לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1411614,116 עוקבים אודות עסקים

פורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!
x
הודעה מהנהלת הפורום
לפני כתיבת הודעה נא לקרוא את  תקנון הפורום ואת  כללי הכתיבה.  תודה!
מומלץ להיעזר בלשונית "כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד.
¿ מה זה ... ? לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו! :-)
המשך >>

לצפיה ב-'ראשי תיבות'
ראשי תיבות
12/10/2006 | 12:40
21
31
1. אם אני רוצה להגיד "שאלות נפוצות" בראשי תיבות, זה יהיה ש"נ או ש"ן או משהו אחר? למה?

2. זה נכון לכתוב בעיה עם שני י': בעייה?

תודה מראש.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
12/10/2006 | 13:07
20
11
1) ראשי תיבות: הכלל - אם הוגים את ראשי התיבות כמילה עצמאית (וראשי התיבות מסתיימים ב: פ, מ, נ, כ) אז יש לכתוב באות סופית, למשל: רס"ן (קרא: רסן, כמילה עצמאית), לעומת, סה"כ (קוראים: סך-הכול ולא *סָהָךּ). במקרה הזה, יש לכתוב ש"נ, כיוון שמפרקים את ראשי התבות ואומרים את מה שראשי התיבות מסמנים ולא את המילה ש"נ כמילה עצמאית: ש"נ = שאלות נפוצות (ולא: ש"ן כמילה עצמאית, בפני עצמה). בכל מקרה, איני חושב שאלו ראשי תבות שהאקדמיה אישרה.

2) יש לכתוב: בעיה ביו"ד אחת וזאת כיוון שיש בסביבה אות אהו"י כאם קריאה (ה"א).
מקווה שהובנתי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ואם מפרקים את ראשי התיבות לאותיות?'
ואם מפרקים את ראשי התיבות לאותיות?
12/10/2006 | 13:20
3
11
לדוג', מ"פ הוגים מֵ"ם-פֵּ"א. לא מָפּ ולא מפקד פלוגה.
במקרים כאלו, איך כותבים?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כך: מ"פ.'
כך: מ"פ.
12/10/2006 | 13:28
2
8
רק אם הוגים את ראשי התבות כמילה בפני עצמה אז כותבים באותיות סופיות.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'תהייה'
תהייה
12/10/2006 | 13:30
1
8
במילון ההווה מופיעה הצורה בע"מ. האם לא הוגים אותה כיום כמילה עצמאית?

כמו כן, איך תסביר את שב"כ?

ומה לגבי צד"י סופית?

בתחום המשפטים נהוג לקצר שמות של חוקים לראשי תיבות, שהפכו עם הזמן למילים עצמאיות. כך נהוג חָשָ"צ (חוק השיפוט הצבאי), סָדָ"פ (סדר דין פלילי) ועוד. לא ראיתי מעולם כתיב סד"ף.

כאשר כ"ף ופ"ה בסוף ראשי התיבות נהגות דגושות, האם לא נהוג להשאירן כאותיות לא סופיות?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
12/10/2006 | 13:43
8
1) בע"מ - אכן התחילו להגות אותה כמילה עצמאית, אבל, אתה יודע, האקדמיה עובדת לאט ומחליטה עוד יותר לעט, וחוץ מזה עדין אני שומע שאומרים "בעירבון מוגבל". דבר נוסף, מי שהוגה בע"מ כמילה בפני עצמה עושה זאת, נדמה לי, במשלב לשוני מאד מסוים ובהקשר לשוני מסוים, בהקשרים אחרים יפרקו את המילה עצמה.
וההקשר: צירופים של שמות חברות וכו', למשל: יוסי ודני עורכי דין בע"מ. - כמו שיאמרו: יוסי ודני עורכי ושות'.
בהקשרים אחרים עדיין מפרקים, כך נדמה לי, את בע"מ ל-בעירבון מוגבל. לכן, אולי, עדיין כותבים בע"מ ולא בע"ם.
מה שלי מפריע יותר אלו הם ראשי התבות ח"כ - שפתאום כולם החלו לומר אותם כמילה עצמאית. אז האם עלינו להתחיל לכתוב מעכשיו ח"ךּ?? לא יודע.

2) מה שנהוג לקצר בלשון המשפטית אינו נוהג לפי האקדמיה, זה הז'רגון המשפטי, כשם שיש ז'רגון רפואי וכיו"ב (=וכיוצא בזה, אם כבר מדברים על ראשי תבות).

השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני חולק עליך'
אני חולק עליך
12/10/2006 | 13:32
15
10
1. ואת ח"כ לא הוגים בשפת הדיבור? לדעתי הנו"ן הסופית ברס"ן נובעת מכך שגם בצירוף המלא (רב סרן) היא סופית. לעומת זאת איננו כותבים סג"ם, אלא סג"מ (סגן משנה), משום שהמ"ם אינה סופית בצירוף עצמו - ללא שום קשר להגיית המילה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
12/10/2006 | 13:45
11
7
איך תסביר את בג"ץ ובקו"ם המופיעות כך במילון ההווה?

(המילים אינן אקראיות, לכאורה ).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הסבר'
הסבר
12/10/2006 | 14:24
10
9
אני חושב שגם בלשון, שבה יש כללים קשיחים, צריך להפעיל מעט היגיון. רוב הדוברים כותבים בקו"מ ובג"צ (מבחן גוגל מראה את זה בצורה יפה), גם אם יש כאלו שכותבים כפי שכתבת. מובן שרוב הדוברים וגוגל אינם מעידים על התקן, אך למען האמת נראה לי מגוחך מאוד לדבר על תקן במקרים כאלו. במשך יותר מעשור האקדמיה התעקשה שיש לכתוב דּוּ"חַ (כן, כן - עם גרשיים!) ולבסוף נכנעה וקבעה את דּוּחַ כצורה התקנית. אז עם כל הכבוד, בעניינים כאלה לא הייתי כותב לפי כלליה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'שתי הערות'
שתי הערות
12/10/2006 | 14:43
2
7
1) יש לכתוב בקו"ם ו-בג"ץ כיוון שהוגים את המילים הללו כמילים עצמאיות.לא יודע לגבי רוב הדוברים, וגוגל בוודאי אינו מבחן לעברית תקנית.אני כותב כך, לא רק כעורך לשון אלא תמיד.

2) האקדמיה לא "נכנעה" במקרה של דו"ח. פשוט כיוון שנוצר פועל מראשי התבות דו"ח - דיווח, מדווח, אז אין כבר טעם לכתוב את המילה דו"ח בגרשיים ולכן האדמיה פסקה שניתן לכתוב גם דוח וגם דו"ח.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'...'
...
12/10/2006 | 14:51
1
8
האם לא כתבתי שגוגל אינו מבחן לעברית תקנית? ושוב אני אומר: מוטב יהיה לכולם אם לא יקחו את דבר האקדמיה כתורה מסיני, אלא יפעילו מעט שיקול דעת. כל אחד והעדפותיו: אתה מעדיף את בקו"ם ואת בג"ץ, ואילו אני מעדיף את סג"מ ואת קמב"צ. נראה לי מגוחך לכתוב סג"ם קמב"ץ, וכאן בדיוק נכנס שיקול הדעת לפעולה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כתבת כתבת, אני רק חזרתי על דבריך!'
כתבת כתבת, אני רק חזרתי על דבריך!
12/10/2006 | 14:55
4
דברי סיכום נאים אמרת. דבר האקדמיה טוב ויפה הוא אבל מוטב גם שאנשים יפעילו שיקול דעת במקרים מסוימים ולא ילכו אוטומטית לפי דבר האקדמיה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'באמת???'
באמת???
12/10/2006 | 15:02
6
4
זה תקני לכתוב דּוּחֲ (בלי גרשיים)??
לא ידעתי...
מה ההגיון בלקבוע דבר כזה?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כמובן, דּוּחַ (ולא דּוּחֲ)...'
כמובן, דּוּחַ (ולא דּוּחֲ)...
12/10/2006 | 15:05
3
לצפיה ב-'ראה תשובתי לגיא בעניין זה:'
ראה תשובתי לגיא בעניין זה:
12/10/2006 | 15:14
4
3
האקדמיה לא "נכנעה" במקרה של דו"ח. פשוט כיוון שנוצר פועל מראשי התבות דו"ח - דיווח, מדווח, אז אין כבר טעם לכתוב את המילה דו"ח בגרשיים ולכן האדמיה פסקה שניתן לכתוב גם דוח וגם דו"ח.

