הנקה וצורת חזה אחרי לידה

nicky17

New member
אייימן סיסטר!!!

עלק גננת שיודעת להבחין ילדים שניזונו מתמ"ל או חלב אם
, את רצינית שאפילו אמרת את הדבר ההזוי הזה??
לחיים של יונק?? WTF????
לא מתווכחת לרגע לגבי היתרונות של חלב אם וברור שהוא יותר בריא אבל זה ממש לא אבסולוטי כמו שמתארים. יש הרבהההההה מעבר מחלב אם בכל הקשור למערכת החיסונים והתפתחות, זה לא תלוי *רק* בחלב אם.

ומה זה בדיוק: התפתחות על תמ"ל איננה תקינה?!?!

קטי ב

New member
חחחח הצחקת אותי

יש לי כמה דוגמאות לתת לך על תינוקות יונקים שממש ממש לא היות יותר מפותחים מתינוקות על תמ״ל ולא רואים שום הבדל בפנים מה זה הדבר ההזוי הזה !!!

שושנית23

New member
בסדר בסדר - התפתחות תקינה עם תמ"ל ... אמממה

אנחנו מחפשים התפתחות "תקינה"??!!! באמת???? תקין זה מה שאתן שואפות אליו מלכתחילה!! אנחנו רוצים ילדים עם כל היתרונות שהם יכולים לקבל - מהפיזי, דרך הרגשי, מנטלי... ואפילו רוחני.... אני לא רוצה התפתחות תקינה... אני רוצה התפתחות אופטימלית!!! לתת לילד שלי את המירב לא את המספיק!!! לפחות לא לכתחילה.. ובטח לא בגלל צורת חזה...

NoniB

New member
את אמיתית?

אני ה-כ-י בעד הנקה שיש.
אני שאבתי בלעדית לבן שלי 7 חודשים. וכל מי שניסתה לשאוב יודעת איזו הקרבה זו לשאוב בלעדית 7 חודשים.
אני הכי מאמינה שהנקה זה הכי בריא והכי טוב וכל השאר.

אבל מכאן ועד לטעון שהתפתחות על תמ"ל אינה תקינה?
נו באמת.
יש המון יתרונות לחלב אם, בגלל זה אני *אישית* כ"כ התאמצתי כדי לתת לבן שלי חלב אם.
זה לא אומר שתינוקות תמ"ל לא מתפתחים בצורה תקינה.

אני גם מכירה נשים וגננות שמוכנות להישבע שהן יודעות מה מין העובר ע"פ צורת הבטן / צורת האף של האמא / כיוון גדילת השיער אצל הילד הגדול ועוד אלף ואחת שטויות. אז הן מוכנות להישבע. אז מה? זה הופך את זה לנכון?

תקין זה מה שאמור להיות לפי ברירת המחדל של המי

ברירת המחדל של המין האנושי זו הזנת תינוקות בחלב אם. כל מה שסוטה מזה (ויש מספיק מחקרים שמראים סטיה בין תינוקות שמוזנים בחלב אם לבין תינוקות שמוזנים בתמ"ל) זה לא תקין. זה פחות.
נורא פשוט. אם חלב אם הוא הכי טוב, אז תמ"ל הוא פחות טוב. את יכולה לבחור בין טוב מספיק לבין הכי טוב, אבל בשביל זה כדאי שיהיה לך מידע נכון, ולא מידע מסולף.
ואם את לא יכולה לבחור בהכי טוב, מאלף ואחת סיבות לגיטיות לגמרי, החל מבעיה פיזיולוגית אמיתית להניק, דרך הנחיות לא נכונות שקיבלת וכלה בזה שזה לא נעים לך, אז מזל שיש היום גם תזונה שאינה חלב אם, שהיא טובה מספיק.

nicky17

New member
לא בדיוק...

תמ"ל זה לא נחשב "מספיק טוב" שזה נגיד בציונים 6
תמ"ל נחשב טוב מאוד, שזה יותר קרוב ל-9 וחלב אם נחשב מצוין שזה 10.
זה שתמ"ל פחות לא אומר שהוא הרבה פחות או במינימום הדרוש לתינוק (שזה יכול להיות הרבה מאכלים אחרים שיכולים להשאיר את התינוק חי העיקר שיאכל וזה יהיה מספיק טוב) תמ"ל ממש לא נמוך בסקלה הזאת.
שלא לדבר על זה ההתפחות של התינוק שלאו דווקא קשורה למזון שלו.
חלב אם לא מבטיח התפתחות יותר טוב בדיוק כמו שתמ"ל לא מבטיח התפתחות פחות טובה. התינוק הוא הרבההההההה יותר מרק האוכל שלו.

