פיצויי פיטורין למתפטר

yalyal3

New member
פיצויי פיטורין למתפטר

חשבתי שהבנתי הכל אך יצאתי לא מבין כלל.
המעסיק מפריש לביטוח פנסיוני בה יש רכיב פיצויים.
מה זה אומר?
אם עובד מפוטר כי אז הפיצויים מגיעים לו מן המעסיק? או מהפוליסה? דהיינו המעסיק לא צריך למשוך מכספי החברה על מנת לשלם את הפיצויים למפוטר אלא שולח אותו לחברת הביטוח?
עכשיו נעבור לעובד מתפטר מרצונו ללא סיבה מיוחדת:
ההיגיון שלי אומר שבודאי המעסיק לא ישלם לו פיצויי פיטורין אך העובד זכאי למשוך את רכיב הפיצויים שבפוליסה ואם הופרשו לו 8.33% אז הוא לא צריך יותר טובות מהמעסיק שלום ולא להתראות.לא חושב שיש איזה מס על הגורנישט מיט גורנישט שאני משתכר ועל ירידה בקיצבה החודשית,שיעזבו אותי מהפחדות.
וכאן אני לא מבין מדוע אני תלוי בטופס 161(?) מאת המעסיק שיכול לסרב לתת לי ולגרור אותי לתביעה ארוכת שנים אם זו בעצם זכותי הלגיטימית למשוך את כסםי הפיצויים שבפוליסה?

אשמח לתגובה!
סופ"ש נעים

קראתי ונראה לי שהבנת הכל.

כאשר אתה עובד אתה זכאי לפנסיה . (יש מקרי קצה. נעזוב אותם)
כאשר אתה עובד אתה זכאי לפיצויי פיטורין. (גם כאן יש מקרי קצה. גניבה מהמעסיק למשל)

כאשר אתה עובד אתה מפריש ממשכורתך סכום של 6% לפנסיה.
המעסיק שלך משלם בנוסף 6.5% לפנסיה ו 6% לפיצויי פיטורין.
הכל מופרש לקרן הפנסיה שלך. חלק קטן הולך לביטוח שלך המגן עליך מפני נזקים פיזיים שיגרמו לך.

כעת כאשר אתה מפוטר אתה זכאי לקבל את הפנסיה ואם הפיצויי פיטורין.
ואז על המעסיק לשלם לך את ההשלמה ל 8.33% (גם לפיצויי פיטורין וגם לפנסיה) מכל הסכומים על פי השכר של החצי שנה - שנה האחרונים.

כאשר אתה מתפטר אתה זכאי לקבל רק את מה שהצטבר לך בקופה. השלמה רק לפנסיה ולא לפיצויי פיטורין.

אם יש לך תשלום על פי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין אז לא משנה אם התפטרת או אם פוטרת אתה תקבל את כל הסכומים המגיעים לך.

כספי פיצויים אינם חייבים במס. כספי פנסיה אם אתה מושך אותם

טרם הגיעך לגיל 67 חייבים במס בסך של 35% !

כספי פנסיה חייבים במס לא מסכום ההפקדות אלא רק מהסכום של הרווח .
כלומר, אם ההפקדות שוות 100,000 ש"ח והסכום על הריביות בניקוי המדד הוא 50,000 (כלומר 150,000 ש"ח ) אזי רק הרווח צריך בתשלום מס.

למעלה