בהקשר הזה אני מקבלת גם את עניין זכות האישה על גופה)
לומר לנשים האלה, שבדרך כלל לא צועקות פה, שהן גורמות לעצמן ולתינוק נזק? למה?
להנקה יש יתרונות בריאותיים ואחרים ברורים, נכון. גם לאמא וגם לתינוק, נכון.

אבל ייתרון מחד לא בהכרח אומר נזק מאידך.

גילוי נאות, הנקתי במצטבר שש שנים שלושה ילדים, אני לחלוטין פרו הנקה - אבל גם בעד חופש הבחירה כשזו נעשית ממקום מושכל (לא ציצים נפולים, למשל).
הבכור שלי היה אחד הילדים החולניים שאני מכירה. השניים האחרים לחלוטין ברמת הנורמה בעניין זה.
והציצים שלי, נשארו אותו דבר

Ferbers

New member
אנחנו בעצם אומרות את אותו הדבר..

ותהיי בטוחה , באופן מפתיע כנראה, שצורת החזה שלי, לא היוותה עבורי שיקול אם להניק או לא..
ואני מאוד מסכימה עם מה שאמרת, יתרון מחד אכן לא מצביע על נזק מאידך...

nicky17

New member
אם את ינקת בתור תינוקת אז את מוכיחה

שהנקה לא ממש תורמת להתפתחות המוח...
יש הבדל בין להגיד שהנקה תורמת (והיא כן מועילה ועל זה אין ויכוח) לבין להגיד כמה שאי הנקה *פוגעת* באם ובתינוק, זה שני דברים שונים לגמרי!!
איזה מחיר בדיוק האם והתינוק הולכים לשלם על אי ההנקה? מה זה כל ההפחדות האלה שלך?

את לא צריכה *לקבל* החלטה של אף אחד כי לא שואלים אותך וזכותה של כל אחת לעשות מה שהיא רוצה עם הגוף שלה ועם התינוק שלה, זו הבחירה שלה ולפחות במקרה הזה היא לא פוגעת בתינוק!!!!

ואת יודעת מה, אולי גם את מבחוץ נראית בסדר כי מבפנים את לגמרי
וזה אפילו בלי קשה להנקה...

layla8

New member

אני לא ינקתי כי נולדתי פגה ולא היה חלב והצלחתי להתפתח היטב (וגם לסיים MA בהצטיינות ועוד כמה דברים שקשורים בהתפתחות שכלית, מוטורית ופיזית, נפשית ורוחנית.) הבת שלי לא יונקת לצערי, מאותה הסיבה. אני בטוחה שהיא תתפתח הרבה יותר טוב ממני. (תחליפי החלב טובים יותר ממה שהיו לפני 35 שנה, ובלי קשר היא נראית לי ילדה מוצלחת).
.
נבואות הזעם שאת מפזרת כלפי אמהות שהחליטו או נאלצו לא להניק הן עלובות, משפילות ומבזות. "טרור" היא בדיוק המילה, וזו שיטה אלימה וחשוכה לשכנוע.

נועה1018

New member
אני רוצה לומר משהו בלי להלהיט רוחות

נתחיל עם זה שיש לי נסיון . את הגדול הנקתי כמעט שנה מלאה
את השלושה האחרים ארבעה חודשים.
אני לא מבינה למה את שוללת את הדיעה שלה. זה חשש די ליגטמי. בחורה צעירה או לא צעירה אבל בואי נדבר על בחורה צעירה שכן חשוב לה להראות טוב וכן חשוב לה לשמור על המראה החיצוני שלה , למה זה לא לגימטמי לפחד משינוי החזה
אני יכולה לומר לך שהנקה מלאה כמו שלי בהחלט פוגעת בחזה, זה בהחלט מצב לא קל לבחורה צעירה שרגילה לראות את עצמה בצורה אחת, לראות את עצמה עם שתי שקיות שוקו..כן זה פוגע בדימוי העצמי ומי שלא מבינה את זה אני מקבלת אבל לא לשלול ולא לכסח אנשים בגלל דיעה שאולי לא נראית לכם
ואין קשר להתפתחות. אני יכולה לומר לך שאת הגדול שהנקתי שנה בילתי איתו כמעט כל שבוע עם דלקות אוזניים , הוא היה ילד הרבה יותר רגיש ולעומת זאת השלישי שלי שהנקתי הכי פחות זמן לא יודע עד היום בגיל 10 מה זה בית חולים ההתפתחות שלו הייתה מהירה הוא ילד שאובחן כילד מבריק עם חשיבה מבריקה במיוחד,
הוא מכל ילדי אנין טעם ואוהב לנסות ולטעום ולאכול הכל
המבנה גוף שלו הרבה יותר " מוצק" השניים הגדולים רזים .
אז אין קשר להתפתחות.
נכון שחלב אם הוא מכל הבחינות הטוב ביותר עבור הילד אבל אם יש לה שיקולים נוספים. אני בהחלט מכבדת את זה
אני שמחה שכתבת את המשפט האחרון שילדים שאוכלים מבקבוק גדלים טוב ...כי זה באמת ככה.