שושנית23

New member
תינוק הוא הרבה יותר מרק האוכל שלו

את צודקת בהחלט - לכן אין מה להשוות בין תמ"ל לחלב אם בשום צורה. זה לא שתמ"ל 9 וחלב אם זה 10... אז נגיד יש ילדים שקיבלו רק 9..
הנקה היא הרבה יותר מרק אוכל, וזה כל העניין- מעבר גם להגנה מחיידקים וכל מני דברים כאלה, או מכל מני אלרגיות, וגם מעבר להתפתחות הלסת, אף אוזן גרון וכל זה.... אל תשכחו פה את הקשר שנוצר בין התינוק לאימו... משהו שאי אפשר להחליף אותו בשום דבר אחר!!! דווקא בגלל שתינוק הוא לא רק האוכל שהוא אוכל - אז שווה להניק.
נכון שגם שמאכילים בבקבוק אפשר לעשות מגע עור בעור, וטוב שכך, וכל מני דרכים אחרות יש גם ליצור קשר חזק בין תינוק ואם, וברור שתינוקות שלא יונקים יכולים להיות הרבה יותר בריאים והרבה יותר מפותחים גם.... אבל - רוב הסיכויים שתינוק יונק מקבל הרבה יותר יתרונות מאשר תינוק שלא יונק.

דווקא לזה אני לא מסכימה

להגיד שהנקה בהכרח גורמת לקשר חזק יותר או טוב יותר בין אם לתינוק לבין אם לתינוקה שמואכל בבקבוק זה בולשיט.
יכולה להיות אמא מבקבקת שמאכילה בתנוחת ערסול ומקפידה על קשר עין עם התינוק במשך כל ההאכלה, ואמא מניקה שמלבד עצם המגע בהנקה לא יוצרת יותר מדי קשר עם התינוק במהלך האכלה.
ובינינו, ברגע שמדובר בילד שני/שלישי, ממילא מדובר בעיקר במגע ופחות בקשר אחר במהלך ההנקה עצמה, ובעיקר כשהילדים הגדולים יותר נוכחים.
היתרון של ההנקה הוא בהחלט כן בהרכב חלב האם ובהשפעה על מבנה הלסת.

nicky17

New member
את טועה ובגדול!!!

מצטרפת למה שמיז פמפרנל כתבה לך
מילא לדבר על היתרונות של ההנקה מבחינת המזון שהתינוק מקבל ששם באמת יש הבדל לעומת התמ"ל אבל לגבי הקשר שנוצר בין האם לתינוק?? נראה לך שאין שום קשר בין תינוק שמואכל בבקבוק (ולהזכיר יש הרבה אמהות ששואבות...) לבין אמא שלו? שלא לדבר על זה שהקשר בין האמא לתינוק הוא לא קשר ששמור רק לזמן האוכל. אז אחלה שאמא אחת מניקה ואחרי זה יכולה להתעלם מהילד שלה זה לא אומר שיהיה להם קשר טוב.
קשר טוב דווקא ממש לא קשור לאוכל שהילד מקבל...
ושוב תינוק שיונק לאו דווקא תינוק בריא או מפותח יותר, ממש ממש לא.

MotheRonit

New member
את יודעת כמה אמהות אני רואה מניקות והראש בתוך

המכשיר הסלולרי. זה זמן מעולה להחזיר טלפונים/לבדוק הודעות/לנהל משרד. או כל ההמלצות לשבת מול הטלוויזיה או לקרוא ספר טוב תוך כדי. בבקבוק את חייבת להחזיק את הבקבוק, כך שאין לך הרבה מה לעשות מלבד להסתכל על התינוק (לראות טלוויזיה כן, להחזיק ספר או סלולרי לא)

ככה שהטיעון הזה הוא לא נכון.
וזה שמישהו אחר יכול לבקבק ולא רק האמא, זה מפתח קשרים נפלאים גם עם אחרים.

ועדיין אני מעדיפה לפתח קשרים בכל זמן אחר ושהאמא תדאג ל*הזנה האופטימלית*. אני בטוחה שהיא (וגם כל מטפל אחר) את הבונדינג שלה היא יכולה להשיג גם בזמנים אחרים מלבד בזמן האוכל.

