"אישי בשישי"

טיפול זוגי ומשפחתי

לפי הבנתי שמועה כזו איננה נכונה והבעיה כאן קשורה שוב להעדר חוק הפסיכותרפיה. לפי מה שאני מבין (אינני משפטן) במצב כיום לכל אדם, גם אדם ללא השכלה מותר לטפל, כל עוד הוא לא אומר/כותב שהוא בעל מקצוע או הכשרה כלשהי כאשר הוא לא, למעט פסיכולוגים שעדין לא סימו תואר שני, להם אסור לטפל (אירוני). כך שכל עוד שלא כתבת שאת משהו שאת לא, מותר לך לעשות טיפול זוגי, משפחתי, אינדבדואלי, קבוצתי וכ"ו. כמובן, שאם המטופל יתבע אותך אני משער שבית המשפט יבקש להבין מה היא הכשרתך שעל בסיסה נתת את הטיפול שנתת. לכן אני תומך בחוק הפסיכותרפיה. קחי לדוגמא את הקואצ'ינג- אפשר לעשות קורס של שבועיים ולפתוח קליניקה...

נטעוסית

New member
איזה כייף, הרגשתי כמו בצ'אט...

תודה רבה!! תשובות לעניין. בינתיים רוויתי. אם תהיינה לי עוד שאלות, אוסיף בהמשך.

איזה כייף, הרגשתי כמו ב'צאט

אגב, שכחתי לומר,בהתיחס לשאלתך בנושא מה מיחד את בה"ס לפסיכותרפיה של מכון מגיד, אצלנו חלק מהאנלטיקאים שמלמדים ומדריכים הנם עובדים סוציאלים במקור, למשל חיה קריגר, מיכל עוזיאלי, מיכל זלינגר... שמעתי שיש תוכניות שמתגאות בכך שכל המרצים אצלם הנם פסיכולוגים...

