לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1358713,587 עוקבים אודות עסקים

פורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!
x
הודעה מהנהלת הפורום
לפני כתיבת הודעה נא לקרוא את  תקנון הפורום ואת  כללי הכתיבה.  תודה!
מומלץ להיעזר בלשונית "כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד.
¿ מה זה ... ? לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו! :-)
המשך >>

לצפיה ב-'שאלה קצת מביכה! '
שאלה קצת מביכה!
<< ההודעה הנוכחית
29/08/2006 | 17:01
45
5
המילה "אביונה" () מה מקורה?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'את רצינית? '
את רצינית?
29/08/2006 | 17:37
29
2

באדיבות בּלָה-בּלָה-פוֹר-יוּ:

בספר קוהלת, פרק י"ב, מופיעה כבר המילה אביונה:

א וּזְכֹר, אֶת-בּוֹרְאֶיךָ, בִּימֵי, בְּחוּרֹתֶיךָ:  עַד אֲשֶׁר לֹא-יָבֹאוּ, יְמֵי הָרָעָה, וְהִגִּיעוּ שָׁנִים, אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵין-לִי בָהֶם חֵפֶץ.  ב עַד אֲשֶׁר לֹא-תֶחְשַׁךְ הַשֶּׁמֶשׁ, וְהָאוֹר, וְהַיָּרֵחַ, וְהַכּוֹכָבִים; וְשָׁבוּ הֶעָבִים, אַחַר הַגָּשֶׁם.  ג בַּיּוֹם, שֶׁיָּזֻעוּ שֹׁמְרֵי הַבַּיִת, וְהִתְעַוְּתוּ, אַנְשֵׁי הֶחָיִל; וּבָטְלוּ הַטֹּחֲנוֹת כִּי מִעֵטוּ, וְחָשְׁכוּ הָרֹאוֹת בָּאֲרֻבּוֹת.  ד וְסֻגְּרוּ דְלָתַיִם בַּשּׁוּק, בִּשְׁפַל קוֹל הַטַּחֲנָה; וְיָקוּם לְקוֹל הַצִּפּוֹר, וְיִשַּׁחוּ כָּל-בְּנוֹת הַשִּׁיר.  ה גַּם מִגָּבֹהַּ יִרָאוּ, וְחַתְחַתִּים בַּדֶּרֶךְ, וְיָנֵאץ הַשָּׁקֵד וְיִסְתַּבֵּל הֶחָגָב, וְתָפֵר הָאֲבִיּוֹנָה:  כִּי-הֹלֵךְ הָאָדָם אֶל-בֵּית עוֹלָמוֹ, וְסָבְבוּ בַשּׁוּק הַסּוֹפְדִים.  ו עַד אֲשֶׁר לֹא-ירחק (יֵרָתֵק) חֶבֶל הַכֶּסֶף, וְתָרוּץ גֻּלַּת הַזָּהָב; וְתִשָּׁבֶר כַּד עַל-הַמַּבּוּעַ, וְנָרֹץ הַגַּלְגַּל אֶל-הַבּוֹר.  ז וְיָשֹׁב הֶעָפָר עַל-הָאָרֶץ, כְּשֶׁהָיָה; וְהָרוּחַ תָּשׁוּב, אֶל-הָאֱלֹהִים אֲשֶׁר נְתָנָהּ.  ח הֲבֵל הֲבָלִים אָמַר הַקּוֹהֶלֶת, הַכֹּל הָבֶל.

"ומהי אביונה זו? אביונה הוא צמח הצלף. כשמתבוננים בפרח הסגול הגדול של הצלף מבחינים שיש לו שחלה עלית דמויית כיפת הזרנוק האנושי שנמצאת בקצהו של עמוד דקיק שמזדקר כל עוד איננה מופרית. לאחר ההפריה נופל עמוד זה ומדלדל ממש כמו אצל הזכר. זהו מקור האביונה."

לפי רש"י, המילה היא הֶלְחֵם של הביטוי "אבי אונה".

