לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1400114,001 עוקבים אודות עסקים

פורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!
x
הודעה מהנהלת הפורום
לפני כתיבת הודעה נא לקרוא את  תקנון הפורום ואת  כללי הכתיבה.  תודה!
מומלץ להיעזר בלשונית "כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד.
¿ מה זה ... ? לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו! :-)
המשך >>

לצפיה ב-'שאלות רציניות...'
שאלות רציניות...
<< ההודעה הנוכחית
24/04/2005 | 01:45
45
2003
מאחר והוקסמתי פעם אחר פעם מהידע והכשרון של החבר'ה כאן, אז הרי לכם אתגר....

מה מקורן של המילים:
זָכָר
נְקֵבָה

ואחרון חביב:
גבירותי ורבותי...

מה מקור ה"רבותי" ??

בעצם, מה פירוש שלוש המילים הללו???

תודה תודה תודה
אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אההההה ועוד אחת........'
אההההה ועוד אחת........
24/04/2005 | 01:46
1
486
מה מקור הביטוי:

יוצא דופן....

למה זה משתמשים בזה כאשר רוצים להגדיר את ה"לא שייך לקבוצה" ?

עוד שלוש תודות
אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'יוצא דופן'
יוצא דופן
24/04/2005 | 09:45
423
משמעותו ילד שנולד שלא כדרך הטבע, דרך דופן בטנה של אמו.
בתלמוד הבבלי,מסכת בכורות מז - דיון על הלכות ירושת נחלה: "יוצא דופן והבא אחריו שניהן אינן בכור לא לנחלה ולא לכהן ר"ש אומר הראשון לנחלה והשני לחמש סלעים". יש פרק שלם במסכת נידה שנקרא "יוצא דופן" ממש משום שהוא עוסק בדיני ילדים שנולדו "בניתוח קיסרי". ומעניין לקרוא גם את זה)
<אני עדיין רואה הכל מטושטש מהגמרא. אני צריכה להשיג לי זכוכית מגדלת, או מונוקל לכל הפחות>
השפה העברית >>
לצפיה ב-'זכר ונקבה'
זכר ונקבה
24/04/2005 | 09:31
41
833

אינני יודעת אם התכוונת לתיאוריות אטימולוגיות (=על מוצא המילים) או למקור הראשון שבו מופיעות המילים.
הן מופיעות לראשונה בבראשית א', כ"ז, "ויברא אלהים את האדם בצלמו בצלם אלהים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם".
קראתי פעם מאמר שהסביר שנקבה נקראת כך על שום ש(אפעס,מה לעשות) היא מנוקבת, ואני מניחה שזו המקבילה דאז ל"כוסית" של ימינו, ללמדך כמה מעט משתנות העתים...
אותו מאמר הסביר לגבי הזכר, בדי-קושי והתפתלות, שהוא נקרא כך כי הוא המשאיר לעצמו זכר בהולדה. לפי אב"ש פירושו של זכר הוא גם "חלק בולט בכלי".

לגבי רבותי: רב בעברית הוא גדול (רבותא = גדולה) ובתקופה שלאחרי עזרא גם גדול בתורה, במשמעות המוכרת לנו היום. רביה, ע"פ מילון מלמד ארמי-עבי לתלמוד בבלי (זה היה ארוך) משמעותו: רבו, אדונו. ומכאן קצרה הדרך לרבותי במשמעות אדוניי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כל הכבוד !!'
כל הכבוד !!
24/04/2005 | 11:41
299
אלופים !!!

כמה שהייתם נחוצים לי, שאין לכם מושג !!!

אביביצ
השפה העברית >>
לצפיה ב-'מה שברור זה שאם היינו נדרשים היום'
מה שברור זה שאם היינו נדרשים היום
25/04/2005 | 16:52
39
360
"להמציא" מילים חדשות לשני המגדרים הללו - ההצעות זכר ונקבה לא היו עוברים בשקט בקרב חלק מבנות המגדר הנקבי...
דור
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ובצדק רב דור...'
ובצדק רב דור...
25/04/2005 | 21:19
38
264
השאלות הגיעו לאחר שערכנו דיון לאחר הסדר בעניין ה"זכר ונקבה".

