טיפול באומנות ועבודה סוציאלית

טיפול באומנות ועבודה סוציאלית

שלום לכם. שמי מירב ואני עובדת סוציאלית בהכשרתי ומטפלת באומנות. בעבודה סוציאלית התחלתי לעסוק לפני 17 שנים. שש שנים לאחר מכן סיימתי לימודי תואר שני בטיפול באומנות ומאז אני עוסקת בתחום. אשמח לענות על כל שאלה הקשורה בטיפול באומנות ובשילוב בין המקצועות. אפשר גם לקרוא על כך באתר שלי www.tipul-beomanut.co.il

נטעוסית

New member
הי מירב, תודה שהגעת ../images/Emo13.gif

במהלך החודשים האחרונים, עלו פה כמה שאלות לגבי התמחות בטיפול באמנות והאפשרות לטפל באופן פרטי. בעקבות ההתעניינות בנושא אעלה את השרשור הזה לטאגליינס וכך יישמר לטובת המתלבטים הבאים, אם יהיו. רציתי לשאול אותך לגבי המשמעות של רישיון כמטפל באמנות- האם חייבים להחזיק ברישיון כדי לפתוח קליניקה? מה התהליך לקבלת רשיון? אלו מוסדות מאפשרים הסמכה כ"מטפל באמנות"? האם תואר שני בעבו"ס במגמת טיפול באמנות מוכר?

טיפול באומנות

היי נטע תודה על ההזמנה, שמחה להיות כאן בנוגע לרשיון, כשאני סיימתי ללמוד הפרוצדורה היתה שפונים למשרד הבריאות והוא מנפיק על פי קריטריונים מסויימים שיש לעמוד בהם "תעודת הכרה במעמד" . אבל ב2004 בג"ץ קבע שתעודת ההכרה שמשרד הבריאות מנפיק אינה קבילה, וב-2005 נקבע שאסור למעסיקים להתבסס עליה בעת קבלה לעבודה. מאז הכנסת מנסה להעביר חוק להסדרת העיסוק במקצועות פרה רפואיים, שטיפול באומנות נחשב אחד מהם, וכנראה תמשיך בנסיונותיה עוד שנים רבות..כל זה אומר שבשנים האחרונות אין אישור תקף ואחיד ואין קריטריונים קבועים. כל מוסד לימוד והקריטריונים שלו. יש מקומות , ששמעתי שהם פחות רציניים, שמנפיקים תעודה לאחר למודים של יומיים בשבוע במשך שנתיים, במוסדות לימוד אחרים מדובר ב3-4 ימים מלאים במשך שלוש שנות לימוד. דוגמא זו ממחישה את התחושה של משהו פרוץ ולא מוסדר. כמו כן, אין חוק שאומר שצריך רשיון בשביל לפתוח קליניקה, וגם אין חוק שאומר שלא צריך. מוסדות בהם ניתן לקבל הסמכה- סמינר הקיבוצים- תוכנית מומלצת מאוד מניסיון אישי, בזמנו היה גם תואר שני דרך שלוחה של אוניברסיטת הניגמן שבפילדלפיה, כיום תוכנית זו נסגרה ויש לימודי תעודה. שוב, מאוד מומלץ. לסלי קולג'-שמעתי שמאוד מומלץ. לוינסקי-מגמות מסויימות של טיפול, בית ברל, בטח יש עוד שאני לא זוכרת כרגע. לגבי הכרה בתואר שני בעבודה סוציאלית צריך לברר בכל מוסד לימוד בנפרד. בסמינר הקיבוצים היה צריך להגיע עם תואר(אפשר ראשון) במקצוע שקשור לטיפול או לאומנות. ועל קורסים שכבר עשית בלימודים קודמים ניתן היה לקבל פטור במקרים מסויימים כשזה היה ממש אותו קורס. מקווה שזה ענה על מרבית השאלות ביי, מירב

נעמה671

New member
יעוץ לגבי לימודי טיפול באמנות

הי, אני רוצה לעשות תואר שני בלימודי פסיכולוגיה ואמנות. המליצו לי על המסלול ל MA לטיפול בהבעה ויצירה באוניברסיטת לסלי ורציתי לשמוע מה דעתך, ואם תוכלי לתת המצלות כדי לעזור לי להחליט היכן ללמוד. תודה! נעמה