ונכון. רוב הסיכוים שתינוק יקבל יותר מהנקה. ויכול להיות שגם לא. ויכול להיות שהוא יהיה בסדר גמור עם תחליף. אם אמא מתייעצת איתה מה לעשות, אעודד אותה להמשיך להניק/לתת שאוב (ואתמוך בה בעניין הלוגיסטי, ותאמיני לי שלי הרבה יותר מהיר ונוח לערבב חצי דקה בקבוק פורמולה, מאשר לחמם שלא לומר להפשיר שאוב). אבל אם באופן מוחלט תגיד שלא, או מההתחלה תודיע שהילד ניזון מפורמולה. אז בסדר. זה לא טוב כמו. אבל זה טוב מספיק. ונכון שהאמא מעבירה לתינוק נוגדנים, אבל אפשר למשל לחזק את המערכת החיסונית שלו שלא בדרך זו. אז נכון שההנקה הכי זמינה והכי פשוטה, אבל אפשר גם אחרת.

הילי70

New member
הקשר בין התינוק לאימו לא קשור רק להנקה

ואני מכירה אישית אמהות מאוד מסורות שמאוד קשורות לתינוק שלהן שהן האכילו אותו תמ"ל, ואני מכירה אמהות שהניקו ולא היו כאלו מסורות, אלא יצאו לעבוד כשהתינוק היה בן 4 חודשים, ושאבו לו, והילד הכיר את הגננת יותר מאשר את האמא...אז תעשי לי טובה...

ושוב יש המון פרמטרים שיגרמו לתינוק להתפתח טוב יותר, אחד מהם זה מקום מגורים למשל, אז תעברי עכשיו לקיסריה כדי שהילד שלך יגדל בסביבה הכיייייי טובה שיכולה להיות?!

XמתוקהX

New member
נשמעת ממש נכס לאומי הגננת הזו

לדעתי היא מבוזבזת בתור גננת.
היא צריכה לשבת בועדות קבלה לקורס טייס, פקולטה לרפואה, אולי אפילו סתם קורס קצינים. ככה נוכל לוודא שהילדים שהתפתחו באופן לא תקין לא יגיעו למקומות מפתח.

MotheRonit

New member
יש תקינה. ויש תקינה יותר.

תחליף חלב מזין דיו. הוא מספיק טוב. אבל זה לא אומר שאי אפשר לתת יותר טוב.

רואים שזה ילד ראשון שלך..

סליחה ..אבל אי הנקה בגלל חוסר חלב אני עוד יכולה להבין..
אבל בשביל לשמר את צורת החזה שלך..שאגב אצלי אחרי 3 הנקות ששתיים מהן לטווח של שנה..ולא קרה לו כלום..זו אגואיסטיות לשמה..

כי אין כמו הנקה....ואת זה אני אומרת לך אחרי שאת הגדולה שלי הנקתי לצערי רק חודש וחצי ובגלל ריפלוקס
רופאים שהכריחו אותי להפסיק להניק..הפסקתי..ואין מה להשוות בין ההתפתחות שלה לבין שתי הבאות אחריה
אז אם את כבר שואלת או משתפת..הייתי מציעה לך לנסות לחזור להנקה היום..ולא תצטערי על זה בחיים...מקסימום..תעשי אח"כ ניתוח..

כי אני מתחרטת עד היום שלפני 12 שנה לא היה לי את השכל לנסות לחזור להנקה אחרי הניתוח שהבת שלי עברה...

בכל אופן בהצלחה במה שתעשי גם ילדים מבוקבקים גדלים טוב בסופו של דבר..

Ofir Yariv

New member
כי זאת עובדה שלא..

שבחלב שלך יש נוגדנים שהתינוק זקוק להם..
ושתחליפים גורמים לגזים/כאבי בטן/רגישויות...
זאת עובדה שמה שהתינוק שלך צריך לקבל זה את החלב של אמא שלו ולא חלב פרה..
זאת עובדה שלחלב אם אין תופעות לוואי ולתחליפים כן...

אם כל מה שמעניין אותך זה המראה שלך ולא התינוק שלך למה בכלל להכנס להיריון מההתחלה?
אצלי באופן אישי יש לי חזה ענק והוא עוד יותר גדל בהיריון, אבל הוא ניראה עכשיו יותר טוב... אני לא יודעת מה יהיה אחכ, אבל אני יכולה להגיד לך שיש לי שתי אחיות- אחת הניקה והחזה שלה עדיין ניראה מעולה והשניה לא הצליחה להניק והחזה שלה ניראה לא טוב אחרי ההיריון...
חוץ מזה אם מפריע לך, תשקיעי כסף בהרמת חזה אבל תתני לילד שלך את הכי טוב שזה החלב שלך!