השפה העברית >>
לצפיה ב-'אביונה אינה צמח הצלף אלא פרי הצלף.'
אביונה אינה צמח הצלף אלא פרי הצלף.
29/08/2006 | 18:20
27
2
לכן נראה שהפירוש הוא פרי דמיונו בלבד.

כל התיאור מורכב ממשלים מהצומח והמהדומם לתיאור גוף האדם.ומכיוון שאביונה הוא פרי הצלף, מפרש פרופ' יהודה פליקס (מובא ב-"דעת מקרא") שהכוונה היא לפרי הצלף המתפרק עם הבשלתו, וזהו המשל למוות.

אמנם, רבים פרשו אביונה מלשון א-ב-ה, תאווה. כך במדרש: "האביונה - זו התאווה המטילה שלום בין איש לאשתו" (קוהלת רבה, מובא באבן שושן, ופירוש דומה גם בבבלי שבת). וכך גם ברש"י ועוד מפרשים. אבל כאמור, מקשה פליקס, שהפירוש אינו מתאים כ"כ לפשט, משום שכל ההקשר מדבר במְשָׁלים, ולכן אין מקום לפרש עפ"י שורש המילה בלבד. עוד הוא מקשה, שביטול התאווה אינו השלב האחרון בזקנה.

בנוסף לכך, גם לפי הפירושים הנ"ל (וגם לפי אבן שושן ורב-מילים) הכוונה היא לתאווה. לא אורגזמה ולא נעליים. הזיהוי של אביונה עם אורגזמה נראה לי מופרך, ואם לא יוכח כאן אחרת, אתקן גם את הערך בוויקיפדיה.

ונסיים בדברי הרמב"ם במורה נבוכים:
"יש לי גם הנמקה מדוע נקראת לשוננו זאת בשם לשון הקודש... כי בלשון המקודשת הזאת לא נקבע כלל שם לאיבר המשגל, לא של הגברים ולא של הנשים, ולא לעצם המעשה המביא להעמדת צאצאים, לא לזרע, לא לשתן ולא לצואה. לכל הדברים האלה לא נקבעו כלל בשׂפה העברית מלים המציינות אותם במשמעותן הראשונה, אלא מביעים אותם בשמות מושאלים וברמזים. הכוונה בזאת היתה שלא ראוי להזכיר דברים אלה. לכן לא נקבעו להם שמות. אלה דברים שיפה להם השתיקה. כאשר יש הכרח להזכירם מתחבלים לכנותם בכינויים מביטויים אחרים, כמו שכאשר ההכרח מביא לעשות דברים אלה עושׂים כל מאמץ לעשׂותם בסתר" (חלק ג פרק ח).

נראה לי שמי שמעוניין להמציא בכוח מילה בעברית (ועוד תנ"כית) לתיאור אורגזמה, מגמתו היא בדיוק הפוכה לדברים האלה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-' אכן כן'
אכן כן
29/08/2006 | 18:52
21
1
גם מורפיקס מראה כך:
השפה העברית >>
לצפיה ב-'משום מה...'
משום מה...
31/08/2006 | 13:46
20
1
האקדמיה החליטה (וכך במאגר המונחים) שאביונה = אורגזמה.
אנסה להשיג את תגובתם.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'משום מה...'
משום מה...
31/08/2006 | 15:19
19
3
האקדמיה ללשון העברית מלאה באנשים שאינם מבטאים ח ו-ע (ייתכן שאף אינם מסוגלים לבטא צלילים אלו), שלא לדבר על לבטא את ההבדל בין ט/ת כּ/ק וכו'.

איך אפשר לתת אמון באקדמיה כזאת?

מדובר, כנראה, באוסף של אנשים שאינם מסוגלים להתמודד עם מורכּבוּת ו/או עושר לשוני (רמז: אף לא אחד מהם היה valedictorian) - מה הפלא שהציעו לצמצם את הניקוד?

בעעעעעעעעעעעעעעעעעע    

השפה העברית >>
לצפיה ב-'לדעתי הביקורת הזו לא במקומה.'
לדעתי הביקורת הזו לא במקומה.
31/08/2006 | 20:43
18
2
(שני חלקיה)
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לדעתי האמת לפעמים לא נעימה'
לדעתי האמת לפעמים לא נעימה
31/08/2006 | 21:59
17
1
מי שמתיימר ללמד את את "עמך" (וגם את "האצולה") מהי עברית נכונה, מן הראוי שידע כיצד להגות עברית כראוי - ולו רק לשם המהימנות שבעיני הציבור.

