שנתיים ימים. האם התוספת ימים חשובה?

חגו סלע

New member
שנתיים ימים. האם התוספת ימים חשובה?

בטקסטים העורכת מוסיפה אחרי שנתיים - ימים, שנתיים ימים.
האם זה דרוש? הרי לא אומרים שנה ימים, אז מדוע שנתיים ימים?
אשמח ואודה להבהרה

trilliane

Well-known member
מנהל
מה ההקשר המלא? (תן משפט לדוגמה). מה סגנון הספר?

מודה שטרם נתקלתי בכך, ושנתיים = שתי שנים (לא רואה סיבה להוסיף "ימים"). אולי זו רק בחירה סגנונית שלה... (כי כך מופיע במקרא) אבל לא ידוע לי שזה מקובל בעברית החדשה (וגם במקרא לא תמיד, תלוי בהקשר).
&nbsp
ניסית לשאול אותה? לדבר איתה? היא עובדת בשבילך, היא הכתובת הראשונה לפנות אליה בכל שאלה שיש לך... עורך (טוב) ידע להסביר ולנמק כל שינוי שביצע, זה אף פעם לא אמור להיות סתם. מן הסתם אי אפשר לשבת וללמד או לנמק כל שינוי קטן, אבל אם משהו לא מסתדר/הגיוני לך, פשוט שאל. צריכה להיות ביניכם תקשורת טובה, אחרת חבל על העבודה.

חגו סלע

New member
ירדת לשורש העניין ותפסת את השור בקרניו. אלא ש...

הנה משפט לדוגמה. את המלה "ימים" הוסיפה עורכת הלשון:
... החלו רבים לעקוב אחרי הפרסומים שלה, שנגעו לליבם, והיום, לאחר שנתיים ימים, כבר יש לה יותר מ־37 אלף עוקבים.

אכן, יש בעיה של יחסי אנוש, ויחסי עבודה, ו-ותק וכו' וכו'.
אז כדי לשמור על שקט תעשייתי אנחנו נאלצים לעיתים פשוט לבטל את שינויי עריכת הלשון. טוב, זה עדין מאד. ואולם במקרה של אשכרה טעות אנחנו מחוייבים לאמץ את תיקוניה. אבל אני מבין שאין טעות בלשון בני אדם "שנתיים" ולא "שנתיים ימים".
תודה!

אולי

אולי זה נשמע לה מצלצל יותר מבחינת הריתמוס של המשפט (?)
והיום לאחר שנתיים ימים/
יש לה כבר יותר מ-37 אלף עוקבים.

לך תדע.

חגו סלע

New member
מזל שהיא לא שינתה ל370 אלף עוקבים, גם זה מצלצל יותר...

ובכל הרצינות: המשימה שלה לדאוג שלא יבואו אלינו בטענות עקב שיבושי לשון/ניסוח, ולא להגביה את הטקסט לספירות ספרותיות...

trilliane

Well-known member
מנהל
אם כך רצוי להבהיר לה זאת כדי למנוע תסכול ועבודה מיותרת לכולם

נשמע כאילו אתם "מפחדים" ממנה או חוששים לדבר איתה, אז הולכים על ביצים או משנים מאחורי הגב, וזה בעיניי הרבה יותר גרוע... שום עורך לא אוהב לגלות הפתעות כאלה בדיעבד, זה לא נעים לאף אחד (בפרט אם היא חתומה על העבודה ומקבלת עליה קרדיט). עריכה היא תמיד בחזקת הצעה, הטקסט הוא של הלקוח (המחבר או המזמין) והוא הבוס. הוא לא חייב לקבל את השינויים וזו זכותו, אבל עדיף תמיד לעשות זאת בדו-שיח והבנה מה חיוני ונחוץ ומה הוא העדפה סגנונית. כמו כן חשוב לעשות תיאום ציפיות מהם השינויים הרצויים, מה צריך להיות סגנון הטקסט, המשלב וכיו"ב.

חגו סלע

New member
צודקת. צודקת. צודקת. - ואלה לא משפטי תנאי... אבל

כשם שהיא ממלאת פונקציה מסוימת, גם החמ"ט ממלא פונקציה מסוימת. ומי שמתאם בין הכל הוא העורך (הכללי). פניתי אליו פעמים רבות שנכנֵס פגישה משותפת, או ננסח איזה נייר הסכמות, והוא עונה לי שהוא מעדיף להחליט באילו מלחמות הוא נלחם (ולמען האמת יש לו לא מעט...) ומאילו הוא מתחמק (בעצם, בדרך של מלחמה קרה...).
אז לא נותר לחמ"ט אלא לשפוך פה את מררתו...

trilliane

Well-known member
מנהל
כן, הבנתי... רק לא הבנתי למה זאת "מלחמה" מלכתחילה

קל וחומר אם הוא הבוס, הוא נותן את הטון ומכתיב מה הוא רוצה וצריך ומה לא... כשעורך עובד ישירות עבור המחבר הוא עורך בהתאם לרצון המחבר; כשהוא עובד עבור מו"ל הוא עורך בהתאם לרצון המו"ל (וגם המחבר נאלץ להתאים את רצונו...
). אבל בשורה התחתונה צריך לזכור שאלה לא צדדים שנלחמים זה בזה אלא כולם באותו צד, עובדים למען אותה מטרה – להוציא לאור טקסט כתוב היטב.

חגו סלע

New member
מה זה היטב?

היטב זה הכי קריא מבחינת קהל היעד?
היטב זה הכי מדויק מבחינת המומחים?
היטב זה הכי מדויק מבחינת קביעות האקדמיה ללשון?
צריך נכונות לעבודת צוות. וזה כבר לא קשור לפורום זה. ובכלל לא ל"תפוז" - אולי יותר ל-לימון....

trilliane

Well-known member
מנהל
היטב = מה שמשרת את הטקסט, לפי מטרותיו, קהלו והלקוח

להוצאות לאור יש בד"כ דף הנחיות אחיד לעורכים שמכתיב מה ואיך מתקנים, ולרוב הוא לא חופף ב-100% לכללי האקדמיה ללשון. גם בלי הוצאה לאור, יש לקוחות שמעוניינים בהיצמדות מלאה לכללי האקדמיה ולמה שנחשב תקני ויש כאלה שלהפך. יש לקוחות שמעוניינים בהגהה מינימלית, אחרים מעוניינים גם בשיפור סגנון ובעיות אחרות, ויש כאלה שלא מעוניינים להגביה את המשלב כלל. הכול בסדר, העיקר שכולם יודעים מהי המטרה.

Lhuna1

New member
אני הייתי כותבת

... והיום, שנתיים לאחר מכן, ...
&nbsp
כי אני קצת מסכימה עם העורכת שמשהו מפריע ונשמע חסר במקצב של:
... והיום, לאחר שנתיים, ...
&nbsp
ומצד שני מסכימה עם רובכם שזה מגביה את הטקסט למשלב שפחות מתאים פה.
&nbsp

nevuer

New member
מעניין אותי למה בכלל נוצר הצירוף המקרא "שנתיים ימים".

למעלה