אז זה ההגיון. נוצר פועל מהשם דו"ח. לכן כבר אין טעם לכתוב בגרשיים. אבל האפשרות לכתוב בגרשיים בעינה עומדת. אפשר: דּוּ"חַ או דּוּחַ (אבל לא: דּוֹח!).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הבנתי.'
הבנתי.
12/10/2006 | 15:30
2
לא קישרתי בין הפעלים "דיווח" ודומיו לבין דו"ח.

תודה!
השפה העברית >>
לצפיה ב-'סליחה...'
סליחה...
12/10/2006 | 18:59
2
5
למה דוּחַ ולא דוֹח? מי החליט על כך? הרי שתי המילים אינן קשורות לתנועה המקורית!
האם זה בגלל שהמשקל קיים במילה "רוח"? אם כן, למה לא ללכת על "מוח"?
ומה עם רו"ח (רואה חשבון)? מותר לבטא אותו רוֹח?
האם בסמיכות זה נשאר דוּחַ תנועה?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'טוב, צריך לבחור באחת מהאפשרויות'
טוב, צריך לבחור באחת מהאפשרויות
12/10/2006 | 19:06
3
והאקדמיה החליטה על דּוּחַ. זה באמת כל כך משנה? חוץ מזה שתי האפשרויות דוחות באותה מידה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
12/10/2006 | 19:17
4
שאלת שאלות רבות (יותר נכון: תמיהות), הנה התשובות:

1) דּוּחַ ולא דּוֹח: - הפתח הגנובה עשויה להופיע ב-ח/ע (וגם ב-ה במילה אלוהַ) בשמות בלבד, לכן גם מופיעה בצורות הבינוני, שהרי הבינוני יכול להתפרש כשם. יוצא דופן: בניין הפעיל, שבשל התנועה הארוכה I - חיריק מלא - הפתח הגנובה מתקיימת בו גם בפועל: הציע, הבריח, יבריח... . לכן  אומרים: הֶצֵּעַ ולא הֶצַּע, אגב, הֶכְרֵחַ ולא הֶכְרַח.

2) החליטו על דּוּחַ אולי כדוגמת רוח, תפוח. בקשר לך-מוח וכנ"ל גם כוח - בכלל עד לפני זמן מה כתבו: מח (מֹח), והאקדמיה אישרה לכתוב בכתיב מלא וגם בניקוד - מוח (מוֹח). אז שם זה נראה לי סיפור אחר.

3) רו"ח - אלו ראשי תיבות לא הגויים, שמפרקים, אז כאן אין בעיה, אומרים את מה שראשי התבות מייצגים: רואה חשבון.

4) דוח - גם בסמיכות: דּוּחַ תנועה.
ואם מישהו שכח מה מייצגים ראשי התיבות: דוח = דין וחשבון.
וזה מזכיר לי
גם תפוז הוא נוטריקון, ראשי תבות. תפוז (תפו"ז) = תפוח זהב.
(הפורום שאנו נמצאים בו הוא תפוז - תפוח זהב...)

השפה העברית >>
לצפיה ב-'גיא,'
גיא,
<< ההודעה הנוכחית
12/10/2006 | 13:51
2
103
לפי האקדמיה יש להגות את שמות הדרגות כשמות עצמאיים ולכן יש כותבים באות סופית: רס"ן, סג"ם, נצ"ם (אם כי שגם לי זה נראה משונה ואני מעדיף נצ"מ) וכיו"ב.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ראה תשובתי לניר'
ראה תשובתי לניר
12/10/2006 | 14:25
5
לצפיה ב-'אני מעדיף "סג"מ"'
אני מעדיף "סג"מ"
12/10/2006 | 18:30
12
סג"ם נראה לי מוזר.

נצ"ם נראה לי שגוי בכל מקרה, כי לא נהוג (עד כמה שידוע לי - אלא אם כן תתקנו אותי) לומר נָצָם, אלא "ניצב משנה", כך שבכל זאת מדובר בראשי תיבות שלא הפכו למילה.
השפה העברית >>

הודעות אחרונות

12:54 | 25.01.20 הקוסמת הורודה2
14:21 | 21.01.20 2020Lila
13:48 | 14.01.20 basenew
07:32 | 14.01.20 ואלרי ברומל
07:21 | 11.01.20 hada12
20:19 | 10.01.20 kidrona
15:57 | 09.01.20 semah
22:00 | 07.01.20 basenew
10:35 | 07.01.20 אליהו חזקי
09:19 | 05.01.20 Assiduous
21:01 | 03.01.20 basenew

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