רק לאחר שנתקלתי רבות בלומדי עברית שאינה שפת אמם, הבנתי את הנזק שגרמו "הפונקציונרים" הללו לשפה העברית. ילדים ומבוגרים כאחד, אינם מסוגלים לאיית מילים שאותן הם מבטאים "כהלכה" בשפת הקודש המודרנית. נכון שבעייה כזאת קיימת גם בשפות אחרות (במיוחד באנגלית), אך במקרה הזה צרת רבים היא נחמת טפשים. היו לנו הצלילים האלה (והם עדיין קיימים בקרב אוכלוסיה הולכת ונכחדת) - למה לוותר עליהם?

דעתי היא, שכמו פונקציונרים שונים שלמדנו להכיר בדמוקרטיה היחידה במזרח-התיכון, גם אנשי האקדמיה ללשון עברית "הוצנחו" לתפקידם, ללא הכישורים המתאימים להקרין סמכות וכבוד בעיני הציבור. נכון - יש להם תארים למכביר, אך "התואר" החשוב ביותר חסר: היכולת לבטא ולהעריך את הצלילים הייחודיים לשפה העברית.

לוֹ יִרכַק היום בו קוּלַנוּ נִזקֵה לכתוֹוו קַך. אפשר לִזאוֹק ולצרוֹךַ עד מַכַר - כל רִיקוּזֵי הקוֹךַ נתפסו קבר ע"י מי שמתיימר ללמד אותנו עברית - סליחה - איוורית במיוותא גרמני.

במדינה שבה הקריטריון העיקרי למנהיגות, דוגמא אישית, איבד מזמן כל משמעות, לא מפליא הדבר שגם אנשי האקדמיה ללשון עברית לא שמעו על המושג הזה, דוגמא אישית.

OK - enough ranting. Gotta go back to work.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'נא לשים דברים בפרופורציה'
נא לשים דברים בפרופורציה
31/08/2006 | 22:05
7
1
(עם כל הכבוד, אני חושב שהיית יכול למצוא נושא קצת יותר מהותי לקטר עליו)
השפה העברית >>
לצפיה ב-'זה פורום השפה העברית, כן?'
זה פורום השפה העברית, כן?
31/08/2006 | 22:18
6
2
אם כך, דיעותינו חלוקות. לא מפריע לי שיקראו לאורגזמה אביונה, אבל מפריע לי שילדים בעלי נתוני פתיחה מצויינים להגייה נכונה, לא מסוגלים להגות את ההבדל בין לראות לבין לרעות.

אל יקל הדבר בעיניך, מאחורי הניוון התמים הזה לכאורה, מסתתרת תפיסת עולם שלמה...
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ויאמר אור-צלקת'
ויאמר אור-צלקת
31/08/2006 | 22:22
5
2
שוב ישובו כתבי הדיונים במקום אשר ייקרא שמו תפוח-זהב לדבר לשון המקרא

תגיד לי, על התפתחות שפה שמעת פעם?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אין לי כל בעיה עם התפתחות השפה'
אין לי כל בעיה עם התפתחות השפה
31/08/2006 | 22:31
4
2
הבעיה היא שבמקרה דנן, מדובר על התנוונות השפה (מהיבט אחד ספיציפי).

אדרבא, שיוסיפו ויעמיקו מילים. שימציאו חדשות כמו בן-יהודה. שיוסיפו, מצדי, אותיות נוספות כדי לאיית צלילים שאינן קיימים בשפה העברית (J).

אבל שלא יעלימו צלילים
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הם לא העלימו!!!!'
הם לא העלימו!!!!
31/08/2006 | 22:55
3
2
הצלילים האלו נעלמו עוד הרבה לפני שהאקדמיה קמה, לפני שהוועד ללשון קם ולפני שבן יהודה נולד. נראה לי ששכחת שהשפה העברית לא הייתה בדיוק חיה ותוססת במאות האחרונות.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'נו באמת'
נו באמת
01/09/2006 | 05:10
2
2
במחי יד מחקת כ-800,000 יהודים... (מספרם של היהודים בארצות-ערב לפני שנת 1948).