אמלי12

New member
גם הריון משנה את צורת הגוף

זאת סיבה לא להכנס להריון?
הגוף בכל-אופן משתנה ככל שאנחנו מזדקנים, מתקמט, מתכווץ, מתקופף, נרפה.. מה לעשות, אלו החיים.
זאת לא סיבה טובה בעיני לא להשתמש בגוף, כי בעיני הוא כלי שנועד לשמש אותי בלבד ולא ואזה יפה שנועדה לתצוגה לעינהם של אחרים.
אני רוצה להנות מהחיים שלי ומהגוף שלי- ואם זה אומר שיווצרו לי בדרך כמה צלקות וכמה סימני מתיחה- בגלל שחייתי ועשיתי דברים, אז ניחא, אקבל אותם באהבה.
זה נשמע לי ממש שיקול לא עקרוני ואולי מתאים לחשיבה של מתבגרת שמודאגת מאוד לגבי המראה החיצוני שלה,
בגיל מסויים כבר הבנתי שזה כ"כ שטויות.
לא שלא אכפת לי בכלל, אני משתדלת לאכול בריא, להתעמל ולהקפיד על טיפוח ולבוש יפים. אבל חשובים לי עוד כמה דברים בחיים.
אז צורת החזה- זה לא מה שישפיע על ההחלטה שלי אם להניק או לא להניק.
עוד לא ניסיתי, אבל נראה לי שהנקה יוצרת קשר מאוד מיוחד עם התינוק שקשה להשיג עם בקבוק וחבל לי לוותר על זה.

אגב- לא רק שאת מסתמכת על מקרה בודד- גם בכלל אין לך קבוצת ביקורת, את לא יודעת מה היה קורה לחזה שלך לו כן היית מניקה.
יש עוד גורמים רבים שמשפיעים כמו גנטיקה, גיל ומזל.
לאמא שלי שהניקה לא מעט היה חזה מושלם גם אחרי כל ההנקות. מקווה שזה באמת גנטי.

בנוגע לחזיות- אני חושבת שאת צודקת ועדיף בלי ובעיקר בלי ברזלים.

Ofir Yariv

New member
צודקת.

זה שיקול שטחי, ולדעתי אמא שיותר מעניין אותה מה יחשבו ואיך היא תיראה לאחרים יותר מהבריאות של התינוק שלה זאת לא אמא טובה. אני לא מבינה בשביל מה להביא אז ילד..
אני כשנכנסתי להיריון השלמתי עם זה שאני הולכת לתת את כל כולי לילדה שלי אפילו אם אני אראה כמו סמרטוט, מה שחשוב זאת היא. אני לא צריכה חזה יפה ובטן שטוחה כשיש לי ילדה מאושרת ובעל שימשך אלי גם כשאני אהיה בת 100...

אמלי12

New member
לא בדיוק מה שהתכוונתי

נכון, זה שיקול שטחי- אבל גם עבורנו, הנשים, האמהות, להתעסק בזה כל היום יכול להיות מאוד מתיש פסיכולוגית ומיותר.
זה פשוט חבל.
אני לא הולכת לתת את כל כולי לילד, בתקווה, כי גם אני חשובה.
אבל לפעמים כשמוותרים קצת על חלק מסויים- אפשר לזכות בהרבה יותר.

lalimotek

New member
סוף סוף קול שפוי קצת

לתת מאה אחוז ממך זה לוותר על עצמך לחלוטין, לגמרי, לבטל את כל מה שהיית לפני שילדת - מישהי באמת יכולה להגיד לי שהיא מוכנה לעשות את זה?
אתן רציניות? מה עם הגשמה עצמית? ובבקשה אל תגידו לי שהילדים הם ההגשמה שלכן, כי בשלב מסויים הילד ייצא לגן, לבית הספר, לחיים - ומה אז? עם מה תישארנה? וכן, גם דימוי הגוף חשוב - זה לא שיטחי ולא אנוכי זו המעטפת שאיתה אתן יוצאות החוצה לעולם.

אכן.

כל מילה.
אני מאחלת לכל אמא כאן, טרייה או ותיקה, למצוא את האיזון העדין בין לדאוג לילד ולמשפחה לבין לדאוג לעצמה. זה לא קל לעשות, אבל בעיניי אמא שמבטלת את עצמה היא (מעבר לשלל החסרונות של חיים שכאלה), גם אמא שנותנת לילד/ה שלה דוגמא אישית גרועה.

למעלה