שוחחנו על כך שעברית היא השפה היחידה שאנחנו מכירים, שיש הפרדה מלאכותית בין חפצים ואפילו פעולות לזכר ולנקבה.

ולמה בעצם צריכים את ההפרדה?
למה לא כמו באנגלית, רוסית או כל שפה "הגיונית" ועשירה אחרת???

ואם כבר להפריד, אז למה להשתמש בכזאת "כותרת"........זכר? נקבה????

אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הפרדה בין זכר לנקבה'
הפרדה בין זכר לנקבה
25/04/2005 | 22:22
384

ישנן עוד שפות, כמו ערבית, שיש בהן את ההפרדה הזו. אני חושבת שברוסית יש לגוף שלישי כזו הפרדה (לא זכור לי שיש לגוף ראשון או שני). בגוף שלישי אמנם יש הגיון, כשאת רוצה להצביע על ולא לפנות אל או לתאר את הפעולה שאת עושה.

אני סבורה שמשתמשים בכינויים זכר ונקבה כי הם ההפרדה הפיזית, ולפיכך הממשית, בניגוד ל"נשי" ו"גברי" שאינם מתאימים לתאר ילדים וילדות (ולהיפך, LOL), כלבים, חתולים ואיברים; והבעיה שהשפה מציבה לנו כאן, היא שהכינויים שאמורים להיות הנייטרליים ביותר, הם כל כך טעונים, ומצד שני נטמעו טוב כל כך.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'עם סגולה, יו נואו...'
עם סגולה, יו נואו...
25/04/2005 | 23:11
24
199
חייבים להיות שונים מהאחרים בכול...
זכר, ובעיקר נקבה, אכן מקוממים מאוד.
דור
השפה העברית >>
לצפיה ב-'זו נראית לי טעות איומה'
זו נראית לי טעות איומה
25/04/2005 | 23:38
1
236
בשפות השמיות ודאי יש הפרדה.

בגרמנית יש גם הפרדה, ולא רק לזכר ונקבה, גם לסתמי שההוא כלום חסר מין.
למארק טויין יש מאמר מעניין בעניין על איך בגרמנית איזה חלק בדג הוא נקבה, ואילו רעיה (אשת איש)זה חסר מין.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כך או כך, בחלוקה לזכר ונקבה, ובוודא'
כך או כך, בחלוקה לזכר ונקבה, ובוודא
25/04/2005 | 23:49
241
ובוודאי בכינויים האלה, יש בעייתיות פילוסופית...
דור
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ראי...'
ראי...
26/04/2005 | 00:07
21
390
כאן את דברי hapax legomenon, על הקשר בין זָכָר לזֵכֶר.

וכדי שללא תפספסי בטעות (כי את דבריה ממש חבל להחמיץ), אביא אותם במלואם (ההדגשה שלי):
"
השורש זכ"ר בבסיסו מציין הישארות, קיום, היות דבר מה.
מכאן נגזרות המשמעויות השונות שלו:
לזכור - להשאיר (במחשבה), לקיים.
להזכיר - לציין, להעלות, לתת לדבר-מה קיום.
שים לב לשתי משמעויות אלה בפסוק:
כִּי אִם-זְכַרְתַּנִי אִתְּךָ כַּאֲשֶׁר יִיטַב לָךְ וְעָשִׂיתָ-נָּא עִמָּדִי חָסֶד וְהִזְכַּרְתַּנִי אֶל-פַּרְעֹה וְהוֹצֵאתַנִי מִן-הַבַּיִת הַזֶּה (בראשית, מ', יד)
זֵכֶר - היות דבר מה, קיום.
מופיע הרבה בהקבלה לשֵם:
זֶה-שְּׁמִי לְעֹלָם וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר (שמות, ג', טו)
זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה וְשֵׁם רְשָׁעִים יִרְקָב (משלי, י', ז)
זִכְרוֹ-אָבַד מִנִּי-אָרֶץ וְלֹא-שֵׁם לוֹ עַל-פְּנֵי-חוּץ (איוב, י"ח, יז)
וגם 'שֵם' פירושו משהו, דבר מה: שום דבר = שם דבר, משהו.
לכן -
זָכָר - שיש לו משהו, שאיבר מינו מתאפיין בקיום דבר מה.
בניגוד לנקבה - שאיבר מינה מתאפיין בהיעדר.