אצל יהודים אלו, רבים מהצלילים הללו נשתמרו !!!!

אפילו בקרב יהודי אשכנז נשתמר ההבדל בין תּ (דגושה) לבין ת (רפויה)!

מי מכר לך את הסיפור שהצלילים האלו נעלמו?

הסתכל נא במילונו של אברהם אבן-שושן (יהודי שאיננו יוצא עדות המזרח), במוסף ו' הנושא את השם "תקציר הדקדוק העברי", פרק א' (תורת ההגה) ותראה שאפילו בלארוסי שכמותו (נולד במינסק) ידע היטב כיצד מבטאים במקור אותם צלילים "שנעלמו".

איך הוא ידע כיצד הם נהגים בצורה המקורית אם הם נעלמו???

נכון שלפני 3,000 לא היו מכשירי הקלטה (שיכלו להנציח את המבטא המקורי באופן הנאמן ביותר), אבל מי ביקש ללכת אחורה 3,000 שנה? די לי בכך שנשמר את מה שנהגה לפני 100 שנה (ואף נהגה היום בקרב קבוצות מסויימות).

אי לכך אני חוזר ואומר: אין לי בעיה עם כך שהאקדמיה ללשון עברית תוסיף את הפועל לגַגֵל לשפה העברית,  אבל שלא יעלימו צלילים
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ובמחי יד מחקת את כל האשכנזים'
ובמחי יד מחקת את כל האשכנזים
01/09/2006 | 07:38
1
2
מדוע אתה חושב שהאקדמיה יכולה להשפיע על הגיית מילים, אם החלטות לגבי הטעמה ולגבי חידושי מילים אינן מתקבלות יפה בציבור (לפחות ברוב המקרים)? אפילו אם היו באקדמיה רק כאלו המבטאים את הגרוניות, כפי שאתה רוצה, לא הייתה לכך שום השפעה על הציבור. הרי ראינו שהקפדה על קרייני חדשות לא השפיעה על הגיית המאזינים למשל.
לדעתי הכול תלוי בסביבה. ילד תימני למשל שגדל בסביבה שרובה אשכנזית עשוי לבטא צלילים כמו שאר הילדים. יש לי כמה חברים שבביתם מבטאים את הגרוניות כפי שצריך, אך הם הושפעו יותר מהסביבה ואינם מבטאים את הגרוניות כהלכה.
עכשיו תסביר לי אתה: מה הקשר של האקדמיה לתהליך הזה של קיבוץ גלויות ושל "כור היתוך"? המצב האידאלי בעיניך רק יגרום להרחקה נוספת של האקדמיה ללשון מהדוברים (שכן כולנו יודעים כיצד מתייחס אליה כיום רוב הציבור). קל מאוד להאשים את "המוסד העליון למדע הלשון העברית" בכל בעיות העברית ובכללן ההגייה, אך בוא נעצור רגע ונחשוב אם הביקורת הזו באמת מוצדקת.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אתה ודאי מתכוון לאשקנזים '
אתה ודאי מתכוון לאשקנזים
01/09/2006 | 08:29
2
טענתך שמחקתי את האשכנזים איננה עומדת במבחן הלוגיקה: מצד אחד, אם תקרא היטב את הודעתי, תראה שממש לא מחקתי את האשכנזים. למעשה אפילו השתמשתי באנטי-מחיקון כדי לוודא שלא יימחקו. שנית, מטענתך משתמע שלאשכנזים יש מין פגם אינהרנטי שאיננו מאפשר להם לבטא ח ע ועוד כהנה צלילים אחרים כהלכה, ולכן אם חלילה וחס ישליט מאן דהוא בארצנו הקדושה את המבטא המזרחי הנחות רחמנא ליצלן, "יימחקו כל האשכנזים"???