יעוץ לגבי טיפול באומנות

את כותבת שאת רוצה לעשות תואר שני בפסיכולוגיה ואומנות. זה העלה אצלי את השאלה במה את רוצה לעסוק. האם את רוצה ללמוד רק כי תחומים אלו מעניינים אותך, (שגם זה נהדר)? או שאת רוצה לעסוק במשהו שקשור באומנות או להיות פסיכולוגית או מטפלת באומנות. מה הדבר שמלהיב אותך..אם מה שאת מדמיינת כעתיד שבו את רוצה לעסוק הוא טיפול באומנות, אז אפשר להתחיל לחשוב על איפה ללמוד. ויכול להיות שאת לא בדיוק יודעת מה זה, ועוד לא מכירה מספיק כדי לחוש אם זה באמת מה שאת רוצה. אז תוכלי לקרוא ספרים שקשורים לתחום(רשימת ספרים מומלצת תוכלי למצוא באתר שלי אם תרצי) ולראות אם זה מלהיב אותך. לגבי לסלי קולג' - מסגרת זו נחשבת לטובה ומוערכת , במהלך הלמודים יש מספר נסיעות ללימודים בחו"ל(בחגים), יש שם תוכנית של טיפול באומנות חזותית, פסיכודרמה וטיפול בריקוד ותנועה, אני לא למדתי שם אז אני לא יכולה לתת לך מידע ממקור ראשון.יש להם תואר שני אך הוא לא מוכר בארץ, למעשה למיטב ידיעתי אין מוסד לימודי שמלמד טיפול באומנות והתואר השני שלו מוכר בארץ , אולי חיפה . בזמנו הלימודים בחיפה העניקו תואר שני בטיפול באומנות אבל היו רק תאורטיים ולא העניקו תעודת מטפל, אבל שמעתי שפתחו גם מסלול שכן מעניק תעודת מטפל. צריך לבדוק את זה.

מיכלבק1

New member
לגבי הלימודים בלסלי

הי נעמה! אם את מעוניינת ללמוד טיפול באמנות, אני חושבת שקיבלת המלצה טובה. תבדקי את תוכנית הלימודים בלסלי, מה שאני אהבתי שם היה שהם מצליחים להכניס בשנתיים חומר לימודי של שלוש שנים, שכולל את כל השעות המעשיות שאת מחויבת לעשות.וזה גם ייתן לך תואר אקדמי שיש לו הכרה בינלאומית. המון בהצלחה :)

היי מירב

ראשית כל, האתר שלך מקסים. עיינתי בו קלות ונראה שיש בו הרבה תכנים מעניינים. ויש לך קול מרגיע ונעים. אותי מאוד מעניין התחום הזה, ואני מודעת לכוח הריפוי שיש בו. הבעיה היא שאני לא טובה בנושא האומנות, אני לא יודעת לצייר או לפסל. אני עוסקת קצת בנושא של אומנות שימושית. וזה בעיה כי כל מקום דורש שעות התנסות (שמה זה אומר בעצם? שעות לימוד?) לכן נראה שכרגע אני לא אלמד זאת באופן מקצועי, למרות שאולי אני אוכל להשתמש בכלים מסויימים בתחום. השאלה שלי היא - האם להערכתך חובה שהמטפל יהיה אומן בשביל לטפל באומנות? או שדי באם יש לו אוריינטציה אומנותית ועניין? תודה ובהצלחה

ליצור אפשרות

היי דבר ראשון תודה לדעתי לא צריך להיות מאוד מוכשר באומנות אלא יותר "שזה יעשה לך את זה". וזה גם לא חייב להיות אומנות פלסטית (ציור, פיסול), זה יכול להיות תנועה או ריקוד או מוזיקה או דרמה. היצירה משמשת כלי להבעת העולם הפנימי, ולכן מה שחשוב הוא השימוש באומנות כדי לבטא באופן אותנטי רגשות תחושות וחוויות פנימיות. יכול להיות שתוצר שניראה ממש לא יפה, יהיה בעל ערך מבחינה טיפולית יותר מתוצר שניראה מרשים מאוד אבל לא נוגע בחוויה של מי שייצר אותו. בנוגע לשעות שצריך לצבור, זה יכול להיות גם סתם חוג במתנ"ס. כל דבר שקשור לתחום. ואפשר להשלים את השעות האלה במהלך השנה הראשונה. בזמנו, כשעוד לא ידעתי בוודאות שזה מה שאני רוצה, אבל גיששתי לכיוון, נרשמתי ל"אבני" אחה"צ ל-12 שעות בשבוע. זה היה גם בשביל הכיף אבל גם כי התחילו להתגבש הרצון והכוונה ללמוד טיפול באומנות. גם אם לא הייתי לומדת לבסוף טיפול באומנות הייתי נהנית מאוד ב"אבני". והזמן הזה היה טוב גם כדי להתבשל עם הרעיון ולהיות בטוחה שזה מה שאני רוצה. את יכולה לחשוב על התכווננות כזאת. להכין את הקרקע בהדרגה וליצור את האפשרות לכך שמה שאת רוצה יתקיים בעתיד. בהצלחה

