רשת אלף - לוח השידורים החדש

פּלפּל

New member
רשת אלף - לוח השידורים החדש

אני אוהב את רשת אלף. כתבתי על כך לא פעם. תכניות תרבות, תיאטרון, קלונוע, ספרות, אמנות, תכניות לגיל הזהב, פולקלור, ציונות, עליה וקליטה, ועוד תכניות טובות שאין להן שום סיכוי בתחנות הרדיו המסחריות ונראה שבשבילן קיים רדיו ציבורי. בשנים האחרונות הצליחו "לייבש" אותה מבחינה תקציבית, כך שלמעשה לא שרדו הרבה תכניות, ואלו שכן, זכו לשניים ואף לשלושה שידורים חוזרים מדי שבוע. כדי למלא את הזמן, שידרו שעתיים יומיות של "מאזינים למאזינים" (בסגנון יש עם מי לדבר) ובנוסף, העמיסו על הרשת גם חדשות בשפות שונות (אנגלית, צרפתית וספרדית) ושידורים מהערוץ הראשון ("מבט ראשון"). כפי שהוזכר במדריך השבועי, באחד בספטמבר הרשת מתמזגת עם רשת מורשת ועוברת לשבוע שידורים מקוצר: מ- 125 שעות שידור שבועיות (18 שעות בימי א-ו ו- 17 שעות בשבת) ל- 73 שעות שבועיות (א-ה - 10 שעות, ו' - 9 שעות, שבת - 14 שעות). במסגרת השינויים יורדו מלוח השידורים החדשות בשפות הזרות והעברת החדשות מהערוץ הראשון (סה"כ 11 שעות שבועיות), כך שהקיצוץ בשעות השידור של תכניות רשת א' נטו הוא 36%. (מ-114 ל-73). על חשבון אילו תכניות יהיה הקיצוץ? למרבה הפליאה, פרט לתכנית הצעירים "בגובה העיניים" (שעתיים שבועיות, בהפקת סטודנטים ותלמידי תיכון), אף תכנית לא ירדה מלוח השידורים. ערכתי השוואה בין לוח השידורים הישן לחדש וניסיתי לסמן את השינוים העיקריים. מסתבר שחלק מהתכניות קוצרו, לחלקן הורדה התדירות, ובסופו של דבר עדיין נותרו כ-10 שעות שידור לשידורים חוזרים (בניגוד לכ-30 שעות ש"ח בשבוע, כיום). להלן פירוט עיקר השינוים בתכניות היומיות, בהתבסס על לוח השידורים המתפרסם באתר רשת אלף: "אקדמיה באלף" (המקבילה של קול ישראל ל"אוניברסיטה המשודרת" של גל"ץ) מפנה שעתיים וחצי שבועיות ותשודר רק פעמיים ביום (ימי א'-ו' ב- 6:05 ו-6:30) במקום שלוש פעמים כיום (6:05, 6:30 ו-19:05 בימי א'-ה'). משמעות השינוי - 12 תכניות שבועיות במקום 15. אחרי אקדמיה באלף, בשעות הבוקר, תמשיך לשודר התכנית "מבוקר עד ערב" (כל בוקר ב 07:05, כולל שישי ושבת), ולאחריה בין 08:05 ל-12:00 רצועת "תכניות השירותים" (פותחים באלף, מומחים מייעצים, גיל הזהב, טלרדיו, אצבע על הדופק, ופינות שונות כמו ארץ-עיר, חדש על המדף). טלרדיו - יורדת לארבעה ימים בשבוע ובימי חמישי תשודר במקומה תכנית ציונות והסטוריה "איזו מדינה". מ-12:00 עד 14:00 תשובצנה התכניות הייחודיות בנושאי תרבות, ספרות ואמנות (הרדיו פתוח, המוסף לספרות, שורה ראשונה - תיאטרון, בסימן קריאה, דיבור ישיר, הכל צפוי (תכנית לאנשים עם מוגבליות) ומאלף עד טף (תכנית להורים), כותבים למגירה ואמנות נקודה. (הכל צפוי ומאלף עד טף יורדות מפעם בשבוע לפעם בשבועיים). התכנית של דני בלוך עם השם המצער "שישה מאזינים ואורח" תשודר בחמישי בין 13:00 ל-15:00. ב- 14:05 תשודר פינת הסיפור היומי לילדים "עוד סיפור" (שתקוצר לימי א'-ד') ולאחריה "שיר ישיר", תכנית הד"שים והקדשות השירים, שתפנה שעה וחצי שבועית (ותשודר גם היא רק בימי א-ד בין 14:15 ל- 14:52 במקום חצי שעה בימי א-ה' ושעה וחצי בימי שישי). "מאזינים למאזינים" מפנה 7 שעות שבועיות (תשודר שלושה ימים בשבוע, א',ג',ה' בשעות 15:05-15:50, במקום שעתיים בין 14:05 ל- 15:55 בימים א'-ה'). לטעמי, זה שינוי לטובה. גם את המעט שהתירו אפשר להוריד. פחות ברברת מיותרת. "בראש צעיר" הותיקה מפנה 3 שעות שבועיות ותשודר פעמיים בשבוע (לסירוגין עם "מאזינים למאזינים", ימי ב' ו-ד', 15:05-15:50). בסופי שבוע ישודרו יתר תכניות הרשת וכן מספר שידורים חוזרים: בימי שישי יתחדשו השידורים ב 17:00 עם התכניות הידברות, קולאז' עם אילנה השכל, בית הורי וקולנוע. בשידורים יובאו המוסף לספרות, הרדיו פתוח, ותכנית התיאטרון - שורה ראשונה. בשבת ישודרו תכנית הטיולים ארץ-עיר, תכנית הבריאות אצבע על הדופק (לקט שבועי), עוד סיפור (סיפורים לילדים)- לקט שבועי, מלים שמנסות לגעת, אנו באנו, ותכנית המוסיקה (הביזארית והמומלצת) שאלה של טעם. בשידורים חוזרים יובאו דיבור ישיר, בית הורי, אמנות נקודה, בסימן קריאה, קולנוע, הידברות וב- 20:00 תכנית החידונים השבועית של שמוליק רוזן, "קפד ראשו". (על פי מה שנאמר בתכניות האחרונות, הקדמת התכנית ו"כניסתה" לשעות השבת מעוררות כעס רב בקרב המאזינים הקבועים ותקשה על המשתתפים הקבועים מהאולפן, שומרי המסורת, מלהגיע לשידור). אני מקווה שהשידורים החוזרים בלילות של תכניות רשת אלף יימשכו כסידרם. על שידורי רשת מורשת אין לי פרטים.