מכאן, שבמונח 'נקבה' אין יותר עלבון מבמונח 'זכר' - זה וזה מתמקדים באיברי המין ובתכונותיהם הבולטות (או לא).
"

ע"כ.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא נראה לי.'
לא נראה לי.
26/04/2005 | 17:02
20
157

מה עניין אבר המין למילה "זכר"?

זכר הוא מי שמשאיר קיום, זכר. אין כאן שום "התמקדות באיברי המין". הקשר הוא עקיף בלבד; ניתן להשאיר זכר גם אם אין לך אבר מין בכלל.

אי אפשר להשוות זאת למילה "נקבה", ששם כל כולה של המילה ממוקד באבר המין.

העלבון - אם יש כאן בכלל עלבון - הוא בכך, שהמילה נקבה נגזרת מתכונותיה הפיזיות של האישה, בעוד שהמילה זכר נגזרת ממעשיו של הגבר.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'*אתה* טוען שזה קשר עקיף.'
*אתה* טוען שזה קשר עקיף.
26/04/2005 | 17:21
19
121
אם הבנתי את דבריך לדעתך הזכר נקרא כך משום שהוא משאיר קיום וזכר לדורות הבאים. אבל דווקא מפני שהקשר עקיף הוא מסתבר פחות.

היא טענה שזכר לא נקרא כך משום שהוא משאיר משהו אלא מפני שאיבר מינו הוא משהו קיים (לשורש ז-כ-ר יש משמעות של קיום), כמו שנקבה נקראת כך בגלל מאפייני איבר מינה.
"...זכר ונקבה ברא אותם".
השפה העברית >>
לצפיה ב-'והדרא קושיא לדוכתא'
והדרא קושיא לדוכתא
26/04/2005 | 17:33
4
304

איך היא מקשרת את השורש זכר, שבכל השפות השמיות משמעו עניין הזיכרון וההנצחה הרוחניים, לעניין קיומו של אבר המין?!

מדוע לא לקשור את זה לקיומו של שער על החזה? או לקיומו של זקן?

השפה העברית >>
לצפיה ב-'המילה...'
המילה...
26/04/2005 | 18:04
3
112
נקבה קשורה לאיבר המין, אז לא בלתי סביר שגם המילה זכר. יותר סביר מלהציע שיש קשר לקיום שער על החזה או זקן.

למה בעברית שמות המין - זכר ונקבה, נקראים עפ"י מאפיינים של אבר המין ולא עפ"י מאפיינים של שער החזה או הזקן? לדעתי זה פשוט.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא הבנת אותי '
לא הבנת אותי
26/04/2005 | 23:21
2
97

בכל הלשונות השמיות, זכ"ר משמעו זיכרון, הנצחה, השארת זכר לארועים שחלפו (בעברית: לזכור, להזכיר). ואכן, הזכר הוא זה שמשאיר את הזכר לקיומו: באמצעות שמו, צאצאיו, רכושו, מצבות הגבורה שלו וכו' וכו'.

לעומת זאת, hapax מציעה לגזור את שם העצם זכר מעניין הקיום של אבר מין זכרי.

אבל בעוד ההסבר הראשון נשען על עובדות מוצקות (יש אסמכתאות מן המקורות הכתובים של הכמעט כל הלשונות לשונות השמיות שזכ"ר עניינו זיכרון והנצחה), ההסבר של hapax הוא רעיון בלבד: הוא לא נשען על שום עובדות. למשל, אין בעברית המקראית מקרה שבו שם העצם "זָכָר" משמעו אבר מין זכרי. אין גם פועל זכ"ר שמשמעו "קיום אבר מין זכרי". וכך הוא, למיטב בדיקתי, גם ביתר הלשונות השמיות הקדומות.

