ספוילר - כן או לא?

• פותח הנושא is00
  • פורסם בתאריך

is00

New member
ספוילר - כן או לא?

להלן שאלה שעלתה באחד השרשורים בפורום והייתי רוצה לשמוע מה הדעה של אחרים בעניין...

האם זה
לכתוב שסדרה לא הסתיימה עם סוף סגור? או לחלופין - סיימה את ריצתה עם סוף פתוח?(ורק לציין את זה. לא שום דבר מעבר, כן...)

העמדה שלי היא...לא. זה דבר שכל צופה חדש שלא צפה בסדרה בעבר, אבל כן חושב לצפות בה צריך לדעת, לפני שהוא משקיע את הזמן שלו בצפייה בה.

didalf

Well-known member
כמו שכתבתי שם

לדעתי זה ספוילר. אולי לא הכי קריטי בעולם אבל עדיין.
אם מישהו חשוב לו לדעת דבר כזה לפני שהוא מתחיל סדרה אז הוא ישאל.
אחרת כנראה זה לא חשוב או לא מעוניינים לדעת.
&nbsp
לדוגמא: במקרה של אנג'ל למשל, אם וכאשר אני אתחיל לראות באפי אני גם אראה אנג'ל, ולא משנה לי אם הסוף סגור או לא כי אני אראה בכל מקרה, אז כבר עדיף לא לדעת.

didalf

Well-known member
עוד דוגמה
ורוניקה מארס 3

עונה 3 של ורוניקה מסתיימת בסוף פתוח ממש מעצבן.
ועדיין שמחתי שלא ידעתי, כי למרות הסיום המעצבן עדיין נהניתי מהדרך, ואם הייתי יודעת שהסיום פתוח ומעצבן אולי הוא היה מעיב לי על ההנאה בדרך. ככה רק בסוף התעצבנתי.
&nbsp
לכן נראה לי שלא צריך לספר את זה למישהו אם הוא לא שאל.

מסכים

למרות שצריך גם לציין שיכול לקרות שמבחינת מישהו אחד הסוף נותר פתוח
ומבחינת מישהו אחר הוא דווקא סגור, זה במקרים רבים יכול להיות סלקטיבי...

didalf

Well-known member
לא

כשזה שודר במקור הייתי קטנה, ומעולם זה לא עניין אותי מספיק כדי להשלים.
עד לאחרונה במרתון של לונה שמשהו בכתיבה שלה (והקראש על ספייק) פתאום כן קצת עשה לי חשק.

kordilia snake

New member
לדעתי לא

זה אפילו הדבר ההוגן לומר/להזהיר אם סדרה מסתיימת עם סוף פתוח או בעייתי.

Lhuna1

New member
אני נוטה לומר שכן, אבל לא נחרצת בעניין הזה

זה גם משהו שקצת יכול להטעות האמת, כי לפעמים יש פרשנויות שונות וסוף פתוח בעיני אחד יכול להראות סגור בעיני אחר.
&nbsp
יש גם הבדל בעיני בין
1. סוף פתוח כי סדרה בוטלה באמצע (ממש בקטע שהעונה האחרונה הסתיימה כשהיוצרים עדיין בונים על עונה נוספת),
ובין
2. סוף פתוח מתוך כוונה של היוצרים לסיים את הסיפור עם פתח לפרשנות ודימיון של הצופים על איך זה נגמר.
&nbsp
נגיד שבמקרה 2 ממש לא הייתי רוצה לדעת מראש ויותר מחשיבה את זה ספוילר,
ואילו את מקרה 1 יותר רואה כמקרה שראוי "להזהיר" מראש.
&nbsp

limors2

Active member
לדעתי, פרט המידע הספציפי הזה לא

אבל זה בגלל שזה משהו שאני תמיד רוצה לדעת בעצמי, ואני לא מחשיבה אותו כפרט עלילתי. יותר פרט חוסר עלילתי.
&nbsp
מצד שני, זה לא פרט שהייתי קופצת ומפילה על הבנאדם שצופה בסדרה אם הוא לא היה שואל, אז כנראה שהתת מודע שלי כן מחשיב את זה כספוילר בצורה כלשהי.

אז כמו שכתבתי מקודם

אני חושב שזכותו של כל אדם לדעת אם יש לסדרה שהוא חושב לראות סוף פתוח או סגור.
אבל בשביל זה הוא יכול לשאול.
ובאמת יש אנשים שלפעמים מראש שואלים על סדרה מסויימת עם יש לה סוף סגור או לא.
&nbsp
אבל נראה לי הגיוני שיהיו אנשים שלא ירצו לדעת אם לסדרה שהם צופים בה יש סוף סגור.
&nbsp
סתם לדוגמה אם צופים בסדרה עם רוצח אז ברגע שאומרים שאין סוף סגור אז אתה מניח שהרוצח הזה לא נתפס ובטח שהוא לא מת. אם אומרים שיש סוף פתוח אז אתה די בברור יודע שהוא לא מת. זה אומר שכשאתה צופה אם נראה שהוא מת אז אתה כבר יודע שיגלו שהוא למעשה לא מת.
&nbsp
כלומר לדעת אם יש סוף סגור או פתוח יכול בפוטנציה לפחות לקלקל את החוויה של הצפיה.
לכן אני מגדיר גם את המידע הזה בתור ספוילר.
&nbsp
והעניין החשוב הוא שזה שהמידע הזה נחשב לספוילר לא מונע בכלל ממישהי כמו עדי
לדעת אם יש לסדרה סוף סגור או פתוח. כל מה שהיא צריכה זה לשאול ויענו לה בגוף ההודעה עם סימון מתאים בכותרת כך שהיא תדע לפתוח ואחרים לא.

Lion_Heart

Well-known member
אני מסכים

שמקבלים מידע כמו "סוף פתוח\סגור" זה לקבל מידע שלא היה לנו קודם ,זה משנה את הדרך שבה אנחנו רואים\מרגישים לגבי הסדרה, זה מוביל להנחות
וזה בפוטנציאל מקלקל את החוויה

אז כן, ספוילר

גם בדוגמה שנתת, בקלות אפשר לראות מקרים רבים שבהם סדרה כזו

מסתיימת עם סוף פתוח גם אם הרוצח נתפס או מת. למשל, מתגלה שמאחורי הרוצח עומד אדם אחר וזה יהיה הנושא של העונה הבאה.

למעלה