שנית, לא האשמתי את "המוסד העליון למדע הלשון העברית" בכל בעיות העברית. למעשה, אותו "מוסד עליון" הוא סימפטום של הבעיה היסודית ואיננו הגורם היחיד לבעיה - אם תהיה מוכן לבחון את הנושא באופן הוליסטי. אך לצערי, ברגע שנכנס למהות הבעיה, נחרוג מנושאו של הפורום, והאמן לי שאין לי כל רצון בכך (גם לא זמן).

אסתפק בכך שאומר שגם אם האקדמיה ללשון העברית לא אחראית לבעיות ההגייה, היא בפירוש משת"פית של "האחראים" לבעיות ההגייה.

ובאשר לטענתך שהמצב האידיאלי בעיני "רק יגרום להרחקה נוספת של האקדמיה ללשון מהדוברים (שכן כולנו יודעים כיצד מתייחס אליה כיום רוב הציבור)", סביר להניח שאתה צודק, לצערי. נכון להיום, רוב הציבור אינו הוגה יותר ח' ו-ע' (אפילו הערבים, שכולנו יודעים שרוממות הח' בגרונם, אומרים "לֶכֶם" ו-"שטָכִים"). ייתכן שהנזק שנעשה הוא בלתי הפיך. oh well - לדראון עולם. מזל שאבן-שושן (האשכנזי המחוק) הצליח לתעד משהו מזה במילונו.

השפה העברית >>
לצפיה ב-'כלומר'
כלומר
31/08/2006 | 22:10
7
2
בשורה התחתונה: באקדמיה ללשון ראויים להיות חברים רק בני עדות המזרח?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לאו דווקא'
לאו דווקא
31/08/2006 | 22:24
2
2
היו (אולי נשאר אחד או שניים) פעם שדרני רדיו אשכנזים שביטאו גרוניות.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'פעם'
פעם
31/08/2006 | 22:56
1
1
לצפיה ב-'היו זמנים'
היו זמנים
31/08/2006 | 23:03
2
אני וסימון ומואיז הקטן  
מילים: יוסי בנאי

בנעלי שבת עם כובע של בארט
ובעברית יפה עם עין ועם חית
דהרנו על ענן עשוי מכריות
ובאקדח פקקים הטבענו אוניות
הייתי טרזן , וסימון ארול פלין
ומואיז הקטן קפץ כמו גונגה דין
ובלילות החורף הקרים מאוד
היינו מתכסים בכל החלומות
היינו ילדים וזה היה מזמן
אני וסימון ומואיז הקטן

השפה העברית >>
לצפיה ב-'מסקנתך לצערי מוטעית'
מסקנתך לצערי מוטעית
31/08/2006 | 22:26
3
2
המוצא לא צריך לשחק תפקיד בשיבוץ לכל תפקיד שהוא (כמו בכל מדינה נאורה אחרת). מעבר לכך, נדמה לי שבאקדמיה ללשון ישנם כבר חברים בני עדות המזרח, אלא שהם למדו לבטא עברית "כהלכה" (מה שבהחלט עזר להם לטפס למעלה).

דעתי היא שכפי שהצליחו ללמד "בני עדות מזרח" רבים לבטא עברית מנוונת, כך יכולים היו (ותיאורטית אפשר עדיין) ללמד את אנשי האקדמיה לבטא עברית מלאה (או לבחור כאלה שבחרו לבטא כך).

בדיוק כפי שפעם היתה דרישה מקרייני הרדיו והטלוויזיה לבטא את האות ר באופן מתגלגל (רומני/ספרדי/ערבי) ולא באופן גרוני (גרמני/צרפתי).

"כאן ראומה אלדר..."  זוכרים?  
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הבעיה'
הבעיה
31/08/2006 | 22:33
1
2
היא שאף אחד לא יודע בוודאות איך ביטאו במקור את המילים בעברית, ונשארו לנו רק כמה מסורות שכולן חלקיות. לכן, לדבר על "לבטא עברית מלאה" זה קצת הטעיה. כוונתך היא לאמץ בארץ רק את ההגיה הספרדית. אתה ודאי אינך מציע לנו לדבר בארץ עברית תימנית (מדוע בעצם אינך רואה דווקא בה עברית מלאה?).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כפי שעניתי ל-Scarlight, אתה צודק'
כפי שעניתי ל-Scarlight, אתה צודק
01/09/2006 | 05:31
2
בכך שאיננו יודעים בוודאות כיצד ביטאו במקור של לפני 2000 שנה צלילים מסויימים בשפה העברית, וייתכן שאף יותר מכך (למשל את הטעמתן של המילים).

