טוב יש משהו עכשיו שממש מפריע לי...

טוב יש משהו עכשיו שממש מפריע לי...

באבן שושן שיש לי בבית (שהוא ישן), כתוב: תפישה - כתיב משנה של תפיסה, עכשיו בחדש נטען כי תפישה היא שונה מתפיסה בכך שתפישה בשין מייצגת רק את המובן המעשי (המוחשי), ולא את התיאורטי. מה שבעצם אומר שהמשפט הבא (לדוגמא) הוא שגוי(
): תפישת העולם של הדת היהודית שונה מתפישת העולם של הדת הנוצרית.

dorgad

New member
תפישת-עולם בסדר גמור. יש לך בלבול

תפישה - במובן המופשט, השכלי; קונספט תפיסה - במובן הפיזי, בפועל היה ניסיון של האקדמיה ללשון עברית לבצע האחדה של שתי הצורות אחת - תפיסה בלבד, אך הוא לא צלח לחלוטין, ורבים עדיין משתמשים בשתי הצורות המובחנות (אם כי יש המשתמשים בתפיסה בשני ההקשרים). דור

uriozmor

New member
כלומר

"תפישה" הוא באמת כתיב משנה ל"תפיסה" (מבחינה היסטורית). כפי שכבר אמרתי כאן, מילון אבן-שושן, שהוא מילון טוב, אינו כתובת לענייני תקניות.

dorgad

New member
אם אתה קורא מספיק, אתה יכול להיווכח

שבפועל עדיין משתמשים בשתי הצורות באופן מובחן - תפישה (מופשטת) ותפיסה (מוחשית). דור

uriozmor

New member
נכון

אבל זה לא רלוונטי כאן. נכון להיום (ובעצם לא רק להיום) זו טעות פשוטה ולא יותר.

dorgad

New member
אבל...

אאל"ט (ואין לי כעת זמן לחפש), עובד האקדמיה התייחס פעם לעניין הזה, ואם הבנתי וזוכרת נכון - האקדמיה קצת נסוגה מהכפפת כל התפישות ל-ס'. דור

uriozmor

New member
או.קיי

אז העניין נותר פתוח (מעט). נשאל את פי עובד האקדמיה.

dorgad

New member
אבל...

אאל"ט (ואין לי כעת זמן לחפש), עובד האקדמיה התייחס פעם לעניין הזה, ואם הבנתי וזוכרת נכון - האקדמיה קצת נסוגה מהכפפת כל התפישות ל-ס'. דור

uriozmor

New member
בעיקרון כן

אלא אם כן האקדמיה שינתה את קביעתה. אבל זו לא שגיאה חמורה.

mucool2

New member
לא כל מה ש"מנוגד" להחלטות האקדמיה

צריך להיקרא שגיאה.

גנגי

New member
זה לא מדויק:

לאקדמיה יש במקרים מסוימים המלצות ולא תמיד כללים מוסדרים, ואני סבורה שעניין זה הוא בגדר המלצה בלבד.

גנגי

New member
למה שלא תתקשר אליהם

במקום לחכות שמישהו שמזדהה כעובד האקדמיה יבוא אליך?

RonenYi

New member
ע"פ המילון שלי, זה דווקא להפך...

"תפיסה" = השקפה. "תפישה" (פיזית). ויש לי את מילון 'אבן-שושן' החדש.

למעלה