נטעוסית

New member
מעתיקה לכאן, כדי שיהיה נגיש../images/Emo27.gif

השאלון של דר' עומר לנס: שמי: עומר לנס אזור מגורי: כפר יונה (אזור השרון) בשעות הפנאי אני נהנה: להיות אבא (ולרגעים גם סובל מכך...), אוהב לשחות, לקרוא ולכתוב כתיבה ספרותית ומקצועית מה משך אותי ללמוד עבודה סוציאלית? לאחר השרות הצבאי עבדתי בתנועת נוער כרכז מחוז. היה לנו ליווי של כל הרכזים ע"י פסיכולוג. במקביל אחותי למדה פסיכולוגיה קלינית. החשיפה ללימודיה ולעבודת הפסיכולוג איתנו, ובנוסף חוויותי כמטופל היוו עבורי גורמי משיכה לעבוד כאיש טיפול. הציון שלי בפסיכומטרי אפשר לי גם ללמוד פסיכולוגיה וגם עו"ס. התלבטתי רבות עם בני משפחתי שכאמור הנם מהתחום. הם אמרו לי שבלימודי עו"ס יהיה לי פחות תחרותי וכוחני, אני יותר אהנה ואם אהיה טוב, אצליח להגיע לאותם מחוזות כמו פסיכולוגים, עם יותר אלטרנטיבות. בכל מקרה, גם דרך עו"ס אוכל להגיע לטפל באנשים בעזרת פסיכותרפיה. במקרה שלי, ההמלצה התממשה אחד לאחד. אני מניח שפחות סבלתי בלימודים ויותר נהנתי ונתרמתי. הרווחתי את הלמידה וההתנסות של האספקטים הסוציאלים, את המפגש עם אוכלוסיות קצה (מכורים לסמים, חולי נפש, אלימות במשפחה, נוער בסיכון). הגעתי לעבוד די מהר במכון חצי פרטי (תל"מ- תחנת הקבוצים), לאחר מכן בקליניקה פרטית, כיום אני גם מדריך בתחנות טיפוליות שונות בארץ ומרצה באוניברסיטה. הספר שזה מכבר פרסמתי- "התבוננות נפשית", מהוה למעשה תמצית של לימודי והתנסויותי הקליניות לאורך מסלול ההתפתחות והעבודה שעשיתי עד כה. זכרונות מהלימודים: הרבה חוויות מהמרצים (חלקן מוזכרות בספרי), חוויות מהמפגש עם הסטודנטים שלצידי (את חלקם אני פוגש פה ושם, אפילו כתלמידי...) הכשרות ולימודים נוספים ועל מה מהם אני ממליץ: עבורי ההסמכה בטיפול משפחתי, בה"ס לפסיכותרפיה והתוכנית שהכי השפיעה עלי ועצבה את זהותי המקצועית היתה תוכנית "הדברות"- תוכנית תלת שנתית של המכון הפסיכואנליטי בירושלים המיועדת לבוגרי בתי ספר לפסיכותרפיה שעובדים מעל 10 שנים בפסיכותרפיה. מה הפז"ם שלי כעו"ס? סימתי את הב"א ב- 1997, את ה-מ"א עשיתי ישירות וסימתי ב- 2000 ואת הדוקטורט ב- 2007, בה"ס לפסיכו' ב- 2003 הניסיון המקצועי שלי כולל: טיפול- עבדתי במלכישוע- קהילה למכורים לסמים. ביחידה של הנוער וביחידה של הבוגרים. עבדתי שנתיים בתחנה לטיפול זוגי ומשפחתי בחיפה ברחוב יל"געבדתי 10 שנים בתחנת הקיבוצים (תל"מ) בסניף בחדרה, בסניף יואב וקצת בסניף בתל אביב עם מבוגרים, זוגות ובני נוער. עבדתי במכון גרין ובמכון אופק שהנם מכונים פרטים. כיום יש לי קליניקה פרטית. הדרכה והשתלמויות- הדרכתי את הצוות המקצועי של השרות למען הילד במחוז מרכז 3 שנים הדרכתי והעברתי הרצאות במשך חמש שנים בבה"ס המרכזי בקורס של ההתמכרויות. אני מדריך את הצוות בתחנות לטיפול באלימות ברעננה, כפר סבא וגם הדרכתי בתחנה בחדרה. אני מדריך את הצוות בתחנה לטיפול משפחתי בדרום תל אביב. אני מדריך חלק מהצוות הטיפולי של הלשכה במועצה אזורית זבולון. מעביר השתלמויות הד הוק בנושאים שונים בלשכות, בתחנות שונות ובמסגרות של בריאות נפש. הוראה באוניברסיטאות ומכללות- אני מעביר כמעט חמש שנים השתלמויות בנושא זוגיות, הורות, יחסי מטפל-מטופל באיגוד העו"ס, הן השתלמויות של 3 ימים בבית מלון והן השתלמויות שנתיות. מרצה בבה"ס לעו"ס באוניברסיטת חיפה כבר עשר שנים, בבר אילן (בשנה הבאה גם במ"א), ובשנה הבאה גם במ"א עו"ס בתל חי. מרצה בתוכניות לטיפול בהבעה ויצירה בסמינר הקבוצים, בבית ברל ובתל חי. מרצה כבר 7 שנים ומנהל כבר שנתיים את בה"ס לפסיכותרפיה של מכון מגיד וארבע שנים את התוכנית להתערבויות טיפוליות בסיוע בעלי חיים. משמש כיו"ר האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי הדבר שאני הכי אוהב בעבודתי: לצחוק. לגעת רגשית בזולת ולהפוך משמעותי לו ומה לא? קשה לי עם התנגדויות, דחיה וביקורת (למי לא...) מה הייתי מאחל לעצמי? את מה שיש לי...+ בת (יש לי שלושה בנים) ומה החלום או השאיפה שלי בתחום העבו"ס? להצליח להיות רלוונטי ומשמעותי למטופלי, תלמידי ומודרכיי. להמשיך לכתוב.

שבת שלום

מעניין אותי במה עוסקת עבודת הדוקטורט שלך? האם מחוץ לאקדמיה אתה מרגיש שתואר הדוקטור תורם לך משהו מבחינת ביקוש לשירותיך או תגמול עבורם?

ירושלמית1234

שלום הדוקטורט שלי עוסק ב"קנאה רומנטית", האם ניתן לנבא אותה דרך משתנה הנקרא "דיפרנציאציה של העצמי" שהוא שאול מהתאוריה המערכתית של מיורי בואן, והאם "קנאה רומנטית" הרסנית או בריאה וטבעית לקשר זוגי. התואר השלישי תרם לי מבחינת חידוד יכולת הניתוח, הסיכום והחשיבה על טקסטים תאורטים ומחקרים בתחום הזוגיות, מערכות יחסים וההתפתחות. בעולם התעסוקה הוא פתח בפני הרבה יותר את האפשרות ללמד (למדתי עוד לפני הדוקטורט), כי מרבית האוניברסיטאות והמכללות יעדיפו דוקטור או אפילו דוקטורנט על פני מסטר. הדוקטורט פתח בפני אפשרות לנהל תוכניות לימוד כגון בה"ס לפסיכותרפיה ולהיות יו"ר האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי. גם בקליניקה אנשים מיחסים לדוקטורט הרבה ערך (למרות שהדוקטורט ממש איננו תואר קליני ולמדתי הרבה הרבה יותר על עבודה קלינית בבה"ס לפסיכותרפיה ובתוכנית הדברות.

למעלה