EladCanada

New member
ולמרות שנראה שהשד לא כל-כך נורא

ושרוב התוכניות ישארו, בכל זאת מדובר לדעתי בהחלטה אומללה. ההחלטה הזו מייצרת לוח שידורים מבולבל. למאזיני רשת א' וגם למאזיני רשת מורשת מגיעה תחנה אחת לכל אחד, שלא מערבבת בין שידורי מורשת לבין שידורים שאין להם קשר למורשת. החלטה גרועה, מקווה שהם עוד יחזרו בהם... ואגב, החדשות הטובות הן שהשידורים החוזרים בלילה ימשיכו. אפשר לראות לוחות מעודכנים באתר של רשת א'.

עם המצב כיום בתחנות...

אז הייתי מוותר על הקיום של רשת מורשת ומשקיע משאבים ביצירת זיכיונות חדשים לתחנות רדיו דתיות מסחריות-אזוריות. אין הצדקה לקיום של רשת מורשת. אין לה מאזינים דתיים, אין לה מאזינים חילוניים, השידורים, סלחו לי, באיכות לא גבוהה במיוחד. וכל ההחלטה הזאת אומללה ביותר, כפי שאלעד התבטא. אני זוכר שכשידרתי לראשונה בתוכנית "בגובה העיניים" ברשת א', ששודרה בשעות 22:00-24:00, מיד עם סיום התוכנית מהרתי לצאת מהאולפן, ושאלתי את המפיקה, השיפטרית והטכנאי (כמה כוח אדם יש לתחנה הזאת, זה לא ייאמן): "מי משדר אחריי?". התשובה הייתה כמובן "רשת ב'"... וזה די היה נראה לי תמוה שמשאירים בשעות הלילה 7 מאבטחים בכניסה לאולפנים, חדר אוכל פעיל, חבר'ה בקונטרול, פקידוֹת, טכנאים, שיפטרים ומפיקות, והכל בשביל שרשת א' ישדרו סינדיקציה עם רשת ב' עד הבוקר. ככה עושים רדיו.

