מילה בעברית ל״פרופורציונלית״?

• פותח הנושא Soak
  • פורסם בתאריך

Soak

New member
מילה בעברית ל״פרופורציונלית״?

לדוגמא - ״העלות תקוזז פרופורציונלית מהתשלום השוטף של חודשי השנה.״

trilliane

Well-known member
מנהל
יחסית / באופן יחסי... אבל אני לא מבינה את המשפט

איזו עלות? איזה תשלום? למה הכוונה ב"קיזוז פרופורציונלי"?

Soak

New member
המשפט לא משנה

זה קשור לתכנות בתחום הפיננסי, נדרש לקזז סכום אחד מ-1 עד 5 סכומים אחרים באופן פרופורציונלי. הכוונה מובנת גם אם המשפט פחות.

trilliane

Well-known member
מנהל
מניסיוני הוא משנה... חלופה טובה היא כמו חליפה טובה

מותאמת לפי המידה. אתה יכול לקנות מהמדף, זו לא בהכרח תהיה התשובה הטובה ביותר. למעשה ייתכן שגם הניסוח המקורי לא מוצלח / לא באמת זקוק דווקא למילה הזאת...
&nbsp
גם ב"הסבר" הקצרצר שנתת לי הכוונה אינה מובנת לי, אבל אם לא בא לך לפרט או שזה לא נראה לך חשוב – בחירה שלך...

Soak

New member
אנסה להרחיב, לא יודע כמה אצליח להיות מובן

(זה גם מאוד לא רלוונטי לקבוצה, אבל ביקשת
)
אני צריך לפתח תוכנית שתאפשר למשתמש את היכולת לקזז סכום שלילי אחד מתוך 1 עד 5 סכומים חיוביים.
לדוגמא - הסכום השלילי לקיזוז: -100 ש״ח של דני
&nbsp
סכומים חיוביים שניתן לקזז מהם:
100 ש״ח של מוטי
200 ש״ח של יפה
300 ש״ח של ניסים
400 ש״ח של שולה
500 ש״ח של סיגלית
&nbsp
ליד כל סכום חיובי יהיה צ׳קבוקס (יש מילה בעברית אם אנחנו כבר כאן?) והמשתמש יוכל לסמן 1 עד 5 סכומים.
הקיזוז יהיה פרופורציונלי. מה הכוונה?
אם יסמן רק סכום אחד בצ׳קבוקס, נניח 200 ש״ח של יפה, כל המינוס 100 של דני יקוזזו ממנו ויישאר ליפה 100 ש״ח.
אם יסמן שני סכומים, נניח 200 של יפה ו-300 של ניסים, המינוס 100 יתחלקו למינוס 50 מיפה ומינוס 50 מניסים.
וכן הלאה אם יסמן 3, 4 או 5 סכומים.
&nbsp
אני רוצה שבתוכנית יופיע משפט הבהרה שאומר ״שימו לב! הסכום השלילי יקוזז פרופורציונלית מהסכומים החיוביים שיבחרו״, ותהיתי אם יש ניסוח נכון יותר בעברית מלאה לכתוב בו את המשפט הזה.

trilliane

Well-known member
מנהל
אז מה פרופורציונלי פה? הסכום יתחלק שווה בשווה בין המקוזזים

בדוגמה שנתת תיארת חלוקה של הסכום המקוזז במספר תיבות הסימון ותו לא... (כלומר סימנת 2, הסכום יחולק ב-2). כשכתבת "פרופורציונלית" חשבתי שאולי יש כאן מעין מס פרוגרסיבי – למשל אם בחרת לקזז 100 ש"ח ממוטי ומיפה, תקזז רק 33.3 ש"ח ממוטי ו-66.6 מיפה (כי לה יש פי שניים כסף ממנו ולכן אתה מקזז ממנה פי שניים ממנו). זה נראה לי קיזוז פרופורציונלי.

Soak

New member
יש בזה משהו

אז למשל, משפט ההבהרה יהיה ״שימו לב! הסכום השלילי יקוזז שווה בשווה מהסכומים החיוביים שיבחרו״?
יש ביטוי יפה יותר מ״שווה בשווה״?
איכשהו המשפט הזה נשמע לי פחות מובן למשתמש.

trilliane

Well-known member
מנהל
אז בכל זאת לא שאלתי לחינם...

אולי "הסכום המקוזז יתחלק שווה בשווה בין הסכומים(?) שתבחרו"?
אני מודה שלא ממש ברור לי למה לבחור "סכומים" (עדיף מה הם מייצגים) ומה המשמעות של כל זה... כדי למצוא ניסוח בהיר, פשוט ומדויק צריך להבין קודם במה מדובר.
אני יכולה להבטיח לך ש"שווה בשווה" הוא ביטוי יפה מאוד (ובעברית!) ואני חושבת שהוא הרבה יותר מובן (למשתמש ובכלל).

Soak

New member
נכון

במקור לא תופיע המילה ״סכומים״ אלא פירושם, אבל אני לא יכול לפרט יותר מזה מבלי להסגיר מידע עסקי של הלקוח.
תודה רבה על העזרה !

trilliane

Well-known member
מנהל
היי, שלחתי לך מסר בתפוז... (כבר לפני שבוע). קיבלת?

למעלה