כי הם לא. פשוט מאוד

"מבחוץ" הם נראים די בסדר, ויש להם עדיין שתי ידיים ושתי רגליים וכל זה,
אבל כשמסתכלים לעומק, וכשבודקים אוכלוסיות גדולות, ההבדלים הם ע-נ-ק-י-י-ם.

גם בהתפתחות הפיזית, גם בהתפתחות השכלית, גם בבריאות לטווח הקצר (כל עוד הם יונקים), וגם בבריאות לטווח הארוך (לכל החיים).

אין שום דמיון בין הנקה בחלב טרי, שמיוצר על המקום (או לפני חצי שעה לכל היותר), שמותאם לתינוק בדיוק מבחינה תזונתית, שחונך וממריץ את מערכת החיסון שלו בעשר דרכים שונות, שתומך בהתפתחות החיידקים הטובים במערכת העיכול שלו, משד אמהי חם, חי ופועם, לבין האכלה באבקת חלב פרה מפוסטר, מיובש ומתוסף בחומרים שונים, מבקבוק עם פטמת גומי.
שני עולמות שונים.

גיזמה

New member
את המהות של המושג טרור הנקה

אני לא הנקתי ולא מתוך בחירה. נאבקתי חודשים ארוכים, פניתי לעזרה מקצועית ותודה לאל שהיה תמל זמין.
אני יכולה להבטיח לך שההתפתחות הפיזית והשכלית של ילדי אינה נופלת מילדייך.
את כותבת בצורה כ"כ נחרצת וכוללנית ולא מודעת בכלל שאת מדברת על ציבור ענק שחלקו בוחר בתמל לא רק בגלל צורת החזה (הטיעון הכי אומלל שיצא לי לשמוע) אלא כי לפעמים פשוט איו אפשרות אחרת.
הדברים שלך מחזירים אותי לחודשים האפלים של ההתחלה ואני מאחלת לך שלעולם לא תעמדי בכזה מצב כי לא נראה שהאגו שלך יוכל להתמודד עם זה.

אוי, כמה שאני מודעת לזה...

אני מלווה הרבה נשים שמתקשות להניק, ואני יודעת איך זה יכול להיות.

אני גם יודעת היטב שתמ"ל הוא תרופה מצילת חיים, כשהנקה (כולל שאיבה ותרומת חלב) איננה זמינה.
או לא אפשרית.
או כשהמחיר של אלה, לאם ולמשפחה, פשוט גבוה מדי

כשאני מלווה אשה מיניקה, מעולם לא הייתי אומרת לה דברים כאלה - הרי זו אכזריות.
זה לא במקום.
אמא מיניקה, או מתקשה להניק, או לא מיניקה, בין אם זה מבחירה, חצי בחירה או אילןץ - מגיע לה לקבל את כל התמיכה שבעולם.

אבל פה יש, להבנתי, דיון כללי, שמותר לדון בו בדברים ברמה העקרונית והכללית.
לא בהתייחס לאשה ספציפית.

שימי לב שאף פעם לא ביקרתי את ההחלטה שלה לא להניק. זוהי ההחלטה שלה וזוהי זכותה.

אני רוצה להביא לאנשים מידע.
והמידע שאני מביאה הוא אמין ונכון.

וכן, אם נשווה בין ילדי לילדייך - באמת אי אפשר לדעת מה ייצא
. אולי שלך עוקפים את שלי בסיבוב
כי הרי התפתחות של כל אינדיווידואל תלויה בכל כך הרבה דברים. השווה בין שני (או ארבעה) ילדים ספציפיים לא מלמדת אותנו כמעט כלום.
אבל כשמסתכלים על המספרים הגדולים - זה מה שיוצא.

אני שמחה למענך שהיה לך תמ"ל ושהוא שירת אותך, כשלא יכולת להניק, כמציל ומאפשר חיים.

אבל זה לא סותר את העובדה הפשוטה הבאה:
כשההנקה זמינה (ואני מתכוונת זמינה ממש, גם פיזיולוגית וגם רגשית וגם חברתית) - תמ"ל בכלל לא עומד בהשוואה. הוא מפגר קילומטרים מאחוריה.

למעלה