EladCanada

New member
תודה על התמיכה נועם ../images/Emo13.gif

וכל הכבוד לרשת א' שלמרות ההחלטה הטפשית הצליחו לדחוס את כל התוכניות שלהם (למעט תוכנית אחת) לשעות המוגבלות שלהם. גם אני כמו פלפל אוהב את רשת א', ואני מאוד שמח על כך שהם התחילו לשדר באינטרנט. עקבתי אחרי הסדרה של ד"ר מרדכי נאור במסגרת "אקדמיה באלף" שנקארת "מימי הרדיו ועד ראשית הטלוויזיה", ששודרה בימי חמישי בשעה 19:00 (12:00 אצלי) ועכשיו עוברת ליום שישי בשעה 6:30 בבוקר (23:30 אצלי
), שעה די תמוהה בשביל תוכנית כזו. אני מאוד מקווה שרשות השידור תחזור בה כשהיא תראה שזה פשוט לא עובד. העיקר שתוכניתו המצויינת של שמוליק רוזן "קפד ראשו" ועוברת לשעה 20:00 במקום 21:00 (אם כי יש לי הרגשה רעה שבקרוב יהיו עוד שינויים, כשהשמש תשקע יותר מוקדם ורשת מורשת בטח תתחיל לשדר יותר מוקדם...שוב,
)

האגס 1

New member
הבעיה עם 'רשת מורשת'

כמו עם רשת א', אינה עצם קיומה, אלא העובדה ש'קול ישראל' לא מפרסם אותה. לכן אין ל'מורשת' מאזינים (או, יותר נכון - אין נתוני האזנה), ולא משום שהיא מיותרת. דווקא צריך שתהיה רשת ציבורית למגזרים הדתיים, בצד תחנה מסחרית כדוגמת 'רדיו קול חי'. עצם זה שקיימות כבר מספר שנים כל כך הרבה תחנות פיראטיות דתיות, זה מצביע על החוסר ברשתות רדיו לציבור הדתי. ומה שכתבת על רשת א' לא ממש מדויק: באותו מבנה שממנו שידרת ברשת א', עובדת לא רק רשת א' אלא כל רשתות 'קול ישראל' חוץ מ-ב' (ששידוריה מירושלים הם מרוממה) ומ-88 אפאם (המשדרת רק מת"א). ז"א שאחרי שרשת א' מסיימת לשדר, עדיין ממשיכים לשדר משם ב-ג' עד 1:00 וזה בלי להחשיב את שידורי המחשב של הלילה ברשת ג'), ואם נשארים שם טכנאים גם אחרי זה, זה בשביל להקליט כתבות לשידורי הבוקר של רשת ד' ('קול ישראל בערבית'). דווקא שידור הינדיקציה של רשת א', ואגב - גם של 'מורשת' - עם רשת ב' הוא קודם כל בשביל שלא יהיה צורך בטכנאי. (היום, אגב, כבר משודרות ברשת א' תוכניות בשידור חוזר מהמחשב, וגם זה - כדי שלא יהיה צורך להעסיק בשעות אלה קריין וטכנאי.) מניין הבנת שכל אותם עובדים אכן נשארים שם כל הלילה, ורק בשביל להעביר את שידורי רשת ב'?

אוקיי,

אז אולי קצת הפרזתי... ובכל זאת, 6 מאבטחים? כל כך הרבה פקידות? בחצות הלילה? אני לא יודע מה הצורך בכ"כ הרבה אנשים...

האגס 1

New member
קודם כל תיקון טעות

'שישה מאזינים ואורח' היא תוכנית של אבי כצמן, ולא של דני בלוך, המגיש תוכנית אחרת ברשת א'. 'שישה מאזינים ואורח' היה גם שם תוכניתו הקודמת של אבי כצמן, שאותה הוא שידר ברדיו ירושלים בראשית דרכו, והיא שודרה בשבת בבוקר בשעה 7:00 - ומכאן השם. כשעבר כצמן ל'קול ישראל' - לרשת א' השתמש באותו השם לתוכניתו החדשה.

פּלפּל

New member
תודה על התיקון. לא ידעתי באמת מה

משמעות השם. התכנית של דני בלוך נקראת הדברות מפני שהוא היה עורך "דבר"?

האגס 1

New member
לגבי ´הדברות´ אין לי מושג

ואגב - עוד טעות קלה שנפלה בהודעתך - שם התוכנית להורים הוא ´´מא´ על טף´´, והרי בתיקון זה טמון כל משחק המילים... חוץ מזה - ´שיר ישיר´ מיותר, זו תוכנית שלא ממש עונה על היעוד של הרשת, וגם נחיצותה לא ממש ברורה.

האגס 1

New member
לגבי 'רשת מורשת' - לוח השידורים שלה

נשאר כשהיה, שעות השידורים שלה עד כה היו 16:00-00:00 בימי חול, 8:00-17:00 בימי ו', ו-21:00-00:00 במוצ"ש (עם שינויים בהתאם לשעון החורף). כעת ישודרו כל התוכניות שלהם, באותן השעות - רק ברשת א'. הם עצמם מפרסמים את השינוי בדרך מאוד אלגנטית - הם מודיעים שמעכשיו יש תדרים חדשים לרשת מורשת, הם אפילו לא מגדירים את זה כסגירת הרשת. המשמעויות של זה מבחינת 'מורשת' הן שמעכשיו שידוריהם ייקלטו בפריסה ארצית כמעט מלאה, אבל שידוריהם לא יורחבו (או שכן, וכך רשת א' תיעלם לחלוטין...).