עכשיו, זה לא אומר ש- hapax טועה רק בגלל שהיא מעלה רעיון מצוץ מהאצבע. יש רעיונות מצוצים מהאצבע שהסתברו כנכונים. אבל אני, כאשר יש לפניי שני רעיונות, שלאחד מה יש הוכחות חותכות, ולאחר אין בכלל הוכחות, אני אעדיף את הרעיון הראשון.

אתה, לעומת זאת, מעדיף את רעיון נטול עדויות על פני תיאוריות מבוססות ומוכחות. כל עוד אתה לא מתעסק בלשון באופן מקצועי אין בכך שום דבר רע, ואנחנו בשקט יכולים להסכים שלא להסכים.

ואגב, אני שומר על הזכות לקרוא לך ידידי, למרות ההערה המחוצפת של uriozmor.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני דווקא מסכים אתך'
אני דווקא מסכים אתך
27/04/2005 | 01:13
1
83
נראה לי שעניין הזֶכֶר הוא העיקר כאן, ולא ההתייחסות לאיבר (אם כי יש דעות, ולא בלתי מבוססות אגב, שקושרות את זָכָר לעניין חדות או סגירה), רק הסתייגתי קצת מההתנסחות הצנועה והחביבה שלך. אבל עזוב, בוא נישאר ידידים.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אגב'
אגב
27/04/2005 | 01:20
58
אם כבר, ואת זה נדמה לי שכבר ציינו פה, הקשר בין "זָכָר" לרעיון של זֶכֶר רק מדגיש עד כמה האישה נתפסה כיצור נחות לעומת הגבר - היא נקראה על שם הסימן הגופני שייצג את תכליתה, והגבר נקרא על שם פעולתו ומעשיו ומורשתו, ולא חלילה על שם איבר התשוקה המידלדל תחת בטנו.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ועוד עניין מטא-לשוני'
ועוד עניין מטא-לשוני
26/04/2005 | 17:46
13
118

כאשר אני טוען שהקשר בין הנצחה לאבר-מין הוא עקיף, משום שאפשר להנציח גם ללא אבר מין, זאת איננה טענה, ידידי, זאת עובדה.

בא לא נהיה אובר-פוליטיקלי-קורקט
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא הבנתי בדיוק למה את מתכוון...'
לא הבנתי בדיוק למה את מתכוון...
26/04/2005 | 17:58
74
בלהנציח ללא איבר מין, אבל זה לא משנה. אני בכלל טענתי שהקשר הוא אחר ולא עניין של הנצחה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ידידיי'
ידידיי
26/04/2005 | 18:14
11
112
שמתם לב שכשמישהו אומר לבן שיחו "ידידי" הוא בדרך כלל מתכוון להפגין קרבת שווא, כלומר להודיע לו שהוא כלל לא ידידו אך לצורך השיחה אפשר להעמיד פנים שכן? היה פעם למשל מוביל (חביב וחיובי, אבל איש מקצוע בכל זאת, לא חבר) שבשיחת טלפון הודיע לי: זה יעלה לך x שקל, ידידי". ממש ידיד.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'הזכרת לי משהו...'
הזכרת לי משהו...
26/04/2005 | 20:41
10
78
בזמנו, כשלמדתי בישיבה, באו יום אחד שני חבר'ה לא מי-יודע-מה נחמדים ועמדו בכניסה לישיבה... יצאתי לבדוק מה הם רוצים, והם שאלו אם אדם מסוים נמצא כאן. כששאלתי למה, הם אמרו שהם ממש מחפשים אותו דחוף כי: "זה מישהו שאנחנו חייבים לו הרבה כסף, ואנחנו צריכים דחוף להחזיר לו..."
השפה העברית >>
לצפיה ב-'וואלה'
וואלה
26/04/2005 | 20:45
9
65
אני תמיד שמח לעורר זיכרונות. לא ידעתי שלמדת בישיבה. משם האהבה לעברית?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא ממש...'
לא ממש...
26/04/2005 | 20:54
52
האהבה לעברית היא עוד מהתיכון. הרבה קודם.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ידידי, מה הקשר?'
ידידי, מה הקשר?
26/04/2005 | 20:56
7
51
ד"א ישיבה יכולה להיות גם תיכון דתי לבנים.