ברוכה המצטרפת ושאלה

הי מירב, ברוכה המצטרפת. אני שוקלת להירשם בשנה הבאה לתרפיה באמנות בבית ברל. ראיתי שהמקום נמצא ברשימת המקומות המומלצים שלך ואשמח לקבל מידע נוסף אודות המוניטין שלו בשוק. תודה רבה

בית ברל

תודה, האמת שציינתי את בית ברל כמקום בו ניתן ללמוד טיפול באומנות אך לא הזכרתי אותו כאחד המקומות המומלצים..אבל את יודעת הכל משמועות ולא ממקור ראשון.

שלום מירב

אני עובדת סוציאלית ותיקה עם תואר ראשון. אני גם עוסקת באומנות כתחביב ומעונינת ללוד תראפיה באומנות וגם לעסוק בזה באופן מקצועי. האם יש תחום מועדף מבחינת סוגי האומנויות שהוא יותר נידרש ? אני גם שמעתי רבות על לסלי אבל שם מאוד יקר אני מקוה שישנם מוסדות לימוד טובים ופחות יקרים.

מקצוע נדרש

לדעתי טיפול באומנות פלסטית (נקרא גם טיפול באומנות חזותית) וטיפול בדרמה הם המקצועות הכי נדרשים, אחר כך טיפול בתנועה, ולבסוף טיפול במוזיקה. בסמינר הקיבוצים הלמודים חוויתיים ומעמיקים , וכמעט הכל רלוונטי ותורם (בניגוד ל"מבוא ל.." כל מיני מקצועות שזכורים לי מתואר ראשון והיו פחות רלוונטים). גם שם הלמודים לא זולים. אולי קצת פחות מהלימודים בלסלי.

באמת מאוד יקר

זאת באמת בעיה. על מילגה בטיפול באומנות לא שמעתי. האמת היא שלהרבה מאוד אנשים זה לא אפשרי בגלל המחיר (בלסלי קולג' העלות היא 100000 שקלים למייטב ידיעתי..). הלוואי שהייתי יכולה לענות תשובה אחרת. דרך אגב, טעיתי קודם כשאמרתי שסמינר הקיבוצים יקר כמעט כמו לסלי, זכרתי את הסכום ששילמתי ללמודי תעודה +תואר שני אבל בגלל שכבר אין תואר שני בסמינר אז הוא זול הרבה יותר.

niva99

New member
שאלת המשך

הסכום הזה הינו שנתי ? על איזו תקופת הכשרה מדובר ?

תשובה

כדאי לברר ישירות עם לסלי אבל ממה שאני יודעת מדובר בשנתיים שכוללים תוכנית לימודים מרוכזת, לדעתי חמישה ימי לימוד מלאים. והסכום הוא לא שנתי אלא מתייחס לכל תקופת הלימודים.

reut553

New member
לימודי טיפול באומנות בחו"ל

שלום. אני מסיימת השנה לימודי עבודה סוציאלית. במהלך השנה נחשפתי לטיפול באומנויות- לפסיכודרמה, לתנועה ומוסיקה והבנתי כמה הנושא מרתק אותי אני מעוניינת ללמוד את המקצוע וגם מעוניינת ללמוד בחו"ל. האם את מכירה מוסד לימודים בחו"ל שמלמד את הטיפולים הללו ? אני מאוד אשמח לעזרה והכוונה תודה רבה

לימודים בחו"ל

שלום לך. מקומות הלימודים שעליהם אני שמעתי הם אלו שיש או היו להם שלוחות בארץ- אוניברסיטת הנימן ( hahnemann ) בפילדלפיה, ולסלי קולג'. בודאי יש מקומות לימוד רבים וטובים נוספים שאינני מכירה. באופן כללי אני יכולה להגיד שהמרכזים בהם טיפול באומנות הכי מבוסס נמצאים באנגליה ובארצות הברית, ומשם גם החלה התפתחות התחום. אז אם כבר ללמוד בחו"ל, עדיף אולי שם. בהצלחה.

למעלה