הוא או היה?

הוא או היה?

אם מישהו מת, נשתמש ב"הוא" או ב"היה"?

לדוגמה, בן גוריון הוא אביו של X או בן גוריון היה אביו של X?

וגם: בן גוריון הוא ראש הממשלה הראשון או בן גוריון היה ראש הממשלה הראשון?

תודה רבה

trilliane

Well-known member
מנהל
שניהם אפשריים, השאלה מה משתלב טוב יותר בהקשר

תודה רבה. יש סימוכין לכך?

לא שאני לא מאמינה, צריכה הסבר למישהו אחר..
באתר האקדמיה לא מצאתי, אבל אולי לא חיפשתי במקום הנכון.

תודה

trilliane

Well-known member
מנהל
סימוכין למה? זו לא ממש "סוגיה"...

אני מניחה שמבחינה תחבירית ברור לך ששתי האפשרויות תקינות; מה מתאים יותר מבחינת התוכן והסגנון – זו לא הכרעה שתמצאי באתר האקדמיה ללשון. אם את מחפשת ראיות לשימוש, אני בטוחה שתמצאי לשתי האפשרויות (נסי בגוגל).
&nbsp
כדי לשפוט מה מתאים יותר להקשר צריך לראות את המשפט בתוך הטקסט. יש מקרים שרק אפשרות אחת תתאים, תלוי בתוכן המשפט (למשל אם הוא משהו שהיה רלוונטי רק בעבר או גם בהווה).

אולי אני מחפשת את הרציונאל, את ההסבר ההגיוני

המשפט האחרון שלך דווקא מספק הגיון מסוים, מצד שני הוא מעלה שאלה פילוסופית לגבי מה רלוונטי היום.
אז איזו אפשרות היית מעדיפה בכל אחד מהמשפטים הבאים?
בן גוריון הוא/היה אביו של..
בן גוריון הוא/היה ראש הממשלה הראשון

trilliane

Well-known member
מנהל
מה שכתבתי... תלוי בהקשר ובמה שרלוונטי

אני מניחה שנתקלת במשפטים בלשון הווה שמתייחסים לעבר, אז למה זה כ"כ מוזר?
&nbsp
בשתי הדוגמאות שנתת, בלי הקשר, אני נוטה להעדיף "היה", אם כי בשנייה גם "הוא" מצלצל לי לא רע. האם המשפט "צ'רלס דרווין הוא אבי האבולוציה" מצלצל לך מוזר? (לי לא).
&nbsp
וכמובן משפטים שנכונים בהווה, למשל "כמעט יובל לאחר מותו, דוד בן-גוריון הוא עדיין הדמות המזוהה ביותר עם תקומת עם ישראל בארצו."
http://www.bgh.org.il/Web/he/About/Chairman/Default.aspx
כאן מן הסתם גם את לא תחשבי להשתמש ב"היה", זה לא מתאים.

לי נשמע טוב גם "הוא" וגם "היה"

תהיתי אם יש לאקדמיה מה לומר בעניין, כי מה שנשמע טוב, לא בהכרח מסתדר עם החוקים הלשוניים.

לגבי המשפט שהבאת "כמעט יובל לאחר מותו, דוד בן-גוריון הוא עדיין הדמות המזוהה.." ללא ספק מתאים "הוא" כי מדברים על ההווה ולא על העבר, אך במשפט "בן גוריון הוא/היה ראש הממשלה הראשון" שתי האפשרויות נשמעות לי מצוין.

בקיצור, בעריכה לשונית נניח שתי האפשרויות היו מתקבלות, אני מבינה..

trilliane

Well-known member
מנהל
נו, גם לי
ובסוגיות כאלה "נשמע טוב" הוא אינדיקציה לא רעה

כי לא מדובר כאן בדקדוק אלא בסגנון ובהתאמה לתוכן, ולכן אין פה "חוקים לשוניים" אלא יותר חוקיות ומסורת. לכן גם לא תמצאי פסיקות של האקדמיה ללשון, היא לא מתערבת (במוצהר) בענייני סגנון ועריכת לשון, ואפילו בתחום התחביר זה די נדיר.
&nbsp
החוקיות הלשונית מבוססת על ההיגיון הפנימי של השפה, על המסורת שלה, מה היה מקובל במקורות, מה מקובל היום וכו', וזו חוקיות שדוברים ילידיים מפנימים מצוין, בעיקר אם הם עוסקים בתחום השפה והכתיבה ויש להם "חוש" לתחום. על זה אפשר להוסיף טעם אישי, וכמובן – מה מסתדר בהקשר.
&nbsp
"בעריכה לשונית נניח שתי האפשרויות היו מתקבלות" – למה הכוונה ב"עריכה לשונית"? קורס? מבחן? כי אני לא יודעת לענות על "מתקבלות"... אם מדובר בקורס ומבחן, יש לו מרצה שנותן את הטון, ובד"כ מלמד לפי הסגנון שלו, בהתאם לדגשים החשובים לו ול"אני מאמין" שלו. יכולים להיות הבדלים גדולים בין מרצים, ואפשרות שאחד יקבל עשויה להיות שונה בתכלית מהאפשרות שהאחר יקבל. אני לא יכולה לענות בשם אדם אחר, ודאי לא אדם שאיני מכירה...

100W

Member
ניסיתי לחשוב על זה מהבטים שונים

מסקנה אחת שהגעתי אליה (ואין לי שום יומרה שהיא אכן נכונה!) היא שכתשובה לשאלה משיבים לפי לשון השאלה:
מי היה ראש הממשלה הראשון? - בן גוריון היה וגו'
מי היה אביו של יצחק? - אברהם היה וגו'
מסקנה שנייה היא שאם זה סיפור "סגור", חסר הֶקשר אקטואלי, משתמשים ב: היה: סטפן תיאודור היה נכדו היחיד של הרצל.
לעומת זאת אם הסיפור הוא "פתוח", בעל הקשרים אקטואליים ו/או שמרבים להזכירו (וזה כמובן עניין נזיל מאד), נדמה לי שאז רבים נוקטים לשון הוא:
אברהם הוא אביו של יצחק
בן גוריון הוא ראש הממשלה הראשון
(ולעומת זאת: משה שרת היה ראש הממשלה השני)
????

גרי רשף

New member
הפרספקטיבה שלי

כל עוד בן גוריון היה חי, בוודאי היינו אומרים "הוא אביו" .
משנפטר בן גוריון - לבנו כבר אין אבא לצידו, אין מי שממלא את הפונקציה הזו, ולכן ראוי לומר "היה אביו"; אלא שהוא עדיין אביו במובן זה שהולידו וגדלו. הוא כבר לא עושה זאת, אבל היחס אב-בן ממשיך להתקיים. לא ניתן "להתגרש" מאבא כמו מבן זוג. הרי הבן המשיך להתייחס לבן גוריון בתור "אבי" גם לאחר הפטירה, ולא בתור "היה אבי".
מבחינתי שתי האפשרויות נכונות.

טכנית
הוא הינו עדיין מופיע ככזה בספרי ההיסטוריה, מצב שני אבו יאיר עדיין המלך הראשון בקיסריה.
&nbsp
הכל יחסי....

למעלה