איך הזיקה הדתית אמורה להשפיע על אהבת הלשון? בגלל שזו לשון הקודש?
בפועל לא ראיתי קשר בין הדברים.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'פשוט מאוד'
פשוט מאוד
27/04/2005 | 01:01
6
56
הקרבה לדת מקרבת למקורות, וזה עשוי לתרום. עד שהתחלתי ללמוד לשון ידעתי מעט מאוד לא רק על ספרות חז"ל ועל ספרות ימי הביניים אלא אפילו על המקרא, שלא לדבר על רבדים נידחים יותר של העברית.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'טוב, לא חשבתי על עושר לשוני'
טוב, לא חשבתי על עושר לשוני
27/04/2005 | 01:47
5
68
כמעורר אהבה:)

צודק.
אני מנסה לחשוב מה אצלי יוצר את העניין..
אתה בהחלט צודק. אותי מקסים הסגנון, היופי שבבחירת המילים, היכולת לצייר במילה הכתובה בצבעים ובגוונים שונים. בגלל זה אני אוהבת לקרוא ספרות מקורית, כיוון שבספרות מתורגמת חסרים להטוטי הלשון האהובים עליי.

קודם כשהגבתי חשבתי על הצד התחבירי, ההגיוני והקר שבו אנו דנים בפורום בעיקר. וזה מעניין לי מהיבט אחר, יותר ריאלי.

אפשר לפתוח פה עוד דיון off?
מעניינת אותי התרשמותכם מספרות עברית יפה (מה שנקרא בלעז: פרוזה) מההיבט הלשוני-סגנוני. אתם יכולים גם להעיר על התוכן (אפילו אשמח:), אבל לענייננו, אני מסוקרנת בעיקר לגבי העדפות ורשמים סגנוניים. ספרו על חוויות לשוניות, אהבות, שנאות, אכזבות.. ככל העולה על רוחכם.
ופטור בלי כלום א"א אז אציין את מאיר שלו ודוד גרוסמן שכתיבתם חביבה עליי, ואני מצפה להמלצות לכותבים/ספרים שדומים להם גם מבחינת סגנון-לשוני וגם מבחינת תוכן.

וידויים קורעי לב יתקבלו בברכה
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כמובן'
כמובן
27/04/2005 | 10:50
4
26
הרי כדי לאהוב עברית באמת, לא רק ברמה של לדעת איפה צריך להטיל דגש ואיפה ראויה להיכתב אם קריאה, צריך משהו שהוא מעבר לידע, פרפרי בטן קטנים בכל מפגש עם השפה.
לגבי הספרות היפה (אני חושב שזה בלטריסטיקה, לא פרוזה), שלו וגרוסמן מצוינים כמובן, אבל אצלי עומד מעל כולם אהרן מגד, וגם יוסי אבני ("גן העצים המתים", "כנגד ארבעה בנים", "דודה פרהומה לא הייתה זונה", אם אני זוכר נכונה) מצוין, ומה שהוא עושה עם העברית פשוט מרטיט בעיניי. כל עוד ההתעלסות עם השפה מוסיפה לתוכן, לאווירה או למשהו מהותי אחר ולא ניצבת שם סתם כך למען הרושם זה טוב בעיניי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'רשמתי לפניי, תודה'
רשמתי לפניי, תודה
27/04/2005 | 12:56
3
61
אצל מגד (זה האב, כן?) נראה לי שלא התחברתי לתוכן, את רשמיי הלשוניים אני כבר לא זוכרת..
נראה לי שאין מנוס אלא לחדש ימינו כקדם.

