עובדת במשק בית - תשלום של הפרשות פנסיוניות וביטוח

• פותח הנושא k-don
  • פורסם בתאריך

k-don

Well-known member
עובדת במשק בית - תשלום של הפרשות פנסיוניות וביטוח

לאומי של העובד, על חשבון המעביד כתחליף לימי חופשה ודמי הבראה.

לפנסיה
https://www.kolzchut.org.il/he/חובת_ביטוח_פנסיוני_לעובדים
המעביד מחויב להפריש 6.5% לתגמולים ו 6% לפיצויים
העובד צריך לתת 6% לתגמולי עובד.

לביטוח לאומי דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות
http://www.btl.gov.il/Insurance/Rates/Pages/עובד משק בית.aspx
המעביד מחויב להפריש 5.25%
העובד מחויב להפריש 2%

אם חותמים על חוזה העסקה שבו המעביד מתחייב לשלם את הפרשות העובד (6% פלוס 2%) במקום ימי חופשה ודמי הבראה, (שווים יצא כ 6% מהשכר) האם יש בזה בעיה?
בנוסף האם יש אפשרות להפריש ישר %8.33 לפנסיה ובנוסף להחתים על סעיף 14 ולדעת שביום שהעובדת עוזבת רק צריך לתת לה טופס 161 ומכתב עזיבה?

ולמה עובדת במשק בית תעבוד כך? שנינו יודעים שהעוזרת לא מבינה

מימינה ושמאלה והחוזה הזה מופרח לחלוטין.

מדובר בשאלה היפוטטית. עוזרת הבית יכולה רק להרוויח מזה. על פי הטענה שלך עוזרת הבית המרוויחה באופן גס כ 1000 ש"ח לחודש תקבל עוד 80 ש"ח לחודש ותקבל הפרשות על פי סעיף 14 לפיצויי פיטורין.

אתה , לעומת זאת, מוצא את עצמך מופשט מזכויותיך, והיא יכולה לעזוב את העבודה מתי שבא לה ולקחת את פיצויי הפיטורין.

יש עם זה בעיה. החופשה היא זכות קנויה על פי חוק. ואם אתה אוסר עליה לצאת לחופשה (למשל חו"ל ) או שהנסיעות שלה לחו"ל לא יוכרו לצורך התלוש זה מצב בעייתי אם היא תלך לבית הדין.

ואם אתה תגיע למעסיק עם החוזה הזה כעוזרת בית :) אזי הוא יזרוק אותך מכל המדרגות (לפני שאתה אפילו תנקה אותן)

k-don

Well-known member
אז אתה אומר לקחת מהעובדת 80 שח לחודש,

לחסוך 60 ש"ח על חשבון חופשה והבראה ובנוסף 23.33 לחודש עבור פיצויים וכשהיא תעזוב יישאר לי כסף בצד עודף. (אחרי שאני אשלם לה דמי הבראה וחופשה ופיצויים)
בנוסף כמובן שהיא תפסיד חצי שנה ראשונה שהייתי מוכן להפריש עבורה לפנסיה.

אבל הבעיה הכי גדולה - היא לא תסכים שאקח ממנה 80 ש"ח לחודש (ואולי היא בכלל לא תרצה שאשלם עבורה לביטוח לאומי כי היא רוצה לעבוד בשחור?)
כמובן שלה אין בעיה שלא אשלם לביטוח לאומי , היא הרי מכוסה.

לסיכום - ראיתי חוזה שמדבר על החלפת הזכות לחופשה ודמי הבראה בביצוע ההפרשה לקרן הפנסיה ולביטוח לאומי, של חלק העובד על ידי המעביד.
מזה כל השאלה שלי התחילה.

k-don

Well-known member
ואם העובדת לא תרצה להפריש אז כנראה שנצטרך להפרד והיא לא תקבל

לא פיצויים ולא תגמולים ולא דמי הבראה אבל כן פדיון ימי חופשה

k-don

Well-known member
ואם אני נותן לה תלוש שבה רשום

1. שכר X
2. הורדה - הפרשה לקופ"ג 6%
3. הורדה - הפרשה לביטוח לאומי 2%
4. תוספת - תשלום על חשבון דמי הבראה -כ 2%
5. תוספת - תשלום על חשבון ימי חופשה - כ 4%
אז זה כן בסדר?

1. אל תעסיק אותה בשחור. זה הולך לעלות לך הרבה בהמשך

2. תציע לה שכר נמוך ואז תוכל להפריש גם לה וגם לך את כל ההפרשות לפנסיה ולפיטורין. (למשל תציע לך במקום 50 שח שעה , 45 שח שעה ואת ההפרש תכניס לחישוב שלך)
3. וימי חופשה, הבראה ועוד תן לה שיק בדצמבר.

למעלה