אז איפה החסכון הכלכלי פה בדיוק?

איפה יהיה פה חסכון כלכלי? יהיו פחות תקנים? פחות משכורות? מדוע בכלל לעשות את זה, מלבד נתינת היתרון העצום לרשת מורשת, כמובן...

האגס 1

New member
זו בדיוק כל האיוולת

זה לא יחסוך שום דבר, מה גם שכל עובדי שתי הרשתות נשארים בעבודתם, השינוי היחיד הוא ביטול התדרים הנוכחיים של ´מורשת´. שלא יספרו לי שזו הסיבה לגרעון התקציבי של רשה´´ש.ושלא ינסו גם לשכנע אותי שהתוכניות של רשת א´ שצומצמו הן עד כדי כך יקרות.

הלוואי ו"בולדוג" ../images/Emo107.gif

היו עושים משהו כנגד רשות השידור וקול ישראל. אבל למה שגיא מרוז ירק לבאר ממנה הוא שתה כל חייו?

האגס 1

New member
עוד פואנטות סביב התכנון החדש:

'רשת מורשת' תמשיך להיות מוגדרת כחטיבה עצמאית, היא אפילו לא מתמזגת מבחינה מנהלתית עם רשת א'. כלומר, ששתי רשתות שונות של 'קול ישראל', ישדרו על אותו תדר, בשעות שידור שונות. המשמעות של זה מבחינת רשת א' - יום שידורים מקוצר, שמסתיים בשעה 16:000 בימי חול. איזו עוד תחנת רדיו מסיימת את שידוריה בשעה 16:00? אך אין רע בלי טוב: סוף סוף נגאלה רשת א' מהעז שהיתה מונחת עליה שנים רבות - השידורים לעולים. לשידורים האלה יש בית כבר מזה 13 שנה - רשת רק"ע אולם גם לאחר שזו נפתחה, נשארו חלק מהשידורים לעולים ברשת א' - כי למה לא לחנוק את רשת א' אם עדיין אפשר לעשות את זה? רק"ע ייוחדה ברובה, כמתבקש, לשידורים ברוסית ובאמהרית. מחלקות בשאר השפות שולבו בה גם כן, בזמן שידור מצומצם, וחלקן שידרו ברשת ה' (רשת השידורים לחו"ל) שאמורה להתמזג השבוע גם כן עם רק"ע. בשנתיים האחרונות שידרו תשי מחלקות (יידיש ולאדינו) ברשת 'מורשת', למרות שאין להן שום קשר לחטיבת הדת, ולמרות שלפני כן שידרו ברק"ע. אבל עכשיוו, סוף סוף, כולם חוזרים למקום שנועד למענם - רק"ע. אבל לרגע נדמה שכבר היינו בסרט הזה. טוב, לא רבים זוכרים את זה, אבל מהלך כזה כבר נעשה. בשנת 1993, הועברו גם כן כל השידורים לעולים בשפות שונות לרק"ע. הרשת שידרה אז רק ב-AM ושידוריה היו קשים מאוד לקליטה. התכנון החדש החזיק מעמד שבוע אחד בלבד. לאחר שבוע חזרו לרשת א' השידורים באנגלית ובצרפתית. למה? למחלקות אלה יש מאזינים שיודעים למי צריך לכתוב ולמי צריך לפנות ועל מי צריך ללחוץ. לשאר השפות - אולי לא. נכון שלפני שנה וחצי קיבלה פתאום רק"ע תדר fm חדש (אני יודע רק על איזור ירושלים) ולפחות לפי הפרסומים, יש לה מספר תדרי fm ברחבי הארץ. אלא שבשבועות האחרונים, כאילו לקראת המהלך שבמסגרתו ישודרו ברק"ע עוד שפות חוץ מרוסית ואמהרית - בוטל פתאום התדר הזה, ושוב אפשר לקלוט את השידורים רק ב-am. הם גם מפרסמים את התדר 88.2 כתדר של רק"ע, בעוד זה התדר של רשת ה', אבל כך או כך זה תדר בלתי אפשרי לקליטה, כי הוא צמוד מאוד ל-88 fm. אז אל תתפלאו אם שוב נשמע בקרוב שידורים לעולים ברשת א' המקוצצת מכל הכיוונים, ושלא ייתפלאו אח"כ למה אין לרשת הזו מאזינים.

למעלה