אבל את האהבה ליופי הזה גיליתי בלי קשר ללימוד המקורות. לא זכור לי שמעולם התייחסנו ללשון התנ"כית או המשנאית כאל יופי צרוף, פשוט לשון שיש לבארה ולהבינה. היום כשאני מאתרת רמיזות לטקסטים אלו בתוך הטקסט המודרני- אני רואה את היופי שיש בהתפתחות השפה. חבל שכבר לא כותבים ככה.
את השרשור הזה ראית?
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp...

נ"ב
מה שאהבתי בספרי שלו וגרוסמן הוא העיסוק הרגיש בהלכי הנפש. יש לך המלצות לספרים בסגנון?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא יודע'
לא יודע
28/04/2005 | 18:56
2
15
נראה לי שהקרבה למקורות הביאה אתה גם קרבה אינטימית וחזקה יותר לעברית. אהרן מגד דווקא משתמש הרבה במקורות וגם במעמדם בעולם של היום. הרבה מהגיבורים שלו הם אנשי שפה: סופרים, עורכים, מרצים, חוקרים וכד'. זה אכן מגד האב, עד כמה שאני יודע. אולי כדאי לך לנסות שוב, הוא פשוט כל כך טוב. אם תרצי המלצות אני אשמח להציע. וגם את יוסי אבני מאוד כדאי לקרוא אם את מחפשת חבר'ה בסגנון. אלא שהוא עוסק בעולמם המרוסק של הומואים, אז אני לא יודע עד כמה קל להתחבר לזה למי שאינו כזה. אבל אני בטוח שזה משתלם. הכתיבה שלו מענגת ופוצעת גם יחד.
השרשור נחמד. לא הכרתי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני אטעם שוב'
אני אטעם שוב
29/04/2005 | 17:35
1
21
בינתיים "כעפעפי שחר" מחכה לו בתיקי, וגם כמה באנגלית.. נראה מי יזכה ראשון

אל דאגה,
אספר לך חוויות (ואתייעץ בעת הצורך)
ממילא נראה לי שרק שנינו עושים פה חיים משוגעים
השפה העברית >>
לצפיה ב-'היי, רק עכשיו ראיתי את ההודעה'
היי, רק עכשיו ראיתי את ההודעה
29/04/2005 | 19:12
46
"בתיקי" זה יפה. אני אוהב את תיקי דיין.
ספרי, ועושים.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'זה לא נכון'
זה לא נכון
25/04/2005 | 23:42
10
171
גם בשפות אחרות (ולא רק שמיות) יש הבחנה בין זכר לנקבה בשמות תואר ובנטיית הפועל. דווקא האנגלית היא חריגה יחסית בעניין זה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ואם אני לא טועה'
ואם אני לא טועה
25/04/2005 | 23:48
9
78
באנגלית הקלאסית יש הפרדה
השפה העברית >>
לצפיה ב-'או קיי, יכול להיות...'
או קיי, יכול להיות...
26/04/2005 | 00:07
8
62
לא ממש חקרתי את הנושא........
רק קיימנו שיחה אחרי הסדר, וקיימתי שיחה עם תלמידי כתתי - כתה א', ובדקנו את העניין מול שפות שהם מכירים.

וכך יצא שכל השפות שהילדים "הביאו" מהבית לא הפרידו בין זכר לנקבה.

בכל מקרה, השפות האחרות היו עשירות יותר מהשפה העברית........
ובכל מקרה, ההפרדה מיותרת ומעיקה, בעיקר עם כל יוצאי הדופן האלה....

עברית שפה קשה...

אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אפשר לדעת איזה שפות?'
אפשר לדעת איזה שפות?
26/04/2005 | 01:36
7
49
עשירות יותר? שאלה של השקפה...
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אומר לך איזה שפות'
אומר לך איזה שפות
26/04/2005 | 22:17
6
59
למשל רוסית...
או אנגלית...
או צרפתית....

היתה גם ילדה גרוזינית שלא היתה ממש "סגורה" על ההבדלים בין זכר לנקבה - אם קיימים, או שפשוט לא ממש הבנתי מה היא אומרת.