אבל אינני מצפה לשחזר מה שאבד לפני 2000 שנה.

דיינו בכך שלא נעלים בצורה אקטיבית (אך רשלנית ואולי אף עצלנית משהו) את אשר היה לנו לפני לא יותר מ-100 שנה, ואשר ייתכן שעדיין לא מאוחר מדי להצילו.

זו תהיה בכייה לדורות.

זה כמו ששפה מדהימה וכל כך חלק-בלתי-נפרד-מהתרבות-והמורשת-היהודית כמו היידיש תיעלם לבלי שוב.

וגם טעית בנסיונך לנחש את כוונתי. אין כוונתי לאמץ רק את ההגיה הספרדית. לעניות דעתי (כבור ועם הארץ), אף לא "תפוצה" אחת שמרה על המבטא המקורי במלואו. אך אני חושד שאם תחבר את מה שנשמר בקרב כל התפוצות, תקבל תמונה שאם אינה נאמנה במאת האחוזים, לפחות היא תהא נאמנה דיה. אני גם חושד שבהיות השפה העברית הרבה יותר קרובה לאחיותיה הערביות מאשר לשפות האירופאיות, ישנו סיכוי רב יותר לאתר את המבטא הנכון בקרב יוצאי מדינות ערב.

אני מציע להתחיל מפרק א' במוסף ו' של מילונו של אברהם אבן-שושן ולהתקדם משם... לאסוף קבוצה של אנשים המסוגלים לגשת למלאכת הקודש לא מעמדת של התנשאות ולא מעמדה של התגוננות, אלא מעמדה של רצון כן לדעת ולשמר את האמת.

השפה העברית >>
לצפיה ב-'שנלך רחוק יותר ?'
שנלך רחוק יותר ?
31/08/2006 | 23:31
2
אתה מצפה גם שיבטאו את האותיות גימ"ל (ולעתים עי"ן) כפי שבוטאו, כנראה, בתקופת המקרא, כמו האות غ הערבית ?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'היו לנו גם עוד צלילים'
היו לנו גם עוד צלילים
31/08/2006 | 22:36
2
למשל, עוד ששה עיצורים בנוסף ל-23 שבעברית המקראית (כולל שי"ן שמאלית). ולמה, למה ויתרנו על הניקוד הסופי??
השפה העברית >>
לצפיה ב-'שיחקתם אותה!'
שיחקתם אותה!
29/08/2006 | 20:52
1
2
אני מאמצת את הפורום כבית שני
השפה העברית >>
לצפיה ב-'מזל טוב וברוכה הבאה! '
מזל טוב וברוכה הבאה!
29/08/2006 | 21:15
לצפיה ב-'אז מה פירוש "משתין בקיר"?'
אז מה פירוש "משתין בקיר"?
03/09/2006 | 15:17
2
2
מופיע כמה פעמים בתנ"ך?
האם "שתן" היא מילה מושאלת?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'יש בעיה עם הפסקה הזאת.'
יש בעיה עם הפסקה הזאת.
03/09/2006 | 16:02
2
וכבר כתבו על כך בהערות במהדורה אליה קישרתי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אגב, מעניין שהתי"ו ב"משתין" במקורה'
אגב, מעניין שהתי"ו ב"משתין" במקורה
03/09/2006 | 22:42
2
אינה שורשית. הפועל נגזר משורש ש-י-נ, שממנו גם "שיניהם" שבמקרא (זה הכתיב בישעיהו ל"ו, י"ב. הקרי הוא "מימי רגליהם"). זה שריד לבניין עתיק (הפתיל? לא יודע. כבר יותר מדי בשבילי) שנתפס כהפעיל של ש-ת-נ, ולכן הוא שרד. אם כן: שֶׁתֶן, שהיא מלשון חכמים ואיננה במקרא, בעצם גזורה משורש תנייני.