כאשר אני משתמשת בביטוי "שפות עשירות" אני מתכוונת לאוצר מילים גדול.

חברה טובה מאד שלי ילידת ברית המועצות, בוגרת שלושה תארים בארץ, ועדיין טוענת שהשפה הרוסית עשירה הרבה יותר מהעברית.

לגבי אנגלית וצרפתית......כבר ידעתי מזמן.......

אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אוצר מילים תלוי באדם ולא בשפה'
אוצר מילים תלוי באדם ולא בשפה
26/04/2005 | 23:21
5
43
לצפיה ב-'או קיי מסכימה'
או קיי מסכימה
26/04/2005 | 23:40
4
41
אולי השתמשתי בבטוי "אוצר מילים" שלא במקומו.

אבל ברוסית יש הרבה יותר מילים, השפה הספרותית שונה לחלוטין מהשפה הדבורה (אצלנו פוסט מודרניזם.......) ובכלל.

כבר אמרתי, שחברתי קוראת המון, הן במסגרת לימודיה האין-סופיים והן מאחר והיא תולעת ספרים ענקית.
וכשהיא קוראת ברוסית היא נזכרת בכל פעם מחדש עד כמה השפה שם "מטופחת" יותר (זה הביטוי שלה!!).

השפה העברית >>
לצפיה ב-'מערכת החינוך צריכה לטפח את העברית'
מערכת החינוך צריכה לטפח את העברית
27/04/2005 | 02:49
3
40
כריאה וקטיבה!

לא ספרתי את המילים במילונים, כך שאני לא יכול לומר באיזו שפה יש יותר מילים. יש גם המון מילים במילון שאני לא מכיר (ואולי גם את). זה נחשב?

גם אצלנו השפה הספרותית שונה מהמדוברת ויש סופרים רבים שהעברית שלהם יפה ו"מטופחת" (אם תחפשי טוב תוכלי למצוא ספרים שנכתבו לפני יותר מ-10 שנים ולהיווכח בכך בעצמך!).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'מוקול חביב (איך קוראים לך?)'
מוקול חביב (איך קוראים לך?)
27/04/2005 | 16:41
2
35
מבינה שפוגעת בציפור נפשך, וגם אני לא ממש "מתה" על זלזול כלשהו בשפת הורי, שפתי ושפת ילדיי.

אבל........

אביבית
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא פגעת באף ציפור (לפחות לא אצלי)'
לא פגעת באף ציפור (לפחות לא אצלי)
28/04/2005 | 06:57
1
36
אני דווקא כן מודע למגבלות השפה העברית (ויש כמה), אבל חושב שגם למזלזלים יש אולי מה ללמוד. בכל זאת יש בה משהו...

השם שלי מופיע בכרטיס האישי (והכינוי במוטא כ"מיוקול" אבל זה ממש לא עקרוני).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'"במוטא" צריך להיות "מבוטא"'
"במוטא" צריך להיות "מבוטא"
28/04/2005 | 07:17
34
הכפתי לדיסקלטי לעת זינקה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'למה צריך זכר ונקבה?'
למה צריך זכר ונקבה?
26/04/2005 | 00:15
211
לצפיה ב-'לא שמתי לב לשאלה המקורית שלך...'
לא שמתי לב לשאלה המקורית שלך...
26/04/2005 | 00:12
115
בכל מקרה, המקור למילה נקבה ברור לע"ד. למשמעות השורש ז-כ-ר, ראי בקישור שבתגובה לדור.
השפה העברית >>

הודעות אחרונות

20:43 | 18.08.19 Assiduous
17:42 | 18.08.19 הקוסמת הורודה
03:01 | 18.08.19 100W
17:51 | 16.08.19 information10
13:28 | 15.08.19 100W
06:49 | 13.08.19 Assiduous
17:39 | 12.08.19 100W
15:59 | 10.08.19 הקוסמת הורודה
15:00 | 10.08.19 VIK האחד

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