אלה היו 20 שניות על סתם, זה באמת מעניין.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'רצינית לחלוטין. ותודה רבה!! '
רצינית לחלוטין. ותודה רבה!!
29/08/2006 | 20:51
לצפיה ב-'אביונה'
אביונה
29/08/2006 | 21:34
1
2
המילה מופיעה רק פעם אחת במקרא והכל השערות. יש קושרים אותה לפועל אבה (רצה, השתוקק).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אה '
אה
29/08/2006 | 22:03
2
סתם, סתם...
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אם באביונה עסקינן..'
אם באביונה עסקינן..
31/08/2006 | 15:19
12
2
מה צורת הנקבה של אביון? אביונה? זה נשמע לי קצת עילג..
השפה העברית >>
לצפיה ב-'תלוי - יש'
תלוי - יש
31/08/2006 | 15:34
11
2
אשת האביון, בת האביון, אלמנת האביון או גרושת האביון.

אביונות אחרות - קוראים להן פשוט "ענייה".
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ואם היא "אביונה" בודדה?'
ואם היא "אביונה" בודדה?
31/08/2006 | 16:30
10
2
כלומר היא לא נשואה/גרושה/אלמנה של אביון ואף אחד מהוריה איננו אביון?
פשוט קוראים לה ענייה? אז אין דבר כזה אביונה?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אביונה בודדה?!'
אביונה בודדה?!
31/08/2006 | 18:20
2
איכס.
אנחנו בעד ריבוי אורגזמות.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'מה הבעיה?'
מה הבעיה?
31/08/2006 | 19:34
8
2
נקבה של אֶבְיוֹן תיקרא אֶבְיוֹנָה, ואילו התרגום העברי לאורגזמה כביכול הוא אֲבִיּוֹנָה (שימי לב להבדל בניקוד ובהגייה).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני יודעת שיש הבדל.'
אני יודעת שיש הבדל.
31/08/2006 | 21:38
7
2
בגלל זה שאלתי על אביונה בצורת הנקבה של אביון, ולא על אביונה=אורגזמה.
פשוט לא ידעתי אם קיימת לאביון צורת נקבה בכלל. מסתבר שכן. החכמתי
תודה לכם.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא מסתבר כלום.'
לא מסתבר כלום.
31/08/2006 | 21:54
6
1
הוא רק טען שאין בעיה של בלבול עם אֲבִיּוֹנָה. אני לא שמעתי אף פעם אביונה כנקבת האביון.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'מכורה שלי, ארץ נוי אביונה'
מכורה שלי, ארץ נוי אביונה
31/08/2006 | 22:02
5
2
לצפיה ב-'אבל זה תואר, לא?'
אבל זה תואר, לא?
31/08/2006 | 22:27
2
(טוב, קטנוני מצדי)
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני מבקשת ליישב את העניין אחת'
אני מבקשת ליישב את העניין אחת
31/08/2006 | 23:23
3
3
ולתמיד:
אביונה (נקבת האביון) - קיימת חיה כזו?

תשתדלו לענות בכן או לא..
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כן'
כן
31/08/2006 | 23:29
2
2
יש "אביונה" - אך כפי שגנגי אמרה, מוטב להשתמש ב"ענייה" או ב"דלה", שכן הצורה הזו אינה נפוצה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'נהדר! תודה מקרב לב'
נהדר! תודה מקרב לב
31/08/2006 | 23:50
1
1
לצפיה ב-'בבקשה '
בבקשה
01/09/2006 | 07:40

הודעות אחרונות

07:49 | 21.11.18 רוניבלהבלה9
18:32 | 20.11.18 netta38
09:53 | 20.11.18 גביאב
14:12 | 18.11.18 רוניבלהבלה9
08:25 | 18.11.18 Caitriona
23:09 | 17.11.18 שי כהן33
19:48 | 15.11.18 רוניבלהבלה9
17:28 | 14.11.18 חומוס מטמטם
08:24 | 13.11.18 חגו סלע
19:38 | 10.11.18 קלמנטינה עם עלה
21:03 | 09.11.18 אולר2
12:59 | 08.11.18 klavtulit

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